Hangi Yiyecekler Buzdolabına Konmaz? Sizin için 20 Yiyecek Listeledik


72

Bugün bunu kabul ediyoruz, ancak buzdolapları icat edildiğinde her şeyi değiştiren ustaca bir üründür. Bu özel elektrikli cihazlarla, insanlar nihayetinde yiyecekleri daha uzun süre bozulmadan endişe etmeden saklayabilirler, böylece paradan tasarruf eder ve her zaman taze yiyeceklerin tadını çıkarırlar.

Yiyeceklerin taze kalması gerektiğinde buzdolabının gerekliliğine rağmen, eve götürdüğünüz her yiyecek maddesini içinde saklamak zorunda değilsiniz. Hem doğal hem de işlenmiş gıdalar vardır, bunlar hem soğutulduğunda hem tadı, hem de besin değeri değişir.

Buzdolabında saklanması tavsiye edilmeyen aşağıdaki 20 yiyeceğin listesi, soğuk kutunuzda yer açmanıza ve en sevdiğiniz yiyeceklerin tadını ve beslenme faydalarından en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.


muz dolapta saklanmaz. Muzu kesinlikle buzdolabına koymayın

1. Muz

Bu favori yaz meyvesi, dışarıda olduğu zaman çabuk olgunlaşır, ancak bu, ömrünü uzatmak için buzdolabında tutulmasının gerektiği anlamına gelmez. Bunun nedeni besinlerin yani muzdaki vitamin ve minerallerin buzdolabının dışına oranla daha iyi depolanmasıdır.

2. Bütün karpuz

Soğuk karpuz bir yaz favori, ama evde saklamak istiyorsanız tüm meyve buzdolabına koymak için tavsiye edilmez. Bütün bir karpuzun buzdolabında saklanması meyvede bulunan beta-karotenin temel antioksidan içeriğine zarar verir. Bu nedenle, tüm karpuzlar buzdolabının dışında en iyi şekilde saklanır ve eğer biraz soğutulmuş parçalar istiyorsanız, önceden kesilir, kapalı bir kutuya koyun ve bir atıştırmalık istediğiniz kadar buzdolabında saklayın.

3. Kahve

Buzdolabındaki nem koşulları her türlü kahvenin düşmanlarıdır, bu nedenle buzdolabında tam ve öğütülmüş kahve çekirdeklerinin saklanmasının önlenmesi tavsiye edilir. Buzdolabındaki nem “kahveye” yapışır, lezzetini değiştirir ve harika aromasını yok eder.

4. Şeftali

Şeftaliler buzdolabına yerleştirildiğinde, olgunlaşma süreci durur ve sonuç olarak, tatlarının olması gerektiği gibi olduğu aşamaya ulaşmazlar. Üstelik soğutma, bu harika meyvelerin besin bileşenlerine zarar verir, bu yüzden bunları buzdolabında tutmanız önerilmez.

5. Mango

Bu egzotik meyve, sıcaklıkları soğutmak için kullanılmaz, bu yüzden buzdolabına koymanız tavsiye edilmez. Mango’nun temel bileşenleri, soğukla ​​temas ettikleri zaman parçalanırlar ve bu nedenle, onları bizim için çok sağlıklı kılan besin değerlerini kaybedebilirler.

6. Erikler

Çoğu zaman, soğuk eriklerinin formlarını ve sevilen sulu dokusunu küçültmelerine ve kaybetmelerine neden olur. Mor meyvelerdeki bileşenler, sindirim aktivitesini düzenleyen diyet lifleri gibi soğuktan zarar görür ve bu nedenle meyve çekmecesinde saklanmamalıdır.

7. Yağlar

Yağın güneş ışığına maruz kalan bir yerde depolanması, bileşime zararlı olan okside olmasına neden olur, ancak diğer yandan, buzdolabında saklamak da ona zarar verir. Buzdolabındaki farklı yağları depolarken – özellikle zeytin ve avokado yağı – tatlarını zedeleyen bir tereyağ dokusuna dönüşürler.

Kabak da buzdolabına konmaması gereken yiyecekler arasında

8. Kabak

Kabakları buzdolabında saklarken, nem küf oluşumuna neden olur ve bu durumda bile – tadı hala zarar görebilir. Buzdolabındaki ıslaklık, balkabağına sızabilir ve tadı değiştirebilir; bu nedenle, kiler gibi serin ve gölgeli yerlerin buzdolabında balkabaklı tutulması tercih edilir.

9. Fesleğen

Fesleğen, soğukta çabucak çıkan hassas bir bitkidir ve aynı zamanda buzdolabındaki çeşitli öğelerinden tadı değiştiren kokuları da emer. Bu nedenle, fesleğen saplarını su ile bir kaba yerleştirmeniz, yapraklarını bir torba ile örtmesi ve gölgeli bir yere koyması, daha uzun tutmaları ve zarar görmemeleri tavsiye edilir.

10. Kivi

Kaba görünümüne rağmen, kivi soğuk gibi dış etkilere duyarlıdır. Bu bulanık, ekşi meyve buzdolabına yerleştirildiğinde, besin değeri de görünüşü, tadı ve dokusunun yanı sıra bozulur, bu yüzden buzdolabının yeri bu değildir.

11. Soğanlar (özellikle kesilmiş)

Soğanlar çok miktarda sıvıya sahiptir ve buzdolabına konduğunda, nemin hayatta kalmasını gerektiren küf gelişimi için verimli bir zemin oluştururlar. Ayrıca, doğranmış soğan buzdolabından bakteri ve kokuları emer, bu nedenle kesilirse veya alternatif olarak doğrayıp dondurulması önerilir.

12. Sarımsak

Sarımsak buzdolabına yerleştirildiğinde, soğuğun filizlenmesine neden olur ve ayrıca küfü geliştirir ve kauçuğu anımsatan bir dokuya sahiptir. Bunu önlemek için, buzdolabında saklamayın ve uzun süre doğal olarak saklanabileceği serin ve kuru bir yer seçin.

13. Patlıcan

Patlıcanlar özellikle soğuğa karşı hassastırlar ve buzdolabına yerleştirildiklerinde çabuk bozulurlar ve köklerinde küf gibi bir lastik benzeri bir doku da küçülür ve gelişir. Ayrıca, meyvelerden ve sebzelerden salınan doğal etilen gazı patlıcayı daha da zedelemekte ve bunların bozulmasına ve lezzetlerini kaybetmelerine neden olmaktadır.

14. Tatlı patates

Tatlı patatesler buzdolabına getirildiğinde, hücre duvarlarının yapısı değişir ve sertleşir ve kesilmesi zorlaşır. Soğutma ayrıca dokularına da zarar verir, bu nedenle buzdolabının dışında tutulan tatlı patateslerin aksine, bunları hazırlamak daha uzun sürer. Buzdolabı nemi aynı zamanda küf ve eskitilmiş bir tadın gelişmesine de neden olur, bu nedenle bunlar kesinlikle yer değildir.

Acı veya tatlı olsun biberleri de buzdolabına koymamanız gerekiyor
15. Acı ve tatlı biberler

Tatlı biberler buzdolabına konduğunda, doğal renkleri zamanla ve nemle kaybolur, onların tadı zarar veren ve onları yenilmez yapan küfler geliştirmelerine neden olur. Aynı zamanda soğutulduklarında da küçülürler, tıpkı küçük kız kardeşleri gibi – sıcak biberler, bu nedenle her iki çeşit biberin buraya koyulması tavsiye edilmez.

16. Fıstık ezmesi

İnce fıstık ezmesi ekmek üzerine harika bir şekilde yayılır ve çerez içinde bir bileşen olarak veya kendisinde bir çerez olarak kullanılabilir. Tuzlu tatlı yayılımı buzdolabında soğumaya bıraktığınızda, doku hasar görür ve yayılması zorlaşır ve neredeyse imkansız hale gelir, bu nedenle buzdolabının kesinlikle yeri yoktur.

17. Nektarin

Bu harika meyve, taze formunda yenir ve çeşitli hamur işleri yapmak için de kullanılır, ancak soğutma benzersiz tadı damara zarar verebilir. Buzdolabında oluşan nem, nektarinlerin olgunlaşmamış olsa bile, hassas derilerinin hoş olmayan tatları emmesi için yumuşamasına neden olur. Nektarinler buzdolabında olduğunda, çabuk bozulurlar, bu yüzden bunları buzdolabından çıkarmaları ve tezgahta saklamanız tavsiye edilir.

18. Tahıl

Bazen karınca infestasyonunu önlemek için buzdolabında saklanır, ancak bunun yerine iyi kapatılmış bir kaba konulması önerilir. Buzdolabına tahıl koyduğunuzda, sünger gibi olabilir ve etrafındaki kokuları ve lezzetleri emer, aynı zamanda lezzetini ve yapısını yumuşatır ve kaybeder. Tanelerde fazladan şeker varsa, birbirine yapışan ve iyi bilinen gevrekliklerini ve lezzetlerini yitiren yumuşak, yenmez topaklar halinde kristalize olurlar.

19. Salata sosları

Sirke ve yağ benzeri vinaigrettlere dayalı salata sosları hemen hemen her buzdolabında bulunur, ama kesinlikle onların yeri değildir. Sirke ve yağ sosların harika tadı korur ve buzdolabında saklandığında, bu tadı, konteyner kapandığında bile etraflarındaki kokuları emdikleri için zarar görür.

20. çikolata

Bazı çikolatalar oda sıcaklığında yumuşar ve soğutulabilirler, ancak bu tatlı yiyeceklerin çoğu, buzdolabının dışında olduklarında bile katı kalırlar. Buzdolabına çikolatayı koyarsanız, kristal yapısı değişir, beyaz lekeler oluşturur ve aroması çarpıcı şekilde değişir.

Resimler kaynağı: https://pixabay.com/


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

72
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle