Güneş Yanığı Problemi Nasıl Giderilir?


45

Yaz aylarında en sık karşılaşın problemlerden biri de güneş yanıkları dır. Güneşte çok kalmak, güneş kremi kullanmamak ya da bronzlaşmak için bilinçsiz ürünlerin kullanılması ciddi güneş yanıklarına neden olabilmektedir.

Genellikle geçici olan bu güneş yanıkları başlangıçta kişiye zor anlar yaşatacak ve geçene kadar acı verecektir. Bu gibi problemlerin oluşmaması için baştan önlem alınması çok daha doğru olacaktır.

Güneşte çok uzun süre kalmamak, yoğun koruyuculu güneş kremlerini kullanmak ve belli başlı saatlerde dışarı çıkmamak güneş yanıkları oluşumunu en aza indirgeyecektir. Beyaz tenli kişilerin ciltleri esmer olan kişilere oranla çok daha hassastır.

Bu sebeple onların ekstra özel göstermeleri gerekmektedir. Güneş yanıklarına neden olan ene yaygın hata kişilerin bronzlaşmak için kullandıkları farklı maddelerdir.

Cilde kola sürmek ya da havuç yağı kullanmak bronzluğu arttırsa da cildin zarar görmesine ve yanmasına neden olacaktır. Bu sebeple bu tarz davranışlardan uzak durulmalı ve sağlıklı bronzlaşma için doğru saatlerde güneşlenilmeli dir.

Bu ve bunun gibi detaylar güneş yanığı oluşumu ihtimalini azaltmaktadır. Fakat tüm bunlara rağmen güneş yanığı oluşmuş ise uygulanabilecek belli başlı yöntemler bulunmaktadır.

Güneş yanığı Nasıl tedavi edilir?

Güneş yanığı Nasıl tedavi edilir?
Güneş yanığı Nasıl tedavi edilir?

Güneş yanığı olan ve acı çeken kişilerin en merak ettikleri soru bu yanıkların nasıl daha hızlı bir şekilde geçeceğidir. Bu noktada evde de uygulanabilecek bazı yöntemler bulunmaktadır.

Yanık çok ciddi ise ve su toplamışsa bir sağlık kuruluşuna başvurulması çok daha doğru olacaktır.

Fakat daha hafif olan yanıkların evde tedavi edilebilmesi mümkündür.

Bunlardan ilki güneş yanıkları için özel olarak üretilmiş güneş sonrası losyonları dır.

Güneş sonrası losyonlar cildi nemlendirecek ve yanıkların yarattığı hassasiyeti en aza indirgeyecektir.

Güneş yanığı olan ciltler normal ciltlere oranla çok daha hızlı bir şekilde kurumaktadır. Bu sebeple bu tarz nemlendiricilerin kullanılması şarttır.

Bunun yanı sıra bol bol sıvı tüketmekte son derece etkili olacaktır. Cildin ve vücudun kaybettiği nemin geri alınması için sıvı tüketimine önem verilmesi çok daha doğru olacaktır.

Güneş yanıkları tedavilerin de uygulanabilecek bir diğer yöntem ise ağrı kesici almaktır. Hafif ağrı kesiciler yanıkların yaşattığı acıları azaltacak ve iyileşme sürecinin daha kolay geçmesini sağlayacaktır.

Güneş yanıkları geçmeye başladığında cilt soyulmaya başlayacaktır. Bu noktada müdahale edilmemeli ve cildin kendi kendini yenilemesine izin verilmelidir.

Güneş yanığı için doğal tarifler

Güneş Yanığına iyi gelen doğal gıdalar
Güneş Yanığına iyi gelen doğal gıdalar

Güneş yanıkları için birçok doğal tedavi yöntemi bulunmaktadır. Halk arasında yaygın olarak dolaşan yoğurt uygulaması doğru bir uygulama değildir.

Cildin enfeksiyon kapmasına yol açabilecek bu uygulama yerine aleovera gibi doğal ürünlerin kullanılması çok daha doğru olacaktır.

Aleovera güneş yanıkları için tavsiye edilen ilk doğal tedavi yöntemidir. Cildi nemlendirme ve iyileştirme özelliği bulunan bu doğal maddenin yanık olan bölgelere sürülmesi cilt üzerinde oluşmuş olan kuruluğu ve gerginliği azaltacaktır.

Bunun yanı sıra bol su içeriği ile bilinen salatalık ve nemlendirici özelliği ile ön planda olan zeytinyağı gibi doğal besinlerin kullanılması da mümkündür.

Zeytinyağı cildin kaybettiği nemi geri sağlayacak, salatalık ise yanıkların yarattığı acı hissini hafifletecektir. Bu ve bunun gibi doğal içerikli ve kimyasal içermeyen ürünlerin kullanılması güneş yanıklarına iyi gelecek ve yanıkların iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Güneş yanığı probleminde dikkat edilmesi gerekenler

Güneş yanıklarında halk arasında dolaşan yanlış inanışların uygulanması durumu çok daha ciddi bir hale sokabilmektedir. Buna en iyi örnek yoğurt uygulamasıdır.

Birçok insan yoğurdun güneş yanıklarına iyi geldiğini düşünmektedir. Bunun sebebi soğuk olan yoğurdun cilt üzerindeki ısıyı düşürmesidir. Fakat bu durum son derece hatalı bir davranıştır.

Sürülen yoğurdun temizlenmesi yanıkların çok daha fazla zarar görmesine yol açacaktır. Bunun yanı sıra yapılan en büyük hatalardan biride oluşan su kabarcıklarının patlatılması dır.

Cildin su toplaması yanıkların ciddiyetini göstermektedir. Bu noktada hiçbir müdahalede bulunulmamalı ve mutlaka bir uzmandan yardım alınmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle