Gribi Önlemenin Yolları Nedir?


1 Yorum, 9 paylaşım

Yaz aylarının artık yavaş yavaş sona erdiği ve sonbahara doğru yaklaştığımız şu günlerde, ani hava değişikliklerine dikkat etmek gerekir.

Özellikle grip hastalığının en yakın dostu olan ani hava değişiklikleri yüzünden sonbahar ve kış aylarında birçok defa üst solunum yolları nedeni ile evlere kapalı bile kalabilmekteyiz.

Bu zaman bünyesinde genel olarak grip ve nezle aslında birbirine karıştırılır. Ancak nezle, gribin bir alt aşamasıdır ve soluk borusu, burun ve bazı bölgelerde hafif enfeksiyonlara neden olur.

Genel olarak üç ya da dört gün kadar sürebilir ve boğaz ağrısı, öksürük ile birlikte hafif bir halsizlik gibi etkiler yapar. En çok bir hafta içinde de kişiyi yatağa düşürmeden geçer.

Grip bunun aksine daha sert bir şekilde yaşanan ve tüm vücudu saran üst solunum yolu enfeksiyonu olarak dikkat çeker ve kişiyi en az iki üç veya gün boyunca yatağa düşürebilir.

Tabii bu iki duruma yakalanmadan önce alınabilecek bir takım önlemler bulunmaktadır. Bu sayede yıl boyunca en fazla bir defa nezle ya da grip olabilir ve bu sorunu fazla yaşamazsınız.

Gribe yakalanmamak için mevsim değişikliklerinde ani soğumalardan ince giyinmekten sakınalım

Nezle ve Gripten Korunmak İçin Neler Yapılabilir?

-Hastalığınız nezle aşamasına gelmiş size bu noktada yapılabilecek bir takım önlemler bulunmaktadır.

-Bunun için öncelikle düzenli olarak eller bu andan itibaren sık bir şekilde yıkanmalı ve sürekli olarak temiz tutulmalıdır.

Ayrıca hasta kişilerle fiziksel temasta bulunmamaya özen göstermelisiniz.

-Durum burun akıntısına geçtiği zaman ve boğaz ağrısı da kendini gösterdiğinde toplu yerlerden uzak durulmalı ve sıkça havlu değiştirilmelidir.

Ayrıca yine nezle ortaya çıktığı zaman grip aşısı olunabilir ve bu sayede grip olmadan yıl geçirilebilir.

Nezle ya da grip gibi durumlarda antibiyotik alınması oldukça sakıncalı bir durumdur.

Zira pek bir işe yaramadığı gibi yanlış kullanımlar daha kötü durumlara yol açabilir. Bunun yerine ağrı ya da ateş düşürücü ilaçlar almak nezle veya gribi azalmasına katkı yapar.

Yada Reçetesiz doğal Antibiyotikler kullanmak sizi büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Bir de bu tür nezle gibi ya da grip gibi hastalıklar da en önemli faydalardan biri hiç şüphesiz istirahat etmektir.

Günün büyük bir çoğunluğunu yatarak ve dinlenerek geçirmeniz vücudumuzdaki antikorların harekete geçmesine ve daha güçlü bir şekilde hastalığa saldırarak gribi çabuk şekilde atlatmanıza olanak tanır.

Her şeyde olduğu gibi grip için de en önemli etken mutlaka dinlenmektir.

Soğuk Algınlığı Ortaya Çıktığı Zaman Ne Yapılmalı?

Daha da erken bir evre olarak soğuk algınlığı ortaya çıktığında bir takım önlemler almak, sizi sonbahar ve kış aylarındaki aniden hava değişimlerinden koruyarak grip olmanızı önleyecektir.

Nezle ve Gripten Korunmak İçin Neler Yapılabilir
Nezle ve Gripten Korunmak İçin Neler Yapılabilir

Özellikle sıvı almak bu durumlarda büyük önem taşır. Drenajı sağlamak ve mukus kısmını yumuşatmak adına günde en az 6 ya da 7 bardak su içmeniz oldukça yarar sağlayacaktır.

Nezle ya da gripler de ayrıca göğüs tıkanıklığı çok sık şekilde görünür ve bunun için bulunduğunuz ortamın mutlaka nemli olmasına dikkat etmelisiniz.

Elbette sebze bakımından en çok da C vitamini mutlaka alınmalı ve sigara mümkün olduğunca bu dönem içerisinde azaltılmalıdır.

Boğaz ağrılarını en aşağı çekmek için ise ılık su ile tuzu karıştırarak gargara yapmak işe yarayacaktır.

Eğer tüm bunlar ışığında ve en çok bir hafta içerisinde hastalık hala geçmemiş ise o zaman mutlaka bir doktor bünyesinde ilaç tedavisi almanız büyük bir önem arz eder.

Bu tür durumlarda sinüzit de işin içine karıştığı zaman hastalığı atlatmak için mutlaka ilaç tedavisi gerekmektedir. Hatta bazı kişilerin bünyeleri zayıf olduğundan dolayı vitamin ilaçları da doktorlar tarafından verilir.

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

1 Yorum, 9 paylaşım

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan

Bir yorum

Test Kafe

Kalfa

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum
Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle