Gripte Zatürre Tehlikesi Var mı?


35

Havaların iyiden iyiye soğumasıyla birlikte grip enfeksiyonları yine etrafımızda kol gezmeye başladı. Kimimiz ayakta, bitki çaylarıyla, çorbayla, grip ilaçlarıyla hafif bir şekilde bu rahatsızlığı atlatırken kimimiz de günlerce yataktan çıkamayıp ağır bir biçimde geçiririz bu dönemi. Peki, grip diye geçiştirdiğimiz, hafife aldığımız bu hastalık zatürreye dönebilir mi?

Grip Belirtileri Nelerdir?

Özellikle soğuk havalarda ve geçiş mevsimlerinde sıkça yakalandığımız bir hastalıktır grip. Belirtileri burun kaşıntısı ve akıntısı, halsizlik, yorgunluk, hapşırma daha ileri seviyede ateş ve titreme şeklinde görülebilir. Çoğumuz hafife alır doktora bile gitmeye gerek duymadan atlatmaya çalışırız. Ama hafife aldığımız bu hastalık adeta bütün hayatımız ele geçirir. Ev, okul, iş hayatımızı bize zindan eder. Aynı zamanda grip bulaşıcı bir hastalıktır. Bir ailede bir kişi grip olursa diğerlerine de bulaştırır. Yakın temasla bulaşan bir hastalık olan grip geçici ve basit gibi görülse de aslında çok tehlikeli bir hastalık haline gelebilir. Gittikçe ağırlaşan bir grip hastalığı zamanında müdahale edilmezse daha ağır hastalıklara yol açabilir. Ağır geçirilen bir grip zatürreye zemin hazırlayabilir.

Zatürre Ölümcül Bir Hastalık mıdır?

Virüslerin ve zararlı bakterilerin akciğer loblarında iltihaplanmaya yol açmasıyla meydana gelen zatürre oldukça ciddi bir hastalıktır. Öyle ki ilerleyen safhalarında ölüme kadar gidebilir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) verilerine göre dünyada her sene ortalama yüz kişiden bir ya da ikisi zatürreye yakalanmaktadır. Ülkemizde ise yılda doksan bin kişi zatürreye yakalanmakta olup bunun ortalama bin-iki bin kişilik bir kısmı ölümle sonuçlanmaktadır. Peki hastalığın zatürre mi grip mi olduğunu nasıl anlayabiliriz? Belirtileri ayırt etmek mümkün müdür?

Sıradan Bir Soğuk Algınlığı mı? Yoksa Ölümcül Bir Vaka mı?

zatürre nasıl oluşur ve nasıl geçer

Grip ve zatürrenin benzer belirtiler taşımasından dolayı bazen ikisini ayırmak güçleşebilir. Özellikle kronik bir rahatsızlığı olan insanlarda, yaşlılarda ve çocuklarda görülen grip durumlarında iki kat daha dikkatli olunması gerekir. Vücuda giren grip enfeksiyonları bünyenin zayıf düşmesine neden olur. Ağır geçen bir grip ve başka diğer hastalıklar da güçsüz düşen bünyenin zatürre gibi ağır hastalıklara yakalanmasına zemin hazırlar. Sigara, alkol kullanımı, bağışıklığı sağlayan ilaç kullanımı, düzensiz ve sağlıksız yaşam gibi etkenler de riski arttıran faktörlerdir.

Zatürre belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı, halsizlik, iştahsızlık, üşüme, öksürükle birlikte iltihaplı balgam, yüksek ateş ve titreme nöbetleri hatta daha ileri boyutlarda koma hali de görülebilir. Bunların dışında vücutta su kaybı, boğaz ağrısı, sırta batan ağrılar, nefes alıp vermede zorlanma, el, ayak ve dudakların morarması, bayılacağını hissetme, algıların kapanması gibi durumlar sayılabilir.

Zatürreye Karşı Ne Yapmalı?

İşte soğuk algınlığıyla karıştırılan bu belirtiler ve çoğunun şiddetli biçimde baş göstermesi sonucu yapılması gereken ilk ve en önemli şey doktora gitmek. Daha önce de belirttiğimiz gibi tedaviye geç kalınması durumunda ölümle sonuçlanabilen bu hastalığa karşı en önemli önlemlerden biri aşı olmak. Zatürre aşısı herkes tarafından korunma amaçlı yapılmalı, vücudun bağışıklık kazanmaması için de beş-altı yıl içinde tekrarlanmalıdır. Ayrıca doktor gözetiminde antibiyotik kullanımı da başka bir tedavi yöntemi. Bu noktada yapılması gereken uygun antibiyotiğin belirlenmesi.

Tedaviden daha mühim olan şey ise hastalığa hiç yakalanmamaya çalışmaktır. Bu da hastalığa neden olabilecek durumları ortadan kaldırmakla mümkün olur. Sigara, alkol gibi sağlığa zararlı maddelerden uzak durmak, düzenli bir hayat sürmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek, özellikle soğuk havalarda toplu alanları kullanırken dikkat etmek, soğuk algınlığına ve zatürreye yakalanmış kişilerle yakın temasta bulunmamak ve bu kişilerin kişisel eşyalarını kullanmamak, günlük hayatta bol sıvı ve sebze-meyve tüketmek gibi basit ama etkili önlemler sizleri bu hastalığa yakalanmaktan koruyabilir.

Grip dışında KOAH, böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, kanser, diyabet gibi hastalıkların da zatürreye zemin hazırlayabileceğini söylemiştik. Sonuç olarak bu hastalıkla mücadelede en etkili silah erken tanı. Özellikle risk gruplarında soğuk algınlığı hafife alınmamalı, belirtiler iyi ayırt edilerek en yakın zamanda doktora başvurulmalıdır…


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

35
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes