Mac Rastgele Kapanıyor mu? İşte Yapabilecekleriniz


54

Bir ödev üzerinde çalışıyor, internette geziniyor veya başka önemli bir görev yapıyorsunuz. Aniden, Mac’iniz rastgele kapanıyor – ve görünüşe göre, hiçbir sebepten ötürü. Genellikle, bu sadece bir kerelik olaydır ve bir daha asla tekrar olmaz.

Ancak, uyarı olmadan sürekli olarak kapanan bir bilgisayarla uğraşırken daha büyük sorunlarınız olabilir. Mac’inizin düzeltilmesine yardımcı olacak bazı sorun giderme ipuçları ve araçlar.

Mac’iniz Kapandığında Ne Yapmalı?


Rastgele bir Mac kapatma deneyimi yaşadığınızda, ilk ve en önemli adım onu ​​yeniden başlatmaktır. hemen tekrar başlatın. Bunu yapmak, programların sabit kapatma sırasında her zaman doğru şekilde kapanmadığından gereklidir.

Yeniden başlatmak için, sol üst köşedeki Apple menüsünden Yeniden başlat öğesini seçin. Maalesef, Mac’inizi yeniden başlatmanız sorunu çözmeyebilir. Bu durumda, Apple, bilgisayarın Sistem Yönetimi Denetleyicisini (SMC) sıfırlamasını önerir.

SMC, Intel işlemcili bir Mac alt sistemidir. Pil şarjı, video modu değiştirme, uyku ve uyandırma, LED göstergeleri ve daha fazlası gibi bileşenleri kontrol eder.

SMC’yi sıfırlamadan önce, Apple, listelendikleri sırayla aşağıdaki adımları uygulamanızı önerir:

 1. Mac yanıt vermiyorsa, gücü düğmesini kapanıncaya kadar basılı tutun. Ardından, Mac’inizi açmak için güç düğmesine tekrar basın.
 2. Yanıt vermeyen herhangi bir uygulamayı zorlamak için Cmd + Option + Esc ‘e basın.
 3. Mac’inizi Uyku öğesini Apple menüsünden seçin. Uykuya geçtikten sonra bilgisayarı uyandırın.
 4. Apple menüsünden Restart ‘i yeniden başlatın.
 5. Apple menüden Kapat ‘ i seçerek Mac’inizi kapatın.

  Mac Rastgele Kapanıyor mu? İşte Yapabilecekleriniz

SMC’yi Sıfırlama


Bu adımları bitirdikten sonra, Mac’inizin SMC’sini sıfırlama zamanı. Sisteminizin çıkarılabilir bir bataryaya sahip olmasına bağlı olarak, ilgili adımlar değişiklik gösterebilir. Çıkarılabilir olmayan bir pile sahip olan MacBook’lar, 2009 ve sonrasında MacBook Pro’yu, her MacBook Air’i, MacBook’u (Geç 2009) ve 12 inç MacBook’u 2015 ve sonrasında içerir.

Ayrıca, herhangi bir adım için ayrı bir adım da vardır. Bir Apple T2 güvenlik çipi ile MacBook. Bunlar genellikle 2018 ve üstü bilgisayarlardır.

Pil çıkarılmazsa :

 1. Mac’i kapatın.
 2. MagSafe veya USB-C güç adaptörünü prize takın kaynak ve Mac’iniz için.
 3. Klavyenin sol tarafındaki Shift + Control + Option tuşlarına basın, ardından aynı tuşa basın.
 4. Tüm tuşları bırakın ve Mac’inizi açmak için güç düğmesine tekrar basın.

Pil çıkarılabilir ise, aşağıdakileri yapın:

 1. Mac’ten
 2. MagSafe güç adaptörünü ayırın.
 3. Pili çıkarın.
 4. güç düğmesini beş saniye basılı tutun.
 5. Pili ve MagSafe güç adaptörünü tekrar bağlayın.
 6. Mac’i açmak için güç düğmesine basın.

Bir iMac, Mac mini veya Mac Pro’da :

 • Mac’i kapatın. Güç kablosunu çıkarın.
 • 15 saniye bekleyin.
 • Güç kablosunu tekrar takın.
 • Beş saniye bekleyin ve Mac’i açmak için güç düğmesine basın.

T2 çipine sahip herhangi bir Mac dizüstü bilgisayar için

 1. [Kapat] ‘i Apple menüsünden seçin.
 2. Mac kapatıldıktan sonra sağa basın ve basılı tutun Shift tuşu, sol Opsiyon tuşu ve sol Kontrol tuşu yedi saniye süreyle. Ardından, güç düğmesini yedi saniye basılı tutarken bu tuşları basılı tutun.
 3. Üç anahtarı ve gücü düğmesini bırakın, ardından birkaç saniye bekleyin.
 4. Mac’i açmak için güç düğmesine tekrar basın.

Mac için Sağlık


Mac’ler uzun süre dayanıyor, ancak yaşla ilgili sorunlar yaşayabilirler. Neyse ki, Mac’inizin düzgün çalışmaya devam etmesini sağlamak için bazı adımları atabilirsiniz. En azından, sorun çıkmadan önce bunu öğrenebilirsiniz.

Pilinizi İzleme

Şarj edilebilir piller sonsuza dek sürmez. . MacBook pilinizin kullanımı, şarj döngüsü şeklinde tahakkuk eder. Her pil sınırlı sayıda şarj döngüsü için iyidir. Bu noktada, pil tüketilir ve onu değiştirmeniz gerekir.

Bir Mac’in mevcut pil döngüsü sayısını Apple menüsüne giderek Bu Mac hakkında . Sistem Raporu ‘i seçin ve Donanımı altındaki Güç alt bölümüne gidin. Pil Bilgisi altında geçerli Döngü Sayısını göreceksiniz.

Maksimum döngü sayısı modele göre değişir. Bazı erken MacBook’lar sadece 300 döngü sayımı sunarken, yeni modeller genellikle 1000 döngü sayısına kadar devam ediyor. Bir şarj döngüsü, tüm bataryanın gücünü kullanarak, tek bir şarj olmak zorunda değildir.

Örneğin, yüzde 100 ila 50 bataryayı boşaltarak, daha sonra yeniden yüzde 50’ye kadar boşalmadan önce yüzde 100’e kadar şarj etmek tek döngü olarak sayılır.

Bataryanız maksimum devir sayısına ulaştığında, değiştirme zamanı gelmiştir.

Üçüncü Taraf Araçları Daha Fazlası


Üçüncü Taraf Araçları Daha Fazlası

Mac’inizde sorunlar yaşandığında, Mac için size doğru yönde rehberlik eden çok sayıda ücretsiz üçüncü taraf araç var.

Bulmak istediğinizde harika bir seçim. Bir Mac’in bataryası hakkında daha fazla bilgi Pil Sağlığıdır. Uygulama, döngü sayımlarının ötesine geçer ve bilgileri daha az teknik açıdan açıklar; böylece pil sıcaklığını, durumunu, tasarım kapasitesini ve daha fazlasını izleyebilirsiniz. Uygulama aynı zamanda pilinizin çeşitli faaliyetler için geçerli ücretinin ne kadar süreceğini gösterir.

Pilinizin sıcaklığının kontrol edilmesi de önemlidir. Sıklıkla aşırı ısınan bir batarya daha büyük sorunlara neden olur.

Günlükleri Okumak


Pilinizi şarj etmek için ne kadar az ihtiyacınız var? Pil ne kadar uzun süre dayanırsa, bilgisayarınız ne kadar uzun süre dayanır. Bu nedenle, tutarlı pil kullanan uygulamalar yatırımınızın uzun vadede zarar görmesine neden olabilir.

MacBook’unuzda hangi uygulamaların en çok pil ömrünü kullandığını görmenin en kolay yolu, üstteki menü çubuğundaki pil simgesini seçmektir. ekranın sağ köşesi. Burada uygulamaları görebilirsiniz Önemli Enerjiyi Kullanma .

Ayrıca Mac’inizi, en çok CPU gücünü kullanan uygulamaları ve hizmetleri gösteren Activity Monitor’ü kullanmalısınız. Açmak için Uygulamalar> Yardımcı Programlar> Etkinlik İzleyici bölümüne gidin. CPU ve Energy sekmelerinin altındaki öğelere dikkat edin, çünkü büyük sayılar zahmetli olabilir.

Enerjinizi Koruyun


Ayrıca, bilgisayarınızın Sistem Tercihleri ​​ menüsünde bulunan Enerji Tasarrufu ayarları. Çoğu kullanıcı için varsayılan ayarlar uygundur. Bu ayarlar için Restore Defaults ‘e tıklayın.

MacBook Pro’nuzu Kalibre Etme


Pili eski Mac üzerinde ayda bir kez kalibre etmelisiniz. Apple’a göre, 2009’un ortalarından sonra piyasaya sürülen herhangi bir MacBook modeli önceden kalibre edilmiş ve kalibrasyon gerektirmiyor.

MacBook pilinizi düzgün bir şekilde kalibre etmek, makinenizin ne zaman kapatılmadan önce ne kadar güç kaldığını gözlemlemenin en iyi yoludur. aşağı. Pil düzgün şekilde kalibre edilmediyse, bir dizüstü bilgisayar kapatabilir veya uyarı yapmadan uyku moduna geçebilir. Kalibrasyon tamamlandığında, pil gücünün ne kadar kaldığına dair daha doğru bir resim elde edersiniz.

Dizüstü bilgisayarınızın ömrünü uzatmak için MacBook pil ömrünü iyileştirmek için bu ipuçlarını gözden geçirin.

Ne Mac’iniz? Rastgele Kapanmaya Devam Ediyor


Mac’in yukarıda belirtilen sorun giderme araçlarını kullandıktan sonra bile kapatmaya devam etmesi durumunda, Apple perakende mağazasını veya onaylanmış bir servis merkezini ziyaret etme zamanı. Ayrıca, Apple Destek aracılığıyla da şirkete başvurabilirsiniz.

Şu anda garanti kapsamında olmayan herhangi bir Mac için, göz önünde bulundurulması gereken başka bir seçenek üçüncü taraf bir onarım merkezidir. Bunlar genellikle sorunu doğrudan Apple’dan geçmekten çok daha az bir sürede düzeltebilir.

Rastgele kapanmalarınızın nedeni pil ise, MacBook pilini değiştirmek için seçeneklerinizi gözden geçirdiğinizden emin olun.

Makale: Mac Rastgele Kapanıyor mu? Yapabilecekleriniz:


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

54
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes