Lavanta Yağı: Saç, Deri ve Daha Fazlası İçin Kullanım ve Yararları (Bilim Tabanlı)


92

Lavanta esansiyel yağı, cildinizin ve saçınızın sağlıklı görünmesini sağlayan popüler bir yağdır. Lavanta yağı, stresi hafifletmek, baş ağrısından kurtulmak, yatıştırıcı ağrı ve cildinizdeki mikropları öldürmek gibi birçok kullanıma sahiptir. Ayrıca antifungal özellikleri nedeniyle kepek ya da sporcunun ayağını tedavi etmek için lavanta esansiyel yağı kullanabilirsiniz.

Lavanta yağının bu kadar popüler bir esansiyel yağ olmasının nedenlerinden biri, en çok yönlü şifa yağlarından biri olmasıdır. Lavanta yağının antimikrobiyal özellikleri ve hoş kokusu, birçok rahatsızlığı tedavi etmek için taşıyıcı yağlarla kullanabileceğiniz anlamına gelir. Lavanta yağı aynı zamanda cildinizde leke tedavisi olarak doğrudan kullanmak için yeterince hassastır.

Bu makalede, lavanta yağının birçok kullanımı hakkında bilgi edineceksiniz. Lavanta esansiyel yağının neden cildinize, saçınıza ve zihninize iyi geldiği konusunda bilimin ne dediğini öğreneceksiniz.

Yazıda neler var

Lavanta Yağı Nedir (Lavanta Esansiyel Yağı)

Lavanta esansiyel yağı lavanta bitkisinin çiçeklerinden elde edilir. ( Lavendula angustifolia ). İnsanlar şifalı özellikleri nedeniyle yüzyıllardır lavanta özleri kullandılar.

Lavanta yağı, akıl ve genel sağlığınız üzerinde olumlu etkisi olduğu bilinen kimyasallar içerir.

Lavanta bileşimi, lavantanın bileşimi ile ilgilidir. linalool, linalil asetat, lavandulil asetat ve kafur gibi uçucu yağlar içerir. (1) Bu yağlar, lavanta esansiyel yağının verimini ve bileşimini etkileyebilen bir damıtma yöntemiyle ekstre edilir. (2)

Lavanta esansiyel yağı, belirgin bir kafur kokusuna sahip, çok çiçek ve tanınabilir bir kokuya sahiptir. Araştırmacılar lavantadaki linalool kokusunun, sakinliği tetikleyen ve uykuyu arttıran hoş bir koku olduğunu söylüyorlar. (3)

Birçok uçucu yağın aksine, bir damla veya iki lavanta yağını doğrudan bir cilt tedavisi olarak cildinize yerleştirebilirsiniz. Aslında, dergi Hücre Proliferasyonu lavantanın cildiniz için iyi olan en temel esansiyel yağlardan biri olduğunu bildirmektedir. (4)

Lavanta yağını daha geniş cilt bölgelerinde kullanmak için lavanta yağını bir taşıyıcı yağda seyreltmelisiniz. Lavanta yağını inceltmek için kullanabileceğiniz bazı taşıyıcı yağlar zeytinyağı, tatlı badem yağı, hindistan cevizi yağı veya jojoba yağıdır.

Genel olarak, her bir çorba kaşığı yağı için 4-5 damla lavanta esansiyel yağı kullanmalısınız. veya her 1 oz (30 ml) taşıyıcı yağ için 10-12 damla.

Lavanta Yağı Ne İçin İyi? Lavanta Esansiyel Yağı Faydaları

Lavanta esansiyel yağı, bir taşıyıcı yağda inceltiniz ve topikal olarak uygularsanız, cildinize ve saç derisine fayda sağlar. Rahatlatıcı veya sakinleştirici etkisinden istifade etmeniz gerekiyorsa, hoş kokuyu solumak için bir difüzörde lavantayı da kullanabilirsiniz.

Lavanta yağının iyileştirici özelliklerinin araştırılması, iddia edilen birçok kişinin bilimsel bir temeli olduğunu göstermiştir. yararlanır. Lavanta yağının kullanıldığı durumlar arasında şunlar yer alır: (5)

 • Aknenin azaltılmasına yardımcı olabilecek antibakteriyel özellikler
 • Daha iyi uyumanıza ve anksiyeteyi hafifletmenize yardımcı olabilecek karminatif etkiler
 • Fungal cilt hastalıklarının iyileşmesine yardımcı olan mantar önleyici özellikler
 • Doğal olarak depresyonu tedavi etmeye yardımcı olmak
 • Ağrılı yanıkları yatıştırmaya ve yara iyileşmesini hızlandırmaya ve hızlandırmaya
 • Böcek ısırıklarından kaşıntı ve kızarıklıktan kurtulma
 • Bilişsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olma

Neden Lavanta Yağı gerçekten sizin için iyi? : Lavanta Yağı Avantajları ve Kullanımları

Cildinizin görünümünü iyileştirmek, kepekten kurtulmak ve daha sakin hissetmek için lavanta yağını kullanmak için birçok nedene daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Akne için Lavanta Yağı

Lavanta esansiyel yağının antimikrobiyal özellikleri, akne salgınlarını, sivilceleri ve püstülleri tedavi etmek için lavanta kullanabileceğiniz anlamına gelir.

La gibi birçok uçucu yağın antibakteriyel özelliklerinin araştırılması Vender onları anti-akne aktivitesine sahip buldu. Lavanta yağı, çoğu zaman akne salgınlarının nedeni olan Propionibakterium acnes suşlarına karşı etkilidir. Lavanta yağı, ciltte sadece 5 dakika sonra bakteriler üzerinde etkili olmuştur. (6)

2017 yılında araştırmacılar, antimikrobiyal aktivitesi nedeniyle akne için lavanta esansiyel yağını kullanabileceğinizi bildirdi. (7)

Lavanta yağının sivilce için iyi olmasının bir diğer nedeni, sinirlerinizi yatıştırmaya yardımcı olmasından kaynaklanmaktadır. Dermatologlar akne salgınlarının sıklıkla stres nedeniyle olduğunu bildirmektedir. (8)

Akne için lavanta yağı nasıl kullanılır

Akne tedavisinde lavanta yağı kullanmanın en iyi yollarından biri lavanta ve çay ağacı yağının bir kombinasyonunu kullanmaktır.

Bu nasıl yapılır? lavanta akne tedavisi yapın:

 1. 5 oz ile lavanta yağı ve çay ağacı yağı 5 damla karıştırın. (30 ml) tatlı badem yağı veya başka bir taşıyıcı yağ.
 2. Temiz ellerinizi kullanarak, cildinizi temizlemek ve nemlendirmek için akne ile etkilenen cildinize birkaç damla lavanta çare masajı yapın.
 3. Sabah ve akşam tekrarlayın. Akne sivilcelerinden kurtulmaya yardımcı olmak için.

Akne ve diğer cilt rahatsızlıkları için doğal ilaçlar olarak kullanılan daha temel yağlar hakkında bilgi edinin.

iyi Ciltler İçin Lavanta Yağı

Lavanta, iyi olan uçucu yağlardan biridir. cildiniz için anti-enflamatuar ve yatıştırıcıdır.

Brezilyalı araştırmacılar, lavanta esansiyel yağının uygulanmasının topikal olarak enflamasyonu ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. (9)

Lavandin, linalil asetat ve sitronella gibi lavanta yağındaki bileşikler, cilt üzerindeki bakteri sayısını azaltmaya yardımcı olur. Bu, topikal tedavilerde bir bileşen olarak lavanta yağının kullanılmasının enfeksiyonları önlemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. (10)

Cildiniz için lavanta yağı kullanmak için, iyi bir taşıyıcı yağ ile birleştirmek önemlidir. Örneğin, 2018'de yayınlanan araştırmada, jojoba yağı, hindistancevizi yağı ve zeytinyağı gibi yağların cilt üzerinde koruyucu bir bariyer oluşturmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. (11)

Lavanta ve hindistancevizi yağı veya lavanta ve jojoba yağı cildinizi nemlendirmeye yardımcı olur ve nemlendirir ve mikrop içermez.

iyi ciltler için lavanta yağı nasıl kullanılır

 1. 4 damla lavanta yağı ile karıştırın hindistan cevizi yağı veya jojoba yağı gibi bir yemeklik yağ kaşığı.
 2. Cildinizin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak için avuçlarınızdaki yağın birazını ovun ve yüzünüze, boynunuza veya bacaklarınıza uygulayın.

Her zaman bir nokta testi yapın Bazı raporlar lavanta yağının kontakt dermatite yol açabileceğini söylediğinden, öncelikle cildinizde. Bununla birlikte, cildinize lavanta yağı kullanırken yüksek dozda cilt tahrişleri meydana gelir. (12)

Lavanta ve hindistancevizi yağının bir kombinasyonunun yüzünüzün cildini korumasına ve harika hissetmesine yardımcı olabileceğine dair daha fazla bilgi edinin.

Lavanta Yağı Yaraları dezenfekte etmek ve Cildin İyileştirmesini Sağlamak

Lavanta'nın neden iyi olmasının başka bir nedeni cildiniz için lavantanın esansiyel yağı, iyileşme zamanının hızlanmasını sağlar.

Lavanta yağındaki antioksidan özellikler cildinizde kollajen üretimini artırmaya yardımcı olur. Araştırmacılar, lavanta yağının yaralara uygulanmasının kollajen replasmanını hızlandırdığını bulmuşlardır. Sonuç, lavanta kullanıldığında yaraların daha hızlı iyileşmesiydi. (13)

Linalool gibi lavanta esansiyel yağlarındaki bileşikler ayrıca hafif bir deri dezenfektanı olarak işlev görür ve yaradaki enfeksiyonun önlenmesine yardımcı olur. (14)

Diğer araştırmacılar, lavantanın yara iyileşmesi için en hafif esansiyel yağlardan biri olduğunu bulmuşlardır. (4)

Lavanta yağını kullanarak yaraları ve kesileri nasıl iyileştirirsiniz

Cildinizdeki küçük küçük yaralar veya kesikler için, aşağıdaki lavanta esansiyel yağını ve cadı yağı çözeltiini kullanabilirsiniz:

 1. Her bir lavanta 5 damla ekleyin esansiyel yağ ve çay ağacı yağı 1 fl.oz. (30 ml) cadı ela ve iyi karıştırın.
 2. Lavanta yara çare içinde bir pamuk topu daldırma ve yavaşça yarayı temizleyin.
 3. Yara iyileşene kadar günde 2 veya 3 kez ilaç uygulayın.

Yaralanmayı önlemek için yaraları tedavi etmenin uygun yolları hakkında daha fazla bilgi edinin. Ayrıca cadı için daha fazla kullanım alanı bulabilirsin.

Lavanta Yağı Duyarlı Yanıklara

Cildinizdeki lavanta esansiyel yağı için başka bir kullanım da ciltte hasarı ve yanıklardan kaynaklanan tahrişleri azaltmaktır.

Güneş yanığı veya termal yanıklar kabarmaya, kızarıklığa, şişmeye ve ağrıya neden olur. Ancak, lavanta gibi uçucu yağlar, yanıklara zarar vermiş cildin tedavisine yardımcı olabilir.

2018'de yayınlanan araştırmada, lavanta esansiyel yağının uygulanmasının, yanma sonucu oluşan deri şişmesini azaltmaya yardımcı olduğu bulunmuştur. Lavanta yağının yanıklara yatkınlığı, anti-enflamatuar ve anti-histamin özelliklerinden kaynaklanır. (15)

Diğer çalışmalar, lavanta gibi uçucu yağların yanıklara iyi gelmesinin yararlı olduğunu göstermiştir, çünkü bunlar mikrobiyal büyümeyi engellemeye ve yara iyileşmesini hızlandırmaya yardımcı olmaktadır. (16)

Yanık için lavanta yağı nasıl kullanılır

Lavanta yağının cildin iyileşme potansiyelini aloe vera ile birlikte kullanarak artırabilirsiniz. Aloe vera yanıkları tedavi etmek için en iyi bilinen doğal ilaçlardan biridir. (17)

Yanmış cildin tedavisi için kendi lavanta tuzağınızı nasıl yapabilirsiniz:

 1. Aloe veranın bir çorba kaşığına 5 damla saf lavanta yağı ekleyin ve iyice karıştırın.
 2. Lavanta yanık merhemini liberal olarak uygulayın. iltihaplı cildiniz
 3. Ağrınızı hafifletmeye yardımcı olmak ve yanıkların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olmak için günde 3 kez uygulayın.

Yanıkların başarılı bir şekilde tedavi edilmesi ve yapılmaması gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin ve ne kadar sürdüğüne dair cevabı öğrenin. Güneş yanığı iyileşir.

Lavanta Yağı, çeşitli cilt tahrişlerini yatıştırır.

Lavanta esansiyel yağı, çeşitli cilt tahrişleri, kızarıklıklar ve egzamalarla çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Örneğin, güçlü antibakteriyel ve antifungal özellikleri cilt enfeksiyonlarını azaltmaya yardımcı olur. Lavanta aynı zamanda doğal bir stres giderici ve stres bilinen bir egzama tetikleyicidir.

2017 'da yayınlanan bir çalışmada, esansiyel yağların, cilt hastalıklarını tedavi etmek için potansiyel antimikrobiyaller olarak kullanıldığı ve lavanta yağının antiseptik, antibakteriyel ve Dermatit, egzama, sedef hastalığı, kaşıntı, rosacea ve daha fazlası gibi durumlarda iyileştirici ajan olarak kullanılan antifungaldir. (45)

Cilt tahrişleri için lavanta yağı nasıl kullanılır

Lavanta yağı, cilt tahrişlerini iyileştirmek için yatıştırıcı bir topikal uygulama oluşturmak üzere aloe vera veya taşıyıcı yağ ile karıştırılabilir. Virgin hindistancevizi yağı, egzama ve diğer birçok taşıyıcı yağları tedavi etmek için mükemmeldir.

 1. 1 çorba kaşığı ile 4-5 damla lavanta yağını karıştırın. bakire hindistan cevizi yağı veya aloe vera
 2. Tahriş, kaşıntı ve kızarıklığı azaltmak için çare döküntülerini hafifçe uygulayın.
 3. İyileşme sürecini hızlandırmak ve kurtulmak için hindistan cevizi yağı karışımını günde 2-3 kez uygulayın. Döküntüler

Ekstra okumalar: Egzama Tedavisinde Esansiyel Yağlar Nasıl Kullanılır.

Canker Yaraları İçin Lavanta Yağı

Lavantada bir uçucu esans yağı olması, damla veya iki lavanta kullanabileceğiniz anlamına gelir. Ağızda bulunan kemik yaralarından kurtulmak için yağ.

Bir randomize kontrollü çalışma, lavanta yağının ağız ülserlerinin sayısını azaltmaya yardımcı olabileceğini buldu. Saf lavanta yağının uygulanması, inflamasyonu önemli ölçüde azaltmaya yardımcı oldu ve oral ülserlerin iyileşme süresini hızlandırdı. (18)

Avrupa Dişhekimliği Dergisi lavanta yağı gibi uçucu yağların bazı oral patojenlere karşı antibakteriyel aktiviteye sahip olduğunu bildirmiştir. Bununla birlikte lavanta, ağızdaki bakterileri öldürmede çay ağacı yağı veya nane yağı kadar etkili değildi. (19)

Canker yaralarını tedavi etmek için saf lavanta esansiyel yağı nasıl kullanılır

 1. 1-2 damla lavanta yağını doğrudan burun akıntısına koyun.
 2. Günde 3 kez tekrarlayın ve lavanta yağını kullanmaya devam edin. Kanser iyileşene kadar ağrıyor.

Ağzınızda ağrılı şişlikler veya kabarcıklar olmasının nedenini ve onları düzeltmek için neler yapabileceğinizi başka neler bulabilirsiniz.

Lavanta Yağı Anti-İnflamatuar ve Eklem Ağrısını Azaltır

Lavanta masaj yağı, ağrı ve rahatsızlığa neden olan eklemlerinizdeki iltihabı hafifletmeye yardımcı olabilir.

Lavanta yağının ağrı giderici etkilerine yönelik bilimsel araştırmalar, lavantanın analjezik, antiinflamatuar ve antioksidan özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. . Aslında, lavanta, bazı geleneksel reçetesiz (OTC) ağrı kesiciler kadar etkili olabilir. (9)

İnsanlar üzerinde yapılan denemelerin sistematik bir incelemesi, aromaterapide kullanılan lavanta masaj yağının, kronik ağrı semptomlarını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur. (20)

Diğer çalışmalar, akupunkturun lavanta yağıyla birlikte bel ağrısını önlemeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. (20)

Kronik ağrının tedavisine yardımcı olmak için lavanta yağı nasıl kullanılır

Lavanta esansiyel yağını, ağrı giderimi için diğer iyi bilinen esans yağlarıyla birleştirebilirsiniz. Acıyı rahatlatmak için en iyi yağlardan bazıları nane yağı, okaliptüs yağı, biberiye yağı ve kekik esansı yağıdır.

Sızma zeytinyağı, hindistancevizi yağı gibi bir taşıyıcı yağa birkaç damla en sevdiğiniz esansiyel yağları ekleyin veya jojoba yağı. Ağrı giderici lavanta yağını ağrı kesici ağrılarınız için her gün ağrıyan dizinize, eklemlere ya da belinize masaj yapın.

Alternatif olarak, banyonuza lavanta yağı ekleyebilir ve acılarınızı gidermenize yardımcı olabilirsiniz. 1 veya 2 bardak Epsom tuzu ile birlikte banyo suyunuza bir taşıyıcı yağda seyreltilmiş birkaç damla lavanta yağı ekleyin.

Kronik ağrı ve iltihap belirtilerini yönetmeye yardımcı olan diğer temel yağlar hakkında daha fazla bilgi edinin. 19659004] Lavanta Yağı Menstrual Ağrıyı Azaltmaya Yardımcı Olur

Eğer döneminiz boyunca ağrılı kramplardan muzdaripseniz, o zaman adet ağrılarınız için lavanta yağı kullanmayı deneyin.

Lavanta yağ masajı kullanan kadınlarda lavanta yardımına yönelik bir çalışma yapıldı. dismenore belirtileri azaltmak (adet krampları). Bilim adamları, lavanta karın masajının, dönem ağrısını tedavi etmek için etkili bir bitkisel ilaç olabileceğini bildirdi. (21)

Ayrıca, lavanta esansiyel yağını dağıtarak aylık karın kramplarından kurtulmak için lavanta yağı kullanabilirsiniz. Deneysel bir klinik çalışma, lavanta yağı solumasının da menstrüel ağrıyı hafiflettiğini ortaya koydu. (22)

Daha fazla okuma: Menstrual krampları rahatlatmak için en iyi doğal yollar (Research Based).

Menstruel kramp ve rahatsızlık tedavisi için lavanta yağı nasıl kullanılır

Ne zaman karnına masaj için lavanta masaj yağı kullanabilirsiniz Menstrual ağrı yaşarsınız.

Ya da uyurken, difüzörünüze lavanta yağı koyarak, sakinlik hissi uyandırabilir ve adet kramplarından kurtulabilirsiniz.

Lavanta Yağı Yardımı Ayak mantarının iyileşmesine yardımcı olur

Lavanta yağı iyi Ayaklarınız için mantar enfeksiyonlarını öldürmeye ve ayaklarınızı güzel koklamaya yardımcı olabilir.

Bilimsel araştırmalar, linalool gibi lavantadaki bileşiklerin güçlü bir fungisit etkisine sahip olduğunu keşfetmiştir. Fungal enfeksiyonları lavanta ile tedavi etmek, enfeksiyonu tedavi etmeye ve daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı olur. Ayrıca, lavanta ve çay ağacı yağının daha güçlü bir antifungal kombinasyon olduğu bulunmuştur (23, 24)

Bir çalışmada, tuzla lavanta ayak banyosunun da sporcunun ayağını doğal olarak tedavi etmenin etkili bir yolu olduğu bulunmuştur. (25)

Ayak parmaklarınız arasında kaşıntıdan kurtulmak için lavanta yağı nasıl kullanılır

Lavanta yağının atletik özelliklerini iyileştirmek için tıbbi özelliklerini kullanmanın birçok yolu vardır.

Bir damla lavanta koy Ayak parmaklarınız arasında yağ ve sonra mantar enfeksiyonundan kurtulmak için yağı cildinize masaj yapın.

Ya da ayaklarınız için yeterince büyük bir kase kullanarak ayaklarınızı ıslatmak için lavanta yağı banyosu yapın. Ilık su ile yarı dolu kadar doldurun, bir taşıyıcı yağ ve 2 yemek kaşığı Epsom tuzları seyreltilmiş birkaç damla lavanta yağı ve çay ağacı yağı ekleyin. Ayak mantarlarını tedavi etmek için lavanta suda 10-15 dakika bekletin.

Lavanta Yağı, Mantar Çivi Enfeksiyonlarını Doğal Olarak Tedavi Edecek

Ayrıca, eğer kalınsa tırnaklarınıza bir veya iki saf lavanta yağı koyabilirsiniz. ve mantar enfeksiyonu nedeniyle küflenir.

Genel Mikrobiyoloji Derneği antifungal özellikleri veya lavanta esansiyel yağı üzerinde araştırmalar yürütmüştür. Araştırmacılar, Lavandula yağının mantar patojenlerine karşı son derece güçlü olduğunu ve tırnak mantarı enfeksiyonunu tedavi etmek için kullanılabileceğini söyledi. (26)

Tırnak mantarı için lavantayı kullanmanın yanı sıra, mantar tırnak enfeksiyonlarından kurtulmak için başka neler yapabileceğinizi öğrenin.

iyi ve Sağlıklı Saçlar için Lavanta Yağı

Lavanta yağı saçlarınız için iyidir Çünkü saç büyümesini teşvik eder, kepeği durdurur, saç derisi enfeksiyonlarını önler ve saçınıza parlaklık ve vücut verir.

Saçınızı harika tutmak için lavanta kullanmanın bazı yollarına bakalım.

Lavanta Yağı Saç Dökülmesini Önlemek İçin Yardım

Lavanta saçlarınız için iyidir çünkü saç gelişimini destekleyebilir.

Fareler üzerinde yapılan bir çalışmada, lavanta yağının saç büyüme teşvik edici özellikleri olduğu bulunmuştur. 4 hafta boyunca günde bir kez lavanta yağı uygulaması saç foliküllerinin sayısını arttırmaya ve dermal kalınlığını arttırmaya yardımcı oldu. (27)

Saç büyümesini teşvik etmek için lavanta yağı nasıl kullanılır:

Şampuanınıza saf lavanta yağı ekleyebilirsiniz. Şampuanın her onsunda 10-12 damla lavanta yağı kullanmayı deneyin. Normal şampuanı kullanacağınız gibi lavanta şampuanını kullanın.

Ya da 2 damla lavanta yağı ve 2 damla biberiye yağı bir yemek kaşığı zeytinyağına ekleyin. Yağları saç derisine günlük olarak masaj yapın ve lavanta şampuanı ile yıkamanız için 30 dakika bekletin.

Sağlıklı saç gelişimini desteklemek ve saçın incelmesini önlemeye yardımcı olmak için biberiye yağı kullanmanın yararları hakkında bilgi edinin.

Lavanta Yağı ve Çay Ağacı Kepek Yağı

Lavanta yağının antifungal özellikleri, kuru lapa içeren bir kaşıntıdan kurtulabilmeniz anlamına gelir.

Lavanta ve çay ağacı yağının kullanılmasının nedeni, çay ağacı yağının kafa derisini kaşınmaya yardımcı olmasıdır. . Bir çalışma,% 5 çay ağacı yağı şampuanının kepek için etkili bir doğal ilaç olduğunu bulmuştur. (28)

Kepek kontrolü için çay ağacı ve lavanta yağı kullanmak için, her bir esansiyel yağı 5 damla en sevdiğiniz şampuanın bir onsuna ekleyin. Lavanta / çay ağacı yağı şampuanı ile saçlarınızı düzenli olarak yıkayın ve durulamadan önce 5 dakika bekletin.

Lavanta Yağı Doğal Bir Saç Kremi Olarak

Hindistan cevizi yağıyla lavanta yağı kullanın. saç. Bir lavanta hindistan cevizi yağı saç maskesi de kaşıntılı kafa derisi mantar enfeksiyonlarını önleyecek ve tedavi edecektir.

Çalışmalar, hindistancevizi yağının kırılgan saçları önleyen saça nemi kilitlemeye yardımcı olduğunu göstermiştir. (29) Diğer çalışmalar, hindistancevizi yağının, saç dökülmesini önlemek için saç köklerinin güçlendirilmesine de yardımcı olabileceğini göstermiştir. (30)

Saçlarınızı lavanta ve hindistan cevizi yağıyla nemlendirmek için 8 damla lavanta yağı 2 yemek kaşığı sıcak hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Lavanta yağı karışımını kafa derisine iyice masaj yapın, duş başlığıyla kapatın ve 30 dakika bekleyin. Lavanta Yağı Respiratuar Hastalıklarını Yatıştırıcı Olabilir

Lavanta yağı, iltihap ve tahrişi azaltmak için yararlı olduğu için, öksürük ve diğer solunum problemlerini önlemek için lavanta esansiyel yağı kullanabilirsiniz.

lavanta yağı solumak, bronşiyal astım ile ilişkili inflamatuar yanıtları azaltmaya yardımcı oldu. (31)

Bu makalede daha önce gösterildiği gibi, lavanta yağı güçlü antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve lavanta buharını solumak solunum yolu enfeksiyonlarının şiddetini azaltmaya yardımcı olabilir.

Göğüs tıkanıklığını temizlemek için lavanta yağı nasıl kullanılır

 1. sıcak suyla doldurun ve 4 damla lavanta yağı ve 4 damla okaliptüs yağı ekleyin.
 2. Başınızı bir havluyla kaplayın ve 5-10 dakika derin nefes alın.
 3. Tıkanıklığı gidermek için her gün tekrarlayın. soğuk daha hızlı.

Tıkanıklıktan kurtulmak ve daha kolay nefes almak için kullanabileceğiniz daha fazla doğal malzeme hakkında bilgi edinin.

Lavanta Yağı İyi Beyin Sağlığını Teşvik Ediyor

Lavanta yağı kullanmanın en bilinen faydalarından biri. Ruh sağlığınız ve duygularınız üzerinde olumlu bir etkisi vardır.

Bilim adamları, lavanta bileşiği linaloolün beyin fonksiyonlarını iyileştirmeye yardımcı olduğunu keşfetmişlerdir. Lavanta'nın antioksidan etkisi, oksidatif stresin sonuçlarını dengelemeye yardımcı olur ve Alzheimer hastalığı ile ilişkili bilişsel bozukluğu önleyebilir. (32)

Difüzörünüze bir miktar koyarak ve soluyarak lavanta yağından faydalanabilirsiniz.

Kaygıyı Azaltmaya Yardımcı Olabilmek için Lavanta Yağı

Lavanta yağı da iyi bir zihin sağlığını desteklemektedir çünkü terapötik bileşenleri stresle başa çıkmaya yardımcı olur. ve anksiyete.

Bilim adamları, linalool'ü anti-anksiyete etkisi olan lavantadaki bileşik olarak tanımladılar. Linalool, beyindeki anksiyete hisleriyle bağlantılı belirli enzimleri inhibe etti. (33)

Genelleştirilmiş anksiyete bozukluğu olan 530'dan fazla yetişkin üzerinde yapılan bir çalışmada, lavanta yağı kullanan bir ticari preparatın ruh sağlığını ve yaşam kalitesini iyileştirmede yardımcı olduğu bulunmuştur. (34)

Kaygıdan kurtulmak için lavanta yağı nasıl kullanılır

Endişe, trepidasyon veya endişe duygularını önlemek için, birkaç damla lavanta yağını tapınaklarınıza masaj yapın ve derin nefes alın.

Lavanta Yağı Depresyonu Hafifletebilir

Ayrıca, lavanta yağının zihniniz üzerindeki olumlu etkisinin de depresif bozuklukların yönetilmesine yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır.

Bir pilot çalışma, doğumdan sonra lavanta yağı kullanan kadınların doğum sonrası depresyon riskini azaltabileceğini göstermiştir. (35)

UsSağlığı Klinisyeni lavanta yağındaki bileşiklerin depresyon belirtilerini önlemeye yardımcı olabilecek bir anti-endişe etkiye sahip olduğunu bildirmiştir. Lavanta yağının beyindeki etkisi, mutluluk duyguları ve iyi olma haliyle bağlantılı olan serotonin seviyelerini etkiler. (36)

Depresyon için lavanta yağı nasıl kullanılır

Rahatlamak ve ruh halinizi hafifletmek için sıcak bir banyoya bir taşıyıcı yağda seyreltilmiş birkaç damla lavanta yağı ekleyebilirsiniz.

şakağınızda, alnınızda ve kulaklarınızın arkasında canlandırıcı bir masaj yağı olarak kullanmak için taşıyıcı yağ içeren lavanta yağı. Ya da sadece odadaki lavanta yağını dağıtır.

Lavanta Yağı Daha İyi Uyumanıza Yardımcı Olur

Lavanta yağı rahatlamanıza ve kaygıyı azaltmanıza yardımcı olduğundan, lavanta derin uyku için en önemli esanslardan biridir.

bir difüzör içinde lavanta yağı kullanarak nefes almayı azaltır ve uyku kalitesini artırır. 79 öğrenciden oluşan bir deneme, gece boyunca uykuya dalmak ve lavanta yağını solumak için iyi alışkanlıklara sahip olmanın uyku düzenini geliştirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur. (37)

Uyumak için yatak odanızda lavanta yağı nasıl kullanılır

Daha iyi bir gece uykusu almak istiyorsanız, lavanta yağının üzerine birkaç damla esansiyel lavanta yağı koyabilirsiniz.

Baş ağrısı

Lavanta esansiyel yağındaki uçucu yağlar baş ağrısından ve hatta migrenden kurtulmak için iyidir.

Çünkü lavanta yağı, anksiyeteyi, stresi azaltmaya ve bilişsel kabiliyetini azaltmaya yardımcı olduğundan, migrenin bazı nedenlerini çözebilir. 19659003] Avrupa Nörolojisi Dergisi lavanta esansiyel yağını 15 dakika boyunca solumayın migrenlerin sayısını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olduğunu da bildirdi. (38)

Migren kabartması için lavanta yağı nasıl kullanılır

3 damla lavanta yağını, 2 damla nane yağıyla, sızma zeytinyağı gibi bir taşıyıcı yağ çorbası kaşığıyla karıştırın. Baş ağrısının ilk belirtisinde, lavanta yağı başağrısı merhemine tapınaklarınıza masaj yapın.

Nane yağı da baş ağrısı ağrısını hafifletmeye yardımcı olan iyi araştırılmış bir esansiyel yağdır. (39)

Baş ağrısından veya migrenden doğal olarak kurtulmanın diğer doğal yolları hakkında bilgi edinin.

Lavanta Yağı Kullanmanın Diğer Yolları

Böcek ısırıkları ve böcek kovucuları için lavanta yağı

Çalışmalar lavantayı göstermiştir. esansiyel yağ, DEET kadar etkili olan ve 2 saate kadar dayanabilen doğal bir böcek kovucudur. (40)

Doğrudan bir böcek ısırığı üzerine bir damla lavanta yağı koymak, kaşıntıyı, kızarıklığı ve şişmeyi azaltmaya yardımcı olabilir.

Baş bitleri için lavanta yağı

BMC Dermatology Bu lavanta yağının böcek öldürücü özelliği vardır ve baş biti öldürmeye yardımcı olabilir. (41)

Baş biti eradikasyonu için lavanta yağının nasıl kullanılacağını öğrenmek için bu makaleye bakınız.

Doğal ev yapımı deodorant olarak lavanta yağı

Lavanta yağının antibakteriyel özellikleri iyi bir doğal bileşen olduğu anlamına gelir. Kendi deodorantınızı yapmak istiyorsanız

Herhangi bir zararlı kimyasal olmadan koltukaltı deodorantı yapmak için en iyi tariflerden bazılarını öğrenin.

Lavanta Yağı Yan Etkileri ve Önlemleri

Genellikle, lavanta yağı çoğu tarafından iyi tolere edilir. Önemli yan etkileri olmayan insanlar.

Lavanta yağının topikal olarak kullanılması bazen kaşınan cilde veya alerjik reaksiyona neden olabilir. (42)

Bir çalışmada, lavanta yağının hamilelik sırasında anti-stres etkilerinin solunmasının hiçbir yan etkisi olmadığına karar verildi. Ancak, lavanta yağı güçlü bir gevşetici olduğu için doktorunuzla konuşmalısınız.

Lavanta yağı yutulabilir mi?

Birçok insan lavanta yağının güvenli olup olmadığını merak ediyor. “Gıda sınıfı” olarak sınıflandırılmamış lavanta yağı, dahili olarak kullanılmamalıdır. Bazı üreticiler gıda sınıfı lavanta yağı satarlar ve bazı çalışmalar lavanta esansiyel yağını dahili olarak kullanıyorlardı (43, 44), ancak bu sertifikalı bir aromaterapist veya sağlık hizmetleri sağlayıcısının gözetimi altında yapılmalıdır. Gastrointestinal tahrişi önlemek için, gıda sınıfı lavanta yağının iç kullanımını minimumda tutun.

İlgili maddeler:

 • Alerjiler için Top 15 Temel Yağları – Bilinen ve Desteklenen Bilim
 • Akne için 17 Temel Yağlar (Bilimsel Araştırmalarla Desteklenir)
 • Ağrı ve Enflamasyonu Azaltan İlk 20 Temel Yağlar (Araştırma Tabanlı)

Lavanta Yağı: Saçlar, Deri ve Daha Fazlası İçin Kullanımlar ve Faydalar (Bilim Tabanlı) Sağlıklı ve Doğal Dünyada ilk ortaya çıktı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

92
Arı

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes