Mantar Nasıl Bir Hastalıktır ?


34

Günümüzde binlerce hastalık mevcuttur bu hastalıklar ile birlikte hayatımıza birçok yenilik girer. Yani o hastalığa göre yaşamamız o hastalık eğer geçiciyse bir an önce kurtulmamız geçici değilse onunla kardeş gibi yaşamaya alışmamız gerekiyor. Bugün uğraş vererek kurtulabileceğiniz geçici bir hastalıktan bahsedeceğiz bu hastalığın adı mantar.

Mantar hastalığı hızla yayılan ve bulaşıcı bir hastalık olduğundan mantar hastaları bu hastalıktan bir an önce kurtulmak için çalışmalı bu hastalığa dikkat etmelidir. Mantarlar vücutta bir çok bölümde ortaya çıkabilir bunlar saç ,cilt , rahim, kulak, ağız, kasık, genital, tırnak, vajinal, kulak, göğüs gibi gibi daha bir sürü mantar çeşidi olabilir.

Öncelikle mantar hastalığının nasıl ortaya çıktığından bahsedelim. Mantarın çeşitleri vardır ve mantar hastalığı tek bir mantarla ortaya çıkabilir. Bu hastalığa hiç yakalanmak istemiyorsanız sıcak aylarda ellerinizi ve ayaklarınızı nemli bırakmamalı ve direk kurulamalısınız. Aynı zamanda bir başka hususa gelecek olursak mevsimine uygun ayakkabı kullanmıyorsanız buda sizin için yeni bir mantar riski demektir.

Yani yaz ayında ferah havalı bir ayakkabı kış ayında kalın ve su geçirmeyen bir ayakkabı kullanmalısınız. Ayrıca sıcak aylarda deriniz üstünde biriken ter birikintileri yüzünden nefes alamaz ve bu mantar hastalığını getirebilecek diğer hususlardandır. Bu hususların yanında hijyeni de unutmayalım mantarın en çok sevdiği şeylerden biride kirli bir yer. Ayrıca bu hastalıktan uzak durmak istiyorsanız başkalarının çorap, ayakkabı veya havlular gibi daha çoğaltabileceğimiz birden fazla eşyasını kullanmamalıyız. Mantar özellikle sporcularda ve genel olarak çok fazla terleyen bedenlerde kendine bir yer bulur. Temizlik mantarın en iyi çözümlerindendir.

Mantardan Kurtulmanın Yolları

Mantardan kurtulmak emek ve zaman isteyen bir olaydır. Hastalığın sürecinde hem hastalığı yakınlarınıza bulaştırmamaya çalışmalı hem de kendiniz artık bu hastalıktan kurtulmak zorundasınız. Mantar özellikle deride farklı bölümlerde görülebilir. Bu bölümlerde kızarıklıkları görebilirsiniz. Aşırı kaşıntı yapmaktadır. Tabi ki doktorunuza danışmadan bu mantardır demeyin belki sorun daha büyük olabilir.

Tanı konulduktan sonra yani eğer doktorunuz mantar hastasınız derse artık daha dikkatli yaşamalısınız. Dikkatli yaşamaktan kasıt daha temiz yaşamak. Bu süreçte sık sık duş almalısınız. Aynı zamanda kıyafetlerinizi, havlularınızı, çoraplarınızı ve benzeri şeyleri sürekli kullanımdan sonra yıkamalısınız. Mantar basite indirgenecek bir hastalık değildir. Üstelik bunları yaptığınız zaman hastalığınızın diğer insanlara da bulaşmamasına katkıda bulunursunuz.

Mantar hastalığından gerçekten kurtulmak istiyorsanız temiz olmanız da yeterli değildir. Mantarın uzun süreli nem ve terle birlikte ortaya çıkabileceğini ve artabileceğini bildiğimiz için vücudumuzu kesinlikle ıslak bırakmamalıyız. Anlayacağınız sık sık banyo yapsak bile vücudumuzda ıslak yer bırakmamalıyız.

Bana Nasıl Bulaştı?

Mantar hastalığının bulaşıcı olduğundan bahsetmiştik. Bir mantar hastasısınız ve bu hastalığın nerden çıktığını sizlere nerden bulaştığını merak ediyorsunuz. Mantar hastalığının bulaşma yöntemlerinden bazıları terlik, çorap veya havlu bunlar hepimizin zaman zaman arkadaşlarımızınkileri kullandığımız eşyalardır.

İyi tamamda benim evimde mantar hastası olan bir arkadaşım yok evde bu hastalığa şu anda sadece ben yakaladım diyorsanız o zaman bu hastalığın sizlere bir yerden bulaşma ihtimalinin yanı sıra temizliğinizle de alakası vardır. Yani bu hastalığı kendi ihmalkarlıklarınızla oluşturmuş olma ihtimaliniz yüksektir. Örneğin banyodan çıkıp ayaklarınızı tam anlamıyla kurulamadığınızı ve evden acil çıkmanız gerektiği için ayakkabınızı giydiğinizi düşünelim. Böyle bir durumda mantar hastalığına davetiyeyi kendi ellerinizle gönderdiğinizi vurgulamak isteriz.

Sağlığınız için temizliğinize dikkat edin çünkü sağlık her şeyin başlangıcıdır. Sağlık olmadan para pulun çok fazla önemi yoktur.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

34
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

2 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle