Koşu Ayakkabısı Almadan Bilmeniz Gereken 7 Şey


0
Koşu ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken husular vardır
Koşu ayakkabısı alırken dikkat edilmesi gereken husular vardır

Koşu, bacak kasları ve ayaklar üzerindeki basıncın ve yükün en fazla olduğu spor dallarından biridir. Sağlıklı bir şekilde spor yapmak, sakatlanmaların önüne geçmek ve üst düzey konfor için yapılan spora uygun ayakkabı seçimi önemlidir. Bu nedenle koşu ayakkabıları alınırken ayak üzerindeki basıncı minimize edecek, rahat hareket olanağı sağlayacak, ayak yorgunluğuna ve sakatlanmaya neden olmayacak, terletmeyen özellikte ayakkabılar seçilmelidir. Siz de koşu ayakkabısı satın alırken dikkat etmeniz gerekenleri merak ediyorsanız şu 7 temel konuya göz atabilirsiniz;

  • Ayak tipinize göre ayakkabı seçimi yapın

Çabuk yorulmayı ve spor sırasında ağrı, burkulma gibi durumlarla karşılaşmayı engellemek için ayak tipinize göre ayakkabı seçimi yapmalısınız. Düztaban ayaklar için taban kısmı düz, içi yumuşak destekli kauçuk tabanlı ayakkabılar tavsiye edilmektedir. Normal kemerli ayaklara sahip olanlar hemen hemen tüm ayakkabılarla rahatça hareket edebilir. En uygunu normal kemerli ayakkabılardır. Çukur tabanlı ayaklar içinse yüksek kemerli, derin ayak tabanı oyuntulu koşu ayakkabıları uygundur.

Koşu ayakkabıları her yerden ve her şekilde alınmaz işte dikkat etmeniz gereken 7 husus
Koşu ayakkabıları her yerden ve her şekilde alınmaz işte dikkat etmeniz gereken 7 husus
  • Koşu yapacağınız ortamın fiziksel koşullarını göz önünde bulundurun

Spor yapacağınız ortamın fiziksel şartları kıyafet ve ayakkabı seçimizi etkileyen en büyük etkendir. Eğer spor salonu gibi kapalı ortamlarda koşu yapacaksanız, yumuşak tabanlı, hafif destekli ve hava alan ayakkabı seçimi yapmanız uygun olacaktır. Fakat dış mekânlarda spor yapmayı tercih ediyorsanız güçlü taban yapısına sahip, hafif ayakkabılar seçmelisiniz. Engebeli arazilerde spor yapıyorsanız sakatlanma riskini ortadan kaldıracak bilek ve taban destekli, kalın tabanlı ayakkabılar daha uygundur.

  • Ayakkabının materyalinin sağlık açısından uygun olmasına dikkat edin

Yalnızca koşu için değil tüm sporlar için ayak sağlığınıza uygun ayakkabılar seçmelisiniz. Ayakkabı materyalinin sağlığa zararlı kimyasal maddeler ve ayağa bulaşan boyalar içermemesine dikkat etmelisiniz. Hava alan, terlemeye sebep olmayan, mantar oluşumunu engelleyici antibakteriyel materyalden üretilmiş ayakkabılar seçmek uzun vadede sağlık açısından son derece önemlidir.

  • Mevsim şartlarına uygun bir ayakkabı seçmeye özen gösterin

Yaz mevsiminde spor yapıyorsanız hafif, fileli ve pamuklu iç materyale sahip ayakkabılar almaya özen gösterin. Soğuk havalarda kullanmak için ayakkabı alıyorsanız tercihinizi kaymaz tabanlı, su almayan dış kaplamalı ayakkabılardan yana yapın.

  • Ayak anatominize uygun modelleri tercih edin

Koşu ayakkabıları genellikle düşük bilek oyuntulu ve destekli yüksek tabanlıdır. Bu sayede ayak anatomisine uyum sağlayarak uzun süreli aktivitede tahriş oluşumunu, yorulmayı ve incinmeyi engeller. Ayakkabı alırken ayakkabının bu özelliklerine dikkat edin.Koşu Ayakkabısı alırken nelere dikkat edilmeli

  • Üst düzey konfor için ortopedik ve orta taban destekli modelleri tercih edin

Orta taban ve parmak desteği uzun mesafe koşularında ayağın yorulmasını ve spor sonrası ağrı oluşumu engelleyecektir. Ortopedik ayakkabılar ayak sağlığı için en uygun ayakkabılardır.

 

  • Uzun mesafeli koşular yapacaksanız normal ayak numaranızdan yarım veya 1 numara büyük ayakkabı alın

Uzun mesafe koşu yapanlar ayak ağrılarından ve çabuk yorulmaktan şikâyet ederler. Bunu önlemek için ayağın spor sırasında şişebileceğini önceden hesap etmek gerekir. Spor nedeniyle genişleyen ayakları ayakkabı içinde rahat ettirmek için ayakkabının normalden yarın ile 1 numara kadar büyük olması gerekmektedir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
Zekice Zekice
0
Zekice
love love
0
love
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
lol lol
0
lol
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
omg omg
0
omg
Havalı Havalı
0
Havalı
win win
0
win
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission