Balık Tutmak İçin Hangi Olta Alınmalıdır?


56
balık tutmak için hangi olta alınmalı

Balık tutmak gerek profesyonel ve gerekse amatör olarak tercih edilen önemli bir hobi dalıdır. Özellikle amatör olarak yapılan balık tutma aktiviteleri eğlenceli bir hafta sonu etkinliği olarak tercih edilmektedir. Ancak her alanda olduğu gibi balık tutarken de dikkat edilmesi gereken hususlar yer almaktadır.

Buraya dikkat:

Bu süreçte kendimize şu soruları sormalıyız! en iyi olta makinası nasıl olmalı? Acemiler denize açılmayı şimdilik bir kenara bırakmalı şimdilik bilmeniz gereken husus bence kıyıdan yapılan balıkçılık ve Kıyı balıkçılığında en iyi kamış hangisi olmalı  gibi soruları kendinize sormanız olacaktır.

Özellikle amatör balıkçılar balık tutma konusunda hangi tür olta kullanılması gerektiği konusunda detaylı olarak bilgilendirilmelidir. Yanlış olta seçimi nedeniyle balık tutma aktiviteleri hüsran ile sonuçlanabilmektedir. Tutulacak balık türüne göre olta tercih edilmeli ve bu yönde malzemeler kullanılmalıdır.

Aşağıda hangi balık türü için hangi olta modellerinin kullanılması gerektiğine ilişkin bilgiler yer almaktadır.
Aşağıda hangi balık türü için hangi olta modellerinin kullanılması gerektiğine ilişkin bilgiler yer almaktadır.

Alabalık ve Levrek Cinsi Balık Avı

Boy aralığı 1.5 metre ile 3.3 metre aralığında olan, kamış atar aralığının ise 5 ila 30 gram arasında olduğu olta modelleri alabalık ve levrek cinsi balıkların avlanması için yeterli düzeydedir. Alabalık ve levrek avı için küçük veya orta boy makara modelleri tercih edilmelidir.

Sazan ve Yayın Balıklarının Avı

Sazan ve yayın balıklarının avlanması için 3.3 ve 3.6 metre boy uzunluğuna sahip iki veya üç parçalı olta modellerinin tercih edilmesi gerekmektedir. Ayrıca dip olta modellerinde ise büyük boy makara modelleri tavsiye edilmektedir.

Turna Balığı Sudak Balığı Avı

Bu balık türlerinin etkin bir biçimde avlanması için 20 ila 40 gram atar aralığına sahip ve 1.5 ila 2 metre boyunda olan olta modelleri kullanılmalıdır. Seçilecek olta modellerinin iki veya üç parçalı olmalarına da ayrıca dikkat edilmesi gerekmektedir.

Palamut ve Lüfer Balıkları Avı

Akıntılı bir bölgede kıyıdan uzak bir noktaya atış yapılarak avlama yapılıyor ise palamut ve lüfer balıklarının avlanması için 3.3 ve 4.4 metre boy uzunluğuna sahip kamışların kullanılması gerekmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus ise kamışın atar aralığının 100 ila 200 gram aralığında olması ve kamışın mutlaka surf tipi olması gerektiğidir.

İstavrit Türündeki Balıkların Avı

İstavrit ve benzeri balıkların avlanmaları için de tıpkı palamut ve lüfer avında olduğu gibi surf tipi olta modelleri tercih edilmelidir. Tercih edilecek modelin 75 ila 150 gram atar ağırlığına sahip olması ve boy uzunluğunun ise 3.3 metre ile 4.5 metre aralığında olması hususlarına dikkat edilmelidir.

Deniz Balık Türlerinin Avı

İzmarit, çupra ve karagöz gibi deniz balıklarının avlanmalarında ise avlanma işinin kıyıdan mı yoksa tekneden mi yapılacağı konusu önem taşır. Kıyıdan yapılacak avlanmalarda 40 ila 100 gram arası atar ağırlığına sahip olan ve 2.7 ila 3.5 metre boy uzunluğuna sahip olan modellerin tercih edilmesi gerekmektedir. Tekne ile yapılacak olan deniz balığı avlarında ise 40 ila 150 gram atar ağırlığı olan ancak boy uzunluğunun 1.2 ila 2.1 metre arasında olduğu modellerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

56
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes