İlk Okul Çocuğu İçin Okulda Sağlıklı Beslenme Programı Neleri İçerir?


81
52 paylaşım, 81 puan

Yeni bir eğitim ve öğretim yılına daha başladı. Hızlı bir bedensel ve zihinsel gelişim döneminde olan ilkokul çocuklarının beslenme çantalarında olması gereken gıdaların okul başarısında son derece etkili olduğu uzmanlar tarafından her yıl dile getirildi.

Uzun bir yaz tatili sonrası okul temposuna dönen çocuklarda ilk göze çarpan şey ise beslenme alışkanlıklarındaki değişikliklerdi.

Uyku düzeni, kahvaltı ve diğer öğünlerin saatleri yaz tatili boyunca esnek iken, okulun açılması ile değişti. Artık kahvaltılar daha erken bir saatte yapılırken zihinsel gelişimi etkileyen ara öğünler de çocukların beslenme çantalarına girdi.

Zihinsel gelişimde doğru beslenme çok önemlidir

Zihinsel gelişimde doğru beslenme çok önemlidir
Zihinsel gelişimde doğru beslenme çok önemlidir

Okul çağında bir çocuğun doğru beslenme alışkanlığı edinmesi zihinsel gelişimine olumlu katkılarda bulunurken aynı zamanda yetişkinlik dönemindeki beslenme alışkanlığını da etkilemektedir.

Küçük yaşlarda edinilen beslenme alışkanlıkları ileri yaşlarda da devam etmekte, doğru beslenen çocuklar daha sağlıklı yetişkinler olarak yaşamına devam etmektedir.

Bu nedenle kahvaltıdan öğle ve akşam yemekleri ve ara öğünlere kadar her beslenme saatinde ilkokul çağındaki bir çocuğun ihtiyacı olan gıdalar dikkate alınarak bir beslenme programı yapılmalıdır.

Güne başlangıçta kahvaltı son derece önemlidir

Hele ki bu kişi ilkokul çağında bir çocuksa çok daha önemlidir. Kahvaltıda süt mutlaka olmalı, sağlıklı bir kemik gelişimi için çocuklar süt içerek güne başlamalıdır.

Sade sütü içemeyenler için bal veya pekmezle tatlandırılabilir, kakaolu süt hazırlanarak çocuklar için daha cazip hale getirilebilir. Yumurta ve peynir kahvaltının en önemli besinleridir.

Ekmek kahvaltıda eksik olmamalı, her gün aynı çeşit kahvaltının verdiği bıkkınlığı gidermek için krep ve tost şeklinde farklı lezzetlerle ekmek hazırlanmalıdır.

Günümüzde çocuklar tahıllı gevrekleri kahvaltıda yemeyi seviyor. Gevrek seçiminde dikkatli olunmalı, tam tahıllı ve daha besleyici gevrekler alınmalıdır.

Abur cubur yerine ara öğünler

Abur cubur yerine ara öğünler
Abur cubur yerine ara öğünler

Çocuklar çok hareketli ve sürekli enerji tüketen bireyler olarak sık-sık acıkır ve ilk fırsatta abur-cubur yemek isterler.

İlkokul çağındaki çocuğun sağlıksız çikolata gofret tarzı şeyler tüketmelerine engel olunmalı, onun yerine fındık, fıstık, badem, ceviz ve kuru üzüm gibi

hem besleyici hem de son derece faydalı meyve ve çerezler beslenme çantasına konularak bu yaşlardan itibaren sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırılmalıdır.

Büyüme ve gelime sürecinin en önemli aşaması olan 6-12 yaş arası dönem, fiziksel ve psikolojik gelişim bakımından son derece önemli bir dönemdir. Çocukların zayıf ya da şişman bireyler olarak yaşamının ileriki safhalarının şekillendiği bu dönemde sağlıklı beslenmek son derece önemlidir.

Öğle ve akşam yemekleri

Güne başlangıçta kahvaltı son derece önemlidir
Güne başlangıçta kahvaltı son derece önemlidir

Et, tavuk, balık, kuru fasulye ve yumurta protein depoları olarak kas gelişimi için gereklidir. B vitamini grubu, demir ve protein ihtiyacı için öğle ve akşam yemeklerinde çocuğun iştahına göre 2-3 porsiyon tüketmesi sağlanmalıdır.

Enerji kaynağı karbonhidratlar ekmek, tahıl ve makarnada bulunur. Sürekli hareket halinde olan çocukların enerji ihtiyacının karşılanması için günde 6-9 porsiyon tüketilmelidir.

A ve C vitamini içeren sebzeler aynı zamanda potasyum, kalsiyum ve mineral depolardır. Günde 3-4 porsiyon sebze ilkokul çağındaki bir çocuğun günlük vitamin ve mineral ihtiyacını karşılamaktadır.

Meyveleri çok seven çocuklara bol-bol meyve yedirilmeli, şeker ihtiyacı meyvelerden karşılanarak sağlıklı beslenme alışkanlığı edinilmelidir.

Öğün zamanları atlanmamalı, ara öğünlerle çocukların besin ihtiyacı karşılanarak büyüme ve gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde tamamlanması sağlanmalıdır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

81
52 paylaşım, 81 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle