10 Yol İle Havaalanları Yolcularını Kar Amaçlı Kullanması


Bir ekonomi raporuna göre küresel havalimanlarının gelirlerinin %40.4’ü gümrüksüz ve diğer seyahat perakendelerinden geliyor. Bu durumun bir tesadüf olmadığını söyleyebiliriz.

Havaalanları inşası belirli bir şekilde yapılmıştır. Havaalanına ilk adımınızı attığınız sırada tam olarak istedikleri gibi ilerlersiniz. Uçak kalkmadan önce ise havaalanına tonlarca para kazandırmış olabilirsiniz.

1-Havaalanları sizi nereye isterse oraya götürür

Havaalanlarının Yolcularını Kar Amaçlı Kullanması
Havaalanlarının Yolcularını Kar Amaçlı Kullanması

Havaalanları da navigasyon sistemi gerçekten çok kolay bir şekilde tasarlanmıştır. Her yerde sizi yönlendiren işaretler ve yürüyen merdivenler yer alır.

Bu tasarım sayesinde tam olarak havaalanları da sizi yönlenmeniz istenilen yere gidersiniz. Güvenlik kontrolünden hemen sonra gideceğiniz yolu görebilirsiniz.

Fakat gümrüksüz mağazaların olduğu uzun bir kolidordan geçmeden uçağa yetişme ihtimaliniz yoktur. Bu tarz bir tasarım ile yolculuk sırasında kontrol sahibi olduğumuzu hissederiz ve memnuniyet seviyemiz artış gösterir.

Eğer zamanınız varsa alışveriş yapma ihtimaliniz ise çok yüksektir.

2-Doğal alışkanlılarınızdan yararlanırlar

Sağ tarafta daha fazla dükkan yer almaktadır. İnsanların büyük bir bölümü genellikle sağ ellerini kullandığı için sağ tarafta yer alan dükkanlar daha fazla dikkatlerini çekecektir.

3-Sizi iyi durumda tutarak modunuzun yüksek olmasını sağlarlar.

Stresli birisinin iyi bir müşteri olmadığını söyleyebiliriz. Uçuştan önce ise birçok insan kendisini gergin hissetmektedir. Bu yüzden havalimanları bol miktarda ışık, panaromik camlar ve farklı sanat eserleri kullanarak ruhunuzu aydınlatmanıza yardımcı oluyor. Hatta bazı havalimanlarında mağazaların olduğu bölümlere gitmeden önce dinlenebilmeniz için mükemmel bir atmosfer bile oluşturulmuştur.

4-Evinizde gibi hissedebilirsiniz.

Havaalanlarında yer alan bekleme alanları kendinizi evde hissedebilmeniz için özel tasarlanmıştır. Yanınızda yer alan masalar, rahat koltuklar ve halılar terminalde geçirdiğiniz süre içerisinde sizi oturma odanızda gibi hissettirir. Bu konfor sayesinde bir sandviç alabilir, bir fincan kahve içebilir veya kitap mağazasından bir şeyler alarak okuyabilirsiniz.

5-Adil davranıldığı hissi verilir.

Havaalanları
Havaalanları

Havalimanlarında yer alan güvenlik hatları ve check-in bölgeleri düşündüğünüzden daha uzun sürebilir. Bu mantıklı gözükmeyebilir. Fakat sadece tekli sıralar olduğu için kendinizi daha az stresli hissedersiniz. Tekli sıra olduğunda kimse araya kaynayamayacağı için adil olduğunu düşünürsünüz.

6-Yaşam alanlarını mümkün olduğunca genişletirler

Güvenlik kontrolünden sonra uçağınızın kalkacağı zamana kadar ne kadar boş vaktini varsa mağazalarda harcayacağınız zaman da o kadar fazla olacaktır.

Havaalanları check-in işlemleri, bagaj bırakma, pasaport kontrolü ve güvenlik kontrolü aşamalarını otomatik hale getirerek hızlandırmaya çalışmaktadır.

Aynı zamanda otomatlarda kolay ulaşılabilecek bölgelerde yer alır. Bu şekilde personel maliyetinden de büyük oranda tasarruf yapılmış olur.

7-Hala zamanınız olduğunu bilirsiniz.

Her yerde uçuş bilgi ekranları yer alır. Özellikle bekleme bölgelerinin yakınında bu ekranların olduğunu görürsünüz. Bu yüzden alışveriş yapabilmek için hala vaktinizin olduğunu bilirsiniz.

8-Alım teşvikini artırmak için alışveriş bölgeleri tasarlanır.

Havaalanları
Havaalanları

Mağazalar ve ürünlerin bulunduğu yerler her zaman işleyen pazarlama kurallarına göre yerleştirilmektedir. Aynı zamanda yerel duran bir atmosfer yaratılır. Yerel markalar, yerel hizmetler ve otantik hatıra eşyaları satarlar. Size özel bir yerde olduğunuz hissi verilir.

9-Suyunuza kadar alarak sonrasında daha pahalıya satarlar.

Bu işleyiş bir tür tekel işleyişidir. Bütün havaalanlarında yer alan aperatif ve içecekler normale göre biraz daha pahalıdır.

Havaalanında sıkışmış durumdasınız ve acıktığınız takdirde başka bir yönteminiz bulunmayacaktır.

10-Sadece sizden değil arkadaşınız ve ailenizden de para kazanıyorlar.

Havaalanları gibi yerlerin asla vazgeçmeme gibi bir politikası bulunmaktadır.

Gelen yolcular için her zaman farklı mağazalar vardır. Bagaj alımından çıkış kapısına kadar hala biraz daha para harcama ihtimaliniz vardır. Aynı zamanda sizi bekleyen ailenize ve arkadaşlarınıza da sunulan farklı yiyecek, içecek ve ürünlerin olduğunu görebilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
1
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Liste

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin