Kaşıntı Nedir Ne İyi Gelir


31

Kaşıntı tıp dilinde bulunan adı ile “pruritus”, deride yer alan sinir uçlarının uyarılması ile meydana gelmektedir.

Bu sinir uçlarının uyarılması ile beraber insanda deriyi kaşıma hissi oluşmaktadır.

Kaşıntının oluşmasına birden fazla etki yapabilen sebep olmaktadır. Çeşitli hastalıklar nedeni ile kaşıntı görülebileceği gibi, böcek ısırması gibi sebepler ile de kaşıntı olabilir.

Bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar nedeni ile de kaşıntı görülür.

Çoğu olayda kaşıntının altında yatmış olan rahatsızlık tedavi edildiği zaman, kaşıntı da son bulmaktadır.

Bu arada soğuk suyla duş almak, cildi nemlendirmek, cildi kaşındıracak şekilde giysiler giymemek, parfümü olmayan cilt bakım ürünlerine yer vermek, kaşınan bölgeye kalamin losyonu sürebilmek ya da soğuk kompres gerçekleştirmek, biraz rahatlama sağlamaktadır.

Bununla beraber antihistaminik ya da steroid katkılı bulunan krem çeşitleri gibi, kaşıntı tedavisi konusunda kullanılan ilaçların da faydası dokunmaktadır.

Bazı durumlarda kaşıntıyla beraber cilt üzerinde kızarıklık veya kabartı gibi başka belirtiler de görülmektedir.

Bağışıklık sisteminde bulunan anormallikler, böbrek, karaciğer veya tiroid bezi problemleri, tüm vücutta genel olarak bir kaşıntıya sebep olabilir. İsilik ya da kurdeşen dökmek de bilinen kaşıntı nedenleri arasındadır.

Vücudun çeşitli bölgeleri üzerinde oluşan kaşıntılar, kronik hale gelir. Kronikleşen kaşıntı sorunları sinir bozucu olmaktadır. Genel olarak egzama rahatsızlığı yer alan kişilerde kaşıntı problemi oldukça sinir bozucu bir seviyeye ulaşmaktadır.

Kaşıntıya neden olabilecek rahatsızlıklar arasında alerjik problemler, mantar hastalıkları, deri hastalıkları ya da bağışıklık sistemi içerisinde meydana gelen olumsuz etkiler yer almaktadır. Kronik hale getirilen kaşıntıların tedavisi konusunda mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmesi gerekir.

Kaşıntılarınıza evlerde çözüm bulabileceğiniz yöntemler arasında ise soğuk su ile kaşınabilecek bölgeye kompresi uygulamak, cildi nemli hale getirmek, alerjinizin olduğu parfüm, giysi ya da yiyeceklerden uzak durmalı, kaşıntıya karşı eczane içerisinde temin edebileceğiniz kaşıntı kremleri ile beraber kaşıntılarınızı azaltmak mümkün hale gelmektedir.

Kaşıntıya Sebep Olan Rahatsızlıklar

Vücudun belli başlı noktalarında oluşan kaşıntılarınızı engellemek adına birden fazla çözüm yolunuz yer almaktadır.

Bu kaşıntıların oluşma nedenini bilmek ve bu duruma uygun davranmak kaşıntılarınız konusunda her zaman daha bilinçli olmanızı sağlamaktadır.

İlk olarak deride kaşınan bölgelerin fazla kaşınmaması, tırnaklar ile kaşınmaması ya da sivri bir cisim ile kaşınmamalıdır.

Bu tarz kaşımaların sonucunda ise deri üzerinde tahribat yer alabilmektedir. Derinin fazla kaşınması deri bölgesini kızartabilmekte, yara oluşmakta ve derinin kabarmasına yol açmaktadır.

İç Hastalıkları

Karaciğer problemleri, tiroit bezinin az veya çok çalışabilmesi, kronik böbrek problemleri, anemi, Hodgkin hastalığı belirtileri içerisinde kaşıntıya da rastlanmaktadır.

Bu tip sorunları söz konusu olduğunda kaşıntı genel olarak bütün vücudu etkiler ve bölgesel olmamaktadır. Kaşımaktan dolayı tahriş olan yer dışında, cilt normal görünmektedir.

Kaşıntıyla beraber vücudun genelindeki diğer anormallikler de dikkate alınmakta, bir doktora görünmek yerinde olmaktadır. Kaşıntının sebebi hakkında hiçbir tahmin yürütülememesi durumunda yine doktora başvurmak gerekmektedir.

Alerjik Reaksiyonlar

Kaşıntıya neden olan rahatsızlıkların başlarında alerjik reaksiyonlar görülür. Alerjik reaksiyonlar, derinin alerji sorununa neden olabilecek hava veya ortam ile beraber temas etmesi halinde oluşabilmektedir. Örnek vermek gerekirse toza alerjiniz bulunuyorsa ve tozlu bir ortamda yer almanız durumunda, derinizde kaşıntılar meydana gelir.

Nikel olarak bulunan takılar, çeşitli sabun ve şampuanlar, pamuklu bulunmayan giysiler, dikenli bitkiler ile beraber çeşitli kozmetik içerikler alerjik kaşıntılara neden olmaktadır.

Kozmetik ürünleri ve sabunları satın almadan önce ürünleri derinizin ufak bir bölgesi içerisinde denemeniz, ileride görebileceğiniz kaşıntıya sebep olmaması adına alabileceğiniz önlemlerden bir tanesi olarak bulunur.

Giysi tercihi yapma konusunda mutlaka pamuklu kumaşları tercih etmeniz durumunda yine alacağınız önlemlerden bir tanesidir. Yünlü kumaşlar alerjik reaksiyon problemleri gösterilmesine ortam hazırlanır.

Cilt ve Deri Hastalıkları

Cilt ve deri problemleri kaşıntıya en çok neden olan rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. Egzama, mantar ve deri dökülmesi gibi görülebilecek olan rahatsızlıklar kaşıntıya sebep olabilmektedir.

Cilt ve deri hastalıklarına bağlı olarak oluşan kaşıntı sorunlarında, vücudun belirli bir bölgesi üzerinde kaşıntı meydana gelir. Bu bölgenin kaşınmaması ya da bulunuyorsa ilaç kullanımı yapılması en etkili çözüm yolu olarak bulunur.

Eğer egzama ya da mantar sorunları gibi kaşıntı problemlerine neden olan bir rahatsızlığınız bulunuyorsa mutlaka soğuk su ile kaşıntı yer alan bölgeye kompres yapmanız gerekir. Soğuk su ile kaşınacak olan bölgeye kompres yapmak kaşıntınızı azaltmaktadır.

vücutta kaşıntı neden olur

Kuru Cilde Sahip Olmak

Vücutta oluşacak kaşıntılar bazı durumlarda rahatsızlık sebebi ile de olmamaktadır. Örnek vermek gerekirse kuru bir cilde sahip olabilmek kaşıntı yapabilir.

Cildiniz kuru bulunuyorsa cildinizi nemlendirecek olan bakım ürünleri kullanmanız, kaşıntı sorunlarını tamamen ortadan kaldıracaktır.

Kuru cilde sahip olabilen insanlarda sıklıkla görülmüş olan kaşıntılara karşı cildi nemli tutabilmek, pamuklu giysiler giyebilmek ve bebek yağı gibi cilt içerikleri kullanmak kaşıntıları azaltmaktadır.

Kurdeşen ve İsilik

Halk arasında kurdeşen dökme adı ile bilinen bu rahatsızlıkta, deri üstünde gözle görülebilecek kadar kabarcıklar oluşur.

Bu kabarcıklar beyaz ya da kırmızı renkte olmaktadır. Kabarcıkların patlatılmaması ya da kurdeşen oluşabilecek bölgelerin kaşınmaması gerekir. Bu bölgenin iyileşme süreçleri ise 4 ile 6 hafta arasında olur.

Deri üstünde kurdeşen meydana geldiği zaman alkolden uzak durulması gerekir.

Güneş Işınları

Güneş altında ise sadece 15 dakika kalabilmek bile bağışıklık sisteminizin harekete geçmesi için yeterli olmaktadır. Güneşe ilk çıkmanızdan hemen sonra bir gün içinde ilk belirtileri görebilirsiniz.

Daha çok göğüs ve kol bölgesinde küçük, kırmızı noktalar ile kaşıntı, güneşe alerjik tepki vermiş olduğumuz anlamına gelmektedir. Oldukça yaygın görülmüş olan bir durumdur ve güneşe çıkarken dikkatli olmak en iyi çare olarak yer alır.

Güneş alerjisi dışında, güneş yanığı da cildin kızarmasına ve kaşınmasına sebep olmaktadırİsilikte tıpkı kurdeşen sorunu gibi deri üstünde yer alan kabarcıklar ile meydana gelir.

Daha çok yaz mevsimlerinde meydana gelebilecek isilik, ter atmaya yaramış olan gözeneklerin kapanması ve bu kapanacak olan gözenekler sonucunda kabarcıkların yer alması meydana gelir. İsilik oluştuğunda mutlaka doktora gidilmesi gerekir.

Hamilelik ve Menopoz

Bayanların hormon dengesini bozabilen, hormonların fazla ya da az şekilde salgılanmasına sebep olan iki dönem yer almaktadır. Bu dönemler hamilelik ve menopoz dönemleri olarak bulunur.

Bu iki dönemde de hormonal dengelerinin bozulması ile ciltte kaşıntılar bulunur. Hormonların fazla ya da az salgılanması nedeni olan bu kaşıntılara, Omega–3 yağ asitlerini içermiş olan gıda tüketimlerinin azaltılması, bol bol devamlı su içilmesi, stres koşullarından uzak durulması alınabilecek önlemler içerisindedir.

Bununla beraber bazı kadınlar hamilelik dönemleri içerisinde özellikle karın, göğüs ve kollarında kaşıntı problemi yaşamaktadır.

Kaşıntı İçin Ne Zaman Doktora Gitmeli?

— Uzun süreçlere yayılan, günlerce geçmemiş olan, kendini sürekli tekrar eden kaşıntılarınız bulunuyorsa.

— Çok şiddetli kaşıntılarınız bulunuyorsa.

— Sebebi anlaşılamayan bir nedenle vücut bölgeniz kaşınıyorsa.

— Kaşıntıyla beraber nefes alıp verme konusunda zorlanma veya ciltte iltihaplanma gibi başka belirtiler de gözlemleniyorsa doktora gitmeniz gerekir


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

31
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle