Güllerin Solmaması İçin Ne Yapmalıyız?


2
Güllerin Solmaması İçin Ne Yapmalıyız?
Güllerin Solmaması İçin Ne Yapmalıyız?

Kadınların en sevdiği çiçeklerden birisi olan güller, evlerimizi ve vazolarımızı süsleyen, baktıkça içimizi açan bir doğa harikasıdır. Özellikle sevdiklerimizden hediye olarak aldığımız güllerin daha uzun süre dayanmasını ve solmamasını isteriz.

Güllerin daha uzun süre taze ve canlı kalmasını sağlamak için uygulayabileceğiniz yöntemler şöyledir:

Su değişimi:

Güllerin suyunu her gün tazelemek daha uzun süre dayanmasını ve solmamasını sağlayacaktır. Suyun devamlı taze olması ve bitkinin taze su çekmesi uzun ömürlü güller için ilk şarttır.

Saplarını budamak:

Gülün suyun içinde kalan sapları zamanla suya doyduğu için çürümeye başlayacaktır. 2 günde bir sapların ucundan yaklaşık yarım santim kadar keserek güllerinizin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Dalları temizlemek:

Güllerin suyun içinde kalan yapraklarını temizlemek daha uzun süre dayanmasına yardımcı olacaktır. Yeşil yapraklar suyun içinde kaldığı zaman çürümeye başlar ve bu durumda çiçekleri daha dayanıksız bir hale getirerek gövdeden çürümesine ve sonrasında da solmasına neden olur. Suyun içerisinde kalan kısımları temizlediğiniz de güller daha uzun ömürlü olacaktır.

Aspirin:

Güllerin suyuna eriterek aspirin atmak daha uzun süre dayanmasına ve canlı kalmasına yardımcı olur. Buketinizin büyüklüğüne göre 1 adet aspirini ezerek suya atıp karıştırın. Güllerin suyunu her değiştirdiğinizde bu işlemi uygulamayı ihmal etmeyin.

Çamaşır suyu:

Çiçeklerin suyuna 1-2 damla çamaşır suyu damlatmak çiçeklerin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ancak miktar konusunda çok dikkatli olmalısınız. Gereğinden fazla çamaşır suyu damlatmak çiçeklere zarar vereceği gibi aynı zamanda çamaşır suyunun rahatsız edici kokusundan dolayı çiçeğin kendi kokusunu gölgeler. Çiçeğin suyunu her değiştirdiğinizde 1-2 damla çamaşır suyu damlatarak daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Soda:

Yemeklerden sonra hazımsızlık için tükettiğimiz sodalar içindeki mineraller sayesinde güllerin daha uzun süre dayanmasında oldukça yardımcıdır. Yarım kahve fincanı kadar sodayı güllerin suyuna ekleyerek daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Güneşten uzak tutmak:

Gül gibi hassas bitkiler güneşe doğrudan maruz bırakılmamalı ancak ışığı bol ortamlarda bulunmalıdır. Güller güneş ışığına doğrudan bırakıldığı zaman yaprakları daha hızlı bir şekilde solar. Bu yüzden nem oranı iyi, ışık alan ve çok sıcak olmayan ortamlarda güllerinizi muhafaza etmelisiniz.

Saç spreyi:

Güllerinizin daha uzun süre dayanması, canlı durması ve solmaması için vazoya koymadan önce yapraklarına saç spreyi sıkmak oldukça sık kullanılan bir yöntemdir. Güllerin renkli yapraklarına belirli bir miktar saç spreyi sıkıp kurumasını bekleyin ve daha sonra vazoya koyun. Eğer gülleriniz bozulmadan kurutmak istiyorsanız da gene saç spreyi size bu konuda yardımcı olacaktır. Saç spreyini güllerin her yerine uygulayarak çiçekli kısmı aşağı gelecek bir şekilde fazla ışık almayan bir yerde ters olarak asın ve kurumaya bırakın. Kuruttuğunuz odanın nemli olmamasına ve fazla ışık almamasına da özen gösterin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

2

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
Zekice Zekice
0
Zekice
love love
0
love
Mutlu Mutlu
2
Mutlu
lol lol
0
lol
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
omg omg
0
omg
Havalı Havalı
1
Havalı
win win
0
win
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission