Kayıp Element Bulundu Mu?


27

Kayıp element bulundu mu sorusuna bilim adamlarından yanıt geldi. Bilim adamları tarafından araştırılan kayıp element Japon bilim adamları tarafından ortaya çıkartıldığı belirtildi. Dünyanın çekirdeğinde bulunan demir ve nikelden sonra gelen dünyanın çekirdeğinde yer alan önemli rol oynayan elementin ne olduğunu uzun zamandan beri araştırmaktaydı. Uzmanlar, dünyanın çekirdeğindeki yüksek basınç ve ısının yarattığı olayları deneyler sonucu araştırarak büyük bir ihtimalle silisyum olabileceğini açıkladılar. Bu keşif ile birlikte dünyanın nasıl oluştuğunu net bir şekilde ortaya konulacağı söylenmektedir.

Tohoku Üniversitesi içerisinde olan baş araştırıcı Eiji Ohtani’nin yapmış olduğu araştırmada Silisyumun oldukça büyük bir element olduğuna inandığını belirtmiştir. Dünyanın iç çekirdeği kısmında yer alan ve ağırlığının yüzde 5’ini demir- nikel alaşımından çözülmüş silisyum olabileceğiniz dile getirdi.

Dünyanın Çekirdeğinde Bulunan Elementler

Dünyanın çekirdeğinde yer alan en derin nokta olan kısım 1200 kilometre çapında katı bir top olduğuna inanılmaktadır. İnanıldığı söylenen bu nokta incelenmesi şu anlık mümkün görülmemektedir. Bundan dolayı başka yöntem olan sismik dalgaların bölgedeki geçişleri incelenerek, yapısının belirlenmesine çalışılmaktadır.

Dünyanın çekirdeğinin yüzde 85’lik olan kısmını demir oluşturmaktadır. Nikel ise, yüzde 10’luk kısmını oluşturmaktadır. Geriye kalan yüzde 5’lik kısmı uzun yıllardan beri araştırılmaktadır. Tohoku Üniversitesi baş araştırıcısı Eiji Ohtani ve ekibi bu kalan kısmın ne olduğunu araştırmak amacıyla bir deney yapmışlardır. Bu deneyde demir ve nikel alaşımlarını hazırlamışlardır. Bu alaşıma silisyum karıştırarak dünyanın çekirdeğinde bulunan büyük basınç ve sıcaklığı üzerinde uygulamışlardır. Araştırmayı yapan uzmanlar bu karışımın dünyanın çekirdeğinden alınan sismik verilerle uyuştuğunu görmüşlerdir.

Büyük ve Zorlu Deneyler

Tohoku Üniversitesi baş araştırmacısı Eiji Ohtani dünyanın iç çekirdeğinde bulunan elementin silisyum olduğunu doğrulamanın yanlış olacağını bunun için daha çok fazla deney yapılması gerektiğini söylemiştir. Başka elementlerinde bulanabileceğini kesinlikle dışlamadığını dile getirmiştir. Bu araştırmayı yoruma alan Cambridge Üniversitesi’nde görev yapan Simon Redfren bu oldukça zorlu deneylerin gerçekten heyecan verdiğini ve dünyanın 4,5 milyar yıl önce oluştuktan sonra dünyanın kayalık kısımlarında oluşan ilk ayrılmanın başladığında çekirdeğin neye benzediğini anlayabileceğimiz belirtmiştir. Bunun yanında son zamanlarda yapılan deneyler de oksijenin dünyanın çekirdeğinde oldukça büyük bir öneme sahip olan element olabileceğine de vurgulamıştır.

Dünyanın Çekirdeği

Dünyanın iç çekirdeği bugünden bir milyar yıl önce sertleşmiş olacağı düşünülmekteydi. Dünyanın çekirdeğinin 1220 km yarıçapı bulunmaktadır. Fakat bu yarı çap her yıl 0.5 mm büyümektedir. Bu çekirdeğin hangi maddelerden oluştuğu yıllardan beri araştırılmaktadır.

Bilim adamları bu bilgilere, dünyanı merkezinden geçmekte olan ve depremlere sebep olan sismik dalgaların hızlarından anlayabilmektedir. Bu alınan sonuçlar sayesinde çekirdeğin yoğunluğu ve elastikliği konusunda bilgi sahibi olmaktadırlar. Bu bilgiler sonucunda elde edilen kusursuz bir şekilde dizilmiş olan demir atomlarının oluşturmuş olduğu kristalli çekirdek tarafından kontrol edilmektedir. Kusursuz bir şekilde demir atomlarının nasıl dizildiği hala bulunamamaktadır. Çekirdekte yer alan ısı ve basınç günümüzde dahi laboratuvar ortamında tam anlamıyla oluşturulamamaktadır.

Bu simsik verilere göre Dünya’nın doğu ve batı yarım küresinde yer alan iç çekirdeğin farklılık göstermiş olduğunu ve büyük bir ihtimal ile bunun tüm dünyayı etkileyen ve ne zaman olduğu bilinmeyen, bir küçük gezegen ya da göktaşı çarpması ile meydana gelebileceği düşünülmektedir. Çekirdeğin yana doğru dönmüş olduğu düşünülmektedir. Dönüş sırasında çekirdeğin ön tarafı erimiş ve arka tarafı da kristalleşmiş olduğu düşünülüyor. Yerçekimi tarafından da iç çekirdeğin tam merkezde tutulduğu kanıtına varılmaktadır.

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

27
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle