Mac’te Ekran Kaydı Nasıl Alınır? [Kılavuz]


48

Mac ekranınızı kaydederken çok sayıda kullanışlı olabilir. Belki de bir screencast öğreticisi oluşturmak istersiniz. Belki de bir iş sunusu oluşturuyorsunuzdur. Ya da belki kendiniz için video notları yapmakla ilgileniyorsunuz.

Sebebi ne olursa olsun, basittir ve bunu yapmak için birkaç farklı yolunuz vardır. Bu yüzden, Mac’inizde çeşitli yöntemlerle ekranınızı nasıl kaydedebilirsiniz.

QuickTime ile Mac’te Nasıl Kayıt Yapılır

QuickTime, Mac’inize önceden yüklenmiş olarak gelir ve örneğin video dosyalarını döndürmek gibi bir çok şey yapabilirsiniz. Bu yüzden ekranınızı kaydetmek için bu aracı kullanarak mükemmel bir anlam ifade eder. QuickTime Player’ı açın ve ardından Dosya > Yeni Ekran Kaydı ‘i menü çubuğundan seçin.

QuickTime Player Yeni Ekran Başlat Kayıt

Kaydı ayarlamak için kırmızı düğmenin yanındaki oku tıklayın. Burada Hiçbiri veya Sesiniz için Dahili Mikrofon ‘i seçin ve işaretleyin ya da işareti kaldırın Kaydetme sırasında Fare Tıklamaları Göster .

 

Şimdi kırmızı düğmeye basın, ardından tüm ekranınızı kaydetmek için tıklayın veya belirli bir bölümünü seçmek için sürükleyin ve kaydı başlatın. Bu, QuickTime Player simgesini menü çubuğunuza yerleştirecektir. Kaydı bitirdiğinizde, o düğmeye tıklamanız yeterlidir.

Kaydınızı görmeniz için tam olarak açılacaktır. Kaydetmek için, Dosya > menü çubuğundan kaydedin, kaydınıza bir isim verin ve yerini seçin. Save ‘i tıklayın ve işiniz bitti.

Avantajlar

 • Uygulama, Mac’inizde varsayılan olarak yüklenmiştir, bu nedenle ekstra maliyet veya kurulum yoktur.
 • QuickTime Player, ek özellikler sunar. film ve ses kayıtları
 • Kayıtlı videonuzdan AirPlay’i veya paylaşım seçeneklerini hemen kullanabilirsiniz.

Ekran Görüntüsü Yardımcı Programı ile Mac’te Nasıl Kayıt Yapılır

MacOS Mojave ile birlikte gelen yeni özelliklerden biri de ekran görüntüsü . Bu harika araç, ekran görüntülerine ek olarak ekran kayıtlarını da yakalamanıza olanak sağlar.

Yardımcı programı açmak için klavyenizde Cmd + Shift + 5 tuşlarına basın. Görüntülenen pencerenin alt kısmında, Tüm Ekranı Kaydet ve Seçilen Bölümü Kaydet

Ekran Görüntüsü Yardımcı Programı Tüm Ekranı Kaydet

Tüm Ekranı Kaydet ‘i seçerseniz, bir kamera simgesi görünecektir. Birden fazla monitör kullanıyorsanız, bu kullanışlıdır. Sadece kamerayı kayıt yapmak istediğiniz ekrana taşıyın ve kaydın başlamasını bekleyin.

Seçilen Segmenti Kaydet ‘i seçerseniz, boyutu ayarlamak için gördüğünüz kutunun köşelerini sürükleyin. Kutuyu ekranınızdaki farklı bir alana da taşıyabilirsiniz. Kaydı başlatmak için

Yararları

 • Ekran görüntüsü yardımcı programı MacOS Mojave’in yeni bir özelliğidir, bu yüzden ücretsizdir ve hiçbir yazılım yüklemesi gerektirmez.
 • Özellikler için dahili bir mikrofon içerir. ses, zamanlanmış kayıtlar için bir zamanlayıcı ve öğreticiler için fare tıklamaları gösterme yeteneği.
 • QuickTime gibi, kayıtlı videonuzdan AirPlay’i veya paylaşım seçeneklerini hemen kullanabilirsiniz.

Üçüncü Taraf Uygulamalarıyla Mac’te Nasıl Kayıt Yapılır?

Yukarıdaki iki seçenekle, daha fazla özellik istemeniz veya gerekmedikçe Mac ekranınızı kaydetmek için üçüncü taraf bir uygulama aramak için bir neden yoktur. Biraz fazladan seçenekler sunan bir kaç seçenek var.

Viking Recorder Lite

Viking Recorder Lite’ı kurduktan sonra, menü çubuğunuza bir simge girerek, bir kayıt işlemini bir arada başlatmanıza izin veriyor. Ekranınızın tamamını veya bir parçasını yakalayabilir, fare tıklamaları ile birlikte sesi dahil edebilir ve kodek ve çerçeve ayarlarını yapabilirsiniz.

 

Başlamak için, menü çubuğu açılır menüsünden Başlangıç ​​Ekranı Kaydı ‘i seçin ve açılan pencerede ayarlarınızı yapın. Bitirdiğinizde Kaydı Durdur ‘u seçin ve kaydınızı kaydetmek için komut istemini takip edin.

Öne Çıkanlar Özellikler

 • Viking Recorder Lite hem yerleşik bir film editörü hem de YouTube indiricisiyle birlikte gelir. 19659012] Kısayol tuşlarını kullanabilir, kullanıcı arayüzünü ayarlayabilir, yardım balonlarını görüntüleyebilir, kayıt sırasında menü çubuğu simgesi yanıp sönebilir ve Bildirim Merkezini kullanabilirsiniz.
 • Yeni Kayıt penceresini taşıdığınızda Hızlı bir önizleme bakın.

Bu öne çıkan özellikler sizi ilgilendirirse, Viking Recorder Lite’ı ücretsiz deneyin. Sınırsız video uzunlukları dahil olmak üzere daha fazla özellik istiyorsanız, ücretli versiyona bakabilirsiniz.

Download : Viking Recorder Lite (Ücretsiz) | Viking Kaydedici (3 $)

Akıllı Kaydedici Lite

Akıllı Kaydedici Lite süper basit bir arayüz ile başka bir iyi ekran kayıt uygulaması. Uygulamayı açın ve yakalama aygıtı, tam veya kısmi ekran, ekran kalitesi, ses kaynağı ve kayıtlı yol için seçeneklerinizi seçin.

 

Başlamak için uygulamayı açın, ayarlarınızı yapın ve ardından Kayıt Başlat ‘e tıklayın. Kaydettiğiniz süreyi görebileceğiniz menü çubuğunuza bir simge açılır. Bitirdiğinizde o simgeye tıklayın ve kaydınız görmeniz için hemen açılacaktır. Ayrıca, ayarlarda belirttiğiniz konuma de kaydedilecektir.

Bekleme Özellikleri

 • Smart Recorder Lite, ekranınızı kaydetmenizi veya FaceTime HD kamerayı kullanabilmenizi sağlar.
 • Ek kaynaklardan ses kaydı yapabilirsiniz (hatta daha fazla dahili mikrofon, bilgisayar ses kartı veya giriş aygıtı dahil olmak üzere, bir kerede bir adet)
 • Ekran kalitesi seçenekleri düşük ile yüksek arasında değişir ve kare hızı seçenekleri 1-30FPS arasındadır.

Bunu beğendiyseniz Smart Recorder Lite’ı ücretsiz olarak alabilirsiniz. Ayrıca, 300 saniyenin ötesinde kayıt süreleri gibi ek özellikler sunan ücretli sürüme de göz atabilirsiniz.

Sonraki: Mac’te Ekran Görüntüleri Nasıl Çekilir

Bilgisayar ekranınızın kaydedilmesi daha karmaşık hale geldi. Fakat gördüğünüz gibi, her zaman daha kolay olur. Umarım, bu yöntemlerden biri de Mac’inizin ekranını taramak için tam olarak ihtiyacınız olan şeydir.

Mac ekran görüntüleriyle veya Android ekranınızı yakalamak için Mac’inizi nasıl kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız,


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

48
Test Kafe

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes