Mac Dosyaları Önizleme için 5 Temel Hızlı Bakış İpuçları


67

Mac’inizdeki ilişkili uygulamayı açmadan bir dosyanın neleri içerdiğini görmek ister misiniz? Tek yapmanız gereken Boşluk çubuğuna basmak. Bu kısayol, Mac’inizdeki kullanışlı Hızlı Bakış özelliğini tetikler.

Kullanımı kolay olmakla birlikte, daha fazlasını elde etmek için beş önemli ipucu inceleyeceğiz.


1. Kısayolla Dosyaları Önizleme

örnek dosya-önizleme-hızlı-görünüm-mac

 

Bir Finder dosyasının içeriğini Space tuşlarına basarak, Space ‘e tekrar dokunarak önizlemeyi kaybolabilirsiniz. Escape tuşuna basılması bunun için başka bir seçenektir.

Kısayol Cmd + Y ayrıca bir Quick Look tetikleyicisi olarak çalışır. Ayrıca karşılık gelen bir menü seçeneği vardır: Dosya> Hızlı Bakış .

Ön ve aşağı ölçeklendirmek için önizleme penceresinin kenarlarını sürüklemekte özgürsünüz. Ayrıca, herhangi bir Mac uygulamasında yaptığınız gibi, Hızlı Bakış önizlemeleri içinde yakınlaştırabilir ve gezebilirsiniz.

Yakınlaştırmak için iki kez dokunma hareketini kullanın veya iki parmağınızla sıkıştırın. Ayrıca, önizlemeleri yakınlaştırmak ve uzaklaştırmak için Cmd + Artı ve Cmd + Eksi kısayollarını kullanabilirsiniz.

Önizleme boyunca kaydırma yapmak için iki parmağınızla sola ve sağa kaydırın . Tabii ki, bu hareketi bir video önizlemesinde kullanırsanız, bunun yerine video üzerinde çalışabilirsiniz.

Ekranı doldurmak için genişletmek üzere bir Hızlı Görünüm önizleme penceresi istiyorsanız, seçeneğini tuşlayın. tuşuna basarken Boşluk ‘e dokunun. Bu, tam ekran önizlemesini değiştirir. Bu arada, Seçeneği tuşunu basılı tutmak, macOS’ta birçok yararlı eylemi tetikler.

Tam Ekran düğmesine tıklanarak Kapat düğmesinin yanında önizleme penceresi, tam ekran önizlemesine geçmek için başka bir yoldur.


2. Dosyaları Aç, İşaretleyin ve Paylaşın

 

Hızlı bakış metin dosyaları, PDF’ler ve resimlerden elektronik tablolara, sunumlara ve videolara kadar her şeyi önizlemenizi sağlar.

Tüm önizlemelerde birkaç ortak düğme bulacaksınız:

  • [App] ile açın: Bunu kullanın önizlemesini yaptığınız dosyayı ilgili veya varsayılan uygulamada açmak için Tam ekran önizlemelerinde bu düğmeyi göremezsiniz.
  • Paylaş: Bu düğme, dosyayı Paylaşım makrosuyla standart olarak paylaşmaktadır.

Önizleme yaptığınız dosyanın bir kısmı, eğer MacOS Mojave’ye yükselttiyseniz birkaç seçenek daha bulacaksınız.

Örneğin, bir PDF’yi önizlerken, en yeni özelliklerden birine erişebilirsiniz. Mojave – Finder içine gömülü işaretleme araçları.

Önizleme penceresinden PDF’ye ek açıklama eklemek için araçlar sağlayan İşaretleme düğmesini bulun. Kenar çubuğundaki sayfa minik resimlerini kullanarak PDF’deki farklı sayfalara da gidebilirsiniz. Benzer şekilde, e-tablo önizlemelerinde sayfalar arasında gezinebilirsiniz.

Ayrıca, görüntüleri / videoları önizlemelerinden Sola Döndür düğmesiyle döndürebilirsiniz. Opsiyon tuşunu basılı tutarak düğmeyi Sağa Döndür düğmesine geçici olarak değiştirin. Ses / video önizlemelerinde Kırpma düğmesini bulacaksınız. Eksikse, bunu Sistem Tercihleri> Uzantılar> Bulucu ‘den etkinleştirmeniz gerekir.

Unutmayın, doğru macOS ayarını birkaç ipucu ile daha hızlı bulabilirsiniz.


3. Önizleme Çok Kademeli Öğeler

Önizleme Çok Kademeli Öğeler

 

Seçmeniz gerekmez. Bulucu öğeleri, bunları önizlemek için birer birer. Birden çok öğe seçebilir ve Hızlı Bakış önizlemelerini göz atabileceğiniz bir koleksiyon olarak görüntüler. Dosya önizlemeleri arasında geçiş yapmak için sağ ve sol ok tuşlarını kullanın.

(Tek bir dosya seçildiğinde ok tuşlarına basarsanız, Hızlı Bakış, kalan öğelerin önizlemelerini görmeye devam eder. Bu klasörde.)

Seçtiğiniz öğelerin farklı biçimlerde olup olmadığı önemli değil; Hızlı Bakış, aynı şekilde çalışır.

Birden çok öğeyi önizlerken, başlık çubuğunun sol bölümünde bulunan Dizin Sayfası düğmesini bulun. Bu düğme, seçili dosyaların ızgara tabanlı bir görüntüsünü sunarak, bunları rasgele sırada önizlemenizi kolaylaştırır.

Tam ekran önizlemelerinde, İndeks Sayfası düğmesini bulacaksınız. Ekranın altındaki araç çubuğu. Burada, seçilen görüntüleri bir slayt gösterisi olarak önizlemek istediğinizde kullanışlı olan bir Oynat / Duraklat düğmesini bulacaksınız.


4. Spotlight, Dock, Notlar ve Daha Fazlası öğelerini önizleyin

 

Spotlight (Mac’inizdeki arama Dock’a eklenen mekanizma ve klasörler de dosya önizlemelerini size verir. Bununla birlikte, PDF’lere göz atabilir, video oynayabilir, e-tablolarda sayfaları değiştirebilir ve benzerlerini yapabilirsiniz. Ancak, paylaşma menüsü ve dizin sayfası gibi gelişmiş Hızlı Bakış özelliklerini bulamazsınız.

Spotlight’ta, arama sonuçlarında onu seçtiğinizde otomatik olarak bir dosya önizlemesini görürsünüz.

Dock’a eklenen klasörlerin, dosyaların içeriğini yalnızca klasör içeriğini bir fan veya ızgara olarak görüntülediğinizde önizleyebilirsiniz. (Klasör içeriği için farklı görünümler arasında geçiş yapmak için, klasörün Dock kısayolunun bağlam menüsünden doğru görünümü seçin.)

MacOS’un diğer birkaç Mac uygulamasında Hızlı Bakış’ı kullanmanıza olanak sağlaması oldukça uygundur. Bu, Apple Mail veya Apple Notes’ta ekleri önizlemek veya bunları geri yüklemeden önce Time Machine’deki dosyaları önizlemek istediğinizde kullanışlıdır.


5. Hızlı Bakış Eklentileri Yükle

 

Önizleme yapamazsınız Hızlı Bakış ile arşivler ve EPUB’lar gibi belirli dosya türleri. Ancak üçüncü taraf eklentileriyle bu kısıtlamayı aşabilirsiniz. İşte birkaç tane:

  • BetterZip Quick Look Generator veya BetterZip : Sıkıştırılmış arşivlerin içeriğini önizlemek için
  • QLMobi: Önizleme yapmak için Kindle tabanlı e-kitap formatları

QLImage, başka bir yararlı QuickLook eklentisidir. Görüntü önizlemelerinde görüntü boyutlarını ve dosya boyutunu görüntüler.

Quicklookplugins.com adresinde diğer çeşitli eklentilerin faydalı bir derlemesini bulacaksınız. Bir QuickLook eklentisini kurmak için yapmanız gerekenler:

  1. Git> Klasöre Git .
  2. Görünen açılır kutuda, bu konumu yapıştırın ve ‘e tıklayın. Git düğmesi:
     ~ / Library / QuickLook'u 
  3. Eklenti dosyasını ( QLGENERATOR uzantısıyla birlikte) açılan klasöre sürükleyin.

Eklenti hızlı bir şekilde etkinleştirilmezse, bu Terminal komutunu çalıştırarak hızlandırabilirsiniz:

 qlmanage -r 

Mac’te Hızlı Bakış Daha Sık Kullanılanlar

Hızlı Bakış, MacOS’un en incelikli özelliklerinden biridir ve Mac yeni başlayanlar için Finder ipuçları listesindeki önemli bir özelliktir. Bazen insanlar Quick Look’u bilmeden yıllar geçirirler. Küçük ama kullanışlı macOS özelliklerine de benzer bir şekilde cevap verdiniz mi?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

67
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle