Kan Uyuşmazlığı Nelere Yol Açabilir?


42
25 paylaşım, 42 puan

Kan uyuşmazlığı denince akla gelen ilk şey kan gruplarıdır. Peki kan gurubu deyince A, B, AB VE O kan gurupları ilk akla gelen kan gruplarıdır.

Dünyada aslında çok daha fazla kan gurubu çeşitleri vardır. Genel olarak en çok bilinenleri saydıklarımızdır.

Kan Uyuşmazlığı
Kan Uyuşmazlığı

Kan grupları

Kırmızı kan hücrelerinin üzerinde bulunmuş olan antijenlere göre belirlenmektedir. Bu antijenler savunma sisteminde görev alırlar.

A gurubu olanlar A antijenine, B gurubunda olanlar B antijenine sahip olmazken. AB gurubuna sahip olanlar AB antijenine O gurubunda olanlar ise iki antijene de sahip değildir.

Bu guruplar dışında RH faktörü de kan guruplarında etkili faktörler içindedir. Kan uyuşmazlığı denilen durum Rh pozitif ve Rh negatif olan durumlar için geçerlidir.

Anne ve babanın birinin pozitif diğerinin negatif olması durumunda kan uyuşmazlığı ortaya çıkar ve bazı problemler bu uyuşmazlık neticesinde olabilir.

Uyuşmazlık durumlarında gerekli tetkikler yapılarak hastalık öncesinde gerekli tedavinin yapılması gerekir. Aksi takdirde istenmeyen olumsuzluklarla karşı karşıya kalınabilir.

Yeni doğan bebeklerde kan uyuşmazlığı nedeniyle çıkan sorunları önlemek mümkün. Doğum öncesinde anne ve babanın kan uyuşmazlığının olup olmadığını tespit etmekte yarar vardır.

Kan Uyuşmazlığı Neticesinde Ortaya Çıkan Hastalıklar
Özellikle yeni doğan ünitesinde kan uyuşmazlığı ile doğan bebeklere sık rastlanmaktadır. Kan hastalığı olarak bebeklerde sağlık sorunları ortaya çıkmaktadır.

Yeni doğa ünitesinde en çok görülen hastalıklar ağır kansızlık olayları ve sarılık hastalığıdır. Anneden geçen antikorlar ne kadar yoğu ise hastalık ta o derece ağır olur.

Kan uyuşmazlığı hangi hastalıklara sebep olur

kansızlık
kansızlık

Kansızlık: En hafif olan kan uyuşmazlığı problemlerinden biridir. Bebeğin ilk doğduğu aylarda ortaya çıkar.

Bebek kan yıkımı: Ağır kansızlık olarak adlandırılan  hastalıkta kan değişimi gerekir.

Ödemli Bebek: Kan uyuşmazlığında en ağır görülen vakalardan biridir. Bu hastalık annenin döl yatağında başlar.

Kan hücresi yıkımı bebekte ağır olarak kansızlığa yol açar. Bunun sonucunda bebekte kalp yetmezliği, oksijen yetersizliği gibi sorunlara neden olur. Kısa bir süre sonra ise bebeğin ölümü ile son bulur.

Kan Uyuşmazlığına Karşı Alınacak Tedbirler

Doğum öncesinde özellikle kan uyuşmazlığı bilinirse ona göre tedbirler alınır. Kan uyuşmazlığı için alınacak tedbirler olarak öncelikle anne adayının kan gurubunu kesin olarak öğrenmesi gerekir.

Kan uyuşmazlığına karşı önlem almak için annenin kan gurubunun bilinmesi oldukça önemlidir. Eğer anne RH negatif ve baba RH pozitif ise çocuk Rh pozitif olarak dünyaya gelebilir.

Ama annenin kanı bebeğe karıştığında bebekte ciddi sorunlara yol açabilir.

İkinci gebelik durumlarında ilk bebekte üretilen antikorlar ikinci bebeğe geçiyor ve kan hücreleri bu antikorlar sayesinde ölüyor. Antikorların geçişi ne kadar yoğun olursa bebek için riskli durumlar o derecede artıyor.

Kan uyuşmazlığı öğrenildiğinde ilk bebek için risk çok büyük olamayabilir. Ama sonraki gebeliklerde antikor oluşumunu önlemek için antikor oluşumunu önleyici iğne yapılabilir.

Gerekli tedbirler alındığında kan uyuşmazlığına bağlı olarak ortaya çıkan hastalıkların önlenmesi sağlanabilir. Fakat tam olarak tüm sorunlardan kurtulmak mümkün olamayabilir.

Çocuk dünyaya geldikten sonra kaz uyuşmazlığı nedeniyle saydığımız sorunları yaşıyorsa gerekli müdahale hemen yapılarak tedavilerine başlamak gerekir.

Çok ciddi sorunlarda maalesef karşılaşılan yeni doğan bebek ölümleri de kaçınılmaz olmaktadır. Bu açıdan sorun yaşamamak için evlilik öncesinde artık kan uyuşmazlığı testi çiftlerden istenmektedir.

Sorun ortaya çıkmadan tedbirlerin alınması için kan testinin herkesin yaptırması ve kan gurubunu tam olarak bilmesinde yararlar vardır.

Sonradan yaşanabilecek sorunlara karşı tedbir alabilmek için kan uyuşmazlığının bilinmesi şarttır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

42
25 paylaşım, 42 puan
Arı

2 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle