Kadınların Dikkat Etmediği 7 Tehlikeli Hastalık Belirtisi


63

Kadınlarda hastalık belirtileri ve bazı hastalıklar çok gizli şekilde kendilerini gösterir. Semptomlar genellikle belli dönemlerde yaşandığı için bunları ayırt etmekte son derece zordur.

Fakat hastalıklarınızı anlamak için bazı önemli işaretleri fark ettiğiniz zaman en kısa süre içerisinde doktorunuzu ziyaret etmeniz gerekir. Örneğin erken aşamada meme kanserinin tespit edilmesi tedavi edilebilme ihtimalini yükseltmektedir.

1-Artan idrar yapma isteği

İdrar yapma isteğinde artış olması idrar yolları veya böbrek sorunlarından çok daha fazlasına işaret ediyor olabilir. Bazı durumlarda hormonal dengesizliklerinde göstergesi konumundadır.

Aynı zamanda vajinal mikroplarla ilgili bir durum yaşandığını da gösterebilir. Aynı zamanda çok fazla susuyor ve çok fazla idrara çıkıyorsanız bu diyabetin de bir belirtisi olabilir.

2-Açıklanmayan kilo kaybı

Her kadın kilo vermekten mutlu olur. Fakat beklenmedik bir şekilde birkaç hafta içerisinde çok fazla kilo vermeniz bir hastalığın belirtisi olabilir.

Ani kilo kayıpları tip 2 diyabet, crohn hastalığı ve kanser gibi hastalıkların belirtileri arasındadır. Her ne olursa olsun bu belirtiler vücudunuzda bazı şeylerin yanlış gittiğini gösterir.

Son 6 ile 12 ay arasında hiçbir şey yapmadan 10 – 15 kilo arasında verdiyseniz doktora görünmelisiniz.

3-Kıllanma

kadınlarda kıllanma neden olur

Kadınlarda hastalık belirtileri vücutta aşırı derecede tüylenme ile de görülebilir. Vücudunuzun fazla erkek hormonu ürettiğini göstermektedir. Bu durumda sadece vücudunuzdaki görüntü bozuklukları rahatsız edici olmaz.

Aynı zamanda metabolizma bozukluklarına, infertilitiye veya meme kanserine de işaret ediyor olabilir. Kadınlar genellikle bütün vücut kıllarının aşırı olduğunu düşünür. Fakat son zamanlarda normale göre bir artış görüyorsanız endokrinoloji uzmanına görünmeniz gerekir.

4-Menopoz sonrası görülen kanamalar

Kadınlar menopoz sonrasında bazen kanama olduğunu görebilirler. Gerçekleşen bu kanama servitis, miyo, uterus kanseri ve farklı tehlikeli patoloik bulguların işareti olabilir.

Bazen menopozdan sonra iki yıl içerisinde kanamalar olabilmektedir. Bu durum gayet normaldir. Fakat diğer durumlarda mutlaka doktora görünülmesi gerekmektedir.

5-Göğüslerde yaşanan değişimler

Meme kanserinin ilk işaretlerinin anlaşılması genellikle çok zor olmaktadır. Lenf düğümlerinde veya göğüslerinizde ağrı hissettiğiniz zaman bunun için çok geç olabilir.

Bu yüzden kendinizi muayene etme etkinliğini hafife almamalısınız. Göğüslerinizi muayene ettiğiniz zaman dikkatli olmanız gerekir.

Kırışmış olan cilt, topaklanmalar ve göğüslerde adet döneminde olunmamasına rağmen ağrı görülmesi durumlarında hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

6-Atipik atılımlar

Atipik atılımlar
Atipik atılımlar

Kadınlarda hastalık belirtileri bir çok şekilde çıkabilir. Bunun anlamı vücudunuzun bir çeşit iltihaplanma süreci veya enfeksiyon geçiriyor olduğunu göstermektedir. Bu tarz bir durum için birçok sebep olabilir.

Bir şeylerin yanlış gittiğini fark ettiğiniz zaman en kısa süre içerisinde doktora gitmeniz gerekmektedir. İdrarınızı yaptığınız zaman idrarın rengi yeşil olmamalı ve kötü bir kokuya sahip olmaması gerekir.

Bunun gibi semptomların yanı sıra bazen kanlı idrar görüyorsanız gecikmeden doktora gitmeniz gerekir.

7-Ağır geçen regl dönemleri

Çok fazla spor yapma, kalıtımsal sebepler veya iklim değişikliği gibi durumlar ağrılı ve ağır bir regli süreci geçirmenize sebep olabilir.

Fakat bunun çok ciddi sorunların da işareti olduğunu söyleyebiliriz. Ağrılı adet döneminin sadece kalıtımsal bir durumdan kaynaklandığını düşünüyor olsanız bile mutlaka bir doktora görünmeniz gerekmektedir.

Ağır adet dönemleri anemi oluşmasına da sebep olabilir. Adet döneminizin ağır olduğunuzu anlamanız zor olabilir. Fakat genellikle 7 günden daha uzun sürüyorsa ve rengi parlaksa bu endişelenmeniz gereken bir durumdur.

Normal bir adet döngüsünün süreci 21ile 35 gün arasında olmalıdır. Eğer adet döngünüzde bir problem varsa jinekologa gitme konusunda çekimser davranmamalısınız. Bu durumları her kadının yaşayabileceğini unutmayın.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

63
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes