Hamilelik ve Düşük Tehlikeleri


35
Düşük Belirtileri Nelerdir
Düşük Belirtileri Nelerdir

Anne olmak dünyanın en güzel duygularından biridir. Hamile kaldığınızda yaşanan o ilk heyecan hiçbir şeye benzemez. Herkes sağlıklı bir şekilde bebeğini kucağına alacağı anı bekler. Bazen bu mutluluk hayal ettiğimiz gibi tarifsiz bir mutlulukla yaşanırken bazen de daha bebeğinizi kucağınıza alamadan mutluluğunuz sona erer.

Düşük tehlikeleri ve düşük problemleri sağlıklı olsun olmasın her bebekte yaşanabilecek olan sorunlardan biridir. Fakat düşük tehlikesinin en belirgin olduğu durumlar bebek anormoliklerinin yaşandığı durumlardır.

Genetik bozukluk olarak adlandırılan bu anamolilerde bebeklerin ölüm riski yüksektir. Doğan çocuklar dünyaya gelse bile bir takım sağlık problemlerini de beraberinde getirir. Bu problemler bazen çok ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

Genetik problemler dışında bazı kullanılan ilaçlar da düşük problemine ortam hazırlamaktadır. Düşüğün en yoğun olduğu durumlar söylediğimiz gibi genetik sorunlardır. Döllene yumurta da bilinen normal kromozom sayısı bulunmaz ve farklı genetik özelliklere sahip bebekler dünyaya gelir. Bu da bebekte bir takım sağlık problemlerini de ortaya çıkarır.

Düşük Belirtileri Nelerdir?

Her olan düşük belirtisi düşüğe yol açar diye kesin bir şey söylemek doğru olmaz ancak belirtilerin sık yaşandığı durumlarda düşük kaçınılmaz olur. Düşük tehlikesinin belirtileri olarak şunları sayabiliriz:

 • Genelde en belirgin belirti ağrı olmamasına rağmen kanama durumunun olmasıdır. Bu durumda anne adayının istirahat etmesi çok önemlidir. Günlük yapılacak olanlar da azaltma yapılmalıdır. Mümkün olduğunca ayağa kalkmamak en doğrusu olacaktır. Ayağa kalktığında kanama artabilir ve rahim ağzında olan bebeğin düşmesi an meselesi olabilir. Bu durumları önlemek için yatmak en doğru çözümdür.

 • Kasık Ağrıları: Kasıklarda oluşan şiddetli ağrı da düşük tehlikesin habercisidir. Kasıklara gelen ani ağrılar düşük olabileceğini düşündürebilir. Ancak kasık ağrıları bazen normal doğum öncesinde bebeğin yerleşmesi için rahim ağzının genişlemesinden de kaynaklı olabilir. Bu farkı anlamak için doktor muayenesine ihtiyaç duyulabilir. Kesin düşük belirtisi kanama ile birlikte anlaşılabilir.

 • Anne adayının yaşının çok ilerlemiş olması da düşüğe neden olabilir. Düşük tehlikesin belirgin yaşları en çok ilerlemiş yaş aralıklarında olabilir. Anne adayının yaşı arttıkça yumurta kalitesi düşer. Yumurta kalitesin düşüşüne bağlı olarak kromozom anamolikleri de sık görülür. Yaşı ilerleyen ve anne olmak isteyen kişiler doğum öncesinde yumurtalıklarının kalitesini öğrenerek bu konuda yumurta kalitesini ve duyarlılığını arttırıcı ilaçlar doktor kontrolünde kullanabilirler.

 • Bunlar dışında anne adayında hormon hastalıkları düşük tehlikesi oluşturabilir.

 • Kalp, karaciğer, böbrek hastalıkları da düşük tehlikesine yol açabilir.

 • Rahimde olan şekil bozuklukları da düşük tehlikesine yol açan etkenler arasındadır.

 • Sigara ve alkol kullanımı düşüğün yaşanması için olası etkilerdendir.

 • Anne adayında enfeksiyon varsa ve tedavi edilmemişse bu da düşük tehlikesine yol açabilir.

Düşük Tehlikesine Karşı Alınacak Önlemler

Bazı bir takım önlemlerin alınmasıyla düşük tehlikesi bazı durumlarda önlenebilir. Düşük tehlikesine karşı alınacak önlemler şu şekildedir:

 • Doğum öncesinde gerekli tahliller yaptırarak yumurtalık kalitesini test ettirerek sağlıklı gebelik için öncesinde tedavi yöntemleri uygulanabilir. Böylece kromozom anomalikleri önlenmeye çalışılabilir.

 • Sağlıklı hamilelik evresi geçirmek ve düşükten korunmak için hamilelik öncesi ve sonrasında sağlıklı beslenerek önlem alabilir.

 • Sigara ve alkolden uzak durmak sigara ve alkol kaynaklı düşükleri önlemekte etkilidir.

 • Doğum öncesinde anne adayında varsa enfeksiyon hastalıkları tedavi edilmelidir.

 • Hormon hastalıklarının teşhisi için hormon testleri yaptırarak hastalık tedavi edilmelidir.

 • Annenin rahim ağzı sorunları önceden tedavi edilerek gebelik için rahim ağzı uygun hale dönüştürülebilir.

 • Hamilelik döneminde fazla zorlayıcı hareketlerden de son olarak kaçınmak gereklidir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

35
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes