Ertuğrul Gemisinde Akıl almaz Hırsızlık


45
26 paylaşım, 45 puan

Uzun bir aradan sonra Dedektiflik testleri serimize devam edelim. Güzel bir mantık hikayesini kendi senaryom ile sizlere anlatmaya çalışacağım. Eminim bir çoğunuz bu Testi çözmüş veya duymuşsunuzdur ama sitemde olmazsa üzülürdüm.

Dilerseniz başlayalım:

Tarihler 1890 gösterdiğinde Osmanlı Japon ilişkileri çok iyiydi. Karşılıklı ilişkiler devam ederken Ertuğrul gemisi Japonya’ya gönderilme kararı alındı.

Bu seferin amacı Japon prensinin amcasının İstanbul’u ziyaretine iade ve Hint Arap topluluklarına hilafetin gücünü göstermekti. Ertuğrul gemisine kaptan olarak Albay Osman bey atandı Gemi tayfası da farklı gemilerde görev yapmış kişilerden devşirildi.

Osmanlı Japonya’ya kendi büyüklüğüne yaraşır birde hediye gönderiyordu , mücevherli İmtiyaz Nişanı  bu hediye direkt Japon imparatoruna verilecekti.

Ertuğrul İstanbul’dan demir aldı uzun bir yolculuktan sonra fırtınalı bir akşam Osman beyin bağırışları fırtınanın sebep verdiği sesi bastırdı. Sesi duyanlar Osman beyin kamarasına koştular olmayanlarda hemen çağırıldı.

Bu bağırışların sebebi çok geçmeden anlaşıldı Sultan 2. Abdülhamit’in Japon imparatoru için gönderdiği değerli taşlarla süslü İmtiyaz Nişanı çalınmıştı.

Tüm gemi personelini sorguya çeken Albay Osman bey Hırsızı verdiği ifadede yakaladı tahmin ettiği üzere Çalınan Nişan da onun çantasından çıktı. İfadeleri aşağıdaki gibidir bakalım siz bu ifadeler ile hırsızın kim olduğunu bulabilecek misiniz?

Dümenci Hasan Ali Ekrem Bey’in ifadesi

Dümenci Hasan Ali Ekrem Bey

Gece bildiğiniz gibi çok fırtına vardı Japonya adalar ülkesi doğru rotada gitmek için tüm gece dümen başından ayrılmadım bu Osmanlı için bir utançtır hırsız kim bilmiyorum ama İstanbul’a döndüğümüzde bunun sorumlusu gemideki herkes olacaktır unutmayın.

Kamarot Celal Arslan ifadesi

akşam yemeğinden sonra hepimize verdiğiniz talimat Japon sularına girdiğimiz ve sabah da demir atacağımızdı bu talimat üzerine diğer personel ile gemiyi hazırlayıp eksik bir şey olup olmadığını kontrol ederken yelken direğine taktığımız Türk ve Japon bayrağı dikkatimi çekti.

Biraz daha dikkatli baktığımda Japon bayrağının ters asılmış olduğunu fark ettim ve hemen düzelttim  daha sonra siz herkesi burada acil toplanmaları için emir vermişsiniz bende koşarak geldim umarım bir an evvel hırsız bulunur.

Makinist Rüstem Ziya’nın ifadesi

Gece fırtına şiddetini artırınca yelken açmamız imkansız hale geldi sabah demir atacağımızı söylediğiniz için hız kaybetmemek adına motor bölümüne inip motoru kontrol etmem gerekti. Son 2 saattir bakım ve onarım işleri ile meşguldüm.

Hırsız aramızdan biri bu bir utançtır umarım yakalanır.

Aşçı Mehmet Ali Yalçın’ın İfadesi

Son erzağımızı Singapur’dan almıştık ve nerede ise bitmek üzere yarın demir atacağımızı duyduğumda hemen kiler bölümüne inip erzak listesi hazırlamam gerek diye düşündüm günler sürecek bir dönüş yolu var hazırlıkları aksatmadan yapmam gerek inanın hırsızlık ile bir alakam yok.

Sonucu görmek için quizi paylaş !


Sonucu görmek için kim olduğunu söyle !

Ertuğrul hırsızı %%personality%%

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
26 paylaşım, 45 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle