İnsan Hafızası Nasıl Çalışır 2018?


43
25 paylaşım, 43 puan

İnsan Hafızası konusunda ne kadar çok bilgiye sahip olursanız, onu nasıl geliştirmeniz gerektiği konusuna da o kadar hakim olursunuz. Güçlü Bir Hafıza İçin Yapmanız Gereken 11 Şey yazımızı mutlaka okuyun. Bu nedenle de hafızanızın nasıl işlediğini içeren çeşitli açıklamaları dikkate alabilirsiniz.

Bebeğinizin ilk kez ağlaması, babaannenizin yaptığı kurabiyelerin lezzeti ya da okyanus esintilerinin kokusu gibi hususları unutmaya bilirsiniz.

Tüm bunlar yaşamınızın süre gelen deneyimlerinden oluşan hatıralardan ibarettir. Sizlere kendinizi anlatan anılardır.

Tanıdığınız kişilerle beraberken ve yerlerdeyken bu hatıralar, geçmişinizle bu gününüzü birbirlerine bağlar, geleceğinizin iskeletini oluşturmaktadır. Yani sizi siz yapan şey kesinlikle hatıralardır.

İnsan Hafızası, Hatırlama Sürecinden İbarettir

insan hafızası nasıl çalışır
İnsan Hafızası

Pek çok insan hatıralarını sahip oldukları bir şeyler gibi konuşabiliyor. Güzel saçları ya da iyi görmeyen gözleri gibi örneklendirilebilir.

Ancak hafıza, vücudunuzun bir bölümü gibi varlığını sürdürmeyecektir. Yani dokunulabilecek bir şey gibi değildir.

Hafıza kavramı aynı zamanda hatırlama sürecini belirten bir kavramdır. İnsan hafızası hakkında bilgiler arasında hatırlama sürecinden sıkça bahsedilebilir.

Beynin Genelinde Oluşan Süreçler

Geçmiş dönemde pek çok uzman kişi, hafıza kavramını içerisinde bilgilerin bulunduğu ayrı hafıza dosyaları gibi anlatmaktadır.

Diğer uzmanlar ise hafıza kavramını, insan kafasının altında yer alan nöral süper bilgisayarlara benzetebiliyor.

Ancak günümüz dünyasında uzmanlar, hafızanın bundan daha fazla karışık ve anlaşılmaz olduğuna, beynin bir noktasında konumlanmadığına ve beynin genel kısmında gerçekleşen bir süreçten ibaret olduğuna inanmaktadır.

Günlük Aktivitelerinizi Hatırlayabiliyor Musunuz?

Kahvaltıda ne yediğinizi hatırlayabilir misiniz? Aklınıza sadece bir tabağın içerisinde peynir ve zeytin geliyorsa eğer, bunu sıra dışı bir nöral bağlantıdan çekip almamış olduğunuz anlamı çıkacaktır.

Bu anı, oldukça karışık bir yapıcı kuvvetin her insanda mevcut olan ve beyne yayılmış bir ağ gibi hücrelerden gelen çeşitli izlenimleri bir araya getirebilen bir gücün neticesi olarak tanımlanabilir.

İnsan Hafızası Nasıl Çalışır

İnsan hafızası ve tüm incelikleri konusunda bilgi sahibi olarak bu konulara vakıf olabilirsiniz. Hafızanız aynı zamanda her biri anıların oluşumu, yeniden hatırlanması ve depolanması konusunda çeşitli roller oynayan sistemler grubundan oluşmaktadır.

Beyin, bilgiyi normal bir şekilde işledikten sonra bütün bu farklı sistemler muhteşem olarak beraber çalışıp bağlı düşünceleri oluşturmaktadır.

Sadece Bir Anı Gibi Gözüken Şey, Karışık ve Zor Bir Yapıdır
insan hafızası nasıl çalışır nasıl kullanılır
insan hafızası nasıl çalışır nasıl kullanılır

Evet, bu ifade son derece doğru bir tanımdır. Kalem gibi bir nesneyi düşünürseniz eğer, beyniniz bu nesnenin biçimini, adını, fonksiyonunu ve sayfaya değdiği zaman çıkarmış olduğu sesi hatırlamanızı sağlayacaktır.

Bu nesnenin nasıl olduğuna ilişkin anıların her parçası, beynin çeşitli bölgelerinden gelecektir.

Kalem gibi nesnenin bütüncül bir şekilde imgesi, beyin tarafınca çeşitli bölgelerden aktif olacak şekilde yeniden yapılandırılacaktır.

İnsan hafızasının incelikleri konusu araştırıldığı zaman bu gibi durumlara pek çok örnek verildiğini görebilirsiniz.

Nörolog vasıflı kişiler, bu tür bölümlerin aynı zamanda bir bütün oluşturabilmek adına nasıl bir araya geldiğini henüz çözmeye çalışmaktadır


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

43
25 paylaşım, 43 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle