Kına Kıyafeti Nasıl Seçilmeli?


35

Düğünlerin vazgeçilmez gecelerinden biri olan kına geceleri yılladır süregelen Türk gelenek ve göreneklerinde kökleşmiş adetlerimizdendir.

Kına gecesi düğünden hemen bir gün önce yapılır. Kına gecesine özel kıyafet (bu genelde bindallı ya da kaftan olur) geline giydirilir.

Kına yakılmadan önce çeşitli eğlenceler yapılarak güzel eğlenceli bir gece geçirilmeye çalışılır. Çerezler, verilerek çeşitli yiyecekler kına gecesinde eğlenceye renk katar.

Gece boyunca eğlenceli şekilde şen şakrak geçer. Gecenin sonlarına doğru hüzünlü anlar yavaşça başlar. Gelin hanıma kına yakmak için hazırlıklar yapılır.

Kına vurulurken adetler yerine göre yerine getirilir. Her yörenin adeti farklı olabilir. Bulunulan yöreye göre kına zamanında adetler yerine getirilir.

Genelde en çok bilinen adetlerden biri kına yakılınca gelinin elini kına yakmadan önce açmaması. Kayın valide bu durumda altın koyar gelinin elinin içine ondan sonra eldiven giydirilir.

Kına Kıyafeti
Kına Kıyafeti

Sonrasında gelin ağlatılmaya çalışılır ve hüzünlü anlar başlar. Gelini ağlatma kına gecesinde yapılan uygulamalardan biridir. Hemen her yerde buna benzer şekilde kına eğlenceleri tertip edilir.

Kına Gecesi Kıyafeti Nasıl Olmalıdır?

Kına gecelerinin en önemli özelliklerinden biri gelin hanımın o gece kendisini özel hissettirecek kıyafette bulunmasıdır.

Kına gecesi kıyafeti olarak en çok tercih edilen bindallı ya da kaftandır.

Yöreye göre model ve tasarımlarda farklılıklar olabilir. Yöresel kına kıyafetlerin bir yana modern hayata bağlı olarak bazı yerlerde modern kına gecesi kıyafetleri giyilir.

Fakat genel olarak en çok kullanılanı kaftandır.

Kaftan ya da bindallı tarzında kıyafette en çok tercih edilen renk kırmızıdır. Mor ve yeşil renkte son zamanlarda kullanılan renklerden biridir.

Fakat en çok kırmızı renk tercih edilmektedir. Eldiven, yüz örtüsü, kına sepeti ve çeşitli aksesuarlarda giyilecek kıyafetin rengine uygun olarak seçilir.

Kına gecesinde kıyafet seçiminde gelin hanımın tercihi önemlidir. Kendini en çok mutlu hissedecek kıyafeti seçerek özel gecesinde mutlu olmaya çalışmak gelin hanımın en büyük hakkıdır.

Bu açıdan kıyafet konusunda araya girmek ve fikir vermek isteyen büyükler bu konuda tercihi gelin hanıma bırakmaları en doğrusudur. Gelin hanımın gecesi olduğu için o geceyi en özel şekilde geçirmek isteyecektir.

Bu açıdan o gecede kendini özel hissedecek kıyafeti seçmesine karışmamak gerekir.

Kına Kıyafeti
Kına Kıyafeti

Yöreye Göre Tercih Yapılabilir

Kına eğlencelerinde seçilecek olan kına gecesi elbisesi seçimi yöreye göre yapılabilir.

Ne tarz bir kına gecesi tercih edilecekse ona uygun kıyafet seçimi önemlidir.

Tabi bunun dışında daha modern giyim tarzını tercih etmek isteyen gelinlerin de fikrine saygı duymak gerekir.

Kına gecesinde düzenlenecek kompeste kıyafetin uyum sağlaması önemlidir. Ne tarz bir organizasyon düzenlenecekse ona göre kıyafet seçilir.

Bazı yörelerde gelenek ve göreneklerden kopmamak adına çeşitli adetler, oyunlar, gösteriler yapılır.

Bu tarz kına eğlencelerinde buraya özgü uygun kıyafetler seçilebilir.

Kına eğlencesinde birden çok kıyafette tercihlerin arasındadır. Kına kıyafeti seçimi yapılırken kaftan dışında kına vurulmasına yakın farklı bir elbise giyimi de kına gecelerinde tercihler arasındadır.

Kına öncesi gelin ayrı bir kıyafet, kınaya yakın zaman d da ayrı bir kıyafet tercih etmektedir.

Bu uygulama ile aslında hem gelin hanımın istediği kıyafeti giyme hem de büyüklerin gönlünü yaparak onların istediği kıyafeti de giyme açısından uygun bir uygulama olabilir.

Böylece herkesin gönlü yapılarak geceyi en güzel şekilde mutlu bir halde geçirmek sağlanmaktadır. Geleneklerimizin güzel adetlerinden biri olan kına eğlencelerin temel teması gelin hanımın ailesinden ayrılmadan önce düzenlenen bir gecedir.

Bu geceyi istediği gibi geçirerek mutlu bir şekilde ayrılmak temel esastır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

35
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

6 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes