Kesin Teminat Çözümü Nasıl Yapılır?


44
Kesin Teminat Çözümü Nasıl Yapılır?
Kesin Teminat Çözümü Nasıl Yapılır?

Kesin teminat; özel, tüzel veya bir kamu şirketinin yine özel, tüzel bir şahıs ya da devlet tarafından yapılan bir ihaleye girmesi ve ihalenin üzerinde kalması; bunun sonucunda ihale öncesinde belirlenen hizmet bedeli üzerinden ‘luk bir bedeli (kesin teminat bedeli ihaleyi açan kurumun belirlemiş olduğu ihale bedeline göre değişiklik arz eder.) çalışmış olduğu bankaya giderek sunması ve karşılığında aldığı kati teminat mektubunu ihalesini almış olduğu kurum ya da şahısa iletmesi veya bedeli doğrudan nakit olarak yatırmasıdır.

KESİN TEMİNAT NEDEN ALINIR?

Teminat mektubu neden alınır? Kesin teminat ihaleyi açan tüzel ya da özel bir firmanın zararlarını asgari düzeye indirmek adına yapılan bir düzenlemedir. İhale sırasında, ihaleyi üstüne alan özel ya da kamu firması ihaleyi belirlenen zaman zarfında yerine getirmez veya üstesinden gelemez ise, ihaleyi açan kurum kesin teminat mektubunu veren bankaya giderek belirlenen hizmet bedelini tahsil edebilir. Aynı şekilde bedel nakit olarak verilmişse artık bu bedel ihale makamına aittir ve bunu kendi zararlarını gidermek adına kullanabilir.

KESİN TEMİNAT İADESİ NASIL ve HANGİ ŞARTLARDA YAPILIR?

Kesin teminat iadesi ihale sonrası sözleşme hükmünde belirlenen şartlar yerine getirildiğinde yapılmaktadır. İhale sonrasında; ihaleyi üstüne alan özel ya da kamu şirketi, ihale öncesi belirlenen tüm şartları yerine getirmişse ve işi eksiksiz olarak tamamlamışsa bunların bitirildiğine dair ihaleyi açan kurumun komisyonundan bir belge alır. İhaleyi açan şirketin komisyonu bu belgeyi; ihaleyi takip eden amirlere sunar ve onlardan işlerin tamamlandığına dair bir yazı ister.

İhale makamı da işi takip eden amirler ve müdürlerden aldığı olumlu raporla; teminat çözümü için olur verir. Bu olur ile birlikte ihaleyi alan şirket vergi dairesi ve sigorta kurumuna başvurur. Bunlardan herhangi bir borcu olmadığına dair yazı alır. Vergi ve icra dairelerinden (bununla birlikte özel ve tüzel kişilerden) hakkında bir olumsuzluk olmadığının bildirilmesi üzerine, toplamış olduğu tüm yazı ve belgeleri; ihale komisyonuna sunar.

İhale komisyonu tüm yazı ve belgelerin kendisine ulaşması üzerine olur yazısı verir. Ve ihaleyi alan şirket bu olur yazısı ile bankaya giderek teminat mektubunun çözümünü gerçekleştirir. Bu süreç kısa olmayıp, istenen tüm belgelerin toplanması ve mektupların yazılması yaklaşık iki ay kadar sürmektedir.

Geçici teminat çözümü diye bir şey olmamakla birlikte; geçici teminat mektubu ihale öncesinde verilir ancak ihalenin özel ya da kamu firmasının üzerine kalması ile birlikte kesin teminat mektubuna dönüşür.

TEMİNAT MEKTUBUNDA NELER BULUNUR
TEMİNAT MEKTUBUNDA NELER BULUNUR

TEMİNAT MEKTUBUNDA NELER BULUNUR?

Geçişi veya kesin teminat mektubu nelerden oluşur açıklayalım:

*Türkiye Cumhuriyetindeki onaylanmış bankalar,

*Tedavüldeki Türk parası,

*Devlet tahvilleri, hisse senetleri,

*İhale kurumunun onaylaması dahilinde tapu senedi

gibi belgeler yer alır.

Örneğin; siz özel bir şahıs olarak kamu belediyesi tarafından açılan 1 trilyon hizmet bedelli bir ihaleye katıldınız; ihalenin üstünüzde kalması dahilinde hizmet bedelinin %6’sını (60,000 milyar) kesin teminat mektubu olarak almaya hak kazanırsınız.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

44
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes