Limon Yağı (Limon Esansiyel Yağı) 'nın Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydaları ve Kullanım Alanları


113

Limon esansiyel yağı, cildiniz için iyi olan, beyin sağlığınızı iyileştiren, sindirimi artıran ve sizi canlandıran taze bir aromatik yağdır. Limon yağının sağlığından faydalanmak için, cildinize masaj yapmak için bir taşıyıcı yağ ile seyreltebilirsiniz. Aynı zamanda ferahlatıcı kokuyu solumak ve ruh halinizi arttırmak için bir difüzör içindeki limon esansiyel yağını da kullanabilirsiniz.

Limon, tabii ki, C vitamini ile dolu çok sağlıklı bir meyvedir. Limon esansiyel yağının faydaları sadece taze limon tüketen kadar. Limon yağı, antioksidan, antimikrobiyal ve antikanser özellikleri olan yararlı bileşikler içerir.

Limon esansiyel yağının cildinize iyi gelmesinin yanı sıra, suya da ekleyebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey bir bardak içme suyuna bir damla ya da 2 limon yağı koymaktır.

Bu yazıda, sağlığınız için limon yağını kullanmanın birçok nedenine göre bilimin ne söylediğini öğreneceksiniz. Ayrıca, cildinizi iyileştirmek, akneden kurtulmak, zihninizi harekete geçirmek ve sindirim sağlığınızı iyileştirmek için limon esansiyel yağını kullanmanın pratik yollarını da öğreneceksiniz.

Yazıda neler var

Limon Yağı Nedir (Limon Esansiyel Yağı)?

Limon esansı Yağ genellikle bir damıtma yöntemiyle limonlardan (botanik ismi Citrus limon ) ekstrakte edilir. Limon yağı da iyilikle dolu olan limon kabuğunun soğuk preslenmesiyle elde edilir. Bu, belirgin bir limon kokusuna sahip bir uçucu esans yağı üretir.

Limon esansiyel yağının faydaları üzerine yapılan araştırmalar ana bileşenlerinin limonen ve beta-Pinene olduğunu bulmuştur. Bu bileşikler, sağlıklı kalmanıza yardımcı olan güçlü bir antioksidan aktiviteye sahiptir. Limon esansiyel yağı ayrıca birçok mikrop öldüren antimikrobiyal bileşenler içerir. (1)

Ayrıca, sağlık yararları da olan limon esansı yağı dışında çeşitli özler vardır. Örneğin, limon özü genellikle iyiliği çıkarmak için limon kabuğu alkol içine konarak yapılır. Ya da limon çekirdeği yağı da satın alabilirsiniz.

Bu makalede, limon esansiyel yağı için birçok yararlı kullanıma konsantre olacağım.

Limon Yağı (Limon Esansiyel Yağı) Ne İçin İyidir?

Limon esansiyel yağında bulunan bileşikler, sağlığınız söz konusu olduğunda, limon yağının birçok kullanıma sahip olduğu anlamına gelir.

2018'de Uluslararası Moleküler Bilimler Dergisi 'da yayınlanan araştırma, limon yağının neden terapötik yararları için kullanıldığını doğruladı. asırlardır. Limon esansiyel yağının sizin için iyi olmasının bazı nedenleri arasında, bilim adamları aşağıdakilerden bazılarına dikkat çekmiştir: (2)

  • Limon yağının stres ve endişeyi hafifletmeye yardımcı olan karbonhidratlı bileşikleri vardır
  • Limon yağı, bilişsel performansı iyileştiren antioksidanlar içerir. belleği geliştirin (3)
  • Limon yağı cildinizi mikroplardan koruyacak antibakteriyel özelliklere sahiptir
  • Limon esansiyel yağı cildinizi kırışıklıklardan ve yaşlanma belirtilerinden koruyan suda çözünen vitaminler içerir
  • Limon yağının itici özelliği vardır. böcekler ve sivrisineklere karşı etkisi
  • Limon yağı, diğer sağlıklı yağlarla kullanıldığında cildi besleyen cilde kolayca nüfuz etme yeteneğine sahiptir

Limon Esansiyel Yağı Faydaları

Kullanmak için birçok nedene daha ayrıntılı bakalım. Limon Yağı, aromaterapinin bir parçası olarak ya da mikropları gidermek için cildinize limon yağıdır.

Limon Yağı, Cildiniz İçin İyidir

Limon esansiyel yağının en iyi kullanımlarından biri, diğer Cildinizi sağlıklı tutmaya yardımcı olmak için.

Araştırmalar, cildinize limon yağı kullanmanın yararlarının çoğunun antioksidanlarına bağlı olduğunu göstermiştir. Bilim adamları, limon derisinin kozmetik dermatolojide önemli bir rol oynadığını söylüyor. Limon yağında bulunan antioksidanlar cildinizi görünür yaşlanma belirtilerinden korumaya yardımcı olur. (4)

Diğer çalışmalar, limon yağındaki antimikrobiyal özelliklerin de cildinizi çeşitli cilt hastalıklarından korumaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Örneğin, limon esansiyel yağı kesileri ve yaraları enfekte edebilen bakterileri ve mikropları öldürebilir. (5)

Cilt bakım rejiminizin bir parçası olarak limon esansiyel yağını kullanmak da, kaynama, kabarcık, ağız ülseri ve yağlı cildi azaltmaya yardımcı olur. (5)

Sağlıklı bir cilt için limon yağı nasıl kullanılır

Yağlı cildin tedavisine yardımcı olmak için 15 damla limon esansiyel yağı ve 1 çorba kaşığı cadı elaini bir bardak suya ekleyin ve iyice karıştırın. Yatağa gitmeden önce cildinizi temizlemek için limon yağı toneri yüzünüze uygulamak için bir pamuk topu kullanın. Limon esansiyel yağ toneri karanlık cam bir şişede saklayın.

Limon yağı içeren bu doğal toner, ince çizgilerin ve kırışıklıkların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Kırışıklıklar ve kırışıklıklar için en iyi esansiyel yağlar hangileri hakkında daha fazla bilgi edinin. Cildinizin genç görünmesini sağlamak için.

Limon Yağı Akneden Kurtulmaya Yardımcı Olur

Yüzünüzdeki ve boynunuzdaki limon esansiyel yağını kullanmanın yararlarından biri, siyah noktaların, sivilcelerin ve püstüllerin tedavisine yardımcı olabileceğidir.

Bilimsel çalışmalar, limon esansı yağı gibi turunçgil yağlarının akne tedavisinde iyi olduğunu göstermiştir. Narenciye yağları büzücü bir etkiye sahiptir ve akne lezyonları ile bağlantılı bakteriyel suşları öldürebilirler. Limon esansiyel yağı da sivilcelerindeki kızarıklığı ve şişmeyi azaltmak için bir anti-inflamatuar etkiye sahiptir. (6, 7)

Akne tedavisi için limon esansiyel yağı nasıl kullanılır

Gözenekleri temizlemek ve tıkanmasını önlemek için limon yağı, limon suyu ve kabartma tozu ile anti-sivilce maskesi yapın.

3 veya 2 yemek kaşığı kabartma tozu içinde 4 damla limon esansiyel yağı ve kalın bir macun oluşturmak için yeterli su ekleyin. Hafif dairesel hareketlerle yüzünüze akne yüz maskesini nazikçe uygulayın. Bakteri öldürmek ve gözenekleri küçültmek için 10 dakika bekletin. Ilık su ile durulayın.

Akne sivilcelerinden kurtulmak için kullanabileceğiniz birçok diğer esansiyel yağ bulunduğunu biliyor muydunuz?

Limon Yağı Antimikrobiyal: Antibakteriyel ve Antifungal

Limonun nedenlerinden biri Esansiyel yağın birçok kullanımı vardır çünkü limonen gibi bileşikleri bakterileri ve mantarları öldürür.

Sağlık ve Hastalıktaki Lipidler limon esansiyel yağının, örneğin, bakterilerin suşlarına karşı etkili bir antimikrobiyal madde olduğunu bildirmişlerdir. Staphylococcus aureus Salmonella ve Escherichia coli . (8)

Diğer araştırmalar, limon esansiyel yağının Candida mantarının suşlarını da öldürdüğünü ve ağız hijyeni için potansiyel kullanımının olabileceğini göstermiştir. (9)

Mikropları öldürmek için limon esansiyel yağı nasıl kullanılır

İş yüzeylerindeki mikropları öldürmek için doğal bir dezenfektan olarak limon yağı kullanın. 16-0z doldurun. su ile sprey şişesi ve 40 damla saf limon yağı ve 15 damla çay ağacı yağı ekleyin. Onları dezenfekte etmek için yüzeylere püskürtün ve temiz bir bezle silin.

Evinizin etrafında doğal bir temizleyici ve ağartıcıya alternatif olarak neler kullanabileceğinizi öğrenin.

Limon Yağı Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

Limon esansiyel yağını kullanarak Aromaterapide ayrıca bağışıklık sisteminizde güçlendirme etkisi olabilir.

Düşük duygudurum seviyeleri ve depresyon genellikle bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olur. Araştırmacılar, limon yağı gibi narenciye kokularının derinlemesine solunmasının anti-depresif bir etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır. Narenciye kokusunun kokusu, hormonları dengelemeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oldu. (10)

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için limon esansiyel yağı nasıl kullanılır

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için limonun narenciye aromasını solumak için difüzörünüze evde veya işyerinde bir miktar limon yağı koyun. Limon kokusu ruh halinizi yükseltmenize ve kendinizi daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır.

Bağışıklığınızı güçlendirmek ve kendinizi enfeksiyondan uzak tutmak için neler yapabileceğinizi öğrenin.

Limon Yağı Alerji ve Astım Belirtilerini Azaltmaya Yardımcı Olur

Solunum yollarından ya da solunum problemlerinden mustarip olduğunuz için limon esansiyel yağı size fayda sağlar.

Bilimsel çalışmalar, limon yağındaki limonenin solunduğunda antiinflamatuar bir etkiye sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu limon bileşiği, akciğerlerdeki alerjik tepkileri önler ve astım semptomlarını tedavi etmek için potansiyel bir kullanıma sahip olabilir. (11)

Bir çalışmada, limon esansiyel yağ içeren bir burun spreyi alerjik rinit (saman nezlesi) belirtilerini tedavi etmeye yardımcı olabileceğini buldu. (12)

Alerjik rinit için limon esansiyel yağı nasıl kullanılır

Daha kolay nefes alıp vermek ve solunum yolu inflamasyonunu azaltmak için, limon esansiyel yağını doğrudan şişeden soluyun. Ayrıca, bir pamuk topuna birkaç damla limon esansiyel yağı koyabilir ve uyurken daha iyi nefes almayı desteklemek için yastığınıza koyabilirsiniz.

Astım veya nefes alma güçlüğü çekiyorsanız, size yardımcı olabilecek diğer esansiyel yağları öğrenin.

Limon Yağı İyi Beyin Sağlığını, Konsantrasyonunu ve Berraklığını Teşvik Ediyor

Limon esansiyel yağında bulunan antioksidanlar aynı zamanda bilişsel işlevi artırmaya ve zihinsel dayanıklılığı artırmaya yardımcı oluyor.

Bilim adamları, limon yağını solumanın olumlu yararlarının, Beyin işlevini azaltan oksidatif stresi önlemek için. (13)

Araştırmalar, limon aromasında nefes almanın aslında konsantrasyonu artırdığını ve öğrenme yeteneğini geliştirdiğini bulmuştur. Örneğin, Japonya'da yapılan bir çalışma, işyerinde limon aroması kullanıldığında, işçi hatalarının% 54 oranında azaldığını tespit etmiştir. (14)

Limon yağını da çalışmak için esansiyel bir yağ olarak kullanabilirsiniz çünkü limon aromaları daha uzun süre konsantre olmanıza yardımcı olur.

Beyin fonksiyonunuzu geliştirmek için limon esansiyel yağı nasıl kullanılır

Konsantrasyon seviyenizi geliştirebilirsiniz. Çalışırken ve çalışırken 4 veya 5 damla limon yağı dağıtarak beyin sinden kurtulun.

Daha iyi konsantre olmanıza yardım etmek için limon yağı kullanmanın yanı sıra, beyin fonksiyonunuzu artırabilecek birçok başka bitki vardır.

Limon Yağı, Ruh Halini İyileştirmeye Yardımcı Olur

Kritik işlevi iyileştirmek için bir difüzörde limon esansiyel yağının kullanılmasının olumlu etkisi de ruh halinizi hızlandırmaya yardımcı olur.

56 adamı içeren randomize kontrollü bir çalışma, limon aromaları pozitif buldu psikolojik etki. Katılımcılar limon esansiyel yağını teneffüs ederken daha olumlu bir ruh hali yaşadığını bildirdiler. Limon yağının lavantadan daha iyi etki gösterdiği ve duygudurum arttırıcı olduğu bildirilmiştir. (15)

Limon esansiyel yağ nasıl kullanılır? Ruhunuzu hızlandırın

Bir dokuya 4 veya 5 damla limon yağı koyun, burnunuza tutun ve derin nefes alın. Depresyon duygularını kaldırmak için bu esansiyel yağı kullanmak için limon yağı buharını solumaya devam edin.

Depresyondan muzdarip diğer uçucu yağların neler olabileceğini öğrenin.

Limon Yağı Stres ve Anksiyeteyi Hafifletebilir

Ayrıca limon kokusu doğal bir anti-anksiyete çare olduğu için de limon esansiyel yağı kullanın.

Sıçanların yer aldığı bir çalışma, limon yağı gibi narenciye aromaları ile uzun süreli maruz kalmanın stres azaltıcı bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. Limon esansiyel yağında nefes almak, ağrı ve anksiyete ile bağlantılı olan nörolojik modellerde önemli değişiklikler yaptı. (16)

Stresi azaltmak için limon esansiyel yağı nasıl kullanılabilir

Limon yağı, kaygıya yardımcı olan esansiyel yağlardan biridir. Difüzörünüze 5 damla limon esansiyel yağını stresden kurtulmak için koyunuz.

Ayrıca stres düşürücü bir masaj yağı oluşturmak için limon yağını taşıyıcı yağda da seyreltin. 3 damla limon esansiyel yağını bir çorba kaşığı tatlı badem yağıyla karıştırın. Stres ve anksiyeteyi hafifletmek için limon yağını şakaklarınıza ve kulaklarınızın arkasına hafifçe masaj yapın.

Stresden nasıl kurtulacağınız ve anksiyete ile nasıl başa çıkacağınız hakkında daha fazla fikir edinmek için lütfen bu makaleyi okuyun.

Limon Yağı Kolesterolü Düşürmeye Yardımcı Olabilir

19659006] Limon esansiyel yağının sağlığınıza faydalı olmasının bir başka yolu da kolesterol seviyenizi düşürmeye yardımcı olabileceğidir.

Limon yağı alma farelerindeki etkileri gözlemleyen araştırmacılar, limonenin kolesterol düşürücü etkiye sahip olduğunu bulmuşlardır. Çalışma, limon yağında antioksidan bileşiklerin bir kombinasyonunun kolesterol üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu ortaya koymuştur. (17)

Kolesterolü düşürmek için limon yağı nasıl kullanılır

Limon yağının kolesterol seviyelerini düşürdüğünü kanıtlayan ya da çürüten insanlar üzerinde hiçbir çalışma yoktur. Ancak, bir bardak suya 2 damla limon yağı ekleyerek ve günde 3 kez içerek genel sağlığınızı güçlendirebilirsiniz.

Kolesterolü doğal olarak düşürerek kalp ve damar sağlığınızı iyileştirebileceğiniz yöntemler hakkında bilgi edinin.

Limon Yağı Sindirim Sağlığınız İçin İyidir

Saf limon esansiyel yağı da antioksidan bileşikler gastrointestinal sisteminizi koruduğu için sindirime fayda sağlayabilir.

Bir çalışmada acı portakal esansiyel yağından gelen limonenin mide mukozasını geliştirdiği bulundu. Limonen tükendiğinde bağırsak üzerinde gastroprotektif bir etkiye sahiptir. Araştırmacılar limonenin mide hasarı için terapötik bir ilaç olarak ümit verici bir kullanım alanı bulduğu sonucuna vardılar. (18)

Limon esansiyel yağı aromaterapi, kabızlığı olan kişilerde bağırsak hareketlerinin sayısını artırmaya yardımcı olabilir.

Yaşlıları içeren bir klinik deneyde, aromaterapi ve limon yağı, biberiye ve nane ile yapılan karın masajının olduğu sonucuna varıldı. daha az kabızlık nöbetleri. (19)

Sindiriminizi düzgün bir şekilde yapmak için 8 kanıtlanmış yöntem hakkında bilgi edinin.

Limon Yağı Bulantı ve Kusma Duygularını Azaltmaya Yardımcı Olur

Limondan gelen narenciye esansiyel yağını derinlemesine solumak, sizin gibi hissetmekten kurtulmanıza yardımcı olabilir. kusmak istiyorum.

100 gebe kadın içeren randomize kontrollü bir çalışma, limon esansiyel yağı aromaterapisinin bulantı ve kusmayı azaltmaya yardımcı olduğunu buldu. Kadınlar hemen mide bulandırıcı hissettiklerinde limon aromasını soludular. Limon esansiyel yağı ilacı, hiçbir şey yapmamaktan önemli ölçüde daha etkiliydi. (20)

Bulantı hissederseniz limon yağı nasıl kullanılır

Kusmak istediğiniz gibi hissettiğiniz anda, limon yağını doğrudan şişeden alıp bulantı hissini hafifletmeye ve kusmayı önlemeye yardımcı olun.

Mide sorunlarının nedenleri ve yemek yedikten sonra mide bulantısını hafifletmek için neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi edinin.

Limon Yağı Suyu Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Suda limon esansiyel yağı içmek, istenmeyen kilo vermek ve büzülme çabalarınızı artırmanıza yardımcı olabilir. belgeniz

Bir denemede bilim adamları, kabuktan ekstrakte edilmiş limon polifenolleri ile takviye edilmiş bir diyetle beslenmiştir. 12 haftalık bir süre boyunca, bilim adamları limon kabuğu ekstresinin kilo alımı ve yağ birikimini önlemeye yardımcı olduğunu gözlemlediler. (21)

Sıçanların yer aldığı bir başka deneme ise, limon ve greyfurt gibi turunçgil esansiyel yağları ile yapılan aromaterapinin, vücut ağırlığı artışını engelleyen belirli sinirleri etkilediğini buldu. (22)

Bu çalışmalar kemirgenleri içermesine rağmen, artan su alımının obezite ile başa çıkabileceğini ve kilo vermenize yardımcı olabileceğine dair kanıtlar vardır. (23)

Kilo kaybını artırmak için limon yağı nasıl kullanılır

Bir bardak suya 2 damla limon esansiyel yağı kullanın ve kilo verme çabalarınızı arttırmak için günde 2 kez içirin.

lezzetli düz karın suyunu yapmak için kullanabileceğiniz daha fazla içerik. Bu sağlıklı içecekler metabolizmanızı hızlandırmaya ve sağlıklı kilo vermenize yardımcı olur.

Limon Yağı Buharları Ağrı Giderici Özellikler İçerir

Aromaterapide limon esansiyel yağ yararlarından biri, ağrı hissini azaltan analjezik özelliklerinden biridir. [19659003BirlaboratuvardenemesindebilimadamlarılimonesansiyelyağıaromasınınağrıhissiilebağlantılıbelirlikimyasallarıarttırdığınıkeşfettilerAraştırmacılarlimonuçucuyağbuharlarınınsolunmasınınanaljezik(ağrıgiderici)biretkiyesahipolduğusonucunavardılar(24)

Acıyı rahatlatmak için limon yağı nasıl kullanılır

Acıyı yatıştırmaya yardımcı olmak için, hindistan cevizi yağının bir çorba kaşığı içinde 2-3 damla limon esansiyel yağını karıştırın. Acıyı yatıştırmak için limon yağını şakaklarınıza yavaşça masaj yapın.

Ağrılı kasları ve eklemleri hafifletmek için esansiyel yağlar kullanarak ağrı giderici bir masaj yağı nasıl yapıldığını öğrenin.

Limon Yağı Anticaner Özellikleri

Limon esansiyel yağında bulunan güçlü antioksidanlar, çeşitli kanser türlerinin tedavisine geldiğinde yarar sağlarlar.

Bilimsel araştırmalar, limon kabuğu ekstraktından alınan limonenin bazı tümörlerin büyümesini önleme potansiyeline sahip olduğunu göstermiştir. (25)

Limon esansiyel yağının faydaları üzerine yapılan araştırmalar, biyoaktif bileşiklerinin kanser gibi hastalıklara bağlı oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermektedir. (17)

Kanser tedavisinde limon esansiyel yağının kullanımı konusunda ümit verici sonuçlar olsa da, daha fazla araştırmanın yapılması gerekmektedir.

Limon Yağı'nın Diğer Kullanımları

ile temizlik için limon esansiyel yağının kullanılması Limon esansiyel yağını evinizin etrafında bir temizlik maddesi olarak kullanmanın çeşitli yolları vardır.

Örneğin, limon esansı ile endüstriyel güçte bir temizleyici yapabilirsiniz. 1 galon (4 litre) ılık suya ½ fincan boraks ekleyin ve 10 damla limon yağı ve 10 damla çay ağacı yağı karıştırın. Limon yağ temizleyicisini normal ev temizleyicinizin yerine kullanın.

Soğuk algınlığı nedeniyle limon esansiyel yağı kullanın

Araştırmacılar, soğuk algınlığı (ateş kabarcıkları) gibi viral enfeksiyonlar için limon yağı kullanabileceğinizi söylüyorlar. herpes. (5)

2 damla limon yağı bir çorba kaşığı hindistan cevizi yağıyla karıştırın. Soğuk algınlığının ilk belirtisinde dudaklarındaki limon yağı ilacını biraz al. Gün boyunca birkaç kez uygulayın ve soğuk algınlığı ortadan kalkıncaya kadar kullanmaya devam edin.

Ateşli kabarcıkların hızlı bir şekilde tedavi edilmesine ve kötüleşmesinin önlenmesine yardımcı olacak diğer doğal ilaçlar hakkında bilgi edinin.

Limon esansiyel yağını tatlandırıcı olarak kullanın

Herhangi bir reçete için bir damla besin dereceli limon yağı ekleyerek yemeğinizi tadabilirsiniz. Unutmayın, limon yağı çok konsantre olur ve herhangi bir yemeğe limon aroması eklemek için sadece küçük bir miktar gerekir.

Böceklerden kurtulmak için limon esansiyel yağı kullanın

Araştırmacılar limonenin (ana bileşen olan limon yağı) olduğunu bulmuşlardır. ) bir insektisittir. (26) Diğer çalışmalar limonenin larvaları ortadan kaldırmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. (27)

10 damla limon yağı ve 10 damla okaliptüs yağı 16-Fl.oz içerisine koyun. sprey şişesi ve birkaç damla sıvı bulaşık sabunu ekleyin. Şişeyi iyice çalkalayın. Böcekleri önlemeye yardımcı olmak için evinize pencere, kapı ve diğer giriş noktalarının etrafına püskürtün.

Bir irşletici olarak limon yağı kullanın

Her biri üç damla 8-10 damlalık bir sprey şişesi doldurun. limon, çay ağacı ve okaliptüs gibi farklı hava tazeleyici esansiyel yağlar ve 1/2 ila 1 su bardağı ekleyin. Havayı ferahlatmak istediğinizde evinizin etrafına sis püskürtün.

Yan Etkiler ve Önlemler

Çoğu esansiyel yağda olduğu gibi, cildinize sudan arındırılmış limon esansı uygulamamalısınız.

Limon esansiyel yağı cildin; Ancak, limon yağı fototoksik esansiyel bir yağdır. (28) Bu, güneşe çıkmadan önce cildinize limon esansiyel yağı koymadan kaçınmanız gerektiği anlamına gelir.

Esansiyel yağlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, e-kitabımda yararlı bilgiler bulabilirsiniz Aroma . Bu e-kitap, esansiyel yağların gücünü ve bunları kullanmanın en etkili yollarını keşfetmenize yardımcı olacaktır.

İlgili makaleler:

  • Limonların Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Sağlık Faydaları (Limon Suyu Dahil) [19659014] Limonun Dondurulması Nasıl ve Niçin Gerekir (Detaylı Talimatlar)
  • Kırışıklıklar ile Mücadelede Temel Yağlar Nasıl Kullanılır Doğal olarak

Sonrası Sağlıklı ve Doğal Limon Yağı (Limon Esansiyel Yağı) Bilimsel Olarak Kanıtlanmış Faydalar ve Kullanım Alanları Dünya.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

113
Arı

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes