Kolon Temizliği: Kolonun Evde Doğal Olarak Temizlenmesi (Bilim Tabanlı)


75

Kolon temizleme, fazla atık ve toksinleri kolonunuzdan temizlemek için yöntemler kullanmanın geniş bir tanımıdır. Yüksek lifli gıdalar, probiyotik gıdalar ve sağlıklı sindirimi destekleyen gıdalar tüketmek, kolonunuzu evde temizlemenin doğal yollarından bazılarıdır. Ayrıca, su, sağlıklı smoothies ve bazı bitkisel çaylar kolon temizliğini desteklemek için sindirim sisteminizi uyarır.

İnternette kolon temizliğinin genel sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olduğu konusunda birçok iddia vardır. Kolon temizliğinin iddia edilen bazı faydaları arasında, artan enerji seviyeleri, daha az baş ağrısı ve hatta kilo kaybı vardır. Kolon temizleme yararlarının çoğu bilimsel literatürde hiçbir zaman kanıtlanmamıştır. (1)

Bununla birlikte, iyi sindirim sağlığı ile bağlantılı olan doğal kolon temizlemenin birçok yönü vardır. Bu, kolonunuzdaki toksinleri temizlemek için kolon hidroterapi veya lavman preparatlarına başvurmak zorunda kalmayacağınız anlamına gelir.

Bu makalede, sindirim işleminizin, atık birikimini önlemek için düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamanın güvenli yollarını öğreneceksiniz. 19659005] Kolon Neler Oluyor ve Ne Yapıyor

Kolonunuz sindirim sisteminizin ayrılmaz bir parçasıdır ve aynı zamanda kalın bağırsak olarak da adlandırılır.

Amerikan Kolon ve Rektum Cerrahları Derneği'nden doktorlar, artık sindirilen yiyeceklerin girdiğine işaret eder. kolon Kolonda, bakteri atık malzemeyi parçalara ayırır ve suyu, tuzu ve bazı besin maddelerini temizler. Kaslar, atıkları yavaşça dışkı veya dışkı haline geldiği kalın bağırsak boyunca hareket ettirir. (2)

Kolonunuzun düzgün çalışması için, iyi bakterilerin sağlıklı dengesi olmalıdır. Eğer “iyi” bakterilerin sayısında bir dengesizlik varsa veya kolonunuz israfı atlatamazsa, gastrointestinal problemlerle karşılaşabilirsiniz. (2)

Sağlıklı bir kolon etkili bir şekilde vücudunuzu temizler ve sağlıklı ve iyi hissetmenizi sağlar.

Kolon Temizlemesine Gerek Var mı?

Dışkı çıkışından kurtulmak için birkaç önemli neden var. Sindirim sisteminiz düzenli olarak yapılır.

Mayo Kliniği doktorları, lifte düşük ve yağ oranı yüksek olan bir diyetin kişinin kolon kanseri riskini artırdığını söylüyor. Bilim adamları, zayıf beslenme ile kolonda yaşayan ve inflamasyona ve artan kanser riskine yol açan mikroplardaki değişiklikler arasında bir bağlantı olduğunu düşünüyor. (3)

Örneğin, kolon kolonunuzu etkili bir şekilde temizlemek için en iyi gıdalardan biridir. Araştırmacılar, kepekli gıdalarda, meyvelerde, sebzelerde ve fındıkta bulunan diyet lifi bazı hastalıklara yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olduğunu söylüyorlar. Lif yüksek bir besin değerine sahiptir ve sağlıklı sindirime yardımcı olur. (4)

Kolonunuzu temiz ve fazla miktarda atık biriktirmeden arındırmak iyi bir sağlık için şarttır.

Kolon temizliği tam olarak nedir ve toksinleri vücudunuzdan tamamen silmek için endişelenmeniz gereken bir şey nedir?

Kolonun Temizlenmesi Nedir?

Çoğu insan kolonik temizleme terimini duyduğunda, muhtemelen kolon hidroterapisini düşünürler. Bu tür bir kolon temizliği, tüm dışkı izlerini temizlemek için kolonun sulanması için tüpler kullanır.

Journal of Lancaster Genel Hastanesi kolon temizliğinin savunucularının, prosedürün toksinlerin ve sindirilmemiş materyalin önlenmesine yardımcı olduğunu iddia eder. vücut tarafından emilir. (5)

Kolon temizlemenin diğer bazı yöntemleri, koloniyi temizlemek için laksatifler, takviyeler ve otların bir kombinasyonunu içeren oral rejimleri içerir.

Yazımda kolon hidroterapisi hakkında ayrıntılı bir şekilde yazdım “Ne? bir albay? Kolonik Hidroterapinin Artıları ve Eksileri “, ancak bu makalede evde yapılabilecek doğal kolon temizleme yöntemlerini tartışacağız, beslenme rolünü vurgulayacak.

Doktorlar, kolon sağlığınızı geliştirmek için yapabileceğiniz pek çok şey olduğunu söylüyorlar. kolonilere Çoğu durumda, doğal kolon temizliği, bol miktarda lifle dengeli bir diyetin tadını çıkarmayı içerir. (5)

Sağlıklı gıdaların alımını arttırmak ve kolonunuzdaki toksinlerin birikmesini azaltmak sindirim sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur.

Dünya Gastroenteroloji Dergisi 2015'te sağlıklı bir bağırsak mikroflorasının olduğunu bildirdi. insan sağlığı için gerekli. Meyve, sebze ve lif açısından zengin bir diyet, bağırsak mikrobiyotalarını iyileştirmek ve kolondaki enfeksiyonları önlemenin en iyi yollarından biridir. (6)

Diğer çalışmalar, prebiyotik ve probiyotik içeren doğal yiyeceklerin, gastrointestinal sağlığınızı iyileştirdiğini ve toksinlerin doğal olarak alınmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Sağlıklı bir bağırsak mikrobiyota zararlı organizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu, sağlığa katkıda bulunur ve hastalıklarla savaşır. (7)

Evde kolonunuzu doğal olarak yıkamak için bağırsak mikrobiyotalarınızı iyileştirmenin en iyi yollarını öğrenmek için okumaya devam edin.

Evde Doğal Kolon Temizliği Nasıl Yapılır

Burada kullanabileceğiniz birçok kolay yol vardır. Diyetinizi evde doğal olarak temizlemek ve aşırı toksinlerden kurtulmak için diyet yapın.

2018'de yayınlanan araştırmada, bağırsakların mikrobiyotalarının sağlığını iyileştirmede diyetin çok önemli bir rolü olduğu bulunmuştur. Karbonhidratlar, protein ve yağın doğru dengesini içeren bir diyet, özellikle yaşlılarda, bağırsak sağlığını ve bağışıklık sistemini iyileştirmeye yardımcı olur. (8)

Kolonunuzu Temizlemek için Meyve Suları ve Smoothies

Kolonunuzdaki toksinleri temizlemenize ve bağırsak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olmanın bir yolu diyetinize doğal smoothies ve meyve suları eklemektir.

Dergide Raporlar 2017'de sebze ve meyve bazlı meyve suyu diyetinin bağırsak mikrobiyotalarınızı iyileştirebileceğini bildirdi. 20 yetişkin 3 gün boyunca meyve ve sebze suları diyetini tüketmiştir. Bilim adamları, bağırsak sağlığı konusunda belirgin bir iyileşme kaydettiler ve katılımcılar da kilo verdiler. (9)

Meyve ve sebze içeceklerinin kolonunuzu toksinlerden arındırmak için çok yararlı olmasının bir nedeni, antioksidan içermeleridir. Bilim adamları, bitki besinlerinin, pek çok faydalı sağlık etkisine sahip olan diyet polifenollerinde yüksek olduğunu bildirmektedir. Polifenoller “iyi” bakterileri artırmaya ve kolondaki toksinleri öldürmeye yardımcı olur. (10)

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalar ayrıca, meyve sularının ve meyve hamurunun, bağırsak sağlığınızı iyileştirmek için mükemmel bir yol olarak fermente süt ürünleri (kefir ve yoğurt gibi) ile birleştirilebileceğini bulmuştur. (10)

Sadece meyve suyu içerken lif içeriğini de kaybettiğinizi unutmayın. Önceki yazımda neden büyük meyve suyu tüketmemeye dikkat etmelisiniz ve bunun yerine biraz da meyve veya içecek yerine gerçek meyve veya içecekle yer değiştirmelisiniz.

Bakalım Kolon temizleyici meyve suları veya smoothies ekleyebileceğiniz birkaç mükemmel içerik.

Elmalar kolonunuzdaki toksinleri temizlemeye yardımcı olur

Araştırmalar günde bir veya iki elmanın tüketilmesinin kolorektal kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bilim adamları, elma kabuğunun elma etinden daha fazla antioksidan içerdiğini belirtti. (11)

Diğer çalışmalar, elma ve meyve sularının kolonik mikroflorayı iyileştirmeye yardımcı olan kemo-önleyici özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu tip meyve suları kolon kanserini önlemeye yardımcı olabilir. (12)

Kolon sağlığınızı iyileştirmek için kızılcık suyu

Bazı bilimsel çalışmalar, kızılcıkların sindirim sistemi üzerinde bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğunu göstermektedir. Kızılcık bakımından zengin ürünler tüketmek bağırsaktaki mikrobiyotayı iyileştirmeye ve kolondaki iyi bakteri sayısını artırmaya da yardımcı olur. (13)

Kolon temizliği için turpgilli sebze suyu

Meyve suyu veya karıştırıcınıza yeşil yapraklı sebzeler eklemek kalın bağırsağınızı temizlemenin bir yoludur.

Journal of Nutrition brokoli, lahana ve lahana gibi sebzeler, bağırsak bakterilerini iyileştiren bileşikler içerir. (14)

Kolonunuzu temizlemek için kefirin faydaları

Kolon temizleyici özellikleriyle bir smoothie yaratmak için, kefir fermente sütlü içeceği temel olarak kullanabilirsiniz.

Çeşitli araştırmalar kefir'in iyi olduğuna işaret etmektedir. Sindirim sağlığınız için. Örneğin, araştırmalar kefir'in kalın bağırsaklarınızdaki toksinleri ve zararlı mikropları öldürmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. (15)

Kefir aynı zamanda sindirim sisteminiz boyunca yiyeceklerin daha kolay geçmesine yardımcı olan ve böylece kolonunuzda yiyeceğe harcanan süreyi azaltan laktoz içermeyen bir süt içeceğidir. (16)

Bu sağlıklı içecek hakkında daha fazla bilgi edinin, evde nasıl yapılacağını ve kefir'in sindiriminiz için muazzam faydalara nasıl sahip olduğunu kefir'in kanıtlanmış faydaları hakkındaki makalemde (bilim temelli).

Doğal Kolon Temizleyici Kullanımı Yüksek Lifli Gıdalar

Elyafta yüksek olan gıdalar, kolonunuzu temizlemeye yardımcı olmak için dışkı ve vücut atığından daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olur.

Harvard Halk Sağlığı Okulu'ndaki araştırmacılara göre, çoğu insan tavsiye edilmez. Günlük 20 ila 30 gram lif. Lif, kabızlık ve diğer sindirim hastalıklarını hafifletmenin en iyi yollarından biridir. (17)

Elyaf ayrıca bir kolon temizleme yöntemi olarak da çalışır. Bazen, granül buğday-lif takviyeleri kolonografiden önce kolon temizliği olarak önerilmektedir. (18)

Dergiler Besinler ayrıca, lifin kolonda mikroflorayı iyileştirmeye yardımcı olan iyi bir prebiyotik kaynağı olduğunu bildirmektedir. Lif açısından zengin gıdaların alımını arttırmak “iyi” kolon bakterilerin sayısını artırır ve sindirim sağlığınızı iyileştirir. (19)

Artan lif ve daha düşük kolorektal kanser oranları arasındaki bağlantı hakkında çelişkili raporlar var. Bununla birlikte, çoğu doktor, yeterli diyet lifi elde edilmesinin, kabızlığı tedavi etmeye, hemoroidleri önlemeye ve irritabl bağırsak sendromunun semptomlarını yönetmeye yardımcı olduğunu kabul eder. (20, 21)

İşte bağırsaklarınızı temizlemeye ve sindirim sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilecek birkaç yüksek lifli gıdalar.

Doğal bir kolon temizliği olarak diyetinize chia tohumları ekleyin

Chia tohumlarından bir çorba kaşığı günlük lif ihtiyacınızın yaklaşık% 20'si olan diyetinize 5 gram lif ekleyecektir. (22)

Chia tohumları aynı zamanda, makalenin ilerleyen kısımlarında da göreceğimiz gibi, aynı zamanda bağırsak temizliğine yardımcı olan zengin bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır.

Chia'yı tüketmenin birçok sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinin. tohumlar ve neden bir superfood olarak adlandırılırlar.

Kolon tohumu ile temizlik yapan kolon

Kabak çekirdeği üzerine atıştırmak, bunları salatalarınıza ekleyerek ya da smoothies içine koyarak bağırsaklarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

oz. (28 g) kabak çekirdeği porsiyonu size 5 gram lif verir ve zengin bir omega-3 kaynağıdır. (23)

Her gün diyetinize kabak çekirdeği porsiyonu eklemek, sindirim sisteminizden bağırsak parazitlerini öldürmeye yardımcı olabilir. (24)

Kabak çekirdeğinin kardiyovasküler faydaları ve kolesterol seviyenizi nasıl düşürebilecekleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Brokoli toksinlerin bağırsaklarından kurtulmaya yardımcı olur

Kolonunuzdaki toksinleri temizlemenin ve bir Fekal madde birikmesi düzenli olarak brokoli tüketmektir.

1 fincanlık brokoli (90 g) porsiyon, günlük lif gereksinimlerinizin yaklaşık% 10'u olan yaklaşık 2.5 gram lif verir. (25)

Brokoli ayrıca bağırsak sağlığınızı da iyileştirir çünkü kolonunuzdaki mikroflora dengesini koruyan sülforakan adı verilen bir bileşik içerir. (26)

Brokoli'nin aynı zamanda artriti yönetmek, kalbinizi sağlıklı tutmak ve göz sağlığınızı korumak için de iyi olduğunu biliyor muydunuz?

Kale sindirim sağlığını iyileştirmek için doğal bir besindir

Kale turpgillerden bir sebzedir ve Kolon sağlığı için süper besinlerden biri.

İyi lif içeriğinden başka, lahana, sağlıklı bağırsak bakterilerinin artmasına yardımcı olan prebiyotikler olarak adlandırılan maddeler içerir. Bu, kolonunuzdaki zararlı toksinlerin birikmesini önlemeye yardımcı olur ve dışkıyı daha kolay geçmenizi sağlar. (27)

Diyetinize lahana eklemenin birçok nedeni hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu makaleyi okuyunuz.

Probiyotik Gıdalarla Kolon Temizliği

Probiyotik içeren gıdalar tüketmek bağırsaklarınızı temizlemenin iyi bir yoludur. Sindirim sağlığınızı koruyun.

Probiyotik gıdaların faydaları üzerine araştırmalar, bağırsak sisteminizin sağlığını iyileştirmeye yardımcı olduklarını ve ayrıca bağışıklık sisteminizi harekete geçirdiklerini ortaya çıkarmıştır. Bağırsaklardaki probiyotikler ayrıca mikrobik enfeksiyona karşı da koruyabilir. (28)

İşte sağlıklı bir kolon diyetinin parçası olan probiyotik içeren yiyeceklerden bazıları.

Doğal bir temizlik için lahana turşusu

Kolonunuzdaki toksinleri daha hızlı temizlemenize yardımcı olmak için daha fazla lahana tüketebilirsiniz. Probiyotiklerle dolu.

Bir araştırmada, günde 10 gr lahana turşusu alan insanların daha iyi gastrointestinal sağlık rapor ettikleri bulundu. Düzenli olarak probiyotik lahana turşusu tüketmek kabızlığı önlemeye ve sindirimi iyileştirmeye yardımcı olabilir. (30)

Evde kolon temizliği için probiyotik yoğurt

Kolonunuzu temizlemenin ve bağırsak sağlığınızı iyileştirmenin bir başka yolu da probiyotik yoğurdu tüketmektir.

Yoğurt, iyileştirilmiş kolon sağlığı için gıdalardan biridir. sağlıklı bakteri kaynağı ve probiyotikler. 2017 yılında yayınlanan araştırmada, meyvelerle birlikte tüketilen yoğurdun, kolonunuzu probiyotikler, prebiyotikler, vitaminler ve mineraller ile besleyebileceği bulunmuştur. (31)

Kefir yoğurda benzer, ancak kolon sağlığınız için daha iyi. Bazı kefir türleri 60 bakteri türü sağlıklı bakteri ve maya içerir. Kefir ayrıca kolonunuzu mikropların zararlı etkilerinden koruyan benzersiz bir bakteri türü içerir. (32, 33) Kefir, bu 2 bileşenli kolon temizliğinde bulunan bir maddedir.

Daha fazla okuma: Bilimselliğe Göre Probiyotiklerin Kanıtlanmış Sağlığa Faydaları.

Kolon Temizliği için Prebiyotik Gıdaların Faydaları

Prebiyotik gıdalar nasıl bulunabilir? bağırsaklarınızı detoks yapmak istiyorsanız, doğal bir kolon temizliği olarak hareket edin

Bilim adamları, prebiyotiklerin probiyotikler için bir besin kaynağı olduğunu söylüyorlar. Bu, prebiyotik gıdaların tüketiminizi arttırmanın, daha sağlıklı bakterilerin oluşmasına yardımcı olduğu için bağırsak sağlığınızı iyileştirebileceği anlamına gelir. (19)

Prebiyotikler gibi davranan bazı yiyecekler pırasa, kuşkonmaz, sarımsak, soğan, buğday ve yulaf içerir. (19)

Kolon Temizleyici Bitkisel Çaylar

Kolonunuzu toksinlerden arındırmak ve sindirimini arttırmak için, zencefil, zerdeçal ve yeşil çay gibi çayları düzenli olarak tüketmelisiniz.

Bitkisel çaylar kullanarak bağırsak temizliği iyi çünkü sıvı alımını arttırmak ve sindirimi şifa ile iyileştirmek için toksinleri temizlersiniz.

Örneğin, bazı otlar bağırsaklarınız üzerinde müshil bir etkiye sahiptir, diğerleri de antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve diğerleri sindirimi rahatlatır.

sağlıklı bir kolon için kullanabileceğiniz bazı bitkisel çayları temizleyin.

Kolon sütü olarak zencefil

Araştırmacılar, zencefilin inflamasyonu azaltmaya yardımcı olan antimikrobiyal bileşenler içerdiğini bildiriyorlar. En güçlü bileşik – [6] -gingerol – gastrointestinal sistemde birikir ve kolon sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur. Zencefil, daha düşük kolorektal kanser vakalarına da bağlanmıştır. (34)

Kolon sağlığınızı güçlendirmek ve bağışıklığınızı güçlendirmek için nasıl zencefil çayı yapılacağını öğrenin.

Zerdeçalınızı temizlemek için zerdeçal

Zerdeçal, zencefil ile ilgili bir baharattır ve bir diğeri için mükemmel olan başka bir besindir. sağlıklı kolon diyeti.

AAPS Journal turmeric antiinflamatuar özelliklerinin gastrointestinal inflamasyonu azaltmaya yardımcı olduğunu bildirmiştir. Zerdeçal ayrıca toksinleri öldüren güçlü antimikrobiyal ve antioksidan bileşikleri de içerir. Zerdeçal da kolon kanserinin önlenmesine bağlanmıştır. (35)

Bu “altın baharat” ın şaşırtıcı sağlık yararları hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca lezzetli bir zerdeçal çayı için bir reçete bulabilirsiniz.

Sağlıklı bir kolon için yeşil çay

Yeşil çay doğal olarak temizler. Kolon, toksinleri temizlemeye yardımcı olan yüksek düzeyde antioksidanlar içerdiğinden dolayı.

Yeşil çayın tıbbi özellikleri ile ilgili çalışmalar, yeşil çayın gastrointestinal sistemi korumaya yardımcı olduğunu bulmuştur. Yeşil çayda kateşinler olarak adlandırılan antioksidanlar, bir anti-enflamatuar ve antikanser etkisine sahiptir. Tüketen yeşil çay, kolon kanserinin önlenmesine bağlanmıştır. (36)

Yeşil çayın sindirim sağlığınıza nasıl fayda sağlayacağı ve kilo vermenize nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Colon Detoks Suyu

Kolonunuzdaki toksinleri temizlemenin en iyi yollarından biri bolca içmektir. Sular.

Bilim adamları, sindirim kanalının sindirime yardımcı olması ve besin maddelerini besinlerden emmesi için gerekli olduğunu bulmuşlardır. Yeterli su içilmesi de bağırsak yolunun çeşitli bağırsak hastalıklarından korunmasına yardımcı olur. (37)

Lezzetli düz karın su tariflerimden birini deneyerek içme suyunun besin değerini ekleyebilirsin. Ya da, limon suyunun sisteminizden toksinleri temizlemesine nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.

Tuzlu Suyla Bağırsak Temizliği

Bazı insanlar da dışkılarını hızlıca temizlemenize yardımcı olacak bir tuzlu su sifonuyla kolonlarını temizler.

Bir çalışma Belirli yoga pozları ile birlikte tuzlu bir çözeltiyi içmenin kolonoskopiden önce kolonun temizlenmesine yardımcı olduğunu bulmuştur. (38)

Ev yapımı kolonunuzu temizlemek için, 1 litre ılık suda 2 çay kaşığı iyotsuz deniz tuzu veya Himalaya tuzu karıştırılmalıdır. Tuzu çözmek için iyice karıştırın. Bir bağırsak hareketine yardımcı olmak için aç karnına çabuk bir şekilde su içirin.

Tuzlu su fışkırtma risklerinden bazıları, bazı insanlarda bulantı, kusma ve halsizliktir. Kalp problemleriniz, böbrek problemleriniz, diyabetiniz veya yüksek tansiyonunuz varsa, tuzlu sudan kaçının.

Sağlıklı Kolon İpuçları

Kolon sağlığınıza bakmak, iyi hissetme duygularını arttırmanın en iyi yollarından biridir. Olguların çoğunda kolon temizliği sadece sağlıklı, lif bakımından zengin besinler ve bol miktarda su ve sıvı içmek anlamına gelir.

Doktorlar ayrıca kolonunuzun sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için kırmızı et ve işlenmiş gıda tüketiminizi sınırlandırmanızı tavsiye eder. (39)

Ayrıca diyetinizde yeterince lif aldığınızdan ve kolon sağlığınız için probiyotik gıdalar içerdiğinden emin olmalısınız.

Kabızlık çekiyorsanız, bu ev ilaçlarını veya bu doğal laksatifleri deneyin.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

75
Memo

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes