Kış Şişkinliği İle Nasıl Baş Edilir? | Kişilik Testleri

Kış Şişkinliği İle Nasıl Baş Edilir?

3 min


1 comment, 4 shares
Kış aylarının ve soğukların başlaması ile birlikte tüm canlılar gibi insanlarda da bir uyuşukluk ve hareketsizlik başladı. Bunun en büyük belirtilerinden biri de Şişkinliktir. Kış şişkinliğini atmanın bir çok yolu var elbette
Kış aylarının ve soğukların başlaması ile birlikte tüm canlılar gibi insanlarda da bir uyuşukluk ve hareketsizlik başladı. Bunun en büyük belirtilerinden biri de Şişkinliktir. Kış şişkinliğini atmanın bir çok yolu var elbette

Kadınların ve kimi zamanda erkeklerin en büyük sorunlarından birisi, belirsiz şişkinliklerdir. Yazın bir şekilde bunun üstesinden gelme fırsatımız olsa bile maalesef kışın durum pek de sanıldığı gibi olmuyor. Kışın en büyük sorunlarından bir tanesi de şüphesiz ki bu durum. Yapabileceğimiz şeyler yok değil, mümkün olduğu kadar var diyebiliriz. Elbette her şey için istikrar önemli olduğu gibi, bu durum içinde istikrar bir o kadar önemlidir. Yazın şişkinliğin giderilmesinin sebebi aslında egzersiz yapmaya müsait zamanlar ve mekanlar bulabilmemiz ama kış geldiği zaman pek de mümkün olmayan egzersiz sistemini uygulamakta zorluk çekiyoruz ama üzülmeyin, yazın da şişkinliklerin üstesinden gelmenin yöntemleri var. Kışın şişkinliğini nasıl yenebiliriz, bu sorunun cevabını arayacağız.

Sabahları Sıcak Su ve Limon

Baktığımız zaman limonlu su içmeyi, neredeyse tüm uzmanlar onaylıyor ve öneriyorlar. Ama yazın sıcak su ve limon içmek sindirim sistemini harekete geçiriyor ve şişkinlik hissini en aza indiriyor. Aynı zamanda çok etkili bir C vitamini katkısı oluyor, bu da işin ekstra iyi tarafına denk geliyor. Bir etkisi daha var ki; karaciğerin kendisini temizlemesini sağlıyor.

Kahvaltıda Yeşil Smoothie 

Sıcak su ile güne başlamak oldukça avantajlı bir durum, elbette gün daha yeni başladı ve devamında ise yapmanız gereken yeşil çay tüketimi. Kahvaltı da içeceğiniz yeşil çay sindiriminizi sağlayacak ve şişkinliğinizi biraz daha almanızı sağlayacaktır. Aynı zamanda kahvaltı yaparken yeşil smoothie de güzel bir şişkinlik giderici olacaktır.

Gün Boyu Sıvı Tüketimi

Sıvıyı yaz veya kış fark etmeksizin tüm zamanlarda alışkanlık haline getirmeliyiz. Bu bakımdan dolayı da sürekli bir şişe su muhakkak yanınızda olmalıdır. Bu yaptığınız sıvı tüketimini sadece su ile sınırlı bırakmamalısınız elbette, gerek çay gerek ise de bitki çayları da tüketebilirsiniz. Ama mümkün olduğunca asitli içeceklerden kaçınmalısınız.

Kış İçin Mutfağınızı Temizleyin

Yazın şekerli gıdalar ve bunun beraberinde kilo alımı olmaktadır. Elbette dolabınızın bir köşesinde bunlara dair bir kalıntı kalmıştır. Şekerli yiyecekler yerini mümkün olduğu kadar sebze ve meyveye bıraksın. Zaten bütün kış evde olmak sizlerin acıkmasına neden olacak ve zararlı gıdalar yedirecektir. Bunun önüne geçmek için ise; mutfağınızı sağlıklı besinlerle doldurun.

Terlemeye Bakın

Kışın terlenir mi demeyin, terleyin. Bu sadece şişkinliğinizi almayacak aynı zamanda kendinizi iyi hissetmenizi de sağlayacaktır. Terlemek için ise yapmanız gereken şey saunaya gitmek veya sizleri terletecek olan etkinliklere katılmak olacaktır. Bir diğer seçenek ise hamama gitmek olacaktır. Hamam hem zevkli bir aktivite olacaktır hem de şişkinliği azaltacaktır.

Hareket Edin

Uyuşukluktan Şişkinlikten kurtulmanın en iyi yolu egzersizdir.
Uyuşukluktan Şişkinlikten kurtulmanın en iyi yolu egzersizdir.

Yapmanız gereken bir diğer yöntem ise hareket etmek olacaktır. Mesela yürüyerek gidebileceğiniz bir yer için araba kullanmayın. Ya da evin içinde mümkün olduğu kadar aktif olun. Bunların dışında ise; kışın kısa ama devamlı yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu hareket sizlere büyük bir dinginlik kazandıracaktır hem kilo almanızı engelleyecektir hem de şişkinliği azaltacaktır

Şişkinlik İçin Çeşitli Yiyecekler Tüketin

Kışın şişkinlikleri giderme adına bir takım yiyeceklerden daha doğrusu ufak tefek tatlardan bahsedebiliriz. Bunların en başında karahindiba çayı gelmektedir, şişkinliğe birebir gelen bu çay oldukça etkilidir. Bunun dışında ise; maydanoz ve kuşkonmazı da deneyebilirsiniz.

Kendinizle Barışın

Şişkinliğiniz bir şekilde gidebilir. Bu yüzden kendinizi strese sokmak sadece kendinize büyük bir zarar verecektir. Bunun yerine kendinizi affedin ve kendinize kızmayın. Henüz kışa bile tam anlamıyla girmemişken, bunlardan kurtulabileceğiniz ve eskisi gibi fit olabileceğinizi aklınızdan çıkarmamalısınız.

 

 


Like it? Share with your friends!

1 comment, 4 shares

What's Your Reaction?

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan

One Comment

Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum
Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle