Kırmızı Yonca'nın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları + Kırmızı Yonca Çayı Nasıl Yapılır


104

Kırmızı yonca, menopozun birçok semptomunu yönetmeye yardımcı olabilecek bir bitkisel çay veya ek olarak gelir. Bununla birlikte, kırmızı yonca takviyeleri almanın yararları, sadece sıcak basması, yorgunluk, ruh hali değişiklikleri ve diğer menopoz semptomlarının giderilmesinden daha fazladır. Kırmızı yonca özleri, kemikleri güçlendirmeye yardımcı olur, öksürüğü hafifletir ve cildinizin sağlıklı görünmesini sağlar.

Kırmızı yonca almak hem kadınlar hem de erkekler için iyidir. Kırmızı yoncanın faydaları üzerine yapılan bilimsel araştırmalar, kırmızı yonca çiçeği özlerinin erkeklerde saç dökülmesinin önlenmesine yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur. Kırmızı yonca çayı erkeğe fayda sağlayabilir çünkü ekstrakttaki izoflavonlar da iyi bir prostat sağlığını desteklemektedir.

Bu makalede, kırmızı yonca alınmasının bilimsel olarak kanıtlanmış birçok yararı hakkında bilgi edineceksiniz. Ayrıca kırmızı yonca takviyeleri almak için neden menopoz geçiyorsa iyi olduğunu öğreneceksiniz.

Yazıda neler var

Kırmızı Yonca nedir?

Kırmızı yonca ( Trifolium pratense ) Avrupa’da yetişen bir çiçekli bitkidir. , Afrika’nın parçaları ve Batı Asya. Kırmızı yoncanın sağlık yararlarının çoğu kırmızı yonca çiçeği içinde bulunur.

Ulusal Tamamlayıcı ve Bütünleştirici Sağlık Merkezi’nden araştırmacılar kırmızı yonca çiçekleri izoflavonlar içerdiğini bildirmektedir. Bu maddeler, östrojen hormonuna benzeyen fitoöstrojenlerdir. (1)

Kırmızı yonca çiçeklerinden elde edilen izoflavonlar üzerine yapılan çalışmalar, birçok menopozal semptomun hafiflemesine yardımcı olabileceğini bulmuştur. (2)

Kırmızı yonca özleri, takviyeler, haplar veya kapsüller şeklinde bulunur. Eğer kendi kırmızı yonca çayını evde yapmak istiyorsanız, kurutulmuş kırmızı yonca çiçeklerini de satın alabilirsiniz.

Kırmızı Yonca Çayı Nedir?

Kırmızı yonca çayı, taze veya kurutulmuş kırmızı koyarak yapılan kafeinsiz bitkisel infüzyonudur. bir bardak sıcak su içinde yonca çiçek. Kırmızı yonca çayı hafif bir meyvemsi tada sahiptir.

Kırmızı yonca çayı içmek, soğuk algınlığı veya kalıcı bir öksürüğünüz varsa özellikle faydalı olabilir. Çoğu kadın menopoza bağlı birçok semptomu hafifletmek için kırmızı yonca çayı tüketir.

Makalenin sonunda kendi kırmızı yonca çayı yapmak için bir reçete bulacaksınız.

Kırmızı Yonca Beslenme

Kırmızı yonca içerir izoflavonlar ve flavonoidler gibi birtakım faydalı bileşikler

Kırmızı yoncaların besin değeri araştırması, fenolik bileşikler olan kloamid, flavanoller ve kuersetin içerdiğini ortaya çıkarmıştır. (3)

Bu bileşikler vücutta antioksidanlar olarak görev yapar ve ayrıca bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğu bilinmektedir. (4, 5)

Kırmızı yonca takviyelerinin menopoz dönemindeki kadınlarda popüler olmasının nedeni, bunların izoflavon adı verilen zengin bir fitoöstrojen kaynağı olmasıdır. Bu anti-enflamatuar bileşikler östrojenik bir etkiye sahip olabilir. (6)

Bazı araştırmacılar menopozla ilgili bazı semptomları iyileştirmek için günde 40 mg izoflavon almayı önermektedir. (6)

Kırmızı Yonca ve Kırmızı Yonca Çayı Faydaları

Kırmızı yonca bitki takviyeleri almak sizin için iyi olabilir neden daha fazla ayrıntı bakalım.

Kırmızı Yonca Çay Menopoz Belirtileri

Yönetmek için iyidir [19659005] Bu makalede daha önce bahsedildiği gibi, menopoz semptomlarını azaltmak için kırmızı yonca almak en popüler kullanımlarından biridir.

Jinekolojik Endokrinoloji dergisinde yayınlanan bir randomize çalışma, kırmızı yonca izoflavonlarının menopozu azalttığını bulmuştur. ilgili semptomlar. Çalışmada, 50 yaş üstü 53 kadın günde 80 mg kırmızı yonca takviyeleri aldı ve menopoz semptomlarında belirgin bir azalma yaşadı. (7)

Diğer çalışmalar, kırmızı yoncadaki fitoöstrojenlerin menopoz semptomlarının kontrolüne yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. (8)

Kırmızı yonca çiçeği özlerinin, osteoporoz, sıcak basması, depresyon ve diğer menopoz semptomlarının önlenmesine nasıl yardımcı olduğunu gösteren birçok bilimsel çalışma da vardır.

Menopozla ilişkili komplikasyonlarla başa çıkmaya yardımcı olabilecek diğer ekleri öğrenin.

Kırmızı yonca takviyeleri sıcak basmaları rahatlatıyor

Menopozda kırmızı yonca çayı ya da takviyeleri almak, gece terlemeleri ve sıcak basmaları hafifletebilir.

Bir çalışma, 12 hafta boyunca kırmızı yonca hapları almanın frekansı önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuştur. ve sıcak basmaların yoğunluğu. (9)

Rastgele kontrol edilen 11 çalışmanın gözden geçirilmesi, menopoz için kırmızı yonca alan kadınların kontrol gruplarından daha az sıcak basması olduğunu bulmuştur. (10)

Başka bir çalışma, probiyotiklerin ve kırmızı yonca özlerinin birleştirilmesinin peri-menopoz dönemindeki kadınlarda sıcak basmaları rahatlatmasına yardımcı olduğunu bulmuştur. (11)

Kırmızı yonca, sıcak basması için benim 8 doğal çözümümden biridir.

Kırmızı yonca ekstreleri, menopozda iyi kemik sağlığını geliştirmeye yardımcı olur

Düzenli olarak kırmızı yonca çiçeği ekstreleri almak, osteoporoz belirtilerini önlemeye yardımcı olabilir. 50 yaşın üzerindedir.

Bilim adamları, 150 ml kırmızı yonca ekstrelerinin alınmasının menopozdaki kadınlarda kemik yoğunluğunun artmasına yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Kadınlar, kemik sağlığını iyileştirmek için 12 haftalık bir süre boyunca ek aldı. (12)

Kırmızı yonca otu, menopoz sonrası kadınlarda kolesterol düzeyinin düşmesine yardımcı olur

Kırmızı yonca izoflavonları, yüksek kolesterolün sonucu olan menopozda kardiyovasküler komplikasyonları da önleyebilir.

56 yaşın üzerinde 40 kadını kapsayan bir çalışma kırmızı yonca isoflavon takviyeleri almanın LDL kolesterolü önemli ölçüde düşürdüğünü bulmuştur. Trigliserit seviyelerinde de bir azalma oldu – kanda bir tür yağ. (13)

Daha yaşlı yaşta kolesterolü azaltmaya yardımcı olabilecek bazı yaşam tarzı değişiklikleri hakkında bilgi edinin.

Kırmızı yonca ruh halini iyileştirir ve menopozdan sonra anksiyeteyi azaltır

Menopozdan sonra kırmızı yonca çiçeği alınmasının bir başka faydası da ek, depresyon ve anksiyeteyi önlemeye yardımcı olabilir.

109 postmenopozal kadını kapsayan bir çalışmada, kırmızı yonca kapsüllerinin günlük almanın anksiyete ve depresyon belirtilerini azalttığı bulunmuştur. Denemede, kadınlar 80 mg izoflavon ile kırmızı yonca takviyeleri aldı. (14)

Menopoz sırasında duygudurum değişikliklerinden muzdarip olmanız durumunda, anksiyete ve depresyonla baş etmek için hangi temel yağların harika olduğunu öğrenin.

Kırmızı yonca isoflavonlar menopozdan sonra yaşam kalitesini arttırırlar

Kırmızı yoncanın menopozla ilişkili birçok semptomu büyük ölçüde iyileştirebileceğini göstermiştir. Bu yüzden, kırmızı yonca alan birçok menopoz kadının daha fazla yaşam deneyimi yaşayacağı bir sürpriz olmamalıdır.

Dergide yayınlanan bir çalışma Kadın Hastalıkları ve Kadın Hastalıkları kırmızı yonca özlerinin de saç derisini iyileştirdiğini bildirmiştir. , uyku düzenleri, cildin görünümü ve daha az yorgunluk. Bu, daha geniş bir genel yaşam kalitesi ve refah duyguları ile sonuçlandı. (15)

Kırmızı Yonca Bitkisel Takviyeleri Osteoporozu Önleyebilir

Kırmızı yonca tentürü veya çiçek özleri almak da menopoza girmeyen insanlarda kırılgan kemiklerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Osteoporoz sıklıkla bir damla ile bağlantılıdır. menopoz sırasında östrojen seviyelerinde. Bilim adamları kırmızı yoncanın izonlavon formononetin ve biokanin A’yı içerdiğini tespit etmişlerdir. Birçok çalışma, yüksek kırmızı yonca takviyesi dozlarının kemik mineral yoğunluğunu arttırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. (16)

Kırmızı yonca takviyeleri osteoporozlu erkeklere fayda sağlayabilir mi? Derginin İlaç Tasarımı, Gelişimi ve Terapisi osteoporoz için kırmızı yonca bitkisinin de erkekler için faydalı olabileceği olasılığının yüksek olduğunu bildirmektedir. (17)

Osteoporozla doğal olarak mücadele edebileceğiniz ve kemik kırıklarının önlenmesine yardımcı olabilecek yollar hakkında bilgi edinin. Eğer laktoza toleranssızsanız, süt ürünlerinden başka kalsiyum kaynakları da bulabilirsiniz.

Kırmızı Yonca Takviyeleri İyi Kalp Sağlığını Teşvik Etmek

Kardiyovasküler sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olmak, kırmızı yonca çayı içmenin sizin için iyi olmasının bir başka nedenidir. 19659003] Çeşitli çalışmalar göstermiştir ki kırmızı yonca yaprağı ya da izoflavonlar içeren kırmızı yonca çiçekleri, kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur. (18)

Bir başka çalışmada, kırmızı yonca takviyelerinin kardiyovasküler hastalığın önlenmesinde yararlı bir etkiye sahip olabileceği bulunmuştur. (19)

Kırmızı yonca çiçek özlerinin neden kalbiniz için iyi olduğuna dair daha fazla ayrıntıya bakalım.

Kırmızı yonca kolesterolü düşürmek için iyi bir şeydir

Kırmızı yonca, tıbbi amaçları nedeniyle almak sizin için de iyi olabilir. Yüksek kolesterolünüz var. 23 sağlıklı pre ve postmenopozal kadın içeren bir çalışmada, bir ay boyunca kırmızı yonca isoflavonlar almanın kolesterol üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu. (20)

Kardiyo sağlığınızı geliştirmeye yardımcı olabilecek omega-3 içeren diğer doğal içerikler hakkında bilgi edinin.

Kırmızı yonca takviyeleri kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir

Ayrıca kırmızı yonca otunun sahip olduğuna dair bazı kanıtlar vardır. hipertansiyondan muzdarip olursanız vasküler sisteminizde pozitif bir etki.

Yüksek tansiyon bazen diyabetli yaşlı kadınlarda bir komplikasyondur. 16 postmenopozal kadını kapsayan küçük bir çalışma, günde 50 mg kırmızı yonca takviyesi almanın kan basıncını düşürdüğünü göstermiştir. (21)

Lütfen, ilacı kullanmadan yüksek tansiyonu kontrol etmenin daha fazla yolu için bu makaleye bakınız.

Kırmızı yonca, atardamarlardaki plak oluşumunu engelleyebilir (ateroskleroz)

Taze veya kuru kırmızı yonca çiçeklerinin yollarından biri Kalp sağlığınız için iyi olan, tıkanmış arterleri önlemeye yardımcı olmalarıdır.

Araştırmacılar, kırmızı yonca izoflavonlarının antiinflamatuar etkisinin, tehlikeli bir arter plak birikimi riskini azaltabileceğini bulmuşlardır. Kırmızı yoncadaki izoflavonlar aterosklerozu önlemeye ve kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olan bazı bileşikleri aktive eder. (22)

Aterosklerozu önleyebilecek diğer sağlıklı gıdalar hakkında bilgi edinin.

Kırmızı Yonca Ağrıyla Daha İyi Yardım Edebilir

Kırmızı yonca çiçeği özlerinden elde edilen ilginç sağlık yararlarından biri de Ağrı eşiğiniz

Hormonal dengesizlikler, ağrı algınızın değişmesine ve daha fazla acı çekmesine neden olabilir. Bilim adamları, kırmızı yonca fitoöstrojenleri ile diyetin takviyesinin, ağrı eşiğini normal seviyelere çıkarmaya yardımcı olduğunu buldular. (23)

Bazı kırmızı yonca bitkisel özler de opiyat aktivitesine sahiptir. Opioid sisteminiz, ruh halinizi, hormonlarınızı, sıcaklığınızı ve ağrı algınızı düzenlemenize yardımcı olur. (24, 25)

Acıyı yatıştırmaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olmak için kullanabileceğiniz en iyi esansiyel yağlardan bazılarını öğrenin.

Kırmızı Yonca Çayı Astım Belirtilerini Hafifletmeye Yardımcı Olabilir

Kırmızı yonca çayı içmek yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Solunum sisteminiz ve kronik öksürüğün yönetilmesine yardımcı olabilir.

Kırmızı yoncada bulunan izoflavon biokanin A’nın baskılayıcı etkisi vardır ve alerjik öksürük ve astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Gine domuzları içeren bir çalışmada, kırmızı yonca özleri bulundu. alerjik astım ve diğer pulmoner hastalıklarla ilişkili semptomların azaltılmasına yardımcı oldu. (26)

Kırmızı Yonca Takviyesi Hapları Cildin Görünmesini Sağlamaya Yardımcı Olur

Kırmızı yonca özleri cildinizin daha iyi görünmesine yardımcı olur çünkü izoflavonlar cildinizin sağlığını olumlu etkiler.

Çeşitli çalışmalar kırmızı yonca desteğinin Menopoz, cildin daha iyi hissetmesine, daha fazla hidrate olmasına ve daha iyi bir görünüme sahip olmasına yardımcı olur. (15)

Kırmızı yonca yaraların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olabilir

Kırmızı yonca bitkilerinden elde edilen ekstraktlar da yara iyileştirici aktivitelere sahiptir.

Bir çalışmada kırmızı yonca özlerinin uygulanmasının yaraların iyileşmesi için gereken süreyi azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Bilim adamları, cildin faydalarının çeşitli yonca izoflavonlarının sinerjik etkisinden kaynaklandığını teorileştirdi. (27)

Kırmızı yonca, UV radyasyonunun etkilerine karşı koruyabilir

Kırmızı yonca bitkisel özlerinin iltihap azaltıcı etkisi, cildinize bir miktar UV koruması da sağlayabilir.

Araştırmacılar, kırmızı yonca çiçeklerinin bileşikler içerdiğini keşfettiler. UV radyasyonunun korunmasını sağlayan genistein ve equol gibi. Bu antioksidanlar cilt hücresi hasarını önlemeye yardımcı olabilir. Aslında, equol içeren jeller, bir güneş yanığından sonra bağışıklık sistemini korur. (28)

Kırmızı Yonca Çiçekleri Erkeklerde Saç Dökülmesini Önleyebilir

Erkekler kırmızı yonca otu özlerinden de faydalanabilirler çünkü kırmızı yoncadaki bileşikler erkek tipi kellik oluşumuna engel olur.

basık saç çizgileri biochanin A ile zenginleştirilmiş bir kırmızı yonca çiçek özü uygulanmasının saç sayısını arttırmak için yardımcı olduğunu bulundu. Formülü 4 ay boyunca günlük olarak uygulamak, kelliğin azaltılmasıyla sonuçlandı. (29)

Kırmızı yonca, bazen alopesi nedeni olan 5-alfa redüktaz enzimlerini inhibe etti. (29)

Kırmızı Yonca Erkek Prostat Sağlığından Yararlanabilir

İzoflavonları içeren kırmızı yonca takviyeleri almak prostatın sağlığını iyileştirmeye ve prostat kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Bir çalışmada, 20 yaş üstü 20 erkek Bir yıl boyunca 60 mg kırmızı yonca izoflavon ekstresi aldı. Oniki ayın sonunda prostat spesifik antijen (PSA) düzeylerinin% 30 oranında azaldığı ve prostat hacminin biraz azaldığı bulundu. (30)

Kırmızı Yonca Özleri Antikanser Özelliklerine Sahip Olabilir

Östrojen benzeri aktiviteleri nedeniyle kırmızı yonca ekstrelerinin kullanımıyla ilgili çelişkili kanıtlar var gibi görünmektedir.

Amerikan Kanser Araştırmaları Derneği bir çalışma yayınlamıştır. Kırmızı yonca özleri erkeklerde prostat kanserinin ilerlemesini yavaşlatmaya veya durdurmaya yardımcı olabilir. (31)

Journal PLoS One kırmızı yonca meme kanseri üzerindeki etkileri üzerine randomize kontrollü çalışmaların sistematik bir derlemesini yayınladı. Kırmızı yonca veya soyadan izoflavonların meme kanseri riskini artırdığına dair herhangi bir kanıt bulamadılar. (32)

Ancak, araştırmacılar, kırmızı yonca hormonu ile ilgili kanserlerin tüm riskleri tamamen farkında değiller. Bazı çalışmalar ayrıca, fitoöstrojenlerin meme kanseri riskini artırabileceğine işaret etmektedir. (32)

Eğer meme veya yumurtalık kanseri riski altındaysanız, tıbbi amaçla yüksek dozlarda kırmızı yonca almaktan kaçınmalısınız.

Kırmızı Yonca ve Bereket

Kırmızı yonca, erkek doğurganlığını ve aynı zamanda kadın doğurganlığını etkileyebilir. ve çocuk sahibi olma şansınızı etkileyebilir.

Çalışmalar, kırmızı yonca gibi yüksek bir izoflavon alımının erkek fertilitesini etkileyebileceğini göstermiştir, çünkü sperm konsantrasyonunu azaltabilir. (33)

Benzer şekilde, çeşitli klinik çalışmaların sonuçları, yüksek bir izoflavon alımı olan kadınların gebe kalmalarını daha zor bulabildiklerini göstermektedir. (34)

Yumurtlama belirtilerini nasıl tespit edeceğinizi bilerek hamile kalma olasılığınızı nasıl artırabileceğinizi öğrenin. İnsanların spermlerinin sağlığını arttırmak için yapabileceği çok şey var.

Kırmızı Yonca Çayı Nasıl Yapılır

Malzemeler
1 bardak kaynar su
1 yemek kaşığı. kuru kırmızı yonca çiçekleri (taze çiçekler kullanırsanız, miktarı üç katına çıkarın)
Zencefil dilimi (isteğe bağlı)
Bal ve limon tadı

Hazırlık
Kaplanmış bir kapak ile birkaç dakika boyunca 1 su bardağı tüm malzemeleri (bal ve limon hariç) pişirin. Çay biraz soğuduğunda ve sıcak (sıcak kaynatmak yerine) sıcak olduğunda bir limon ve balın suyunu süzün ve ekleyin. Bu çayı günde 2-3 kez tüketin.

Kırmızı Yonca Tentürü Nasıl Yapılır

Kırmızı yoncanın birçok sağlık yararını elde etmek için evde kendi tentürünüzü yapabilirsiniz. Bu, kırmızı yonca çiçek özlerinde izoflavonları ve diğer yararlı bileşikleri korumak için yardımcı olur.

Kırmızı yonca çiçekleri kendi tentürü nasıl yapılır:

Bunun için, 100-prova votka veya brendi (% 50 alkol), kuru kırmızı yonca çiçekleri ve bir pint kavanoz. Daha güçlü bir ruh bulamazsanız 80-proof alkol (% 40 alkol) kullanabilirsiniz.

  1. Kurutulmuş kırmızı yonca çiçekleri ile bir kavanozun yarısını doldurun.
  2. Yaklaşık 2 cm olana kadar alkolün içine dökün.
  3. Kapağını sıkıca vidalayın ve karanlık bir dolapta saklayın.
  4. Her hafta, kırmızı yonca bileşiklerinin çıkarılmasına yardım etmek için kavanoza alkol sürün.
  5. 6 hafta sonra kırmızı yonca süzün. muslin veya tülbentten temiz bir ölçüm kabına dönüşür. Sıvıyı çıkarmak için olabildiğince sıkın.
  6. Küçük, koyu kahverengi şişelere aktarın ve gelecekteki referanslar için etiketleyin.

Resmi olarak tavsiye edilen bir dozaj yoktur, ancak bazı kişiler 2-5 ml’lik üç doz önermektedir. günde bir kez.

Yan Etkiler

Birçok kadın için, kırmızı yonca takviyeleri menopozla ilişkili birçok semptomun hafifletilmesi için iyidir.

Kırmızı yoncayı tıbbi amaçlar için tüketmenin meme kanserine neden olduğuna dair kanıt yoktur. Bununla birlikte, dergi Menopoz östrojene duyarlı meme kanseri riski olan kadınların kırmızı yoncadan kaçınmasını önermektedir. (35) Rahim kanseri, yumurtalık kanseri, endometriyoz veya rahim fibroidleri gibi diğer hormon duyarlı koşullara sahip kadınlar da kırmızı yoncadan kaçınmalıdır. (38)

Kırmızı yoncaları uzun süre alan bazı kişilerde deri döküntüleri, bulantı, hafif vajinal lekelenme veya baş ağrısı olabilir. (36)

Kırmızı yonca planlı cerrahiye gitmek zorunda kalırsanız kırmızı yonca almayı kesmelisiniz çünkü kırmızı yonca kan pıhtılaşmasını etkileyebilir. (37)

Hamile kadınlar büyük miktarlarda kırmızı yonca almaktan kaçınmalıdır. (38)

Bazı ilaçlar da bazı doğum kontrol hapları gibi kırmızı yonca ile etkileşime girebilir. (38)

Kırmızı Yonca Nereden Alınır

Kırmızı yonca çay poşetleri ve kuru yonca çiçekleri yerel sağlık mağazasından satın alabilirsiniz. Fakatbunları çevrimiçi olarak da satın alabilirsiniz: örneğin Amazon’daki bu sayfa organik kuru kırmızı yonca çiçekleri satıyor ve bu sayfa kırmızı yonca çay poşetleri satıyor.

E-kitabımda diğer bitkiler hakkında daha yararlı bilgiler bulabilirsiniz

. Bitkisel Telafiler Kılavuzu . Bu kılavuz, otlar kullanarak yaygın rahatsızlıkların nasıl tedavi edileceğini size öğretecektir.

  • 15-14. Kendi Çayınız
  • Vajinal Kuruluk için Doğal Çözümler (Vajinal Atrofi)

Red Clover’ın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları + Sağlıklı ve Doğal Dünyada İlk Olarak Kırmızı Yonca Çayı Nasıl Yapılır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

104
Arı

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes