Medyanın Hayatımızdaki Yeri ve Önemi


41

Hayatımız içinde önemli bir yere sahip olan ve bizi her açıdan etkisi altında bırakanlardan birisi medya kullanımı olmaktadır.

Medya denilince ilk akla gelen televizyondur.

Yani bana göre medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi kısaca televizyon ile başladı

Ancak medya dendiğinde geniş kapsamlı olarak sözlü ya da yazılı, görsel işitsel faktörler de akla gelir.

Gazete, dergi, radyo gibi iletişim araçlarının yanı sıra medya konusunda televizyondan da etkili bir araç olarak internet kullanımı ilk sıralarda gelmektedir.

medyanın hayatımızdaki yeri
medyanın hayatımızdaki yeri

# İnternetin hayatımıza girmeye başladığı ilk günden itibaren gerek günlük hayatta gerekse diğer alanlarda oldukça etkileyici bir yapısı vardır.

Anında bilgiye ulaşma, gündemdeki olaylardan anında haberdar olma gibi daha pek çok konuda internet medya dünyasında en etkili bir araç olarak karşımıza çıkar.

Diğer unsurlarda televizyon radyo ve diğerleri de medya olarak hayatınıza girer ve etki ederler fakat etkisi internetten daha azdır diyebiliriz.

Medya tüm bu unsurlarla bir araya gelerek hayatımızda önemli bir yere sahip olur. Neredeyse tüm yaşamımız ona göre şekillenir ve onsuz nefes alamayacak konuma gelenlerimiz de az değildir. Yani medyanın önemi görmezden gelinmeyecek kadar fazla.

Medyanın Etkili Kullanımı Önemlidir

# Hayatımızda bu kadar önemli bir yere sahip olan medyanın etkili kullanımı oldukça önemli bir konudur.

Medya kullanımı, günümüz dünyasında çok gereklidir. Teknolojinin hız kazanması ve zamanın etkili ve hızlı kullanılması açısından zamanla yarışıyor olmamız medyaya olan ihtiyacımızı arttırmaktadır.

Ancak bu konuda abartıya kaçmadan durumu sınırlandırmak ta bizim elimizdedir.

# Medyayı kullanırken onu olumlu yönde kullanmak ta çok önemlidir. Örneğin önemli bir haber yayınlarken doğruluğu iyice araştırılarak haber yansıtılmalıdır.

Yalan yanlış haberlerle toplumun tepkisini çekici ya da fitneye sebep olucu haberlerden sakınmak ta medyanın topluma karşı sorumlu olduğu önemli vazifeler arasındadır.

Medyanın insanı bir ışık hızında nasıl etkilediği düşünülecek olursa medya kullanılırken toplum yararına olan durumlar iyi yansıtılmalı ve medya da bu durumlar olumlu şekilde yansıtılmalıdır.

Bu açılardan medyanın etkili kullanımı konusunda bu konuda duyarlı olamaya özen gösterilmeye çalışılmalıdır. Büyük küçük toplumun her kesiminden insanın etkileneceğini düşünerek ona göre kullanılmalıdır.

medyanın çocuk üzerindeki etkileri nelerdir?

Çocuk ve Medya İlişkisi Nasıldır?

# Toplumun geleceği olan çocuklarımız şüphesiz medyadan en çok etkilene kesimler içinde yer almaktadır.

Çocuk ve medya ilişkisi bu anlamda oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Çocukların saatlerce televizyon ya da internet ile içe olması onun sosyal gelişimi açısından oldukça zararlıdır.

Özellikle çocuklara uygun olmayan yayınların çocuk tarafından izlenmesi onun hem duygusal hem de ruhsal dünyasında önemli yaralar açabilir.

Bu açıdan çocukların medyayı iyi kullanması yönünde rehberlik edilmeli ve onların seviyelerine uygun programları izlemelerine katkı sağlanabilir.

Bu da mümkün olduğunca az zaman diliminde olmalıdır. Çocuğun mümkünse medya ile olan iletişimi çok fazla olmamalıdır.

Çocukların hayata iyi hazırlanması ve gündemde olan durumlardan haberdar olması için haber izletilmesi gerekli olabilir. Ancak bu da ailenin kontrolünde olmadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

41
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

4 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle