Kale Bitkisi: Sizin İçin İyi veya Kötü, Kanıtlanmış Faydalar


69

Kale kalorisi düşük olan ve çok çeşitli besinlerle dolu yeşil yapraklı bir sebzedir. Kale gerçekten süper bir besindir çünkü yüksek seviyede vitamin, mineral, lif içerir ve neredeyse yağsızdır. Diyetinizde daha fazla lahana tüketmek kalbin sağlıklı kalmasına, sindirim sağlığınızı iyileştirmesine, inflamasyonu azaltmanıza ve kilo vermenize yardımcı olmak için iyidir.

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin bir parçası olarak lahana yemenizin birçok yolu vardır. Lahana hamuru yiyebilir, ayrıca besin değerlerini koruyarak yaprakları yumuşatmak için lahana yapraklarını buharlayabilir, sarar veya soteleyebilirsiniz.

Hızlı pişirmeler lahananın besinlerini, dokusunu, rengini ve lezzetini korur. Lahana durulayın, hızlı pişirmek için ince doğrayın ve çorba, yahni, patates kızartması, salata, yumurta ya da güveç ekleyin. Daha hassas hale getirmek veya sadece çiğ olarak yemek yapmak için lahana 5 dakika buharlayabilirsiniz. Ayrıca, salamı iyileştirici niteliklerini arttırmak için lahana ve zeytinyağı üzerine biraz su serpebilirsiniz.

Kale, su, meyve suları, meyve suları veya soslara da eklenebilecek bir toz halinde satılmaktadır. kapsül formunda. Hatta lahana turşusu veya kimchi gibi başka bir fermente gıdada bir bileşen olarak lahana kullanabilirsiniz.

Bu makalede, hangi bilimsel araştırmanın lahana porsiyonunun iyi olmasının birçok sebebi olduğunu söyleyecek senin için. Ayrıca, bu kadar büyük bir yiyeceği düzenli hale getirecek kadar lezzetli bir yiyeceği yapan besinler hakkında da bilgi edineceksiniz.


Kale Bitkisi nedir?

Kale Bitkisi nedir

Kale Brassica oleracea’dan bitki türleri ve lahana ve brokoli ile aynı ailedir.

Birçok lahana çeşidi vardır ve lahana yaprağının şekli ve rengi çeşidi belirler.

Harvard Halk Sağlığı Okulu’ndan araştırmacılar, lahana en yaygın türleri Tuscan lahana (lacinato lahana) ve kıvırcık lahana vardır. Bu lahana çeşitlerinde genellikle biraz acı bir tada sahip koyu yeşil yapraklar vardır.

Diğer lahana türleri kırmızı lahana ve kara lahana içerir. Bazı lahana çeşitlerinin mor-kırmızı yaprakları, koyu mor yaprakları veya değişik şekillerde ve boyutlarda mavimsi-yeşil yaprakları vardır.

Birçok insan, çiğ ve beyazlatılmış lahananın biraz acı bir tada sahip olduğunu söylemektedir. Sote ile yağda kızartmak veya sote etmek için soteleme, lahana pişirmek ve yaprakları yumuşatmak için farklı yollar. Tava yapraklarından sert sapı kaldırabilir, yumuşatır, yumuşatır, ince dilimleyebilir, limon suyu ve zeytinyağı ekleyerek daha lezzetli olurlar.

Farklı lahana çeşitleri de farklı lezzetlere sahiptir. Örneğin, yeşil lahana ve kırmızı lahanayı karşılaştırarak, kırmızı Rus lahanasının daha tatlı, daha hafif bir tada sahip olduğunu görebilirsiniz.

WebMD’den doktorlar, lakenin bir süper yiyeceğin zengin vitamin ve mineral içeriğinden kaynaklandığını açıklıyor. Kale, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek ve sağlığınızı iyileştirmek için günlük ihtiyaç duyduğunuz besinlerin çoğunu içerir. Örneğin, bir fincan kıyılmış lahana yaprağı, günlük ihtiyaçlarınız için yeterli miktarda A, C ve K vitaminleri içerir. (2)


Kale Besin Değerleri (Kalori, Protein, Elyaf, Karbonhidrat, Vitaminler)

Lahananın besin içeriğini incelerken, lahananın neden süper bir besin olduğunu görmek kolaylaşır.

67 gram ağırlığında yaklaşık bir fincan kıyılmış lahana. Bir fincan lahana sadece 33 kalori içerir ve neredeyse hiç yağ içermez. Aynı porsiyon porsiyonu size 1.3 gram diyet lifi bu da önerilen günlük alım miktarının% 5’i (RDI) ve 2.2 gram protein (% 4 RDI) verir. (3)

Kale ayrıca yüksek vitamin içeriğinden dolayı bağışıklık sisteminizi, cildinizi ve kanınızı sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Tüketmek 50 gram kıyılmış lahana, vücudunuza günlük gereksinimlerinizi karşılayan 67 mg C vitamini sağlar. Aslında, gram için gram, lahana bir portakaldan daha fazla C vitamini içerir.

Bir tane lahana da size her gün ihtiyacınız olan miktarın yaklaşık 7 katı olan 547 mcg K vitamini verir . Araştırmacılar, K vitamininin kanınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olmak, kan pıhtılaşmasına yardımcı olmak, kemikleri güçlendirmek ve kanserin önlenmesine yardımcı olmak için gerekli olduğunu söylüyor.

Çünkü lahana gibi K vitamini açısından zengin sebzeler kanınızı etkilediğinden, Mayo Clinic’ten doktorlar, warfarin gibi kan incelticiler alırsanız büyük miktarda lahana tüketmekten kaçınmanızı önerir.

Kale, vizyonunuz için de iyidir, sağlıklı bir bağışıklık sistemi ve A vitamini içeriği nedeniyle iç organ sağlığını korumaya yardımcı olur. (7) 100 gram lahana, RDI’nızın% 308’ini oluşturan 15,376 IU A vitamini içerir. Bundan, lahana, görme kaybını önlemek ve cildin sağlıklı görünmesini sağlamak için gerekli olan 9 mg B-karoten içerir.

Bazı yönlerden lahana, ıspanaktan daha iyidir. Örneğin, lahana daha fazla A vitamini, K vitamini ve C vitamini içerir, ayrıca ıspanaktan daha iyi bir kalsiyum kaynağıdır. (36) Ayrıca ıspanakta daha yüksek bir oksalat seviyesi vardır ve kalsiyum oksalat böbrek taşı oluşturmaya eğilimliyseniz, doktorunuz ıspanak gibi oksalat bakımından zengin gıdaları kısıtlamanızı tavsiye edebilir. (41)

Lahana’nın sizin için son derece iyi olmasının bir başka nedeni, yüksek seviyelerde temel mineraller içermesidir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, 100 gram lahana, vücudun kolayca emebileceği 254 mg kalsiyum (19459011) (bir yetişkin için RDI’nın% 25’i) içerdiğini bildirmektedir.

Bir fincan doğranmış lahana (67 g) mineral içeriği ayrıca 0.5 mg manganez (% 26 RDI), 0.2 mg bakır içerir . (% 10 RDI), 300 mg potasyum (% 9 RDI) ve 22.8 mg magnezyum (% 6 RDI)

Kale de karbonhidrat düşüktür ve Bir keto diyet üzerinde iseniz büyük, sağlıklı sebze. Lahana, brokoli ve ıspanaktan biraz daha fazla karbonhidrat olmasına rağmen, sadece 6.7 gram karbonhidratlı bir kefede vardır.

Kale aynı zamanda demir olmayan demir adı verilen demir tipinin de iyi bir kaynağıdır. ya da et olmayan kaynaklardan gelen demir. 100 gram lahana 1,6 mg demir içerir bu da kıyma etinden biraz daha azdır. (4, 10) Heme olmayan demir vücutta zayıf bir şekilde emilir. Bununla birlikte, lahana ile C vitamini tüketmek vücudunuzun lahanadan daha fazla demir emmesini sağlar.


Kale antioksidanlarla doludur

Kale antioksidanlarla doludur

Lahana gibi turpgiller gibi yapraklı sebzeler sağlığınız için iyidir, çünkü fitokimyasallar şeklinde güçlü antioksidanlar içerirler.

Tarım ve Gıda Kimyası Dergisi

kıvırcık lahanaların quercetin ve kaempferol gibi flavonoidlere sahip olduğunu bildirmektedir. Bu antioksidanlar, enflamasyonu azaltmak, kalp sağlığınızı korumak ve DNA hücresi hasarını önlemek için önemlidir.

C vitamini, beta-karoten ve E vitamini de lahanada bulunan önemli antioksidanlardır. Bilim adamları, antioksidanlarını korumak için pişirmek için hafifçe ağartma lahana önermektedir.

Bağışıklığınızı güçlendirmek için lezzetli kansere karşı mücadele eden smoothie’lere lahana ekleyebileceğinizi öğrenin.


Neden Kale Sizin İçin Kötü Olabilir

Çünkü lahana besin içeriği çok yüksek, lahanalarda salata tüketiyor, smoothies, çorbalar ve diğer yemekler sağlığınıza faydalı olabilir.

Lahana’nın son derece sağlıklı bir sebze olmasına rağmen, çok fazla lahana yemenin sizin için kötü olabileceği bazı şartlar vardır.

Düşük aktif bir tiroid hastasıysanız bol miktarda lahana yemenin iyi bir fikridir. Bazı araştırmalar, lahana’nın tiroid hormon sentezini etkileyebilen bir goitrogenic gıda olduğunu bildirmektedir. Bu, goitrin denilen lahana içindeki bir bileşikten kaynaklanmaktadır.

Diğer raporlar, yüksek miktarda turpgilli sebze tüketmenin, iyot eksikliği olan kişilerde tiroid sağlığı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabileceğini göstermektedir.

Ancak, lahana toksik olmadığını ve sizin için kesinlikle kötü olmadığını hatırlamakta fayda var. Journal Nutrition Reviews 2016 yılında, lahanadaki goitrin miktarının, makul miktarlarda tüketildiğinde tiroit disfonksiyonu olan kişilerde önemli bir risk oluşturmaya yetmediğini bildirmiştir.


Çok Fazla Yemek Yapmak Kale Tehlikeli Olur mu?

Makarnada orta derecede yemek yapmak tehlikeli değildir. Diyetinizde lahana tüketmenin pek çok sağlık yararı genellikle algılanan risklerden daha ağır basmaktadır.

Doktorlar kan almanız halinde, lahana, ıspanak, brokoli ve pazı gibi K vitamini açısından zengin sebzeleri büyük miktarlarda tüketmeye genellikle tavsiye etmektedir. ilaçları. Bunun nedeni, yüksek K vitamini düzeylerinin antikoagülan ilaçlar ile etkileşime girebilmesidir.


Neden Kale Sizin İçin Gerçekten İyi Olabilir: Kale’nin Sağlığa Faydaları

Kaliteyi, kalbi, sindirimi, bağışıklık sistemini ve kilo vermek için lahana tüketmenin neden iyi olduğunu düşünelim.

Kalbe Sağlığınız İçin İyi Antioksidanlar Var

Lahanadaki yüksek seviyeli antioksidanlar, marul gibi çiğ lahana yiyebildiğiniz veya kalp-damar sisteminizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için pişirmede kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Besinler lahana gibi yeşil sebzelerin kalbiniz için iyi olan organosülfür bileşikleri içerdiğini bildirmektedir. Bu bileşikler inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve arterlerinizde plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Diğer araştırmalar, lahana, Çin lahanası, brokoli ve diğer yeşil yapraklı sebzeler açısından zengin bir diyetin kardiyovasküler hastalık riskini önemli ölçüde azaltabileceğini göstermiştir. Araştırmacılar buğulanmış lahananın daha fazla kardiyovasküler faydayı koruduğunu buldular.


Kale suyu kolesterolü azaltmaya yardımcı olur

Kale suyu

Gerek duyduğunuzda lahana suyunun günlük tüketilmesi iyi olabilir. Kolesterol seviyenizi düşürün ve kalp sağlığınızı iyileştirin.

Yüksek kolesterolü olan erkeklerden oluşan bir çalışma, 150 ml lahana suyunu tüketmenin 12 haftalık bir süre boyunca daha düşük kolesterolü sağladığını buldu. Bilim adamları lahana suyu tüketiminin erkeklerde koroner kalp hastalığı riskini azaltabileceği sonucuna varmışlardır.


Kale kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Lahana suyunu tüketmenin bir başka yolu da kalp-damar sağlığınız için iyi bir yöntemdir. Bir çalışma, yemeklerle birlikte günlük 300 ml lahana suyunu tüketmenin kan basıncını, kolesterolü ve lipitleri (kandaki bir yağ türü) azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Lahana’nın kan basıncını düşürücü etkisi lahanadaki detoksifikasyon enzimlerine bağlıydı.

Kale Göz Sağlığını Korumasına Yardımcı Olur

Kale, görme kaybını ve yaşlanmayı önleyebilecek vitaminler ve besinler içeren bir süper besindir. ilgili maküler hastalıklar

Amerikan Oftalmoloji Dergisi haftada en az bir tane lahana alınmasının glokom riskini% 57 oranında azalttığını bildirmiştir. Bilim adamları, A ve C vitaminleri içeren lahana gibi meyvelerin ve sebzelerin glokomu önlemeye yardımcı olabileceğini belirtti.

Kale, göz dejenerasyonunu önlemeye yardımcı olan karotenoidler lutein ve zeaksantin içeren fonksiyonel bir besindir. Bir fincan kıyılmış lahana 26.5 mg lutein ve zeaksantin içerir.

Bazı çalışmalar, iyi görüşü korumak için günlük olarak en az 20 mg lutein gereksinim duyduğunuzu göstermektedir. Ancak, ortalama kişi günde sadece 1-2 mg lutein alır.

Bilimsel çalışmalar, diyetinizde yeterince lutein ve zeaksantin almanın katarakt ve yaşa bağlı körlüğün önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Bir pilot çalışma, günde 50 ml lahana özü tüketmenin, makulada (retinanın bir kısmı) ksantofillerin (lutein ve zeaksantin) konsantrasyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olabileceğini gösterdi.

Brokoli ve lahana arasındaki K vitamini ve A vitamini içeriğini karşılaştırdığınızda, vizon sağlığınızı korumak söz konusu olduğunda, lahana brokoli’den çok daha üstün olduğunu görebilirsiniz.

Görme yeteneğinizi arttırmak için süper smoothiesinize ekleyebileceğiniz diğer doğal maddeler hakkında bilgi edinin.


Kale bir Doğal Antiinflamatuar Gıdadır

Lahana turşusu gibi turpgil sebzelerde yüksek flavanol konsantrasyonu Vücuttaki inflamasyonu azaltmak için.

Stres, tekrarlanan enfeksiyonlar veya sağlıksız bir yaşam tarzı nedeniyle uzun süreli inflamasyon, kalp hastalığı, diyabet, artrit veya kanser gibi kronik hastalıklara yol açabilir.

Araştırmacılar, quercetin, kaempferol ve isoquercetin gibi antioksidanların anti-inflamatuar etkiye sahip olduğunu keşfetmişlerdir. Anti-inflamatuar gıdalar, inflamatuar yanıtları azaltmaya ve bağışıklık sistemini uyarmaya yardımcı olabilir. (29)

Beslenme Dergisi aynı zamanda, lahana yapraklarını enflamatuar bağırsak hastalığının tedavisinde yardımcı olabilecek anti-enflamatuar yiyecekler listesinde de sıraladı.


Kale Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmek İçin İyidir

Kale, genel sağlığınıza faydalı bir besin maddesidir, çünkü lahana yapraklarındaki antioksidanlar ve vitaminler vücudunuzun hastalık ve enfeksiyonlara karşı savunmasını artırır.

Bir fincan Kıyılmış lahana, günlük ihtiyaçlarınız için yeterli miktarda C vitamini, A vitamini ve K vitamini içerir.

Turpgillerden sebzelerin sağlık yararlarını araştıran araştırmacılar, lahana gibi sebzelerdeki enzimlerin immünostimülan olarak hareket ettiğini söylüyorlar. Bu, oksidatif stresi önlemeye yardımcı olur ve bağışıklık sisteminin kanser gibi kronik hastalıklarla savaşmasına yardımcı olur.

Sağlıklı kalmanızı sağlamak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabilecek en iyi doğal takviyelerden bazılarını öğrenin.


Daha Fazla Tüketim Tüketmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Kilo kaybıyla ilgili lahana yemek yemek iyi bir şeydir. Çünkü lahana, düşük kalorili, yağ içermeyen, lif, protein ve esansiyel amino asitler içeren bir besindir.

Bol bol lahana yemenizin kilo kaybı için iyi olmasının nedenlerinden biri, bolca dolu hissetmenize yardımcı olmasıdır. Kalori

Ayrıca çalışmalar, lahana gibi düşük enerjili gıdaların tüketilmesinin kilo kaybına yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Diğer çalışmalar, lahana gibi yeşil yapraklı sebzelerin alımını artırmanın uzun süreli kilo verme ve kilo yönetiminde yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bunun nedeni lahana çok lifli sebzeler arasında ve düşük glisemik yüke sahip olmasıdır.


Kale Sindirim Sağlığını Güçlendirir Çünkü Elyaf ve Prebiyotikler İçerir

Haftada 3 ya da 4 porsiyonluk lahana tadını çıkarmak sindiriminizi sürdürmek için iyidir. Kale, sindirim sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan önemli bir lif kaynağıdır.

1 bardaklık bir lahana porsiyonu tüketmek günlük lif gereksinimlerinizin% 5’i olan 1.3 g diyet lifine ulaşır. Mayo Kliniği’nden doktorlar, yeşil sebzelerdeki fiberin sindirim sisteminiz aracılığıyla dışkıyı daha kolay geçmesine ve bağırsak hareketlerini normalleştirmesine yardımcı olduğunu söylüyor.

Ayrıca, lahananın sindirim için iyi olmasının başka nedenleri de vardır. Araştırmalar, lahananın bağırsaklarınızdaki probiyotik sayısını artırmaya yardımcı olan prebiyotik karbonhidratlar içerdiğini göstermiştir. Bu, bağırsak sisteminizin mikroflorasını iyileştirmeye ve sindirim sağlığınızı artırmaya yardımcı olur.

Eğer tüketen lahananın aşırı gaza sahip olmanıza neden olduğunu görürseniz, gazı ve şişmeyi azaltmak için en iyi doğal yöntemlerden bazılarını öğrenin.

Kale Bitkisi Antikanser Özellikleri

Lahana gibi sebzeler birçok yararlı bileşene sahiptir. Bu, kanserle savaşmaya ve tümör hücrelerinin yayılmasının önlenmesine yardımcı olur.

Beslenme ve Kanser turpgil sebzelerin kemopreventif özelliklere sahip aktif bileşiklere sahip olduğunu bildirmektedir. Bilim adamları, lahana ve kanser önleme gibi yeşil yapraklı sebzelerin tüketimi arasında doğrudan bağlantılar olduğunu belirtmişlerdir.

Kükürtlü sebzelerden elde edilen sülforafan ekstrelerinin kansere karşı savaşma potansiyeli olduğunu göstermiştir.

Diğer çalışmalar, lahana, brokoli ve diğer yeşil damarlar gibi sebzelerin, hücrelere DNA hasarına neden olabilecek serbest radikalleri öldürmeye yardımcı olan güçlü antioksidanlara sahip olduklarına işaret etmektedir.

1999’dan beri yapılan çalışmalar, yüksek miktarda turpgil sebzenin kansere yakalanmasına yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Tabii ki, kanser karmaşık bir hastalıktır ve belirli bir gıda türünün kanseri tedavi edebileceğine dair bir kanıt yoktur. Ancak, bilim adamları genellikle taze sebze ve meyveler açısından zengin bir diyetin bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olabileceğini kabul ederler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

69
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes