Hangi Hayat Hayalindeki mi Yaşadığın mı


45

Yaşadığımız çağ robot çağı olarak algılanıyor haksız da değiller hani. Ama gözle görülmeyen daha belirgin bir nokta var çağa robot denilmesinin sebebi her ne kadar robotik gelişmeler olsa da günümüz insanının girdiği durum da robotlaşmanın ta kendisi öyle ki sıçmaya bile programla saatle gidiliyor.

Modern insan denilince akla rahatlığa ermiş sağlıklı akli melikeleri yerinde özgür medeni kendini geliştirmiş bir insan profili geliyor akla ve Endonezya yada amazon ormanlarında yaşayan yerli halkla kıyasladığımızda herkesin yaşamak istediği  hayat hiç şüphesiz modern hayat olacaktır.

Ben bir karşılaştırma yapacağım modern insan profiline kendi hayatımdan örnekler vereceğim ilkel diye tabir edilen insana ise Sentinel kabilesinden bir avcıyı örnek vererek anlatacağım.

Modern insan

Uyku insanın en temel ihtiyacı ve insan bu açlığını doyura na kadar uyumak zorunda uykunu alırsın yada alamazsın sabahın köründe alarm çalar uyanmama gibi bir lüksün olmaz uyanmaz isen işe gitmek için evden çıkacağın süreye kadar yapacağın tüm işler aksa uyandıktan sonra her şey robot gibi ayarlı tıraş olmak için, bir şeyler yemek için üzerini değişmek için tuvalete gitmek için her gün belirli bir zaman ayırmak zorundasın.

Evden çıkarsın asansör sırası durağa varırsın otobüs sırası. Çevrendeki tüm insanlar bencil egoist empati yoksunudur kendilerinden başka kimseyi düşünmezler çünkü işleyen çark insanları bu hale getirmiştir. İşe geldiğinde hele ki insanlarla uğraşıyorsan sabrın son haddinde çalışırsın sıçmaya izin alırsın su içmeye isin alırsın yemek yemeye izin alırsın. Sistem o kadar güzel ayarlanmış ki robotca geçen 1 ayın sonunda kazanılan maaşı insan 1 gün bile göremez erkesi gün biter para.

Bu sistemde insan kendine has bir çok vasıfları kaybeder çarkın bir parçası haline gelir bazı duygularını tamamen kaybeder ama içinde bulunduğu duruma uyum sağlama adına yeni davranışlara meyil eder bunlar bencillik egoist, parakolik, anlayışsız empati yoksunu, sabırsızlıktır. İnsanı duygularını kaybeden ve tamamen robotlaşan bir varlığa insan demek insanca yaşıyor demek çok manasız.

Sentinel Kabilesinde bir avcı

Öncelikle alarm diye bir şey yoktur ne zaman uykuya doydun o zaman uyanırsın işe gitmek gibi bir kaygıda yoktur insani olarak acıkırsın varsa yersin yoksa alıp oku düşersin ormana çok mu sıkıştın çişin mi geldi sıra beklemek izin almak yada tutmak gibi doğaya aykırı işlere kalkışmazsın anında çıkarır bi kayadan aşağıya salıverirsin avını avlar gelir bi güzel yersin o gün karnın doyduysa tamamdır.

Fatura, kira, kredi kartı borçları bilmem ne borcu yoktur aslında borç yoktur can borcundan başka, kaygı yoktur yediğin lokmayı sana zehir edecek müdürlerin hakkını yiyen patronların yoktur. 3 kuruşluk aklı ile sana engel olan insanlar yoktur.

Bana göre insan olmak insanlık vasıflarımızı yerine getirdiğimizde gerçekleşir. Sizce modern insan mı yoksa bir avcı mı?

[poll id=”71″]


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle