İşinize Yarayacak 11 Psikolojik Püf Nokta


45

Her insan hiç şüphe yok ki benzersiz bir evren.  Bilim insanları gün geçmiyor ki insan hakkında yeni keşifler yapmasın. Bu keşiflerden biri de insan psikolojisi üzerine.

Yapılan gözlem ve araştırmalarda işinize yarayacak bazı psikoloji hileler keşfedilmiş.

Bizde Test çöz ekibi olarak bu kullanışlı psikoloji hilelerini paylaşmaya karar verdik; belki de iletişim becerilerinizi olumlu yönde etkileyecek ve yaşamınızı bir şekilde kolaylaştıracaklar dır.

1: Bir insanın senden hoşlanıp hoşlanmadığını öğrenmek için bir kelime seçin ve bu kelimeyi veya sözcük gruplarını kullanırken her seferinde, başınızı sallayıp gülümseyin. Eğer sizden hoşlanıyorsa, kelimeyi her zaman kullanmaya başlayacaktır.

insanların sözünüzü ciddiye alması için

2: İnsanların sözlerinizi ciddiye almalarını istermiydin ? Her zaman onlara bir şeyler söylerken, babanın sana bunu öğrettiğini söyle. İnsanlar anne babanın tavsiyesine doğası gereği inanmaya eğilimlidirler.

3: İnsanların sizinle aynı fikirde olmalarını isterseniz, konuşurken başınızı sallayıp göz teması korumaya çalışın. ‘Başını sallamak’ işareti ‘benim söylediğim her şey doğru‘ demektir. Artı olarak  sosyal davranış kalıplarını izleyerek, insanlar sallamak eğilimindedir.

4: Kalabalık bir yolda birine çarpmamak; İnsanların çok olduğu bir kaldırımda yürürken sanki hepsi üzerinize geliyormuş gibi hissedersiniz bazende onlara çarpmamak için sürekli yön değiştirirsiniz.

Bu durumdan kurtulmak ister miydiniz? Sadece önünüze veya başka yerlere bakarak dümdüz ilerleyin bırakın insanlar yok değiştirsin.

5: Belirli bir şarkı dilinize takıldı  ve unutmak istiyorsanız şarkının sonunu düşünmeye çalışın. Zeigarnik etkisine göre, beynimiz bitmemiş yarım bıraktığımız şeyleri hatırlama eğilimindedir.

Dolayısıyla bu durumdan rahatsız oluyorsanız şarkının sonunu hatırlayıp söyleyin tamamlanmış işten sonra da şarkıyı hatırlamayacaksınız.

6 Çocuklarınızın bir şey yemesini istiyor ama çocuk yemiyorsa ona istiyor musunuz diye sormayın kaç tane istediğini sorun böylece kararı ona bırakmış olursunuz. Bu tekniği başka şeylerde de deneyebilirsiniz.

Birinin sizi izlediğini hissediyorsanız, sadece esneyin ve etrafa bakın . Birisi gerçekten sizi takip ediyorsa, oda esnemeye başlayacaktır. Henüz sebebi bilinmese de esneme bulaşıcıdır.

esneyerek başkasının size baktığını görebilirsinizesneyerek başkasının size baktığını görebilirsiniz
esneyerek başkasının size baktığını görebilirsiniz

8 Pazardan alışverişten gelirken elleriniz dolu ise arkadaşınızı lafa tutup fark ettirmeden elinizdeki poşeti ona verin. O elinde ağırlık olduğunu fark etmeden poşeti eve kadar taşıyacaktır.

Bununla birlikte, daha özenli ve size daha az yakın olan bazı insanlar oldukça kafası karışık olabilir.

Biriyle el sıkışacaksanız, ellerinizin yeterince sıcak olduğundan emin olun. Sıcak eller samimi bir atmosferi teşvik ederken soğuk el sıkışması ters etkiyi tetikler.

9: Arkadaşın her ne söylediyse onu tekrar ifade edin ve tekrar söyleyin. arkadaşının bilinçaltında gerçekten harika bir dinleyicisi olduğunuzu hissettirir. Ama çok ileri gitme.

10: Birisinin sana yardım etmesini istersen, cümlene ‘Yardımına ihtiyacım var …’ yazan kelimelerle başla. İnsanlar suç duymaktan nefret eder ve bu yüzden yardım etmeyi reddetmeyeceklerdir.

11: Bir insanın sizi sevmediğine inanıyorsanız , kalemini veya küçük bir eşyasını ödünç verip veremeyeceğini sorun. Bir taraftan insanlar hoşlanmadığı kişilere yardım etmeme eğilimi gösterirler, öte yandan insanlar küçük bir şey için hayır diyemeyeceklerdir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes