Kreşe Giden Çocuklar İçin Kırtasiye


Kreşe başlayacak olan çocuklar, belirli bir süre de olsa anne ve babalarından uzak kalmaktadır. Bu süreçte evlerinden farklı bir mekan içerisinde ve yeni tanışacakları diğer çocuklarla beraber zaman geçirmektedir.

Anne ve babaların bu anlamda taşıdığı endişelerden birisi de, kullanacakları ürünler ve maruz kalacakları mekanın koşullarıdır. Bu konuda kullanılacak kırtasiye ürünlerinin kalitesi ve sağlık koşullarına uygun olup olmadığına çok dikkat edilmesi beklenir.

Kimyasal Madde İçeren Ürünlerden Uzak Durulmalı

Piyasada birçok marka tarafından çok çeşitli kırtasiye ürünleri satılmaktadır. Üretim konusunda her markanın farklı yöntemleri olsa da, mutlaka dikkat edilmesi gereken en önemli detay kullanılan malzemelerin içeriğidir.

Kimyasal madde içeren kırtasiye ürünleri çocuklar için fiziksel anlamda oldukça zararlı. Temas halinde olacakları bu ürünler onlar için kanser ve bunun gibi birçok hastalığın riskini beraberinde getirmektedir.

Malzemelerin Kullanımı Sırasında Meydana Gelen Riskler
Malzemelerin Kullanımı Sırasında Meydana Gelen Riskler

Kırtasiye ürünlerinin içeriğini anlatan kısımlar mutlaka ebeveynler tarafından incelenmeli ve sadece Sağlık Bakanlığı ile Dünya Sağlık Örgütü’nün onay verdiği ürünler tercih edilmelidir.

Çocukların temas halinde bulunması durumunda zararı dokunmayacak, organik ya da buna benzer ürünler ile üretilen kırtasiye malzemeleri çok daha güvenli ve sağlıklı seçeneklerdir.

Çocukları etkilemek adına ambalaj ve baskılarında dikkat çekici öğelere yer veren kırtasiye malzemelerinin birçoğu, sağlık açısından oldukça zararlı. Bu nedenle kırtasiye alışverişinde ambalajdan ziyade içeriklerine ve kullanım şekillerine dikkat etmek gerekiyor.

Malzemelerin Kullanımı Sırasında Meydana Gelen Riskler

Anne ve babalar kreşe giden çocuklarının bu süreçte neler yaptığını elbette merak etmektedir. Kreşe giden çocukların yaş aralığına bağlı olarak; en meraklı oldukları dönem olduğunu da söylemek mümkün.

Kullanacakları malzemeleri elleri ile incelemeleri, ağızlarına götürmeleri, etraflarında kullanmayı denemek istemeleri bu sürecin parçalarını oluşturuyor.

Boyalar, kalemler, silgiler, defterler ve birçok resim malzemesi, plastik madde içermektedir. Özellikle ağız yolu ile inceledikleri zaman mikrop alma riskleri de artmaktadır.

Kreşe Giden Çocuklar İçin KırtasiyeKreşe Giden Çocuklar İçin Kırtasiye
Kreşe Giden Çocuklar İçin Kırtasiye

Hijyenik koşulları tam olarak yerine getirilmiş, bakteri barındırmayan, temizlenebilen ve kir tutmayan kırtasiye malzemeleri ile bu riski en az seviyede tutmak mümkün olacaktır.

Elbette kreş içerisinde öğretmenlerin ve diğer uzmanların da çocuklara yardım etmesi zorunludur. Malzemeleri nasıl kullanmaları gerektiği konusunda gerekli eğitimi onlar verecektir.

Kullanılan oyuncakların da gerekli sağlık koşullarına göre üretilmiş olması önemlidir. Zararlı madde içermeyen plastik ürünler ve özellikle ahşap ağırlıklı kırtasiye malzemeleri güvenli seçeneklerdir.

Marka, Malzeme ve Fiyat Uygunluğu Mümkün

Anne ve babalar arasındaki en büyük yanılgılardan birisi de; her zaman pahalı olan kırtasiye ürünlerinin kalite ve sağlık açısından en uygun olduğu düşüncesidir.

Bu anlamda hem fiyatı ile uygun hem de malzemeleri açısından güvenilir markalar da bulunmaktadır. Ebeveynlerin alışveriş öncesinde iyi bir araştırma yapması gerekecektir.

Marka, Malzeme ve Fiyat Uygunluğu Mümkün
Marka, Malzeme ve Fiyat Uygunluğu Mümkün

Kullanılan okul çantasının malzemesi bile temas dolayısı ile kanserojen maddeleri çocuklara taşıyabilir. Uluslararası seviyede güvenilirliğini kanıtlamış, fiyatları ile her bütçeye uygun gelen ve çocuklar için kullanışlı sayılacak kırtasiye malzemeleri onların sağlığını da güvence altına alacaktır.

EN71 sertifikası ve Avrupa standartlarına olan uygunluğu kanıtlayan CE damgası, mutlaka kırtasiye malzemelerinde aranması gereken iki önemli detaydır.

Anne ve babalar bu şekilde eleme yaparak, kreşe başlayacak çocuklarının kullanması için kırtasiye malzemelerini kolaylıkla seçebilirler.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Mutlu Mutlu
0
Mutlu
Korkunç Korkunç
0
Korkunç
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Zekice Zekice
0
Zekice
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Havalı Havalı
0
Havalı
Mehmet

Çaylak

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

Şunlar da hoşunuza gidebilir

Daha Fazla Genel

Bunlar da var

Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin