Hayatta Kalmak İçin Bilmeniz Gereken 13 Bilgi


Bear Grylls karakterleri her durumda hayatta kalmak için bir yol bulur. Ölümcül yaralar, hava koşulları ve yaşamsal becerilerin olması seni hayatta tutacaktır.

Test Kafe , gerçek hayatta işe yaramayan en popüler 13 film klişesini topladı. Bunları kendi başınıza denemeye çalışmayın filmlerdeki karakterler yalnızca yönetmenin hayal gücü sayesinde hayatta kalır.

13. Pamuklu giysiler giyin.

Ölüm nedeni: Hipotermi.

Nedeni: Canlı kalmak istiyorsanız, mevsim ne olursa olsun pamuklu kıyafetler giymeyin. Pamuk , suyun 27 katını emer . Kuruması çok uzun sürer ve ıslak kıyafetler kuru giysilerden 25 kat daha hızlı ısı kaybetmenize neden olur. Yağmur altında kalmanız veya terlemeniz donmanız için yeterlidir.

pamuklu elbiseler giymeyin
pamuklu elbiseler giymeyin

Gerçekten ne yapmanız gerekir: Yürüyüşe çıkacaksanız, polyester, naylon ya da yünden yapılmış giysileri giyin.

12. Bir sinyal almazsa telefonunuzu çöpe atmayın.

Ölüm nedeni: Herhangi bir şey olabilir … vahşi hayvanlar, susuzluk, açlık, hipotermi.

Nedeni: Kaybolduğunuzu ve arama yapmak için yeterli sinyali olmadığını varsayalım.

Böyle bir durumda bir film karakteri telefonu çarpıcı bir biçimde yere atacak ve bu davranış çok yanlış olacak.

telefonunuz çekmiyorsa onu çöpe atmayın
telefonunuz çekmiyorsa onu çöpe atmayın

Telefonunuz işe yaramaz ve telefon edemeseniz dahi, telefon, kullandığı şebeke kulelerine hala ping gönderiyor ve sizi kurtaracak olan kişilerin konumunuzu izleyebilmesi için rotanızın dijital bir haritasını oluşturuyor.

Gerçekten neler yapmanız gerekir: Telefonunuzu duygularınızın etkisi altına sokmayın. Pili korumak için her yarım saatte bir kapatın. Veya varsa telefonunuzu ultra tasaruf moduna alın

 11. Şimşek Fırtınası Sırasında yapmanız gerekenler

Ölüm nedeni: Yıldırım çarpması.

şimşekli havada ne yapılmalı
şimşekli havada ne yapılmalı

Nedeni: Islak toprak mükemmel elektrik iletkenidir, bu nedenle yıldırımın sana çarpma şansını artıracaksınız. Hayatta kalmak için, zeminle olan temasınızı en aza indirgemelisin.

Gerçekten neler yapmanız gerekir: Barınak için en güvenli yer bir binanın içidir. Etrafında bina yoksa, çömelip bölgedeki en yüksek nesne olmadığınızdan emin olun.

10. Hızla giden bir arabadan atlamak

Ölüm nedeni: Yaralanmalar.

Neden: Kaçırıldığınızı düşünün ve göz alıcı bu aksiyon sahnesini yaşamaya karar verdiniz. Suçlular sizi kilitli olmayan bir kapının yanına yerleştirdiğinizi düşünün. Tabi bu aksiyonun sonucunda boynunuzu kırabileceğinizden emin olun

giden arabadan aşağıya atlamak
giden arabadan aşağıya atlamak

Yaralanma ölme veya felç kalabileceğiniz ihtimalini bir yana bırakır isek atlayarak içinde bulunduğunuz durumdan kurtulabilirsiniz.

Hâlâ atlamak istersen:

  • Acil durum frenini çekmeyin. Bu araba slayt yapar ve bir kazaya neden olabilir. Aracın hızı daha düşük olduğunda örneğin bir virajda virajda veya yokuşta atlamak daha güvenlidir.
  • Kapıyı mümkün olduğunca geniş açın ve önünüzdeki kayalar veya yol işaretleri gibi engeller olmadığından emin olun.
  • Aracın hareketine dik açıyla atlayın ve bir  şey üzerinde takılma veya kollarınızın kopma riskini en aza indirgemek için kendinizi mümkün olduğunca top haline getirin
  • Yapacağınız en önemli şey elleriniz ile başınızı korumak.

Profesyonel bir dublör olmadığınız sürece bunu tekrarlamaya çalışmayın.

9. Hayatta Kalmak için pusulasız yön bulma

Ölüm nedeni: Kayıp olduktan sonra her şey.

doğada pusulasız nasıl yön bulunur
doğada pusulasız nasıl yön bulunur

Niçin: İnsanoğlunun biriktirdiği veya inandığı şey yosunların ağaçların kuzey tarafında yetiştiğini söylemek. Bu kural sadece Kuzey Yarımküre için geçerlidir ve o zaman bile her zaman işe yaramaz.

Yosun ve liken gölge ve nem gibi. Doğada birçok faktör gölge ve yüksek nem yaratabilir, bu nedenle yosun her yönden gelişebilir.

Gerçekte ne yapmanız gerekir: Bir pusulanız yoksa bir saat kullanın . Saatinizi önünüzde tutun ve saat kolunun güneşe gelmesine izin verin. Saat eli ile 12 saat arasındaki açıyı yarıya kesin. Bu şekilde güney, ters yön kuzey.

Saatiniz yoksa ne yapmalısınız güneşli bir hava veya bulutlu ama yinede bir gölge az çok belirgin ise yere bir çubuk dikin.

Bu çubuğun gölge ucuna bir taş koyun ve bekleyin yaklaşık tahmini yarım saat bekledikten sonra gölgenin uç kısmının geldiği yeni yere de bir taş koyun.

Şimdi sağ ayağınızı ilk koyduğunuz taşın üzerin sol ayağınızı da 2. taşın üzerine koyun bu pozisyonda ileri doğru baktığınızda yüzünüz Güney’i sırtınız Kuzey’i, Sağ omzunuz batıyı ve sol omzunuz doğuyu gösterir.

8. Susuzluğunu gidermek için kar yemeyin

Ölüm sebebi: Dehidrasyon.

karlı havada susuzluğunuzu gidermek için kar yemeyin
karlı havada susuzluğunuzu gidermek için kar yemeyin

Nedeni: Karın yoğunluğu düşüktür. Bir bardak su almak için birkaç kova yemeniz gerekecek. Boğazınızı ve dişleriniz buna katlanamayacak sususluğun dinmeyecek ve daha da kötüsü, hasta olacaksın.

Kar, saf (damıtılmış su gibi) ve herhangi bir mineral tuzu içermediğinden susuzluğun giderilmesinde de zordur.

Gerçekten ne yapmanız gerekir: Başka su kaynağı yoksa, önce buz eritin (kara tercih edilir) ve daha sonra bunu içmelisiniz.

7. Vahşi bir hayvanın saldırısından nasıl kurtuluruz

Ölüm nedeni: Hayvan.

vahşi bir hayvanın saldırısından kurtulma
vahşi bir hayvanın saldırısından kurtulma

Nedeni: Herhangi bir vahşi hayvan, bir insandan daha hızlı ve daha güçlüdür. Silahınız yoksa, canavar büyük olasılıkla kazanacaktır. Ziyaret ettiğiniz bölgede yaşayan hayvanların alışkanlıklarını iyi bilmelisiniz .

Karşılaşmanız durumunda:

  • Bir geyik  – Geyik çok fazla gürültü çıkarması nedeniyle önlenmesi kolaydır. Yalnızca kendi yolunuzdan gitmeniz gerekecek. Eğer hayvan agresif ise, bir ağaca ya da herhangi bir yüksek cisime tırmanmaya çalışın.
  • Bir domuz  – Domuzlarr genellikle insanları fark ederek kaçmaya çalışırlar. Önemli olan genç domuz yavrularına dokunmamaktır: anneleri çok tehlikelidir. Eğer hayvan yönünü size çevirip koşuyorsa, kendinizi yüksek bir yere atabilirsiniz. Ayrıca domuzlar kendi etrafında çok hızlı dönemez bu durumu lehinize kullanın eğer ağaç var ise ağacın çevresinde keskin virajlar yapın.
  • Bir ayı – Bir ayı  görürseniz, ona yaklaşmayın. Dikkatle o yerden uzak durmaya çalışın. Kahverengi ayı görürseniz kaçmayın. Sakin olun, yüzünüzü yere yatırın elleriniz boynunuzdan tutun ve yardım için bağırın. Ayıya ateş etmeyin – sadece kızdırırsınız. Siyah bir ayı size doğru gelir ise  kaçmaya veya savaşmaya çalışın.
  • Bir kurt  – Kurtlar gece avlanır ve insanlardan uzak durur. Bir kurdun ilgisini çekerseniz, kaçmaya çalışmayın. Bir saldırı kışkırtmamak için sırtınızı çevirmeden uzaklaşın ve yüksek sesle konuşmaya başlayın (ancak bağırmayın). En yakın ağaca kadar gidin. Kurtlar tırmanamazlar.
  • Bir köpek Tek bir köpek bir insana kolay kolay saldıramaz saldırması için köpeğin bağlı olması veya kapalı olması gerekir (kuduz kısmını saymıyorum bile)
  • Köpekler kendinden daha güçlü gördükleri birine saldıramaz o yüzden bir köpek yolunuza çıktımı sakın korkmayın korktuğunuzu belli etmeyin üstüne üstüne gidin.

6. Çiğ et ile yarayı iyi etmek

yaraya çiğ et koymak
yaraya çiğ et koymak

Ölüm nedeni: Enfeksiyon.

Nedeni: Doğada yaralandığınızda yara üzerine çiğ et koymak o yarayı iyileştirmez aksine enfeksiyon kapmanıza neden olur.

Daha da kötüsü enfeksiyonu önleyecek bir ilacınız da olmayacağı için bu yara doğada ölümcül sonuçlar doğurur. Kısaca hayatta kalmak istiyorsanız bu hatayı asla yapmayın

Gerçekten neler yapmanız gerekir: Yaralanmadan sonraki ilk 24 saat boyunca buz paketlerini her saatte bir 15-20 dakika uygulayın.

Buz yoksa su ile yıkayın su da yoksa temiz bir bez ile üzerini kapatın.

5. Bir mağarada ateşe yakmayın

Ölüm nedeni: çökmüş mağaranın altında gömülmek.

mağarada ateş yakmak
mağarada ateş yakmak

Nedeni: Sıcaklık kayanın genişlemesine neden olur, bu da mağaranın düşmesine neden olabilir. ayrıca duman için herhangi bir çıkış yok ise bulunduğunuz ortam duman ile dolar.

Gerçekten ne yapmanız gerekir: Mağaranın tam girişine ateş yakarsanız ve siz mağara tarafına oturursanız bu sizi etkileyemeyecektir.

4. Kafa travması olan birinin uykuya dalmasına izin vermeyin

Ölüm nedeni: Ölüm kaçınılmaz değildir (yaranın ne kadar ciddi derecede olduğuna bağlıdır), ancak uyku yoksunluğu kişiyi kesinlikle zayıflatacaktır.

Nedeni: Olaydan hemen sonra kaza geçiren kişi uyumak istediğinde buna izin vermeyin onu uyumaya iten başka sebepler olabilir

3. Kaybederseniz derhal hareket etmelisiniz.

doğada kaybolduğunuzda
doğada kaybolduğunuz da ne yapmalısınız

Ölüm nedeni: Herhangi bir şey.

Nedeni: Kurtarıcılar sizi en son izinin bulunduğu yerde bulacaklardır. Bilinmeyen bir rota boyunca hareket ederseniz, daha fazla kaybolma ve asla bulunamama riski vardır hayatta kalmak için izinizi kaybettirmeden dolaşın.

Gerçekten neler yapmanız gerekir: Uzaklaşmayın . Bir arama ekibi bekleyin. Yerinizi son derece gerekli olduğunda bırakın ve mümkün olduğunca geri dönün.

kaybolduğunuzu anladığınız an durun eğer keşif yapmak istiyorsanız bulunduğunuz yere bir işaret bırakıp önce yakın çevrenizi sonrada yavaştan uzak çevrenizi keşfedin.

2. Bir kasırgadan çıkabilirsiniz.

Ölüm nedeni: Hortum sizi bitirir.

hortum gelirse hayatta kalmak için ne yapmalısınız
hortum gelirse hayatta kalmak için ne yapmalısınız

Nedeni: Filmlerde, karakterlerin bu doğal fenomene hayran olduklarını, görünüşte acele etmediğini görebilirsiniz.

Gerçekten neler yapmanız gerekir: Tüm kapıları, pencereleri ve havalandırma deliklerini kapatın.

Hayatta Kalmak istiyorsanız en gerekli şeyleri (su, el feneri, ilaçlar, belgeler) alın ve mümkün olduğunca siz ve dışarı arasındaki çok sayıda duvarla birlikte birinci kattaki bir bodrum veya bir iç mekanda girin.

Hortum sizi alıp havaya kaldırmasa da havaya kaldırdığı ve hızla döndürdüğü cisimler kum tanesi de olsa size çarptığında ciddi yaralanmalar yaratacaktır.

Eğer arazide iseniz ve ev yoksa çevrenizde büyük bir kaya arayın kayanın dibine uzanıp ellerinizle başınızı koruyun. Kaya yoksa yere uzanın yüzünüz yere bakacak şekilde ellerinizle başınızı kulaklarınızı koruyun.

1. Uyarı işaretleri önemsizdir.

Ölüm nedeni: Bir çok seçenek var.

Nedeni:Ormanda veya arazide ilerlerken karşınıza bir uyarı levhası çıktığında mutlaka uyun zira uyarıyı dikkate almadığınız taktirde doğacak tehlikelere de hazırlıklı olun.

Gerçekten neler yapmanız gerekir: Kanunlara uyan bir vatandaş olun ve rekreasyon için başka bir yer bulun.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
1
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Usta

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Liste

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin