Kolesterole İyi Gelen 8 Süper Gıda


41
Kolesterolü Düşüren Gıdalar
Kolesterolü Düşüren Gıdalar

Yumurta Kolesterole İyi Gelir Mi?

Yağa benzeyen kolesterol, kanda yüksek oranda bulunduğunda çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bu nedenle düşük miktarda olması beklenir. Damarlarda birikerek kan akışını engelleyen damar tıkanıklığına ve dolayısı ile çeşitli organ yetmezliklerine, kalp ve damar hastalıklarına, kalp krizine ve felce neden olabilir.

Aslında iki tür kolesterol bulunur. HDL (hayırlı kolesterol) ve LDL (lanet kolesterol). Düşürmeye çalışılan lanet kolesterol yani LDL’dir. HDL’nin yükselmesi ise total kolesterolü düşürdüğü için hayırlıdır. Sonuç olarak kolesterol yüksek ise HDL, yeterince yüksek değildir ve LDL olması gerekenden daha yüksektir.

Yüksek kolesterol için kullanılabilecek ilaçlar varsa da başlangıçta mümkün olduğunca ilaç kullanmamaya çalışılır. Çünkü başlandığında ömür boyunca kullanılması gerekir artık. Bu nedenle bazı tedbirler alarak ve yiyeceklerimize dikkat ederek kolesterol dengesi tekrar kurulmalıdır.

Yumurta ve Kolesterol

Yıllarca kolesterolü düşürdüğü gerekçesi ile yumurta kolesterollü hastaların beslenme programlarından çıkarıldı. Son yıllarda ise yumurtanın kolesterol üzerinde o kadar da etkili olmadığı ya da en azından bütününün bu işten sorumlu olmadığı anlaşıldı. Şimdilerde kolesterol hastalarının da yumurta yiyebileceği söyleniyor. Ancak ipin ucunu kaçırmadan elbette.

Aslında yapılan araştırmalar, kolesterolü yükseltenin yumurtanın tamamı değil sadece sarısı olduğunu ortaya çıkınca, sarısını yemeden istendiği kadar yumurta yenilebileceği sonucu ortaya çıkıyor. Yine de “sadece yumurtanın beyazını yerim” diyerek bir oturumda 10 tane yumurta yenmemelidir.

Mantıklıca da bakmak gerekirse, yumurta içeriğinde A ve B vitamini yüksektir. Buna karşılık doymuş yağ asitleri düşüktür. Kolesterolü asıl yükselten madde doymuş yağ asitleri olduğu için, yumurta kolesterolü yükseltme konusunda, diğer pek çok besin kadar sorumlu sayılabilir. Buna karşılık yumurta içinde bulunan lesitin yani beyin faaliyetlerinin iyileşmesini sağlayan madde son derece faydalıdır.

Bu durumda yüksek kolesterol de olsa yumurta yemeli ama aşırıya kaçmadan diye durum özetlenebilir. Haftada 3 – 5 yumurta yemenin bir sakıncası yok.

Kolesterolü Düşüren Gıdalar

Kolesterol yüksekse, alınabilecek bazı önlemler var. Örneğin yediklerimize dikkat etmeliyiz. Kolesterolü yükselten yiyecekler kısıtlı kullanılmalı ve HDL’yi yükseltenler, biraz daha fazla yenmeli. Böylece totalde kolesterol ortalamaya en azından yaklaşacaktır.

LDL kolesterolü düşüren ve HDL’yi yükselten besinler şöyle sıralanabilir;

Soya Fasulyesi; soya fasulyesi kolesterolü düşüren besinlerden birisidir. Soya fasulyesi LDL’yi düşürürken, HDL’yi yükseltmekte ve böylece total kolesterol üzerinde çift etki yaratmaktadır.

Yulaf; Kahvaltılarda kullanılabilecek olan yulaf, çok iyi bir kolesterol dengeleyicidir. Lif yönünden güçlü her besinde olduğu gibi yulaf da lifleri kullanarak kolesterolün dengelenmesini sağlamaktadır.

Balık; içeriğindeki omega3 ile kalp ve damar sağlığını korumaya yardımcıdır. Kolesterolü düşürmek için de özellikle hamsi, somon ve ton balığı tercih edilmelidir.

Sarımsak; son yıllarda yapılan araştırmalar göstermiştir ki; sarımsak kolesterol düşüren bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda tansiyonu da düşürerek, damar yollarındaki pıhtılaşmayı ve dolayısı ile felci önlemede oldukça etkindir. Sonuç olarak kolesterolün damarlarda birikmesini engeller denilebilir.

Fındık; total kolesterol değerini normal seviyelere indirir. Lifli ve tek yağlı doğal yapısı, fındığın doğal bir kolesterol ilacı olarak bilinmesini sağlar. Ancak her gün en fazla bir avuç yenilebilir, fazlası zararlı olabilir.

Ceviz; Beyne sağladığı yararlar yanında ceviz bir de LDL’yi düşürücü etkisi ile yine doğla bir ilaçtır. Günde sadece 2 adet ceviz yenmeli, aşırıya kaçılmamalıdır.

Ve Diğerleri; Badem, yer fıstığı, çam fıstığı, brüksel lahanası, domates, enginar, patlıcan, havuç, üzüm, elma, mandalina, limon, portakal, avokado, muz, kivi, mango, armut, şeftali, doğal meyve suları, zencefil çayı….

Kolesterolü düşüren besinler yanında fazla kilolardan kurtulmak, düzenli egzersiz yapmak, alkol ve sigara bağımlılığından arınmak ve tatlıdan uzak bir yaşam sürmek hem kolesterol açısından hem de genel sağlık durumu açısından son derece faydalı olacaktır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

41
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes