HTC Vive vs HTC Vive Pro vs HTC Vive Pro Göz ve HTC Vive Cosmos: fark nedir?


78

HTC, ilk olarak Las Vegas’ta CES 2018’de, HTC Vive Pro adlı, HTC Vive’in güncellenmiş bir sürümünü duyurdu. O zamandan beri şirket, HTC Vive Pro Eye ve HTC Vive Cosmos cihazını da tanıttı. Şimdi farklı özelliklere ve özelliklere sahip dört adet VR kulaklık bulunuyor.

Farklılıkların ne olduğunu merak ediyorsanız, kulaklıkları karşılaştırırken ve bildiğimiz her şeyi size söylerken okumaya devam edin.

squirrel_widget_136126

Tasarım özellikleri

 • HTC Vive: Tek öne bakan kamera, ayarlanabilir cırt cırtlı
 • HTC Vive Pro: Çift öne bakan kameralar, ayarlanabilir rahat arama
 • HTC Vive Pro Eye: Çift ön kameralar, ayarlanabilir konforlu kadran, göz izleme teknolojisi
 • HTC Vive Cosmos: Baz istasyonlarına ihtiyaç duyulmadan muhtemelen kablosuz, planlanmış telefonlarla eşleştirme

Orijinal HTC Vive, göz alıcı siyah kaplama özelliğine sahip çarpıcı bir VR kulaklığı ve kusursuz bir poşet işaretli tasarım. Çalışması için oldukça yüksek kaliteli bir oyun bilgisayarına bağlanması gereken kablolu sanal gerçeklik bir kulaklıktır (bazı yükseltmelerle kablosuz hale getirilebilir).

Oyun oynarken oda manzarasına izin veren tek bir öne bakan kameraya sahip. VR oyun alanındaki hareketinizi tespit etmek ve izlemek için sensörler olarak çalışan iki kontrolör ve iki baz istasyonu ile birlikte gelir. Kulaklıktaki sensörlerin bir kombinasyonu, çaldığınız sırada başınızı ve ellerinizi doğru bir şekilde izlemek için kontrol ünitelerinden ve baz istasyonlarından gelen sinyalleri alır.

HTC Vive Pro, bazı çarpıcı tasarım değişikliklerine rağmen anında tanınabilir. Orijinal kulaklığın siyah olduğu yerlerde, yeni HTC Vive Pro, iki yeni ön yüz kamerası ile koyu mavi renkte geliyor.

Klasik dövülmüş işaretli tasarım kalıyor – sensörler hala VR izleme deneyiminin önemli bir parçası, ancak yeni tasarım şimdi orijinal Vive'de eksik olan bazı konfor yükseltmelerini içeriyor.

doğru oturumu sağlamak için ayarlamaya ihtiyaç duyan HTC Vive Pro, daha rahat bir oturmaya ve kolay ayarlamaya olanak sağlayan güncellenmiş bir tasarıma sahiptir. Yeni tasarım, HTC Vive için isteğe bağlı bir donanım olan, ancak HTC Vive Pro için standart olan lüks ses kayışına benzer. Arkasındaki bir kadran, kolay uyum ve rahatlık ayarı sağlar.

 • En iyi HTC Vive aksesuarları: Bu cihazlarla VR deneyiminizi yükseltin ve geliştirin

HTC Vive Pro'nun tasarımı aynı zamanda, oynarken yüzünüzün önündeki ağırlığı azaltarak daha dengeli bir uyum sağlamak için gelişmiş ergonomi sunar. Bu, orijinal HTC Vive cihazındaki geçerli tasarımdan daha fazla ışığı engelleyen, yeniden tasarlanmış bir yüz yastığı ve burun yastığı kombinasyonu içerir.

HTC Vive Pro, kulaklığın önündeki gözlere benzeyen iki öne bakan kameraya sahip. Bunlar öncelikle geliştiricilerin faydalanabilmeleri için tasarlanmıştır, ancak oyun oynarken ortamınızı daha iyi takip etmenizi sağlar.

HTC Vive, oyun makinenize bağlanmak için bir HDMI kablosu kullandığında, HTC Vive Pro, bir DisplayPort 1.2 bağlantısı kullanır. Tüm grafik kartlarında DisplayPort çıkışı olmadığı için, HTC Vive Pro ürününün yenilenmesini veya satın alınmasını düşünüyorsanız, bu akılda tutulması gereken bir şeydir. Vive Pro, örneğin oyun dizüstü bilgisayarımızla çalışmadı.

 • HTC Vive incelemesi: Bu dünyanın dışında bir deneyim
 • HTC Vive Pro incelemesi: En iyi VR deneyimi … paran varsa
 • HTC Vive Pro Eye incelemesi: VR'nin geleceği denetleyici- ücretsiz

Bu arada, Vive Pro Eye dizilişe en son katılan kişi. Bu, görünüşte "profesyonel" kullanıcıları hedef alan ve Vive cihazları için kurumsal kullanımlara doğru bir harekete işaret eden güçlü bir kulaklıktır.

HTC Vive Pro ile benzer tasarım estetiğine sahip, ancak öne bakan iki kameranın etrafında halkalar olduğu belirtiliyor. HTC Vive Pro Eye göz izleme teknolojisine sahip olduğundan bu cihazın öne çıkan özelliği iç teknolojidir. Bu tasarım, bu nedenle, sanal dünyayı gözlemlerken hem göz hareketlerini izleyen hem de analiz eden lenslerin etrafındaki LED sensörlerini içerir.

HTC Vive Pro gibi, HTC Vive Pro Eye da rahat bir oyun deneyimi yaşamanızı sağlamak için ayarlanabilir kulaklıklar, kafa bandı ve göz rölyef sistemi sunar. Tüm bu kulaklıklar, Steam ve Viveport'tan geniş bir yelpazedeki oyunlarla uyumludur.

 • En iyi HTC Vive ve Vive Pro oyunları: Şu anda oynamak için inanılmaz deneyimler

Vive Cosmos ile ilgili ayrıntılar şu an için biraz zayıf. Yine de biliyoruz ki, tasarım birkaç ilginç ve yeni yön içeriyor. Diğer Vive kulaklıklarından farklı olarak, Vive Cosmos harici sensörlere ihtiyaç duymadan çalışmak üzere tasarlanmıştır. Burada baz istasyonu yok, bunun yerine Vive Cosmos, hareketi ve beraberindeki kontrolörleri izlemek için harici kameraları (Oculus Quest gibi) kullanacak gibi görünüyor.

Oculus Quest'ten farklı olarak, Vive Cosmos'un çalışması için hala bir oyun PC'sine ihtiyacı olacak. Kablosuz işlevselliğe sahip olacağı ve bir gün bir cep telefonundan da güç alabileceği söyleniyor.

Vive Cosmos'un bir başka özelliği de, rahatlık ve giyilebilirlik üzerine görünüşte devam eden bir tasarım odağıdır.

Buna, flip-up vizör şeklindeki çeşitli Windows Karışık Gerçeklik kulaklıklarında gördüğümüze benzer bir tasarım özelliği de dahildir. . Bunu seviyoruz, çünkü VR kulaklığını gerçek dünyadan görmek için hızlı ve kolay bir şekilde hareket ettirmek harika. Yeni kulaklığın kullanım sırasında rahat kalmasını sağlamak için nefes alabilen malzemeler boyunca "rahat ağırlık dağılımı" ve kolay boyut ayarlama tekerleği de görünür.

Vive Cosmos aynı zamanda yepyeni kontrolörler getiriyor. Oculus Quest'tekine benzeyen, yepyeni bir tasarıma sahip bir çift yeni kontrolör. Bu kontrol cihazlarındaki yükseltilmiş döngüler, kulaklığın hareketlerini izlemesine yardımcı olmak için hiçbir şüphe yok.

Vive Cosmos ile ilgili ilginç bir not, modüler olarak kişiselleştirilebilecek bir tasarıma sahip olması. HTC, bu kulaklık için "sürekli artan bir modüler kişiselleştirme paketi" olacağını söylüyor; Şirketin, Vive ve Vive Pro için zaten olduğu gibi, bir kablosuz adaptörü ayrı olarak satacağından şüpheleniyoruz.

Ekran çözünürlüğü ve teknik özellikleri

 • HTC Vive: göz başına 1080 x 1200 (2160 x 1200 genel çözünürlük), 110 derecelik görüş alanı, 90Hz yenileme hızı
 • HTC Vive Pro: göz başına 1400 x 1600 (2800 x 1600 toplam çözünürlük), 110 derecelik görüş alanı, 90Hz yenileme hızı
 • HTC Vive Pro Eye: göz başına 1400 x 1600 (2800 x 1600 genel çözünürlük), 615 PPI, 110 derecelik görüş alanı, 90Hz yenileme hızı
 • HTC Vive Cosmos: En az ekran kapı etkisine sahip yeni "piksel dolgulu" ekranlar

Orijinal HTC Vive, ilk incelediğimizde VR'nin zirvesiydi. Hala da harikaydı. Göz başına 1080 x 1200 piksel çözünürlük sunan lensler içeren bazı etkileyici özelliklerle mükemmel bir VR deneyimi sunar. 110 derecelik geniş bir görüş alanına ve 90Hz yenileme hızına sahip. Bu özelliklere dayanarak, neden iyi çalışması için makul derecede verimli bir PC gerektirdiğini anlamak kolaydır.

Önerilen teknik özellikler şunlardır:

 • İşlemci: Intel Core i5-4590 veya AMD FX 8350, eşdeğeri veya daha iyisi
 • Grafik: NVIDIA GeForce® GTX1060 veya AMD Radeon RX480, eşdeğeri veya daha iyisi
 • Bellek: 4 GB RAM veya daha fazlası
 • Video çıkışı: DisplayPort 1.2 veya daha yeni
 • USB bağlantı noktaları: 1x USB 3.0 veya daha yeni bağlantı noktası
 • İşletim sistemi: Microsoft Windows 8.1 veya Windows 10

HTC Vive Pro çözünürlüğü artar daha iyi bir optik deneyim sunmak. HTC Vive Pro ile HTC, çift OLED ekranların çözünürlüğünü 2880 x 1600'e yükseltti. Orijinal HTC Vive ürünündeki göz başına 1080 x 1200'le karşılaştırıldığında, göz başına 1400 x 1600. Şimdi 615ppi ile, HTC Vive Pro, orijinal kulaklığa kıyasla yüzde 78 oranında bir artışa sahip olduğu söyleniyor.

Bu çözünürlük değişikliği, oyun oynama sırasında netliği artırırken, oyuncular için suya batırmayı da artırıyor. HTC Vive Pro, kulaklık kullanırken oyun oynarken veya video izlerken daha net bir metin oluşturma ve daha net bir resim sunar. Oyun içi dokular, daha pürüzsüz ve daha gerçekçi, aynı zamanda bakmak da çarpıcı.

HTC Vive Pro, 4K çözünürlük sunmuyor, ancak bu, kulaklığın aşırı oyun makineleri gerektirmeden geniş bir yelpazedeki oyuncu pazarına hala erişebildiği anlamına geliyor.

Bu değişikliklere rağmen, Vive Pro hala benzer şekilde çalışabilir özel oyun bilgisayarları

HTC Vive Pro Eye görsel özellikleriyle ilgili herhangi bir değişiklik yapmıyor – bunun yerine, bu kulaklığın gözlerinizi izleme biçimindeki farklılıklar ortaya çıkıyor.

Şu anda Vive Cosmos hakkında, minimum ekran kapısı etkisi ve "kristal netliğinde" grafikler içeren "piksel dolgulu" ekranlar haricinde görsel özellikler konusunda hiçbir bilgimiz yok.

Ses kalitesi ve özellikleri

 • HTC Vive: 3.5mm kulaklık girişi / gizli USB girişi, dahili mikrofon
 • HTC Vive Pro: Dahili amplifikatörü ve 3D mekansal ile yüksek performanslı Hi-Res sertifikalı kulaklıklar ses, aktif gürültü iptali olan çift mikrofon
 • HTC Vive Pro Eye: Hi-Res onaylı kulaklık, dahili dijital amplifikatör, 3D mekansal ses, aktif ses iptali ile çift mikrofon
 • HTC Vive Cosmos: Bu konuda resmi bir kelime yok henüz

Orijinal olarak, orijinal HTC Vive, yalnızca kendi kulaklık, kulaklık veya oyun kulaklığınızı kullanarak iyi bir ses deneyimi sunar. Deluxe Ses Başlığı için fazladan nakit para atmayı seçmezseniz, bu acı verici bir fazlalık kablo gerektirir. Dahili mikrofon, arkadaşlarınızla iletişim kurmayı veya sesinizi oyunlarda ve uygulamalarda kullanmanızı kolaylaştırır.

HTC Vive Pro, doğrudan tasarıma yerleştirilmiş kulaklıkları içeriyor. Bu kulaklıklar, HTC Vive için Deluxe Audio Strap güncellemesine benzer bir tasarım sunuyor, ancak daha da zenginleştirmek için geliştirmelere sahip.

HTC Vive Pro, "yükseltilmiş varlık hissi" ve daha iyi mekansal ses de dahil olmak üzere üstün bir ses deneyimi sunan yerleşik amplifikatöre sahip yüksek performanslı kulaklıklar içeriyor.

HTC Vive Pro, yalnızca bilgisayarınıza bağlayan bağlantı kutusuna bağlamak için yalnızca bir kablo gerektirir, bu yüzden oyun oynarken nasıl kullanacağınız çok az sayıda kablo vardır.

onlara ihtiyacınız var ve ihtiyacınız olmadığında tıkanıyorsunuz.

HTC Vive Pro'nun tasarımı ayrıca, çok oyunculu veya co-op oyunları oynarken üstün bir iletişim deneyimi için aktif gürültü iptaline sahip çift dahili mikrofonu da içeriyor. Bu kulaklıklar aynı zamanda ses kontrollerini ve oyun oynarken kolay erişim için tasarıma yerleştirilmiş bir mikrofonu kapatma düğmesi içerir.

HTC Vive Pro Eye, HTC Vive Pro ile aynı ses deneyimini sunuyor. Teknik özelliklerden veya testlerden görebildiğimiz kadarıyla burada yükseltme yok.

Vive Cosmos görünüşte Oculus Quest'teki gibi tümleşik konuşmacılar içerdiğini umduğumuz bir deneyim sunuyor. Bu kulaklığın sesi hakkında henüz resmi bir kelimemiz yok, ancak resmi sayfadaki görüntüler hem kulaklıklı hem de kulaklıksız Vive Cosmos'u gösteriyor.

Bu kulaklıklar, Deluxe Audio kafa bandı yükseltmesiyle karşılaştırıldığında oldukça benzer görünüyor, bu yüzden modüler bir yükseltme olabileceğini düşünüyoruz (ayrıca satın alınması gereken isteğe bağlı aksesuarı okuyun).

İzleme uyumluluğu ve yükseltmeleri

 • HTC Vive: VR takibi için iki standart baz istasyonu
 • HTC Vive Pro: Orijinal baz istasyonlarıyla geriye dönük uyumluluk (ayrıca satılır)
 • HTC Vive Pro Eye: SteamVR Tracking, G- algılayıcı, jiroskop, yakınlık, IPD algılayıcı, göz izleme
 • HTC Vive Cosmos: Altı serbestlik dereceli izleme sistemi, entegre sensörler

Orijinal HTC Vive, kullanıcıların iki ana istasyonu odadaki ana güç kaynağına takmalarını istedi. Bu oyun alanını oluşturur. Bu sensörler daha sonra hem kulaklığın hem de kontrol cihazlarının hareket verilerinin izlenmesi ve PC'ye aktarılmasına yardımcı olacaktır. Odanın herhangi bir köşesindeki bir baz istasyonuyla, kullanıcılar yaklaşık 4×3 metrelik Oda Ölçeği bir oyun alanı elde edebilirler.

HTC Vive, altı derecelik hareketi izlemeyi mümkün kılan sensörleri kullanıyor; bu, baz istasyonları sizi görebildiği sürece, tüm hareketleri yukarı ve aşağı, ileri ve geri ve oyun alanı boyunca izleyebiliyor.

HTC Vive Pro, orijinal VR cihazına sahipseniz, yeni kulaklıklı mikrofon setini satın alabileceğiniz ve orijinal kurulumla iyi çalışacağından, teorik olarak anlamı orijinal HTC Vive baz istasyonlarıyla uyumludur. Yeni ve geliştirilmiş baz istasyonları ayrıca, 10×10 metreye kadar oyun alanı ile daha yüksek seviyede Oda Ölçeği takibi sunar.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, HTC Vive Pro Eye, göz hareketlerini izleyen LED sensörleri içeren izleme yetenekleri açısından bir yenileştirme sunuyor. Bu, yalnızca gözlerin bir denetleyici olarak hareket etmesine izin vermekle kalmaz, aynı zamanda sanal ortamı oynatırken veya etrafınıza bakarken kulaklığın göz hareketleriniz hakkında veri toplamasına izin verdiği söylenir.

Uygulamada bu, izleyici bakışlarını izlemeye çalışan işletmeler için oyun oynamaya daha hızlı tepki verilmesine ve faydalı verilere yol açacak. Örneğin, hangi ürünlerin veya sanal nesnelerin izlenmesi kalıcı bir görünümden en fazla dikkati çekti. Aynı zamanda oyunları sadece gözlerinizle kontrol etme imkanı sunar – nereye gitmek istediğinizi belirtmek veya oyun içindeki farklı menüleri kontrol etmekle.

Vive Cosmos'un izleme açısından nasıl çalışacağına dair şu anda tam bir bilgi sahibi değiliz. Ancak, şirket ayrıca altı derecelik bir özgürlük izleme sistemine sahip olacağını söyledi. Tasarımdan, hem oyun alanını hem de kontrol cihazlarını haritalamak, izlemek ve izlemek için kullanılacak cihazın önündeki ve yanındaki izleme kameralarını görebilirsiniz.

Sizin için doğru olan HTC kulaklığı hangisi?

HTC Vive ve Vive Pro şu anda satın alınabilecek en önemli kulaklıklardır. Vive Pro oldukça ağır bir yatırımdır, ancak HTC Vive Pro Eye piyasaya çıkana kadar en iyi VR deneyimini sunuyor. Bu cihaz profesyonellere ve iş adamlarına daha çok yöneliktir, bu yüzden meslekten olmayanların ne kadar erişilebilir olacağından emin değiliz.

HTC Vive, en uygun fiyatlı ve hala mükemmel bir VR deneyimi sunuyor. HTC Vive Pro, HTC'den VR deneyimine hoş geldiniz yükseltmesini temsil ederken. Önyükleme için daha iyi ses, görseller ve rahatlık var. HTC Vive Pro Eye'in benzer konfor ve mükemmel bir deneyim sunmasını bekliyoruz.

HTC Vive, yaklaşık 499 £ / 499 $ karşılığında ihtiyacınız olan her şeyle birlikte tam bir kit olarak kullanılabilir.

HTC Vive Pro şu anda kulaklık olarak yalnızca 799 £ / 799 £ 'dan satılıyor. Alternatif olarak, 1.299 £ / 1098 $ karşılığında baz istasyonları ve kontrolörleri olan komple bir sistem olarak satın alınabilir.

squirrel_widget_143276

Vive Cosmos henüz piyasaya sürülmedi ve fiyat hakkında resmi bir sözümüz yok.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

78

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes