Hayatınıza Etki Eden 90/10 Prensibi


42
34 paylaşım, 42 puan

Günlük hayatımızda yaşadığımız olayların gelişi mi sizce şans mı? bu soruya her insan yaşamını değerlendirip öyle cevap verir sonuç olarak kimine göre şans kimine göre ise kader veya bize bağlı.

Bana göre yaşadığımız, yaşıyor olduğumuz ve yaşayacağımız her olay bizim kendi elimizde. Buna irade diyebiliriz (her ne kadar günümüz sistemi bizi robot olmaya zorlasa da)

Yazar Stephen Covey “90/10 prensibi” olarak bahsettiği kitabında Yüksek Etkili Kişilerin 7 Alışkanlığı: Kişisel bu prensibin nasıl çalıştığını gerçek bir örnekle bize açıklıyor.

90/10 prensibi nedir örneği bizde inceleyelim:

Mesele şu ki biz yaşadığımız olayların sadece %10 kontrol edebiliyoruz. Bir cihazın bozulması ve ya her gün bindiğiniz otobüsün o gün bozulması. Bununla birlikte kontrol edemediğimiz olaylara karşı vereceğimiz tepkiler bizim elimizde

Yani durumu değerlendirmek ve bu duruma göre yeni rota çizmek tamamen bizim elimizde.

Olayların %90 bu verdiğimiz tepki karar ve rotalardan oluşur bunu basitçe anlatayım

Nezih bir Pazartesi sabahı aileniz ile birlikte kahvaltı yapıyorsunuz. Küçük kızınız yerinde duramıyor yaramaz biraz ansızın kahve fincanınıza eli çarpıyor ve tüm kahveyi sizin gömleğinize döküyor.

Tepkiniz?

Önce yaramazlık yaptığı uslu durmayıp kahveyi döktüğü için kızınıza bağırıyorsunuz ardından da kahve fincanını masanın kenarına koyduğu için karınıza. ( Öfke kontrolu yazımıza göz atın)

Gömleğinizi değiştirmek için odaya gidiyorsunuz fakat geri döndüğünüzde kızınızın üzüntüden ağladığını kahvaltı yapmadığını ve okul için hazırlanmadığını görürsünüz.

Sonuç olarak kızınız okul servisini kaçırmıştır. Eşiniz kızı hazırlamak için acele ederken siz  mecburen onu okula bırakacaksınız.

Kızı okula kendinizi de işe yetiştirmek zorunda  olduğunuzdan aracınızı pervasızca sürüyorsunuz.

Tüm bu alel acele koşuşturma sonunda evde iş ile alakalı önemli evrakları unuttuğunuzu fark ediyorsunuz. Günün başlangıcı kötüydü ve halada devam ediyor.

Bu olumsuzluklar sonucu iş gününüz de berbat geçiyor akşam eve geldiğiniz de ise kızını ve eşiniz oldukça gergin ve sizinle konuşmuyor. Her öfkenin sonucu çoğu zaman pişmanlıktır çünkü geride en değer verdiklerinizi bile kırmışsınız dır.

Sorumuz şu: Gününü neden kötü geçirdin?

A. Kızınız kahveyi döktüğü için

B. Kızınız okul servisini kaçırdı onu okula götürdüğünüz için

C. Çünkü trafik çok sıkışıktı artı işle ilgili önemli evrakları unuttuğunuz için

D. Çünkü duruma yanlış tepki verdin

Doğru cevap tabii ki D’dir. Kahvenin dökülmesi sizin elinizde değil %10 olasılık ama bu olaya vereceğiniz tepki tamamen sizin seçiminize bağlıydı. Yani %90 Duygularınızı kontrol edebilirdiniz.

2. Yani %90 olan olasılığı ve tepki değişiminizi ele alalım.

Her şey farklı olabilirdi:

Aynı olaydan devam edelim kahve gömleğinize dökülüyor kızınız bu olayın vehameti ile korkup ağlamaya başlıyor siz “başını okşayıp sorun yok bir daha ki sefere daha dikkatli ol tamam mı” gibi bir tepki verip bunu da oldukça yumuşak bir ses tonu ile söylediğinizi düşünün

siz gömleği değişmek için odaya gidip döndüğünüzde kızınız çoktan kahvaltısını bitirmiş servise binmiş olacak eşinizin de sizi işe göndermek için vakti kalacaktır siz her ne kadar kafanız dağınık olsa dahi arkanızı toparlayacak bir eşiniz var bu yüzden hiç bir şey unutmayacağınızdan emin olabilirsiniz 😉

Aslında bunu atalarımız en doğru şekilde anlatmış

“Keskin sirke küpüne zarar”

“Öfke ile kalkan zarar ile oturur”

Örnekte anlattığım gibi benzer şekilde gelişen 2 olay sonucu verdiğiniz anlık tepki tüm gününüzü olumlu yada olumsuz etkiledi.

Kısaca hayat çoğu zaman istediğimiz gibi gitmiyor.

Hadi bir örnek daha vereyim:

Hızlı giden bir kamyonu kullanıyorsunuz bu kamyonun debriyajı, firen tertibatı, vites yada gazı yok sizin kontrolünüzde ki tek şey kamyonun direksiyonu.

Kamyon = Zaman

Yol = Hayat

Hayat yolunda illaki engeller tümsek ve virajlar çıkacaktır ve siz zamanı durduramaz yavaşlatamazsınız. Elinizde olan tek şey doğru kararlar alıp olumlu tepkiler ile hayatınıza yön vermek.

Bu en basit anlamı ile eve gelirken hangi yolu seçeceğiniz den üniversite tercihiniz sonucu hangi mesleği kazanacağınıza kadar doğru eşi bulmaktan bir öfke sonucu vereceğiniz tepkiye kadar hayatınızın her alanında karşınıza çıkacaktır.

Hayat doğaçlama oynanan bir tiyatro gibi oyuncular ne kadar doğru ve gerçekçi oynarsa tiyatroda o kadar güzel oluyor. Konu ile alakalı düşünceleri yorum olarak bekliyorum 🙂


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

42
34 paylaşım, 42 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle