Saçtaki Kepek Problemi Nasıl Giderilir?


43
27 paylaşım, 43 puan

Saçlar en önemli organlardan bir tanesidir. Kişinin dış görünüşünü doğrudan etkileyen saçlar bazı durumlarda çeşitli sorunlarla karı karşıya kalabilmektedir.

Kepek problemi de bu tarz sorunlardan bir tanesidir. Kepek, saçlarda görülen beyaz deri parçalarıdır. Erkeklerde daha yaygın olarak görülen bu problem kadınlarda da sıklıkla görülmektedir.

Bu tarz bir saç problemi kişide çeşitli sorunlara yol açacaktır. Saçlar ne kadar yıkanırsa yıkansın geçmeyen kepek problemi ve sebebi saçların kirli olması değildir.

Çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan kepek probleminin giderilmesi ve tedavi edilmesi mümkündür. Böylece kişi hayalini kurduğu kepeksiz saçlara yeniden kavuşacaktır.

Kepek neden oluşur?

kepek problemi
kepek nasıl oluşur sebepleri nelerdir

Kepek oluşumu ile ilgili halk arasında yaygın olarak konuşulan tek nokta kepekli saçların aynı zamanda kirli saçlar olduğudur.

Saçlarını yıkamayan kişilerde görüldüğü düşünülen bu problem aslında kirden ya da saçları yıkamamaktan kaynaklanmamaktadır.

Aksine saçları normalden fazla yıkamakta kepek oluşumuna yol açacaktır. Kepek oluşumunun en yaygın sebebi hatalı saç bakım ürünü kullanımıdır.

Saç kremlerinin ya da şampuanın saç tipi ile uyumlu olmaması saçlarda kepek oluşumuna zemin hazırlamaktadır.

Kepek oluşumu genellikle kış aylarında görülmektedir. Bunun sebebi soğuk havanın cildi kurutmasıdır. Bu kafa derisi içinde geçerlidir.

Kuruyan kafa derisinde kepek oluşumu ihtimali çok daha yüksek olmaktadır. Bu sebeple kış aylarında kullanılan ürünlerin nem içerikli olmasına dikkat edilmeli ve mümkünse çeşitli nem maskeleri yapılmalıdır.

Kepek ile ilgili bilinen en önemli nokta stres ile doğrudan bağlantılı olmasıdır. Kişi kepek sorunu sebebiyle ya da farklı sebepler ile stres yapıyor ise kafa derisinde kepek artışı yaşanması son derece normaldir.

Bunun yanı sıra şampuanlanan saçları iyice durulamamak ve kafa derisinde görülen egzama problemi de kepek sorununa yol açabilmektedir. Kepek problemi ve bu duruma sebep olan sorunun giderilebilmesi için sorunun kaynağı tespit edilmeli ve bu doğrultuda bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır.

Kepek oluşumu için doğal bitkisel tedavi yöntemleri

Kepek oluşumu için evde uygulanabilecek birçok doğal yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden ilki adaçayıdır. Antiseptik özelliği ile bilinen ve cildi rahatlatan adaçayı kepek problemi içinde ideal bir çözüm yöntemi olacaktır.

2 tatlı kaşığı adaçayı 1 bardak sıcak su ile demlenmeli ve soğumaya bırakılmalıdır. Bu çayın içerisine kekik atılması etkisini arttıracaktır.

Daha sonra iyice ılıyan çay kafa derisine uygulanmalı ve bu şekilde ortalama 15 dakika kadar beklenmelidir.

Her banyo öncesi yapılan bu adım kepek problemi olan saçlardaki kepek miktarının her geçen gün azalmasına yardımcı olacaktır.

kepek problemine doğal çözüm adaçayı ve kekik

Bunun yanı sıra zeytinyağı da çok önerilen tedavi yöntemlerinden bir tanesidir. Saçları nemlendiren ve besleyen zeytinyağı kepek problemi içinde kullanılmaktadır.

Bunun için adaçayı tedavisinde olduğu gibi tüm saç derisi zeytinyağı ile yağlanmalı ve kişi bu şekilde 30 dakika kadar beklemelidir.

Daha sonra şampuan ile yıkanan saçların daha sağlıklı ve gür olduğu görülecektir.

Kepek problemi engellenmesi için dikkat edilmesi gerekenler

Kepek sorunu çözümü aslında oldukça basittir fakat uygulama aşamasında yapılması gerekenleri eksiksiz yapmak gerekir.

Kepek oluşumunun başladıktan sonra tedavi edilmesi önlenmesinden çok daha zorlu bir süreçtir. Bu sebeple başlarda bazı noktalara dikkat edilmesi kepek oluşumuna engel olacak ve kişi sağlıklı saçlara sahip olacaktır.

Kepek problemi oluşmaması için dikkat edilmesi gereken ilk nokta saçları sürekli olarak ısıya maruz bırakmamaktır. Her gün fön çekmek ya da maşa yapmak kepek oluşumu ihtimalini arttırmaktadır.

Bu sebeple bu tarz işlemler haftada en fazla 1 ya da 2 defa yapılmalı ve saçlar arada bir dinlendirilmelidir. Bunun yanı sıra beslenme düzeninin de bir gözden geçirilmesi tavsiye edilmektedir.

Saçların ihtiyaç duyduğu vitaminleri ve mineralleri alamaması kepek oluşumu tetikleyecektir. Kepek problemi ve oluşumuna yol açan bir başka sebep ise kullanılan saç bakım ürünleridir.

Özellikle jöleler ve saçları sertleştiren spreyler kepek oluşumunu arttıracak ve saçlara zarar verecektir. Bu sebeple bu tarz saç ürünlerinden uzak durulmalı ve mümkünse hiç kullanılmamalıdır.

Kepek nasıl gider sorusuna bir cevap ta duş aldığınız suyun sıcaklığı. Her insanın kafa derisi bir değildir bazı deriler siz farkında olmasanız da hassastır. Haddinden fazla sıcak su ile duş aldığınızda sıcak su kafa derinizi yakar.

Deforme olan deri kendini bırakır ölmüş deri parçaları kafanızda kepek olarak ortaya çıkar. Kepek sorunu yaşayanlar  bu uyarıyı da dikkate almalı aşırı sıcak su ile duş almamalı ve sıcaklarda çok fazla dolaşmamalı dır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

43
27 paylaşım, 43 puan
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle