Karpuz: Besin Değerleri, Kalori, Kanıtlanmış Faydalar (Bilim Tabanlı)


75

Karpuz, vitaminler, mineraller, lifler ve besinler ile dolu lezzetli, sulu bir yaz meyvesidir. Karpuz tüketmek kilo vermek için harika bir yoldur çünkü şekerde düşüktür, lifte yüksek ve yaklaşık% 90 sudır. Karpuz parçaları ayrıca kalbin sağlıklı kalmasına, kan basıncınızın düşmesine ve diyabet için iyi olmasına yardımcı olan antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Karpuz yeme faydaları sadece sulu kırmızı etiyle sınırlı değildir. Karpuz tohumları da yenilebilir ve magnezyum, demir ve sağlıklı yağ asitleri gibi zengin bir mineral kaynağıdır. Karpuz kabuğunun bazı sağlık yararları olduğuna dair kanıtlar da vardır. Karpuzun yenilebilir kabuğu, gelişmiş erkek cinsel sağlığına bağlanmış olan amino asitleri içerir.

Bu yazıda, karpuz, karpuz tohumu ve hatta karpuz kabuklu yemenizin neden sizin için iyi olmasının birçok bilimsel temel nedeni hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca, bilimsel araştırmanın karpuz yiyen pek çok sağlık yararını nasıl desteklediğini de öğreneceksiniz.

Yazıda neler var

Karpuz nedir (19659005) Karpuz (botanik adı Citrullus lanatus ) bir asma üzerinde yetişen bir meyvedir. zemin. Karpuzlar Afrika'daki sıcak ülkelerden geliyor ve Güney Avrupa, Güney Amerika, Amerika ve Uzak Doğu'da da büyümektedir.

Bu lezzetli yenilebilir meyvelere yapılan araştırmalar karpuzun birçok sağlık yararı ile zengin bir beslenme profiline sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Karpuz, C vitamini, A vitamini, B grubu vitaminler ve likopen adı verilen önemli bir antioksidandır. (1)

Karpuzun her parçasının sağlığınıza faydaları kanıtlanmıştır. Karpuz suyu yorucu bir egzersizin ardından tekrar nemlendirmek için iyi bir yoldur. Yenilebilir karpuz tohumları iyi bir lif, mineral ve doymamış yağ asitleri kaynağıdır. Karpuz kabuğu bile, sitrulin bileşiğinden dolayı erkekler için yarar sağlar. (1)

Genellikle, bir karpuzun olgun olup olmadığını anlayabilirsiniz çünkü nispeten ağır olmalı ve bir tarafında sarı bir yama var. Karpuzun iyi ve sulu olup olmadığını öğrenmek için kalın deriyi çalmalı ve içi boş bir ses almalısınız. Bu, lezzetli meyvenin meyve suyuyla dolu olduğunu gösterir.

Karpuz Beslenmesi

Karpuz, zengin besin değeri olan sağlıklı bir meyvedir. Karpuzun büyük porsiyonlarının tüketilmesinin yararları, az kaloriye sahip olmaları ve besinler ile doludurlar.

Karpuz ılımlı miktarlarda tüketiyorsanız şişman değildir . 100 g karpuz sadece 30 kalori içerir . Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı tarafından sağlanan verilere göre, sadece bir fincan dilimli karpuz porsiyonunda 45 kalori var . Büyük bir karpuz porsiyonunun (280 g) bile sadece 84 kalorisi vardır. (2)

Diğer meyvelerde olduğu gibi, karpuz şekeri içerir. Kilo vermek isteyen bazı insanlar karpuzun şeker içeriği hakkında endişelenirler. Bir fincan karpuz (152 g), çoğu fruktoz olan 9.4 g şeker içerir.

Ancak, diğer meyvelerle karşılaştırıldığında, karpuz meyvelerden biri olarak yer alır en düşük şeker içeriği . Örneğin, gram için gram, 100 g karpuz, bir elmadan 6 gram daha az şekere sahiptir. Böylece, bu karpuz kilo kaybı için en iyi meyvelerden biri yapar. (3)

Her ne kadar karpuzun şekerde yüksek olduğu görünse de, karpuzun yağsız kaldığı unutulmamalıdır, çünkü kalori düşüktür.

Bir karpuz kamışı (286 g) 21 karbonhidrat gı . Bununla birlikte, karpuzun düşük glisemik yükü vardır ve bir tane kırmızı karpuz kırmızısı sadece 6'lık bir glisemik yüke sahiptir.

100 g karpuz ayrıca 0.4 g lif, 0.61 g protein içerir. 1 mg sodyum, ve 8.1 mg C vitamini .

Yaz aylarında karpuz yemek, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek, sağlıklı görünen bir cilt elde etmek ve kemikleri güçlendirmek için de iyidir. Örneğin, bir karpuzun büyük bir kısmı, önerilen günlük alım miktarının (RDI)% 40'ı olan 32 mg C vitamini içerir. Aynı miktarda karpuz meyvesi, 1627 IU A vitamini içerir ve bu da RDI'nızın% 33'ünü oluşturur. (2)

Karpuz dilimleri ayrıca potasyum, magnezyum, bakır, kalsiyum ve demir gibi minerallerle birlikte eser miktarda B grubu vitamin içerir. Aslında, bir karpuz kaması 28.6 mg magnezyum (% 7 RDI) ve 31.5 mg potasyum (% 9 RDI) içerir. Böylece size enerji vermenin yanı sıra, karpuzdaki mineraller de kardiyovasküler ve kemik sağlığınız için iyidir.

Karpuz asidik değildir. Karpuz ve karpuz suyu alkalidir, çünkü karpuzun yüksek pH seviyesi vardır. (4)

Karpuz, sizin için iyidir çünkü likopen içerir

Karpuzun besinsel faydaları üzerine yapılan araştırmalar, aynı zamanda güçlü bir fitokimyasal adı verilen likopen içerdiğini ortaya çıkarmıştır.

Karpuzda yüksek düzeyde antioksidan likopen seviyeleri Bu meyvenin birçok sağlık yararı vardır. 100 gram karpuz 4532 mcg likopen içerir, gram için gram, domateslerde bulunana göre% 40 daha fazla likopendir. (1, 2)

Karpuzdaki likopenin bazı faydaları arasında kanseri önlemeye, kalp sağlığını iyileştirmeye, cilt sağlığını artırmaya ve kronik hastalık riskini azaltmaya yardımcı olmak sayılabilir. (5)

Karpuz yemek de erkekler için birçok faydası vardır. Likopenin erkek cinsel sağlığına yararlı olduğuna dair bazı kanıtlar vardır, kardiyovasküler hastalık riskini azaltır ve kan basıncını düşürür. (6)

Karpuzun zengin bir likopen ve beta-karoten kaynağı olması, mümkün olduğunda karpuz suyunu tüketmenin büyük bir nedenidir. (7)

Karpuz ayrıca amino asit citrulline içerir

Citrulline, esansiyel amino asit L-arjinininin üretilmesine yardımcı olan bir amino asittir. Araştırmalar, sitrulinin, C vitamini ve diğer antioksidanlarla birlikte karpuz kabuğu bulunduğunu göstermiştir. (8)

Bu amino asit, sitrulin, kanınızdaki azot oksit miktarını arttırır, bu da arterleri rahatlatır ve kan akışını artırır. Karpuzdaki sitrülinin prehipertansif hastalarda kan basıncında azalmaya yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. (9)

Mükemmel besin değeri nedeniyle, karpuza doğal bir Viagra denir. Sitrulin takviyeleri bazen erkeklerde hafif erektil disfonksiyon vakalarını çözmek için kullanılır. (10)

Karpuzun kabuklarını besin değerlerini arttırmak ve karpuz kabuğunun faydalarından yararlanmak için en sevdiğiniz smoothie'lere katmayı deneyebilirsiniz.

Karpuz, antioksidanlarla doludur.

Karpuzun zengin besin içeriği Karpuz tüketmek vücudunuzdaki antioksidan seviyelerini arttırmaya yardımcı olabilir.

Bilimsel araştırmalar, vitamin A, C vitamini, likopen ve L-sitrülin gibi karpuzdaki besin maddelerinin oksidatif stresin etkilerini azalttığı ve bağışıklık sistemi. (11)

Neden Karpuz sizin için iyi: Karpuzun Kanıtlanmış Faydaları

Daha fazla karpuz tüketmek ve günlük diyetinize gevrek karpuz tohumu eklemek için birçok nedene daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Kilo Kaybı Karpuz

Karpuz, neredeyse hiç yağ içermeyen kalorilerdeki düşük bir tatlıdır ve kilo vermek istiyorsanız harikadır.

Karpuzun kilo vermede iyi olmasının nedeni, yüksek su içeriğinin sizi yaratmasıdır. daha dolgun hissediyorum. Karpuz yaklaşık% 90 su içerir, ancak vitamin ve besin açısından zengindir.

Karpuz tüketerek artan hidrasyon kilo vermenize yardımcı olacak lezzetli bir yöntem olabilir. Dergide Beslenme Sınırları artan sıvı alımının kilo kaybına yardımcı olduğunu bildirmiştir. Bilim adamları, hidrasyonun metabolizmayı hızlandırdığını ve daha hızlı kilo vermeye yardımcı olduğunu buldular. (12)

Örneğin, 2 büyük dilim karpuz yeme, size 500 ml (16 gram) su içmenin eşdeğerini verecektir. Bu ekstra büyük karpuz kısmı sadece 170 kalori içerir ve günlük C vitamini gereksinimlerinizin yaklaşık% 80'ini karşılamanıza yardımcı olur. (2)

Tatlı bir dişiniz varsa, ağırlık azaltıcı bir diyette karpuz tüketmek de iyidir. Bir fincan karpuz parçaları 9 gramdan fazla şeker içerir, ancak sadece 45 kalori içerir. Bu küçük karpuz porsiyonu sadece 0.2 gram yağ, kolesterol ve sadece biraz lif içerir. (2)

Bu nedenle karpuz kilo vermeyi destekleyebilir çünkü besinlerle dolu fakat doğal olarak kalorileri düşüktür.

Limon gibi lezzetli bir turunçgil meyvesinin kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceğini ve bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yardımcı olabileceğini öğrenin. Aynı zamanda.

Kilo verme ile ilgili makalemde, bir aydan kısa bir süre içinde 30 liraya kadar kaybetmenize yardımcı olabilecek birçok doğal yoldan öğrenebilirsiniz.

Karpuz Sulama İçin İyi Oldu

Daha önce de belirtildiği gibi Bu makalede, karpuz yaklaşık% 90 suya sahiptir ve özellikle sıcak yaz günlerinde, günlük nemlendirme ihtiyaçlarınızı karşılamanıza yardımcı olabilir.

Ancak, karpuz suyunun hidrasyon için mükemmel olmasını sağlayan sadece karpuzun sıvı içeriği değildir. Karpuz vücudunuzun metabolizmasında gerekli olan elektrolitleri içerir. (13)

Karpuz, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve fosfat gibi elektrolitler içerir. (2)

Karpuz Meyveleri Diyabetiniz Varsa Yararlıdır

Karpuzun düşük glisemik yükü ve yüksek besin içeriği, diyabet hastalığınız varsa iyi sağlığı desteklediği anlamına gelir.

Araştırmacılar, karpuz suyunu buldular. vücuttaki esansiyel amino asit argininini artırabilen iyi bir L-sitrulin kaynağıdır. Laboratuvar denemelerinde, artan argininin diyabetik hastalarda kan glikoz seviyelerini daha iyi yönetdiği ve kardiyovasküler riskleri azalttığı gösterilmiştir. (14)

Diğer çalışmalar, karpuz suyundaki antioksidan bileşiklerin bazı diyabet semptomlarının önlenmesine yardımcı olduğunu göstermiştir. (15)

Diyabet hastalığınız varsa, diğer sağlıklı besinlerin diyabet semptomlarınızı kontrol etmede nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Karpuz İyi Kalp Sağlığını Teşvik Ediyor

Düzenli olarak karpuz tüketiyor veya karpuz suyu içmeniz riskinizi azaltmanıza yardımcı oluyor. kardiyovasküler hastalıklar

Dergiler Beslenme karpuz suyundaki L-sitrülinin, iyi bir kardiyovasküler sağlık ve güçlü bir bağışıklık sistemi için gerekli olan arginini artırdığını bildirmişlerdir. Bir çalışmada yetişkinler günde 780 ml (26 fl. Oz) veya 1.5 l (52 f. Oz.) Karpuz suyu tüketmişlerdir. 3 hafta sonra, bilim adamları arginin seviyelerinde önemli bir artış kaydetti. (16)

Postmenopozal kadınları içeren başka bir çalışmada, karpuz takviyelerinin arteriyel sertliği azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. (17) Arteriyel sertlik genellikle arterlerde miyokart enfarktüsüne yol açabilen bir plak birikmesi ile ilişkilidir (19659003) 80 erkek üzerinde yapılan bir klinik çalışma, karpuz suyunu tüketmenin nitrik oksit düzeylerini artırmaya ve iyileşmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. Yoğun fiziksel egzersiz sırasında kas oksijenlenmesi. (18) Nitrik oksit, vücutta kan akışını ve kan basıncını düşüren önemli bir moleküldür. (19)

Kardiyovasküler sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmak için diyetinize ekleyebileceğiniz diğer lezzetli yiyecekler hakkında bilgi edinin.

Karpuz Düşük Kan Basıncına Yardımcı Olabilir

Karpuz tüketmenin kalbiniz için çok yararlı olduğu için karpuzun da hipertansiyonun azaltılmasında olumlu etki

Karpuzun kan basıncını düşürücü etkiye sahip olmasının nedeni L-sitrüline bağlıdır. Araştırmacılar, L-sitrulin ile takviye almanın vasküler fonksiyonu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ve kan basıncını azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. (20)

Diğer çalışmalar, karpuzun mükemmel besin içeriğinin, kan basıncını düşürmek için iyi olduğunu doğrulamıştır. Prehipertansiyonu olan erişkinleri içeren küçük bir çalışma, karpuz ekstrelerinin kan basıncını düşürdüğünü ve arter sağlığını iyileştirdiğini ortaya çıkardı. (21)

Eğer ilaca başvurmadan kan basıncınızı düşürmek için daha yararlı ipuçları istiyorsanız, lütfen bu makaleyi okuyun.

Karpuz Egzersiz Sonrası İyileştirmeye Yardımcı Olur

Çalışmadan önce büyük bir bardak karpuz suyu alarak Vücudunuzun daha hızlı iyileşmesine ve kas sertliğini önlemesine yardımcı olun.

Kırmızı karpuz suyunun yararlı etkileri üzerine yapılan bir çalışma, zengin amino asit içeriğinin egzersiz sonrası iyileşmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. 500 ml'lik bir bardak sıradan karpuz suyu yaklaşık 1,7 g L-sitrülindir. Fiziksel aktivite öncesi doğal karpuz suyu tüketen sporcular antrenmandan 24 saat sonra daha az kas ağrısı yaşadılar. (22)

Bazı bilimsel çalışmalar, düzenli olarak karpuz püresinin tüketilmesinin, egzersiz enerji taleplerini iyileştirmeye yardımcı olduğunu ve egzersiz sonrası oksidatif stresi önlediğini göstermektedir. (23)

Yoğun fiziksel aktivite öncesi bir bardak karpuz suyu içmekteyse de karpuzun fiziksel performansı artırdığına dair bir kanıt yoktur. (24)

Daha uzun süre daha fazla antrenman yapmanıza yardımcı olabilecek doğal enerji güçlendiriciler hakkında daha fazla bilgi edinin.

Karpuz, bir Anti-Inflamatuar Besindir

Karpuzun sizin için iyi olmasının birçok nedenlerinden biri, antioksidanların karpuz inflamasyonu azaltmaya yardımcı olur. [2] 2) Karpuzun antienflamatuvar etkisi olan 2 ana bileşeni likopen ve C vitaminidir.

Bu makalede daha önce bahsedildiği gibi, karpuzun domateslere göre% 40 daha fazla likopen içerir. Karpuz ayrıca C vitamini açısından da zengindir. Yapılan bir çalışmada, likopen ve C vitamini içeren gıdaların, inflamatuar kronik hastalıklar gelişme riskini azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. (25)

Hayvan denekleri ile ilgili diğer çalışmalar, karpuzun antienflamatuar özelliklerinin, kardiyovasküler hastalıklara karşı koruma sağladığını ve inflamasyonun vücut üzerindeki etkilerini azalttığını bulmuştur. (26)

Antienflamatuar gıdaların tüketilmesinin yararlı etkileri ve artrit semptomlarını nasıl azaltabilecekleri ve kalp hastalıklarına karşı nasıl koruyacakları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Karpuz Kabuğu Erektil Disfonksiyonu Önleyebilir Mayıs

Karpuzun faydalarından biri Erkekler için ise karpuzdaki bileşikler erkeklerin cinsel sağlığını iyileştirmeye yardımcı olurlar.

Bazı insanlar karpuzun doğası Viagra'yı çağırırlar çünkü amino asidi L-sitrülin erkeklerde ereksiyon sorunlarına yardımcı olabilir. Bir çalışmada, L-sitrulin takviyelerinin almanın hafif erektil disfonksiyonlu erkeklere fayda sağlayabileceği bulunmuştur. Viagra kadar etkili olmamakla birlikte, L-sitrülinin hiçbir yan etkisi yoktur. (27)

Cinsel sürüşünüzü artırmanın diğer doğal yolları hakkında bilgi edinin ve neden karpuzun birçoğu tarafından 1 numaralı afrodizyak olarak değerlendirildiğini öğrenin.

Karpuz Bileşikleri Yaşa Bağlı Göz Sorunlarını Önleyebilir

Düzenli olarak karpuz suyu içiyor veya yeme Karpuzun sık sık görebildiğiniz gibi vizyonunuzu korumaya yardımcı olabilirsiniz.

Kırmızı karpuzun rengini antioksidanlar olan karotenoidlerden alır, bazıları görsel fonksiyonun korunmasına yardımcı olur. Araştırmacılar, karpuz içindeki likopenin maküler dejenerasyona karşı korunmaya yardımcı olduğunu ve görme azalmasını önlediğini bulmuşlardır. (1)

Karpuzun ve diğer meyvelerin meyve suyunun görme yeteneğinizi korumaya ve maküler dejenerasyonu önlemeye nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Karpuz Ekstraktlarının Antikanser Özellikleri Var

Bilimsel araştırmalar, karpuzdaki bileşiklerin koruyucu rolüne daha fazla ışık tutmaktadır. Kanser önleme var.

Araştırmacılar, likopen, C vitamini ve diğer antioksidanlar açısından zengin karpuz gibi gıdaların gastrointestinal sistemdeki birçok kanser türüne karşı koruyucu bir etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır. (1)

Karpuz gibi likopen açısından zengin gıdalar tüketen erkekler, prostat kanseri üzerinde koruyucu bir etkiye sahiptir. (28)

Tabii ki, karpuz gibi gıdaların kanserin tedavisinde nasıl yararlı olabileceği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Bununla birlikte, kanser tedavisinde liyopenin faydaları üzerine umut verici bir araştırma vardır.

Karpuz Tohumları sizin için iyidir

Karpuz tohumları yenilebilir ve mineraller ve protein açısından zengindir. Karpuz yerken veya smoothie'ye karpuz parçaları eklerken, karpuz tohumlarının besin değerini unutmamak önemlidir.

Gıda ve Tarım Bilimi Dergisi karpuz tohumlarının önemli bir kaynak olduğunu bildirdi. diyet proteininin (29)

Bir 1 oz. Karpuz tohumlarının porsiyonu yaklaşık 8 gram protein içerir ve esansiyel amino asit arjinininde yüksektir. (30)

Karpuz tohumları ayrıca kemik sağlığı, kardiyovasküler sağlık ve güçlü bir bağışıklık sistemi için önemli olan önemli mineraller içerir.

Örneğin, bir 1-oz. karpuz tohumlarının porsiyonu, 144 mg magnezyum (% 26 RDI), 211 mg fosfor (% 21 RDI), 2.9 mg çinko (% 19 RDI) ve 0.2 mg bakır (% 10 RDI) içerir. (30)

Karpuz Alerjisi

Çok fazla karpuz içmek zordur, çünkü meyve içindeki su miktarından dolayı oldukça çabuk dolmuş olursunuz. Çoğu insan için karpuz yiyen birçok sağlık yararı vardır.

Bazı insanlar karpuzdaki bileşiklere karşı alerjisi vardır. (31) Karpuz alerjisi belirtileri kaşıntılı dudaklar, dudakların şişmesi, dil veya boğaz içerir. Ragıplıya alerjisi olan birçok insan, karpuz alerjisinin belirtilerini ve semptomlarını da gösterir. (32)

Karpuz ishali veya karpuz poopu olarak bilinen bir durum da vardır. Bu, bir kişinin büyük miktarlarda karpuz yedikten sonra gevşek dışkı yaşadığı yerdir. Karpuzun ishale neden olmasının nedeni, yüksek seviyelerde likopen kaynaklıdır.

Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı, 2 fincan karpuz parçasının yaklaşık 18 mg lik likopen içerebileceğini söylemektedir. Bazı çalışmalar, 30 mg'dan fazla likopenin tüketilmesinin gevşek dışkılara neden olabileceğini göstermektedir. (33, 34)

İlgili Makaleler:

  • Limonların Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sağlık Faydaları (Limon Suyu Dahil)
  • Guanabana (Meyve, Çay): Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sağlık Faydaları
  • Papaya Yemeye Girme Sebepleri ve Tohumlarla Yapılması Gerekenler

Karpuz Sonrası: Besin Değerleri, Kaloriler, Kanıtlanmış Faydalar (Bilim Tabanlı), önce Sağlıklı ve Doğal Dünyada ortaya çıktı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

75
Emre Korkmaz

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes