Karaciğer Temizliği İçin En İyi Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Gıdalar


77

Karaciğeriniz için iyi olan besinler, karaciğerin temizlenmesine yardımcı olan detoksifikasyon enzimlerini doğal olarak arttırmaya yardımcı olur. Temizleyici etkisi olan karaciğer sağlıklı gıdalar arasında yeşil çay, narenciye, sarımsak, yeşil yapraklı sebzeler ve fındık bulunur. Karaciğerinizin işlevini iyileştirmeye yardımcı olmak için, sızma zeytinyağı ve omega-3 yağ asitleri gibi sağlıklı yağları da tüketmek önemlidir.

Karaciğere özel yararı olan gıdaların tüketilmesi, karaciğer hasarının onarılmasına yardımcı olabilir. Bu karaciğer dostu gıdalar, karaciğerde iyi bir karaciğer sağlığını destekleyen antioksidanları arttırmaya yardımcı olur.

Diyetinizde karaciğer temizleyici gıdaların kullanılmasının yanı sıra, karaciğer fonksiyonlarını etkileyen belirli yiyeceklerden de kaçınmalısınız. Karaciğeriniz için kötü olan bazı yiyecekler arasında alkol, tuz, çok fazla işlenmiş şeker ve yağlı yiyecekler bulunur.

Bu makalede, bilimsel araştırmanın karaciğeriniz için en iyi gıdalar hakkında ne söylediğini öğreneceksiniz. Karaciğer işlevini karaciğer temizliğiyle nasıl geliştireceğinizi de öğreneceksiniz.

Karaciğeriniz Ne Diyor?

Karaciğeriniz vücudunuzdaki en büyük organlardan birisidir ve sağ üst karnınızdadır. Araştırmacılar, karaciğerinizden toksik maddelerin yıkanmasında önemli bir rol oynadığını söylüyorlar. Karaciğer ayrıca, tükettiğimiz besin ve içeceklerden besin elde etmenize yardımcı olur. (1)

Doktorlara göre, karaciğeriniz kanınızda bulunan herhangi bir toksinleri detoksifiye etmeye yardımcı olur. Ancak, karaciğeriniz daha fazlasını yapar. Karaciğer fonksiyonu ayrıca yağları parçalamayı ve karbonhidrat ve proteinleri metabolize etmeyi de içerir. (1)

Amonyak, doğal bir metabolik süreç süreci olan zehirli bir maddedir. Karaciğeriniz bu toksini idrar yoluyla sisteminizden temizlenen üre denen bir maddeye dönüştürür. (2)

Karaciğer Temizliği Nedir?

Karaciğer sağlığını iyileştirmeye yardımcı olan ve sisteminizden toksinleri temizlemenize yardımcı olan birçok gıda vardır.

Karaciğer temizliği, karaciğerden faydalanan gıdalar hakkında konuşmanın başka bir yoludur. ve karaciğerinizin düzgün çalışmasına yardımcı olan içecekler. Karaciğer temizliğinde bulunan gıdalar, karaciğerdeki detoksifikasyon enzimlerinin sayısını artırmaya yardımcı olur. Bu bileşikler hepatoprotektif etkiye sahiptir; diğer bir deyişle, iyi karaciğer sağlığını destekler, karaciğerde inflamasyonu azaltır ve sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Karaciğer sağlığını iyi bir şekilde tedavi etmek için doğal bir karaciğer temizliği için, karaciğeriniz için iyi olan yiyecekleri dahil etmelisiniz.

Karaciğeriniz İçin İyi Besinler

Yediğimiz tüm gıdalar karaciğer fonksiyonumuzu olumlu veya olumsuz bir şekilde etkiler.

Dünya Gastroenteroloji Dergisi bazı gıdaların ve diyet bileşenlerinin yardımcı olabileceğini bildirmektedir. karaciğer fonksiyonunu iyileştirir. Bilim adamları, karaciğer-sağlıklı gıdaların yağlı balık, fındık, avokado ve zeytinyağı içerdiğini bulmuşlardır. (3)

Karaciğerinize yardımcı olan ve detoksifikasyon enzimlerinin seviyelerini artırabilecek en iyi yiyeceklerden bazılarına daha ayrıntılı olarak bakalım.

Sarımsak Karaciğer Sağlıklı Bir Besindir

Sarımsak, doğal bir karaciğer detoksudur çünkü Karaciğeri oksidatif strese karşı koruyan güçlü antioksidanlar içerir.

Sarımsakların detoksifiye edici özelliklerinin araştırılması, allisin, alliin ve allil sistein gibi bileşiklerin serbest radikal hasarına karşı korunduğunu göstermiştir. (4)

Diğer çalışmalar, sarımsak karaciğeri dostu bileşiklerin karaciğeri toksik hasarlardan koruyabildiğini göstermiştir. Laboratuvar denemelerinde, sarımsaktan elde edilen bileşiklerin, ilaç kullanımından kaynaklanan karaciğer hasarlarına karşı koruma sağladığı gösterilmiştir. Sarımsak ayrıca karaciğerdeki yağların oksidasyonunu azaltabilir ve karaciğerdeki savunmayı artırabilir. (5)

Sarımsakların, genel olarak antibakteriyel ve antifungal bileşikleri nedeniyle sağlığınızı iyileştirebileceği birçok başka yol vardır.

Sarımsakları sağlık yararları için kullanıyorsanız, sarımsakları her zaman ezmelisiniz. Brokoli ve Diğer Sebzeler Karaciğer Sağlığını Arttırmaya Yardımcı Olur

Brokoli karaciğer fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabilir ve karaciğer sağlıklı gıda olarak sınıflandırılan birçok sebzeden biridir.

Brokoli filizlerinin özlerinin karaciğer hasarının etkisini azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Tüketici brokoli filiz özü, detoksifikasyon karaciğer enzimlerinin yükseltilmesine ve karaciğer fonksiyonlarının korunmasına yardımcı oldu. (6)

Brokolinin karaciğerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olmasının nedenlerinden biri, brokoli filizlerinin kükürt bileşikleri içermesidir. Bazı araştırmalar kükürt bileşiklerinin karaciğer detoksifikasyonu için önemli olduğunu göstermektedir. (38)

Bir randomize kontrollü çalışmada, brokoli filiz özleri, karaciğer hasarının semptomlarını iyileştirmeye yardımcı olan antioksidanları artırdı. (7)

Bir deney, uzun süreli brokoli tüketiminin farelerde yağlı karaciğer hastalığının örneklerinin azaltılmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. Bilim adamları brokolinin karaciğerin metabolik fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini öne sürdü. (8)

Brokolinin birçok sağlık yararı ve bu yeşil sebzeden daha fazla neden yemelisiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Karaciğer fonksiyonunu iyileştirebilen diğer sebzeler

Pancar . Kırmızı pancar, sağlıklı bir karaciğer için iyi olan başka bir besindir. Bilimsel çalışmalar pancar suyunun karaciğerde antioksidan ve detoksifiye edici enzimler oluşturabileceğini göstermiştir. Bilim adamları pancar suyu tüketmenin karaciğerin hasara karşı korunmasına yardımcı olabileceğini bildirdi. (9) Bu makaledeki pancar sağlığı yararları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kuşkonmaz . Araştırmacılar kuşkonmaz bitkisinden elde edilen ekstraktların karaciğerin toksik hasarlardan korunmasına yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Kuşkonmaz yaprağı ve sürgün ekstraktlarının, karaciğerin alkol gibi toksinleri metabolize etmesine yardımcı olduğu bulunmuştur. (10) [19659003] Havuç . Havuç suyu karaciğer temizliği olarak kullanılabilir, çünkü karaciğerin yağı metabolize etme yeteneğini geliştirmeye yardımcı olur. Bir çalışma, havuç suyunun, karaciğerdeki inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan sağlıklı yağ asitleri düzeylerini de artırdığını göstermiştir. (11)

Yapraklı Yeşiller Karaciğeriniz İçin İyidir

Küfürlü sebzeler, karaciğer sağlığının kandaki işaretleyicilerini iyileştirmeye ve antioksidan düzeylerini artırmaya yardımcı olabilir.

Araştırmacılar, 2015 yılında yeşil yapraklı sebzelerin karaciğer detoksifikasyonunu iyileştirmede büyük potansiyele sahip olduğunu bildirmişlerdir. enzim seviyeleri. Brokoli, lahana, karnabahar ve tere gibi sebzeler karaciğeri koruyucu bir etkiye sahip olan antioksidanlar içerir. (12)

Brokoli’nin sahip olduğu karaciğer temizleme etkisini daha önce inceledik. Diğer yeşil yapraklı sebzeler, karaciğerdeki detoksifikasyon enzimlerinin düzeylerini artırmaya yardımcı olurlar

Brüksel lahanası . Bilim adamları, Brüksel lahanasında bulunan detoksifikasyon enzimlerinin yemek yaparken bile korunduğunu bulmuşlardır. (13) Bir başka çalışmada, bölünmemiş Brüksel lahanası tüketmenin, karaciğeri temizlemek için detoksifikasyon enzimlerini artırdığını bulmuşlardır. (14)

Çiğ lahana veya lahana turşusu . Çiğ lahana içindeki bileşikler karaciğer fonksiyonlarını olumlu yönde etkiler çünkü karaciğer detoks enzimlerini arttırırlar. Bilim adamları, lahana turşusu suyunun karaciğer fonksiyonunu iyileştirmede özellikle etkili olduğunu bulmuşlardır. (15) İçme lahana suyunun inanılmaz faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Kale . Bilim adamları, turpgillerden oluşan sebze lahanasının, karaciğer geliştirici bileşikler içerdiğini bulmuşlardır. Sıçanlarda yapılan denemeler, lahana alımının karaciğer metabolizmasını hızlandırdığını göstermiştir. Ancak araştırmacılar, kullanılan miktarların, insanların tipik olarak tükettiğinden daha fazla olduğunu söylemektedir. (16) Sağlıklı beslenmenize lahana eklenmesiyle ilgili daha fazla neden hakkında daha fazla bilgi edinin.

Domates Karaciğere Yardım Eden Antioksidanlar İçerir

Diyetinizde daha fazla domates tüketmek, karaciğerdeki antioksidan düzeylerini arttırmak için iyi bir yoldur.

Journal Hepatobilier Cerrahi ve Beslenme domateslerin lycopene adı verilen güçlü bir antioksidan içerdiğini bildirmiştir. Bazı çalışmalarda, diyetin domates ekstreleri ile takviyesi karaciğer inflamasyonu ve karaciğer fonksiyonunun iyileşmesini azaltmıştır. (17)

Çeşitli klinik denemeler ketçap, domates suyu ve pizza sosu gibi domatesle ilgili ürünlerin taze domateslerden daha fazla likopen içerebileceğini bulmuşlardır. Daha fazla araştırma yapılması gerekmesine rağmen, bilim adamları, insanlarda likopenin güçlü bir antioksidan etkiye sahip olduğunu ve çeşitli kronik hastalıklara karşı koruyabildiğini bulmuşlardır. (18, 19)

Sağlığınızı artırabilecek ve hastalığa karşı koruyabilecek daha güçlü antioksidanlar hakkında bilgi edinin.

Kahve Karaciğerinizin Sağlığını Korumasına Yardımcı Olur

Kahve, karaciğer hastalıklarının önlenmesi ve Karaciğerdeki detoksifiye enzimleri arttırır.

İnsanları içeren birçok klinik çalışma, kahvenin karaciğer için iyi bir besin olduğunu göstermiştir. Örneğin, 1.300’den fazla erkeği kapsayan bir çalışma, kahve alımının toksik karaciğer enzimlerinin düzeylerini azalttığını bulmuştur. (20)

Diğer çalışmalar, kahve içmenin çeşitli karaciğer hastalıklarının etkilerine karşı korunmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Kahvenin karaciğer koruyucu etkileri arasında karaciğer dokusu yaralanması, viral hepatit, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığı ve karaciğer kanseri bulunmaktadır. (20)

2016 araştırması, kahve tüketiminin karaciğerin sağlığını artırmaya yardımcı olabileceğini keşfetti. Kahve karaciğeriniz üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir, çünkü toksinleri öldüren karaciğer enzimlerini arttırır. Günde 2 veya daha fazla fincan kahve tüketmek, fibroz ve siroz gibi karaciğer hastalıklarının etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir. (21)

Kahvenin sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, lütfen bu makaleyi okuyun.

Yeşil Çay Sağlıklı Karaciğer Fonksiyonunu Teşvik Ediyor

Başka bir doğal karaciğer temizliği içeceği yeşil çaydır çünkü karaciğer içerir. Antioksidanların korunması

Yeşil çayın koruyucu etkisine ilişkin 15 çalışmanın sonucu üzerine yapılan bir meta-analiz umut verici sonuçlar verdi. Yeşil çay, kateşinler, özellikle epigallocatechin-3-gallate (EGCG) içerir. Bu antioksidan, anti-enflamasyon ve kan yağ azaltıcı etkileri vardır. İnsanların çalışmaları yeşil çay tüketiminin çeşitli kronik karaciğer hastalıklarının riskini azalttığını göstermiştir. (22)

Çalışmaların gözden geçirilmesi, yeşil çayın karaciğerde antioksidan seviyelerini arttırdığını göstermiştir. Yeşil çay karaciğerinizi yaralanmalara karşı korur çünkü karaciğer doku yaralarına karşı koruma sağlayabilen karaciğer detoksifikasyon enzimlerini artırır. Yeşil çay ayrıca vücuttaki oksidatif stres ve inflamasyonun etkilerini dengelemeye yardımcı olur. (23)

Her gün yeşil çay içmenin inanılmaz faydaları hakkında daha fazla bilgi edinin ve Matcha yeşil çayı sağlığınız için neden daha da iyidir.

Yaban mersini ve kızılcıklar Karaciğer dostu yiyeceklerdir

Karaciğer sağlıklı bir parçası Karaciğerinizi temizlemek için diyet, kızılcık ve yaban mersini gibi meyveleri içermelidir.

Fareler içeren bir çalışmada, yaban mersini, toksinlere bağlı karaciğer doku hasarını önlemeye yardımcı olabilecek karaciğer dostu bileşikler bulundu. (24)

Karaciğer koruyucu etkilere sahip gıdaların bir başka gözden geçirmesi, kızılcıkların toksinlerin neden olduğu karaciğer hasarından korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koydu. Kızılcıklar, hepatoprotektif bir etkiye sahip olan proantosiyanidinler içerir. Kızılcık, karaciğeri detoksize etmeye ve karaciğer fonksiyonlarını normalleştirmeye yardımcı oldu. (25)

Üzüm, karaciğer fonksiyonlarının iyileştirilmesine yardımcı olan karaciğer sağlıklı gıdalardan bir diğeridir. Üzümlerden elde edilen ekstraktlar, tohumları ve cildinin karaciğer fonksiyonu üzerinde koruyucu etkisi vardır. Ayrıca, bazı çalışmalarda, üzüm suyunu, özellikle siyah üzüm suyunu tüketmek, karaciğerde detoksifikasyon enzim düzeylerini arttırmıştır. (25)

Çilekler hakkında daha yararlı bilgiler ve e-kitabımda sağlığınızı nasıl geliştirebileceklerini bulabilirsiniz Sağlığınızı çilek ile nasıl dönüştüreceğinizi öğreten Şifalı Berry Kılavuzu .

] Zerdeçal İyi Karaciğer Sağlığını Teşvik Eder

Zerdeçalda bulunan antioksidan bileşik curcumin ayrıca doğal bir karaciğer detoksifiye edici ot gibi davranır.

Dergi Liver International curcumin’in neden olduğu hasarı önlemeye yardımcı olduğunu bildirdi. Karaciğerde toksinler. Kurkuminin antioksidan özellikleri inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur ve çeşitli karaciğer hastalıklarını tedavi etmeye veya tedavi etmeye yardımcı olur. (26)

Başka bir çalışmada, kurkuminin karaciğerdeki enflamatuar enzimlerin etkisini sınırlandırdığı ve karaciğer inflamasyonunun etkilerini azalttığı bulunmuştur. (27)

Zerdeçalın sadece karaciğeriniz için değil, aynı zamanda ağrınızın azaltılmasına yardımcı olmak da dahil genel sağlığınız için neden iyi olduğunu öğrenin. Daha önceki makalemde, vücuttaki zerdeçal emilimini nasıl artıracağını sağlık yararlarını nasıl artırabileceğini de öğrenebilirsiniz.

Ginseng Karaciğeriniz için iyi olan bir bitkidir

Karaciğer onarımı için iyi olan başka bir gıdadır ve Sağlıklı karaciğer diyetinizin bir parçası olun ginseng.

Ginseng’in karaciğerinize faydasının nedeni, inflamasyonu azaltan güçlü bir doğal antioksidandır. Ginseng ginsenosides denilen bileşikler nedeniyle karaciğer sağlığını artırır. Bu, karaciğerdeki toksinlerin giderilmesine yardımcı olan karaciğerdeki antioksidan ve detoksifiye edici enzimleri arttırır. (28)

Karaciğer temizliği için özellikle iyi olan diğer bitkiler:

Dulavratotu – Bu kök antioksidan aktiviteye (39) sahiptir ve karaciğerin alkol hasarından iyileşmesine ve daha fazla zarar görmemesine yardımcı olur. (40) Dulavratotu, sıçanlarda asetaminofen (parasetamol) aşırı dozunun neden olduğu karaciğer doku hasarının çoğunu da önleyebilir. (41)

Karahindiba – Bir çalışma, karahindiba yaprağı ekstresinin obezite ile ilişkili nonalkolik yağlı karaciğer hastalığının önlenmesi ve tedavisi için ümit verici bir yaklaşımı temsil edebileceğini göstermiştir. (42) Kökün kendisi de karaciğerde alkol kaynaklı toksisiteye karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. (43)

Yabani yam – Yabani yam kökünün karaciğer sağlığı için çok etkili olduğu bilinmektedir. 2o15’ten yapılan bir çalışma, yabani yamın karaciğerin anormal genişlemesini engellediğini belirtmektedir. (44)

Sarı rıhtım – Geleneksel olarak, sarı rıhtım kökü, kronik cilt rahatsızlıkları, sedef hastalığı, kabızlık, anemi, sarılık ve genel sağlık ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmek için bir çare olarak kullanılmıştır. lenf. (45)

Süt devedikeni tohumları – Tohumlar, kronik karaciğer hastalıkları, siroz, hepatit ve toksinin neden olduğu karaciğer hastalıkları nedeniyle karaciğer hasarına maruz kalan kişiler tarafından kullanılır. (46, 47)

Limonlar gibi Narenciye Meyveleri Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Olur

Karaciğerinize yardımcı olan diğer yiyecekler de limon, limon ve greyfurt gibi C vitamini açısından zengin meyveler içerir.

2017’de yayınlanan araştırmalar limonun suyu, sisteminizde çok fazla alkolün toksik etkisini önlemeye yardımcı olabilir. Tüketen limon suyu, karaciğer toksinlerinin birikmesini azaltmaya ve karaciğer metabolizmasını hızlandırmaya yardımcı oldu. Limonlar ayrıca zengin C vitamini kaynakları ve diğer antioksidanlardır. (29)

Bazı çalışmalar, C vitamininin de karaciğer sağlığı üzerinde koruyucu bir etkiye sahip olabileceğini düşündürmektedir. (30)

Karaciğerin limon suyunun yararları üzerine yaptığı araştırmalar, limon suyunun alkolle ilişkili karaciğer hasarını önleyebileceğini ve tedavi edebileceğini düşündürmektedir. (29)

Her gün limon tüketmenin birçok sağlık yararı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Fındık Karaciğeriniz İçin İyidir

Somun tüketiminizi arttırmak karaciğerinizin sağlığına fayda sağlayabilir ve karaciğer fonksiyonlarını iyileştirebilir.

] Dünya Gastroenteroloji Dergisi karaciğer onarımı için en iyi cevizlerden birinin ceviz olduğunu bildirmektedir. 100’den fazla hastayı içeren 6 aylık bir çalışmada, artan ceviz tüketiminin, karaciğer sağlığının daha iyi kan belirteçleri ile sonuçlandığı bulunmuştur. Cevizler, her ikisi de doğal antioksidanlar olan iyi omega-3 ve omega-6 kaynaklarıdır. (30)

Kore’den bir çalışma, karaciğere iyi gelen gıdalar arasında fındık ve tohumlar listelenmiştir. C vitamini, K vitamini, omega-3 ve fındık alımını arttırmak, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının önlenmesine yardımcı olabilir. (31)

Onlardan sağlık yararları elde etmek için günde kaç tane ceviz gerektiğini öğrenmelisiniz.

Omega-3 Karaciğer Sağlığını Güçlendirmeye Yardımcı Olur

Yağlı balıklar ve omega-3 yağ asitleri yardımcı olabilecek besinlerdir. Karaciğeri bir toksin birikiminden temizler.

Omega-3 yağ asitleri, somon, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklarda bulunur. Omega-3 kullanmak karaciğer sağlığınız üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Bazı çalışmalar, omega-3 takviyelerinin karaciğer metabolizmasını düzenleyip inflamasyonu azaltabileceğini göstermiştir. Araştırmalar, omega-3 yağlarının alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının tedavisinde yardımcı olabileceğini göstermiştir. (32)

Diğer çalışmalar, yağlı balıkların karaciğer onarımı için iyi olan yiyecekler listesine dahil edilmesi gerektiğine işaret etmektedir. (30)

Sağlığınız için alabileceğiniz omega-3 takviyeleri almanın daha birçok faydasını öğrenin.

Ekstra Sızma Zeytinyağı Sağlıklı Bir Karaciğer İçin İyidir

Diğer Karaciğer iltihabını azaltarak karaciğer sızma zeytinyağıdır.

2018’de yayınlanan araştırmada, işlenmemiş zeytin yağının karaciğerdeki enflamatuar yanıtları azalttığı bulunmuştur. Zeytinyağı, karaciğerdeki oksidatif stres yaralanmasına neden olabilecek serbest radikalleri de öldürmeye yardımcı olur. (31)

93 erkekle yapılan bir çalışmada, günlük olarak 20 gram zeytinyağı tüketmenin 6 aylık bir dönemde karaciğer sağlığının kan işaretleyicilerini iyileştirmeye yardımcı olduğu bulunmuştur. (32)

Başka bir çalışma, omega-3’ün zeytinyağıyla birleştirilmesinin karaciğerin yağları daha kolay parçaladığını ve karaciğerdeki enflamatuar enzimlerin sayısını azalttığını buldu. (33)

Diyetinizde neden zeytinyağı kullanmanız gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, lütfen sızma zeytinyağı yararları hakkındaki makalemi okuyun. Zeytinyağı, bu 2 bileşenli karaciğer detoks içeceği içerisindeki bileşenlerden biridir.

Su, Karaciğerinizden Toksinleri Temizlemeye Yardımcı Olur

Karaciğerden toksinlerin temizlenmesi için yeterince sıvı içmenin önemini unutmamak önemlidir. 19659003] Su karaciğer sağlığını artırır çünkü su, karaciğerlerin toksinleri uzaklaştırmasına yardımcı olur. Ayrıca suyu karaciğerde daha verimli bir şekilde detoksize etmek için suya limon suyu ekleyerek detoks suyu yaratabilirsiniz.

Kendinizi sağlıklı tutmak için kendi sağlıklı aromalı su içeceklerinizi yapmak için lezzetli yemek tarifleri alın.

Karaciğer İçin Kötü

Karaciğerinizi temizlemenize yardımcı olmak için, karaciğeriniz için iyi olan pek çok yiyeceği içermeniz önemlidir. Bu, karaciğerinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olan detoksifikasyon enzimleri üretmeye yardımcı olur.

Tabii ki karaciğerinizde karaciğerde yağ birikmesine ve karaciğer sağlığına zarar verebilecek toksinlerle aşırı yüklenmemesi de önemlidir. [19659003] Karaciğeriniz için en kötü yiyeceklerden bazıları nelerdir?

Alkol karaciğeriniz için kötüdür

Çok fazla alkollü içecek içmek karaciğerinize karaciğer hasarına yol açabilecek çok fazla stres koyar.

Araştırmacılar şunu söylüyor: aşırı alkol tüketimi yağlı karaciğer hastalığı, alkolik hepatit ve siroza yol açabilir. Alkol, karaciğer hücrelerine zarar verebilecek ve reaktif oksijen türlerinin olumsuz etkilerini artırabilecek toksinleri içerir. (34)

Böbreklerinize ne kadar fazla alkolün de zarar verebileceğini öğrenin.

Yağlı besinler karaciğer sağlığınıza zarar verebilir

Karaciğerinizi sağlıklı tutmak ve kötü karaciğer sağlığının etkilerini önlemek için önemlidir. Yağlı gıdalardan uzak durmak

Yağlı bir diyetin sağlık üzerindeki etkileri üzerine yapılan pek çok çalışmanın bir sonucu olarak, kırmızı et ve yağ tüketiminin artmasının, alkolsüz yağlı karaciğer hastalığının temel nedeni olabileceği bulunmuştur. (35)

Şeker karaciğerinizi olumsuz etkiliyor

Eğer diyetinizde karaciğeri temizleyen yiyeceklerin etkinliğini arttırmak istiyorsanız, şeker alımını azaltmalısınız.

2018’de yayınlanan araştırmalar yüksek bir diyetin olduğunu ortaya koydu. fruktoz ve şekerde kronik karaciğer hastalıklarına yol açabilir. Aşırı şeker tüketimi obeziteye ve artmış alkolsüz yağlı karaciğer hastalığına yol açabilir. (36)

Çok fazla şeker yediğiniz 10 işaret hakkında bilgi edinin.

Salt karaciğer sağlığını bozar

Diyetinizde çok fazla tuz bulunması karaciğer-sağlıklı besinler tüketmenin iyi etkilerini ortadan kaldırabilir. 19659003] Araştırmacılar, yüksek tuz alımının sadece yüksek tansiyona neden olmadığını, ancak kişinin karaciğer hasarı riskini artırabildiğini bulmuşlardır. Karaciğer sağlığına verilen zarar, sistemdeki antioksidanlardaki dengesizlikten kaynaklanır ve bu da karaciğer dokusu hücre ölümüne neden olabilir. (37)

Daha fazla okuma: Vücudunuzu tahrip etmekle ilgileniyorsanız, e-kitabımda daha yararlı bilgiler bulabilirsiniz The Detox Guide . Bu kılavuz, vücudunuzu doğal ve güvenli bir şekilde temizlemek ve enerji vermek için detoksiyi nasıl kullanacağınızı öğretecektir.

İlgili Makaleler:

  • Karaciğerinize zarar veren 5 Yaygın Alışkanlık
  • Yağlı Karaciğer – Belirtiler, Belirtiler ve Nasıl Yapılır Bunu Önleyiniz
  • Karaciğeriniz Nerede Bulunur ve Karaciğer Ağrısına Neden Olan Nedenler

Göğüsleri Temizlemek İçin En İyi Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Gıdalar, Sağlıklı ve Doğal Dünyada ilk olarak ortaya çıktı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

77

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes