Güçlü Bir Hafıza İçin Yapmanız Gereken 11 Şey


54

İnsan vücudunun en mükemmel parçası beyindir. Vücudun yönetim merkezi olan beyin, hafıza için de büyük önem taşımaktadır. Güçlü bir hafızanın hayali ise herkesin rüyalarını süslemektedir.

Kısa Süreli hafızanı Test Ettin mi? Hemen Hafıza testi çöz

Gün içerisinde yetişilmesi gereken işler, aynı anda birden fazla işi yürütebilmek, unutkanlık problemi yaşamamak için hafızanın güçlü olması gerekmektedir. Hafıza yeteneğinin zenginleştirilip geliştirilmesi kişinin yaptığı zihin faaliyetlerine göre değişkenlik göstermektedir.

Gün içerisinde yapacağınız birkaç basit egzersiz, hafızayı güçlendirmek için yapılması gerekenler gün içerisinde rahatlıkla uygulanabilmektedir.

Üstelik genç yaşlardan itibaren yapılacak bu basit kurallar ileri yaşlarda ortaya çıkan Alzheimer gibi unutkanlık hastalıklarını da büyük ölçüde engellemektedir.

Hayat Felsefeniz Stresten Uzak Bir Yaşam Olsun!

güçlü bir hafıza için stresten uzak durun

Birçok hastalığın en büyük nedeni: stres. Hem sağlığınız hem mutlu bir yaşam sürmeniz için stresten uzak bir yaşam sürmeniz ilk şart.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre stresin insan vücuduna olumsuz etkileri saymakla bitmiyor.

Bu etkiler, vücut organlarının çalışmasından kişilerin yanlış kararlar vermesine kadar birçok soruna yol açabiliyor.

Hafıza üzerinde de stresin olumsuz etkileri bulunuyor. Öncelikle kişilerde kötü enerji oluşturarak olumsuz düşüncelerin ön plana çıkmasına neden oluyor.

Daha rahat hissetmek hem sinir sağlığının korunması hem de zihnin ferahlaması için stresten uzak durmalısınız.

Stresli bir iş ortamı ve yaşam biçiminiz varsa hafızanızı güçlendirmek için stresi azaltacak aktivitelere daha çok katılın. Gevşemekte ve zihninizi rahatlatmakta zorlanıyorsanız bir uzmandan yardım alın.

Odaklanma Kabiliyetinizi Geliştirin!

Yeni bilgileri öğrenirken baştan savma bir dikkatle çalışmamaya özen göstermelisiniz. Zihnin aktif olarak kullanılması için öğrenirken odaklanmak çok önemli.

Hem iş hayatında hem de okul hayatında odaklanmanız gereken anları belirleyin. Önemli bir proje üzerinde çalışırken, ciddi bir toplantı veya sunuma hazırlanırken, ders çalışır ödev yaparken dikkatini tam topladığınıza emin olun.

Müzik açmayın, televizyonu kapatın, cep telefonunuzu sessize alın veya kendinizden uzaklaştırın, sosyal medya bağlantılarınızda bir süre aranıza mesafe koyun. Kısacası zihnin odaklanmasını kolaylaştırmak için çevrenizdeki dikkat dağıtıcı tüm unsurları yok edin.

Okuduğunuz Kitap Türünü Değiştirin!

güçlü hafıza için okuduğunuzun kitap türünü değiştirin

Aşk romanları veya karikatür dergilerini okurken aynı zamanda hafıza gelişimini sağlayacak kitaplar okumaya da özen gösterin. Kişisel gelişim kitapları tavsiyeleri ile sizleri yönlendirmeye yardımcı olsa da tek başına yeterli olmayabilmektedir.

Bu yüzden fantastik kitaplar okumaya başlamanız hafızanızın üzerinde olumlu etkiler oluşturacaktır.

Fantastik öyküler, hayal gücünüzü çalıştırarak hafızanın kuvvetlenmesini ve gelişmesini sağlamaktadır.

Okumanın yanı sıra fantastik karakterler üzerinde düşünmek, fantastik öykü kurma egzersizleri yapmak da güçlü hafızanın kapılarını aralamanıza büyük katkıda bulunmaktadır.

Öğrenme Tekniğinizi Geliştirin!

Uzmanlar tarafından öğrenme ve okuma esnasında uygulanması tavsiye edilen birçok öğrenme teknikleri bulunmaktadır. Bunların her biri kolay öğrenmeye yardımcı olurken bazıları hafızanın güçlenmesine de yardımcı olmaktadır.

Bu öğrenme teknikleri arasında en güçlü hafıza geliştirme tekniği ise nimonik okuma biçimi olarak bilinmektedir.

Bir takım hatırlatıcılar kurarak beyinde bilgilerin daha kolay hatırlanır haline gelmesine yardımcı olan bu teknik, hafıza geliştirme de etkili olmaktadır.

İnternet üzerinde ve kitap kaynaklarında bu tekniğin uygulanma biçimlerini öğrenebileceğiniz birçok bilgi yer almaktadır. Bunları rahatlıkla tek başınıza inceleyerek hafıza gelişimizin için günlük egzersiz şeklinde yapabilirsiniz.

Beyin Egzersizlerini İhmal Etmeyin!

Fit bir görünüm için fiziksel egzersiz gerektiği gibi sağlıklı ve güçlü bir hafıza için de beyin egzersizleri yapmak önemlidir. Günlük küçük küçük ve kısa süreli yapacağınız bu egzersizler her an, her yerde gerçekleştirebileceğiniz egzersizlerdir.

Zihninizi kullanarak kısa sürede olsa düzenli devam edeceğiniz beyin egzersizleri hafızanızın gitgide güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Matematik ile yıldızınız barışmıyorsa bu vesile ile aranızı düzeltmeye çalışmanız hafızanızın yararına olacaktır. Kısa molalarda, yolculuklarda, yemek yerken gibi zamanlarda zihinden matematik işlemleri yapmak oldukça etkili bir zihin egzersizidir.

Aynı zamanda sudoku ve bulmacalar da her yerde her zaman basit bir şekilde yapabileceğiniz egzersizler arasında yer almaktadır.

Uyku Düzeninize Özen Gösterin!

uykusuzluk hafızanın en kötü düşmanıdır

Yeterli uyumadığınızda sadece fiziksel değil, zihinsel olarak da yorgunlukların giderilmemesine neden olmaktadır.

Bu nedenle hem sağlıklı yaşam hem de sağlıklı bir hafıza için düzenli uyumaya dikkat edin. Yorgunluk ve Uykusuzluk Nedenleri yazımıza göz atın.

Yeterli bir uyku uzmanlar tarafından yetişkinler için günlük en az 7 saat olarak önerilmektedir. Güne zinde bir zihinle başlamak için de uyku oldukça önemli.

Uyku ihtiyacınızı yeterli kadar giderdiğinizden emin olduğunuz gibi her gün aynı saatlerde uyuyup uyumaya dikkat etmeniz de fayda var.

Uykunuzun kaliteli olması için sessiz ve karanlık ortamlarda uyumanız tavsiye edilmektedir.

Bazı akıllı telefon uygulamaları da uykunun ne kadar kaliteli olduğunu size raporlamaktadır. Bunları kullanarak uyku kaliteniz hakkında da bilgi sahibi olmanız mümkün.

Sağlıklı Beslenmeye Gayret Edin!

Sağlıklı beslenmek sıkıcı görünse de sadece ideal kilonuzun korunması için değil, hafıza sağlığı için de gerekli hafızanın egzersizlerle ve düzenli bir yaşam biçimiyle geliştirilmesinin yanı sıra gıdalarla desteklenmesi önemli.

Özellikle bol sebze, meyve tüketmek, deniz ürünleri Omega-3 yemeye dikkat etmek güçlü hafıza için yenilen besinler arasında ilk sırada yer almakta.

Uzmanlar tarafından eğer alkol tüketiyorsanız günlük 2 kadehi geçmemek kaydıyla kırmızı şarap tüketmek de tavsiye edilmektedir.

Hafıza İçin Sakız Çiğneyin!

Yanlış okumadınız. Sakız çiğnemek hafıza güçlenmesinde mucizevi etkiler oluşturuyor. Özellikle gerginliğin azalması ve rahatlama hissi yaratmak için sakız çiğnemek bire bir.

Konsantrasyonu artıran sakız çiğneme hareketi, stresi de en aza indirerek hafıza gelişiminde olumlu etki oluşturmakta. Zihnin uyanık kalmasını sağlayan sakız çiğneme böylece kişilerin daha kolay odaklanmasını sağlamakta.

Diş sağlığı için endişeleniyorsanız şekersiz sakız tercih edebilirsiniz.

Spor Yapın!

Sağlam kafa, sağlam vücutta diye boşuna dememişler. Düzenli olarak spor yapmaya özen gösterin. Özellikle açık, temiz havada yapılan sporlar uzmanlar tarafından sık sık tavsiye ediliyor. İlk başlangıç olarak 20 dakikalık fitness, tempolu yürüyüş zihninizin daha hızlı çalışmasını sağlayacak sporlar arasında yer almakta.

Sağlam bir hafıza için spora başlamayı düşünüyorsanız başlangıç seviyesinde spor sakatlanmalarını engellemek için dikkatli olmaya, kendinizi zorlamamaya ve bilmediğiniz bir dalda spor yapacaksanız uzman kontrolünde yapmaya dikkat etmelisiniz.

Hatırlamanızı Kolaylaştıracak Kodlar Belirleyin!

Ezber yeteneğiniz yeteri kadar iyi durumda değilse bilgileri beyninize depolarken kodlamayı deneyin. Nimonik öğrenme tekniğinde olduğu gibi beyninizde bir hafıza haritası oluşturarak bilgileri daha kolay hatırlanır hale getirin.

Bu teknik hakkında geniş bilgiler almak için internette araştırma yapmanız yeterli olacaktır.

Bu Alanda Okuyun!

Sağlıklı bir hafızaya sahip olmak için düzenli kitap okumak sıklıkla tavsiye edilmekte. Okuyan kişilerin daha az bunama, unutkanlık gibi hastalıklara yakalandıkları bilinmekte. Okumak hayal gücü, hafıza ve sözcük bilgisi üzerinde olumlu etkileri olan başarılı bir egzersizdir.

Düzenli olarak okumaya hafızanız için özen gösterin. Aynı zamanda okuduğunuz türleri seçerken hafıza teknikleri, beyin gelişimi konularına eğilirseniz bir taşla iki tuş vurabilirsiniz.

Birçok kaynak kitapta hafızanızı güçlendirecek egzersizler yer almaktadır. Hem internetten ulaşabileceğiniz bu egzersizler, kaynak kitaplarda da ayrıntılı bir şekilde paylaşılmakta. Kitap seçerken bu alanda uzman araştırmaları ve egzersiz önerileri bulunan kitapları tercih etmeye özen gösterin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

54
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes