İspanyol Paça Modellerinde Yeni Sezon


40

İspanyol paça özellikle her sonbahar – kış kreasyonunda yer alır, diğer modellerin yanı sıra. Ama her sezon da bir polemik konusudur: Giyilmeli mi, giyilmemeli mi?

İlk İspanyol paça pantolonlar, 19. yüzyılda Amerika ve İngiltere donanmasındaki askerler tarafından giyilmiştir. 60’larda hippiler, 70’lerde ise herkez bu pantolonları giydi. Kadın – erkek ayrımı olmayan bu modelin yayılmasının ve seçilmesinin en büyük nedeni buydu belki de. Paça ne kadar geniş ise o kadar beğenilirdi üstelik pantolon.

Son birkaç yıldır trend olan retro pantolonlar ile birlikte İspanyol paça pantolonlar da tekrar düşünülmeye başlandı. Düşünülmeye başlandı çünkü, bu pantolonlar öyle, “modaymış haydi, alalım, giyelim” denilebilecek türden pantolonlar değiller. Maalesef her isteyenin giyebileceği bir mo-del değil bunlar.

Bu pantolonlardan almayı düşünenler için, eğer vücut formu uygun ise nostaljik ve tarz kombinler oluşturulabileceğini hatırlatalım. Ama vücut formu ince uzun değil ise biraz daha dikkatli olmak ge-rekiyor. Çünkü bu pantolon ile paçalı tavuklara benzeyebilirsiniz. Bir kazaya kurban gitmemek için şunlara dikkat etmek gerekir:

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle doğru pantolon bulunmalıdır. Çok zayıf ya da hafif kilolu olsanız da bacaklara yapışan türde bir pantolondan uzak durmalısınız. Ancak pantolon paçaları çok da geniş olmamalıdır. Orta genişlik en uygun olanıdır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise paça boyudur. İspanyol paça pantolon, paça boyu asla kısa olmamalıdır. Oturulduğunda bile bilekler gözükmeyecek şekilde paça boyu ayarlanmalıdır. El-bette bu arada yürürken de paçalar yerleri süpürmesin. Bu yüzden pantolonu en çok hangi ayakkabı ya da bot ile giyecekseniz, alışverişte de onu giymiş olmalısınız.

Ayakkabı seçimi bu tür pantolonlarda kolaydır. İspanyol paça pantolonlar her tür ayakkabı ile kullanılabilir. Sonuçta zaten çok da fazla ayakkabı görünmeyecek. Ama en uygunu kalın topuklu ve dolgu topuklu ayakkabı ve botlardır. Eğer açık ayakkabı giyecekseniz, ayaklarınızın çok gözükmemesine dikkat etmelisiniz. Bunun için pantolonun paça boyunu ayakkabıya göre ayarlamalısınız. Bu aynı zamanda boyunuzun da uzun görünmesini sağlar. Uzun boylu kişiler, düz ayakkabı ve hatta sandalet bile kullanabilirler. Ancak yine pantolonun paçası yerleri süpürmemelidir.

İspanyol Paça Modellerinde Yeni Sezon
İspanyol Paça Modellerinde Yeni Sezon

Geniş paçalı pantolon üzerine dar kesim bir üst tercih edilmelidir. Bu proporsiyonun daha orantılı görünmesini sağlar. İspanyol paça pantolon ile gömlek giymek de mümkün ancak, gömleğin etekleri mutlaka pantolonun içinde olmalıdır.

En güzeli pantolonun kemeri hizzasında, vücudu saran bir üst ya da cekettir. Ama mutlaka bol bir üst kullanmak isteniyor ise o zaman en azından, bir kemer ile vücut şekli daha belirginleştirilmelidir.

Son Söz

Sonuç olarak İspanyol paça bir pantolon kilolu ya da kısa boylu kişiler için her zaman bir risk taşır ve mutlaka çok dikkat edilerek kullanılmalıdır.

Unutulmamalıdır ki; sezonda baskın şekilde öne çıkan İspanyol paça pantolonların hemen her rengi var. Ancak siz yine de en kullanışlı ve nispeten daha zayıf gösterecek kahve rengi, gri, lacivert ve siyah gibi koyu renkleri seçerek vücut dezavantajlarını dikkat çekmeyecek hale getirebilirsiniz. Üstünde de parlak renkler kullanılır ise en azından, pantolona çok dikkat edilmez.

Son not olarak; dar gelen pantolonlarınızı atmayın. Belki yıllar sonra yüksek fiyatlara vintage olarak satma imkanına kavuşabilirsiniz. Sonuçta 70’lerde giyilen pantolonlar vintage pantolon olarak, oldukça yüksek fiyatlara alıcı buluyorlar. En iyisi onları çocuklarınıza miras olarak bırakmanız olabilir.

Kısacası İspanyol pantolon özeldir. Bu nedenle de dikkat edilmesi gerekir.Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

40
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes