Keten Tohumu Diyabete İyi Gelir mi?


37

Günümüzde tükettiğimiz besinlerdeki zararlı maddelerin artması, gün içindeki yoğun tempodan dolayı düzensiz ve yetersiz beslenme, teknolojik gelişmelerin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri gibi nedenlerden dolayı sağlık problemleri de son derece artmıştır.

Hatta hastalıkları tetikleyen unsurlar arttıkça bundan etkilenen insan sayısı da artmış, etkilenen yaşı da oldukça düşmüştür. Halk arasında “büyük insan hastalığı” olarak adlandırılan birçok hastalığın artık çok küçük yaşlara kadar düştüğünü söylemek mümkün.

Diyabet de bahsettiğimiz bu birçok hastalıktan sadece biri. Adı Yunanca ve Latince kaynaklı olmasına rağmen hiç yadırgamadığımız bir hastalık olmasının nedeni de ailemizde ve çevremizde bu sağlık sorununu yaşayanların günden güne artmasıdır.

Ancak bu kadar yaygın olmasına karşın diyabet tedavisiyle barışık bir hastalıktır. Basitçe şeker hastalığı olarak bilinen diyabet özellikle ilk safhalarında hayat tarzının düzenlenmesiyle kontrol altına alınabilir.

Diyabet Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kronik bir hastalık olan diyabet vücutta insülin üretiminin azalması veya vücudun insüline karşı direnç geliştirmesi sonucu kan şekerinin yükselmesiyle oluşur. Sağlıklı bir vücut için kan şekerinin dengede tutulması gerekir.

En temel tedavi yöntemi ilaçlar ve iğneler yoluyla vücuda ihtiyacı olan insülinin verilmesidir. Bu şekilde diyabeti hemen tüm türleri kontrol altına alınabilir.

Kan şekerlerini dengede tutabilmek için çevremizde çoğu insanın kendine deri altından insülin iğnesi yaptığını görebiliyoruz.

İlaç tedavisi dışında yaşam içerisinde alınabilecek önlemler de bu hastalıkla baş etmede yardımcı olacaktır. Örneğin kilo alımının kontrol altında tutulması, yiyip içilenlere dikkat edilmesi, tütün kullanımından uzak durulması gibi yollar izlenebilir.

Ayrıca tek başına bir çözüm olmasa da sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanında şeker oranı azaltılmış ya da alternatif tatlandırıcı ürünler kullanılmış diyabetik gıdalar kullanılabilir.

Diyabetle mücadelede alternatif tıp da başvurulabilir bir kaynaktır. Birçok bitkinin çoğu hastalığın tedavisinde kullanıldığını biliyoruz. Keten tohumu da bu şifalı bitkilerden biridir. Genellikle bayanların zayıflama amaçlı tükettikleri bu ürünün daha birçok rahatsızlığa şifa olduğunu biliyor muydunuz?

Keten Tohumunun Faydaları nelerdir?

keten tohumunun faydaları
keten tohumunun bir çok faydası vardır diyabeti olanlarında okuması gereken bir yazı

İçerisinde B, C, E ve K vitaminlerini barındıran keten tohumu kalsiyum, bakır, demir, magnezyum ve manganez açısından da çokça zengindir. Omega-3 yağını en fazla içeren besin maddelerinden biridir.

Özellikle keten tohumunda bulunan diyet lifi sindirim sistemini güçlendirerek sindirim hastalıklarını önler.

Erkeklerde prostat, kadınlarda meme kanserine karşı direnç sağlamada yardımcı olur. İçerisindeki liflerin antioksidan özelliği taşımasından dolayı kötü kolesterolü düşürüp iyi kolesterolü yüksek seviyede tutar.

Keten tohumunun lifler sayesinde diyabete iyi geldiğini de söyleyebiliriz. Çünkü bu lifler kan şekerini düzenler.

Günlük tüketildiği takdirde kan şekerini sağlıklı seviyede tutmaya yarar. Kan şekerinin sağlıklı seviyede tutulması da bizim diyabete karşı olan direncimizi arttırır.

Ayrıca diyabet hastalığında kilo kontrolü de önemli olduğu için keten tohumunun kilo verme özelliği de bu sağlık problemini yaşayanlara oldukça yardımcı olacaktır.

Yapılan bir araştırmada da bir grup insana on iki hafta boyunca keten tohumu takviyeler verilmiş ve bu insanlarda kan şekerinin düzenlendiği görülmüştür.

Keten Tohumu Nasıl Tüketilmelidir?

Keten tohumu bitkisel ürün satan marketlerde, aktarlarda bulunabilir. Taneli şekilde alıp evde öğüterek kullanmak daha sağlıklı olacaktır. Bayatlama riskine karşı öğütüldüğü gün içerisinde tüketmek daha sağlıklıdır.

Öğütüldüğü takdirde sindirimi de daha kolay olacaktır. Her şeyin fazlasının zarar olduğu gibi keten tohumunun da fazla tüketiminden kaçınılmalıdır.

Günde ortalama iki tatlı kaşığı keten tohumunu bol su ile tüketmek ideal olanıdır. Ayrıca salata, yoğurt, yemek ve hamur işlerine ekleyerek de tüketilebilir.

Hamileler, yaşlılar, alerjik reaksiyona sahip olan bireyler doktora danışmadan kullanmazlarsa daha doğru olur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

37
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

7 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle