Hesaplaşma The Accountant Film Hakkında


42

28 Ekim 2016’da vizyona giren ve ABD yapımı olan Hesaplaşma filmi, dram ve suç türlerine ilgi duyan sinemaseverler için benzersiz bir seçim olabilir. Ünlü bir oyuncu kadrosuna sahip olan bu film, gişede büyük bir ilgi görmüş ve büyük beğeni toplamıştır. Yönetmeni Gavin O’Connor sinemasal alanda büyük bir görsel şov sunmaktadır. Bill Dubuque tarafından senaryosu yazılan hesaplaşma, diyalogları, görsel efektleri ve atmosferiyle birlikte entelektüel bir film olmaya aday!

Hesaplaşma filminin, Ben Affleck, J.K.Simmons, Anna Kendrick, John Litgow, Jon Bernthal gibi zengin bir aktör kadrosu bulunmaktadır. Sinema tutkunları için detaylı bir gözlem gerçekleştirmek, artı ve eksi yönlerini belirtmek istiyoruz.

Hesaplaşma Film Konusu

Christian Wolff (Ben Affleck) küçük yaşından beri yetenekleri ve müthiş zekasıyla çevresindeki tüm insanları şaşkına çevirmekle birlikte, küçük yaşlarda takıntılı ve otizm tanısı konulmuş bir matematik dehası olmaktadır. Günlük yaşamda sıradan bir mali müşavir olmasının arka planında büyük suç teşkilatlarına çalışmakta ve muhasebecilik yapmaktadır. Filmde, Hazine Bakanlığı Suçla Mücadele biriminin başında bulunan Raymond King (J.K.Simmons) Christian Wolff’un peşine düşmektedir. Böylelikle, Wolff’un yasal işlere yönelmesi ve Living Robotics isminde robotik firmasında bulunan muhasebeci Dana Cummings (Anna Kendrick)’in tutarsızlıklarını detaylı bir şekilde incelemesiyle gerçeklik örgüsü sorgulanmaktadır. Wolff ve Cummings birlikte çalışmaya başlar ve gerçekliğe yakınlaştıkça, gerçeklerden daha önemli olan tehlikeli sularda boğulduklarını anlamaları zor olmayacaktır.

Hesaplaşmanın Artı Değerleri

Öncelikle, yönetmeni tebrik etmemiz gerekiyor. Muazzam bir film ortaya çıkarmakla birlikte, sağlam bir aksiyon ve arka planda süreklilik gösteren bir drama ortaya çıkardığını söyleyebiliriz. Başroldeki Ben Affleck’in mükemmel oyunculuğu da, filme ekstra bir güzellik katmaktadır. Finalinin sıradan kalıplar dışında olması ve insanı içerisine çeken atmosferiyle birlikte, gerçek bir Hesaplaşma izlemek istiyorsanız daha ne bekliyorsunuz?

Hiç Böyle Bir Muhasebeci Görmediniz…

Hiçbir yerde göremeyeceğiniz bir ‘’Muhasebeci’’ kavramıyla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek isteriz. Sağlam ters köşelerin olduğu bir film olduğunu ve izlerken tebessüm edeceğinizi söyleyebiliriz. Anna Kendrick tavşan dişleriyle ve ufak tefek olmasıyla yüzlerinizi gülümseteceğini düşünüyoruz. Affleck’in dövüş koçunun başarı olması ve aksiyon sahnelerindeki dövüş bölümlerini izlerken içiniz titreyecek.

Eksi Yönleri Nelerdir?

Genel olarak sağlam bir senaryoya sahip olmasıyla birlikte, açık ve belirgin bir sunum olmadığını söyleyebiliriz. Kafa karışıklığı yaratacak ayrıksı noktaların olması ve eksik yönleriyle kafanızda senaryoyu sorgulayabiliyorsunuz. Belki, bu senaryo içerisinde bazı eksiltmeye veya uzatmalar yapılsaydı vay be dedirtecek bir mükemmelliğe kavuşabilirdi.

Otizm hastalığına değinmesi ve etkili bir bakış açısı geliştirmesinin yanında, eksik bir sunumun olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz. Final dışında pek sürpriz bir şey olmaması da eksik handikaplarından olmaktadır. Kurgunun farklı bir şekilde işleyebileceğini ve senaryonun akıcı bir noktada bulunmaması da eksi yönlerindendir.

Felsefi Diyaloglar…

Film içerisindeki en dikkat çeken cümlelerden birisi de, ‘’ Er ya da geç, farklılıklar insanı korkutur ‘’ Christian’ın babasının kullandığı bu cümle sonrasında, karakterle bir bağ kuruyor ve filmin yönetmeni Gavin O’Connor’ın çabasını da takdir ediyoruz. Ancak, Hollywood filmlerinden aşina olduğumuz aksiyon sahneleri ise, karakterin içsel derinliği yerine, Chiristian, FBI ve mafya üçlemesine doğru kaymasına sebep olmaktadır. Bilimkurgu filmlerden farklı olduğunu ve gerçekçi karakterlerle beyazperdede izleyeceğiniz Christian’la empati kurabilmek, seyirci açısından senaryo kadar kolay gözükmemektedir.

Dramatik ögeleri içerisinde barındırması ve sıkılmaksızın seyir zevkini ayakta tutan aksiyon sahneleri, Hesaplaşma filmi full izlemek için büyük bir neden olmaktadır. Filmin oyuncu kadrosunun oldukça kuvvetli bir etki bırakması da, izleyiciler için ekstra bir ayrıcalık olmaktadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

42
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes