İşte 7 Farklı Araçta En Güvenli Koltuk


45
42 paylaşım, 45 puan

Tekerlek icat oldu olalı hayatımıza giren kısa vadede hayatımızı kolaylaştırırken uzun vadede hayatımıza bir çok olumsuz durum katan ki bu durumlar çevre ve ses kirliliği olsun ölümcül kazalar sonucu yaşama riski olsun görüntü kirliliği, rahatlığın verdiği sağlık bozuklukları stres ekonomik zararlar olsun yani bu durum uzadıkça uzar.

Evet bahsettiğim şey Arabalar.

Başka ülkeleri görmedim veya duymadım ama ülkemizde araç sürücüleri için şu hakim genelinde yani yol benim yolda önüme çıkan her şey hakkımı yiyor ışıklar ışık yanar yanmaz kalkmayan araçlar yoldan geçen insanlar vs çok aceleciyiz gideceğimiz yere 2 dk sonra gitsek ölürüz.

Düşünün araçlar 100 bilemedin 200 yıldır hayatımızda peki ondan evvelki binlerce yıl insanlar araçsız da yaşadı. Konumuz ile alakası yok ama isterdim ki her insan işine gideceği yere bisikletle gitse hiç araç olmasa harika olmaz mıydı?

Konuya dönecek olursak araçların vazgeçilmez olduğunu anladık ve beraberinde kazaları ve can kayıplarını getirdiğinide biliyoruz peki bir yolcu gözü ile bindiğimiz araçların en güvenli koltuğu hangisi hiç düşündünüz mü?

bu gün 7 araç içinde en güvenli koltuk ve yerleri inceleyeceğiz

Otomobil

otomobilde güvenli ve güvensiz koltuk

Güvenli koltuk Otomobillerde en güvenli koltuk yapılan çalışmalara göre arka koltuklardır. Özellikle şoförün arkasında ki ve orta koltuğun kaza sırasında en az hasar alan yer olduğu anlaşılmıştır.

Ayrıca kaza anında tıpkı insanın gözüne gelen bir cismi refleks olarak engelleyip gözünü yada başına gelen darbeyi elleri ile koruması gibi

şoför de kaza esnasında refleks olarak kendini koruyacak ve dolayısı ile arkasındaki koltuk diğerlerine göre yüzdesel olarak az da olsa daha güvenli olacaktır.

Güvensiz koltuk Araştırmalar otomobil içindeki en güvensiz koltuğun şoförün yanında ki koltuk olduğunu söylüyor.

Öncelikle çarpma anında ilk darbeyi ön taraf alır bu bariz bir risktir.

Ayrıca üst satırlarda bahsettiğim refleks olayı sebebi ile sürücü kendini koruyacağı için siz daha fazla risk altındasınız demektir.

Aklınızda bulunsun:

“Bu olayı bir ihtimale bağlarsak ön koltukta ölme ihtimaliniz daha fazladır!”

Minibüsler

minibüs koltuklarında en güvenli yer

Güvenli koltuk: Minibüsler yapı itibarı ile kısa ama dik araçlardır bunun anlamı otomobillere nazaran daha çabuk takla atabilirler

bu sebeple orta kısımlarda oturmakta fayda var bilirsiniz kendi etrafında dönen nesnelerin merkezleri daha az hareket eder.

Orta kısımlara kayın şoförün arkasında ki koltuklar sizin için daha güvenli olacaktır.

Burada bir ayrıntı daha var resimde de görüldüğü gibi en güvenli koltukların oturma yönü kişinin arkaya doğru dönük oturmasıdır

olası bir çarpma anı hayal edin aniden duran bir arabanın içindeki her şey öne doğru fırlayacaktır ama bu koltuklarda oturan kişiler çarpma

anında oluşan enerjilerini koltuk emecek özellikle de bel ve baş bölgeleri hasar almayacaktır.

Güvensiz koltuk: Resimden de anlaşılacağı üzere en güvensiz koltuk hiç şüphesiz aracın ön şoför yanında ki koltuklardır

özellikle bu koltuklara çocukların bindirilmesi kesinlikle önerilmez yetişkinler ise mutlaka kemer takmalıdır çünkü çarpma anında camdan dışarıya fırlama ihtimali çok fazladır.

Metrobüsler

Güvenli koltuk: Metrobüsler bilinen güzergah üzerinde hareket ettiği için ve uzun bir araç olduğu için genelde bu araca yanlardan çarpma riski daha fazladır bu sebeple

aracın iç orta tarafında oturmakta fayda vardır en tercih edilen ise orta kısımda olan camdan uzak ve oturduğunuzda yüzünüzün arkaya baktığı koltuklardır.

Güvensiz koltuk: metroüsün genel yapısını anlatmıştım bu sebepten ötürü cam kenarı koltuklar

güvensizdir zaten resimde de kenar koltuklarda kırmızı renk ağırlıklı tonda.

 Otobüs

Güvenli koltuk: Otobüslerde uzun ve yüksek araçlardır bu yüzden önden darbe alacağı gibi zıt yönden gelen araçların ve ayrıca arkadan çarpılma riski çok fazladır. Bu sebeple diğer araçlar gibi otobüsün de orta koltukları ve sağ tarafı güvenlidir.

Kayseri’de yaşanan ve otobüs araç ile bombalı saldırı haberini duymuşsunuzdur otobüsün solundan yanaşıp patlamış ve o tarafta oturanlar daha fazla zarar görmüştü.

Güvensiz koltuk: Resimde kırmızı ile işaretlenmiş koltuklar oldukça risklidir çarpma anında önden, zıt şerit nedeni ile yandan ve arkadan çarpmalarda arka koltuktan büyük zarar görülecektir

Tren

Güvenli koltuk: Trende durum önceki araçlara göre daha farklı koltuktan ziyade vagon olarak güvenli olarak bakarsak bir trenin en ortasındaki vagon en güvenlidir.

Koltuk olarak durumu ele alırsak orta vagonun tüm koltukları ve özellikle bu vagonun da ortasında ki koltuklar güvenli olacaktır.

Güvensiz koltuk: Bu koltuk hiç şüphesiz trenin ilk ve en son vagonunda ki koltuklar olacaktır.

Özellikle ilk vagon çok risklidir çarpma anın da ilk bu vagon hasar alacağı ve ayrıca çarpmadan sonra diğer tüm vagonların gelip çarpma riski vardır.

Gemi

Güvenli koltuk: Gemiler araçlara nazaran aerodinamik yapı olarak çok farklıdır. Resimdeki gibi bir gemide seyahat ediyorsanız olmanız gereken geminin üst kısımları ve denize yakın olan koltuk kamara ve yerlerdir.

Bunun sebebi olası bir durumda gemi batmaya başlar ise geminin alt ve orta kısımlarından çıkmanız daha zor olacak üstelik de ilk bu bölgeler su alacağı işin kurtulma şansınız daha az olacaktır.

Güvensiz koltuk: Bir gemide en büyük tehlike o geminin suya batmasıdır batan bir gemiden en kısa sürede kurtulmak gemiden ayrılmak gerekir

bu yüzden de geminin alt kısımları oldukça tehlike arz eder siz siz olun bu tarz yolculuklarda belirtilen kırmızı yerlerde yolculuk yapmamaya özen gösterin

Uçak

 

Güvenli koltuk: Nihayetinde uçak yani güvenli demek biraz zor olsa da uçakların da güvenli bir yeri vardır bu yer resimden de görüleceği üzere uçağın orta ve arka kısmında yer almaktadır.

bir uçak düşme esnasında genel olarak burun önce çakılacağı için arka kısımlar nispeten daha az zarar görecektir.

Güvensiz koltuk: bu kısım genel olarak uçağın pilot kabininden kanat ayrımlarına kadar olan ki tüm koltuklar risk seviyesi altındadır.

Arkadaşlar aracın güvenli yerlerinde bulunmak illaki sizi koruyacaktır ama bilinçli olmak sizi hep ayakta tutar trafik kazalarının

%90 insan kaynaklıdır bir aracı kullanırken hem kendimizi hem de başkalarını düşünmeliyiz gideceğiniz yere 2 dk geç gitseniz hiç bir şey olmaz…

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

45
42 paylaşım, 45 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle