Lezzetli Yemeklerin Sırrı Nedir?


36

Yemek yapmak bir sanattır. Elbette her yemeği yapmanın ayrı bir usulü vardır. Fakat genel olarak uygulanacak bazı püf noktaları ile yemeklerinizi bir ziyafete dönüştürmeniz mümkün.

Hem de bunu yapmak için uzun süreli tecrübelere ve bir aşçılık sertifikasına hiç ihtiyacınız yok. Şimdi sizlere sofralarınızı bir şölene çevirecek bu basit sırlardan bahsedeceğiz.

Tereyağı ve Et Suyu Yemeklerin Baş Tacı

Hangi yemeği yaparsanız yapın, bu yemekte kullanacağınız yağın kalitesi oldukça önemlidir. Eğer sağlıksız ve düşük kaliteli bir yağ kullanırsanız, başarılı bir aşçı da olsanız, sonuç hüsran olacaktır.

Tereyağı ve Et Suyu Yemeklerin Baş Tacı
Tereyağı ve Et Suyu Yemeklerin Baş Tacı

Bu nedenle, yemeklerde mümkün olabildiği kadar iyi kalitede yağlar seçmelisiniz.

Hatta günümüzde piyasada bulunan birçok yağın sağlığı tehdit ettiğini de kabul edersek, en iyisi organik tereyağı ve saf zeytinyağı kullanmaktır.

Eğer elde etme şansınız varsa, bunları köy ürünleri satan organik pazarlardan veya yolunuz düşerse bizzat yapıldığı yerlerden temin etmeniz, çok daha sağlıklı olacaktır.

Saf zeytinyağı ve tereyağı kullanılan yemeklerin lezzeti gerçekten bambaşkadır.

Yemeklerin lezzetli olmasını sağlayan başka bir detay da, et suyu veya tavuk suyu kullanmaktır. Tabii zeytinyağlı yemekler hariç…

Günümüzde bilindiği üzere et suyu veya tavuk suyu tabletleri hazır olarak satılıyor. Yemeklerinize bunlardan katabilirsiniz. Ancak bu ürünleri daha sağlıklı bir şekilde evinizde de hazırlamanız oldukça kolay.

Bunun için eti, kemiği veya tavuğu büyükçe bir tencereye alarak içerisine kekik başta olmak üzere dilediğiniz baharatlardan katıp, kaynatmanız yeterlidir.

Eğer et veya tavuk suyunun çabuk bozulacağını düşünüyorsanız, derin dondurucuda saklamanızın hiçbir mahsuru yok. Bu sayede aylarca sağlıklı ve taze biçimde et suyunu koruyabilirsiniz.

Taze Bitkilerin Hoş Aroması İle Yemeklerinizi Tatlandırın
Taze Bitkilerin Hoş Aroması İle Yemeklerinizi Tatlandırın

Taze Bitkilerin Hoş Aroması İle Yemeklerinizi Tatlandırın

Genellikle yemeklerimize baharat katacağımız zaman, alışkanlık olduğu üzere bunları kurutulmuş olarak kullanırız.

Fakat kurutulmuş baharatlardan çok daha fazla aroma sunan taze bitkileri kullanmak, nedense pek çoğumuzun aklına gelmez.

Örneğin, taze fesleğen, kekik, nane, kişniş, reyhan otu gibi taze olarak da kullanabileceğimiz çok sayıda bitki türü var.

Bu bitkilerin hemen hepsi de ülkemizde özellikle yaz aylarında yetişiyor ve pazarlarda satılıyor.

Eğer yemeklerinize daha farklı bir lezzet katmak isterseniz, muhakkak taze bitkileri kullanın. Hatta bunları kurutarak, kış aylarında da kullanabilirsiniz.

Kendi kuruttuğunuz bitkilerin, dışarıdan alınan bitkilerden çok daha hoş ve yüksek bir aroma verdiğiniz bu sayede anlayacaksınız.

Taze ya da kendi kuruttuğunuz bir fesleğenle makarna sosu hazırlamak, etleri taze bitkiler ile marine etmek, yemeklerinize muhteşem bir tat katacaktır.

Hatta lezzetli et yemeklerinin sırrı, kullanacağınız eti bir gece önceden bu taze baharatlarla ve organik zeytinyağı ile marine ederek bekletmektir.

Yemekleri Yeterli Miktarda Su İle Kısık Ateşte Ağır Ağır Pişirin
Yemekleri Yeterli Miktarda Su İle Kısık Ateşte Ağır Ağır Pişirin

Yemekleri Yeterli Miktarda Su İle Kısık Ateşte Ağır Ağır Pişirin

Lezzetli yemeklerin önemli sırlarından biri de, mikrodalga fırınınızı yalnızca donmuş yiyecekleri çözmek için kullanmanızdır. Hatta işiniz çok acil değilse, bunu da yapmamanızı tavsiye ederiz.

Çünkü mikrodalga fırının sağlık üzerindeki olumsuz etkileri, bugün uzmanlar tarafından hala tartışılıyor.

Mikrodalga fırın kullanmak yerine, kısık ateşte yavaşça pişen yemeklerin lezzeti gerçekten bambaşkadır. Bu sebeple köylerde tandır ateşinde pişen yemeklerin tadına doyamayız.

Bu sırrın sebebi, ağır ateşte pişen yemeklerde malzemelerin suyunu yavaşça bırakması ve iyice birbiri ile harmanlanmasıdır.

Yemeklerde akıl karıştıran sorulardan biri de yemeklerin suyunu ayarlamaktır. Suyu az koyarsak, tükenip yemeğin yanacağından, fazla koyarsak yemeğin çorba kıvamında olacağından korkarız.

Bunun için yapılacak şey, yemeğin suyunu malzemelerin üzerini örtecek kadar koymak ve yanmaması için de ağır ateşte sık sık kontrol ederek pişirmektir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

36
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Bir yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle