Meyve mi Sebze mi? Tartışılan 10 Gıda


42

Kabak bir meyve mi, sebze mi? Cevap nedir? Ona sebze diyebilirsiniz, ama bu bir meyvedir. Sebzeler için yanlış birçok meyve var. Listeyi kontrol edelim.

Bir meyve ve sebze arasındaki gerçek fark nedir

Bir bitkinin çiçek kısmından bir meyve gelişir ve tohumlar oluşur. Öte yandan, yapraklar, saplar veya kökler gibi bitkinin diğer yenilenebilir bitki kısımları.

10 Yeşil Fasulye

yeşil fasülye meyve mi sebze mi

Çekirdek fasulye veya yeşil fasulye, 7000 yıldan fazla bir süredir yetiştirilmektedir. Uzun zamandır yeşil fasulye tanıyor olsak da, çoğumuz bir sebze olduğunu düşünüyoruz. Ancak, botanik olarak yeşil fasulye bir meyvedir.

Dünyada 130’dan fazla farklı türde yeşil fasulye vardır. Tüm dünyada bulunan favori bir bahçe bitkisi. Yeşil fasulye baklaları yeşil veya mor renklerde bulunabilir.

9 Bamya

Bamya meyve mi sebze mi

Bildiğiniz gibi, bamya ya da bayanlar parmağı meyve gibi tatlı bir tada sahip değildir. Ama teknik olarak bu bir meyvedir. Dünya çapında yetiştirilmekte ve Hint ve Kanada mutfağında yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu meyvenin % 90’ı su. Bamya çiğ, buğulanmış veya kızartılmış olarak yenebilir.

8 Zeytin

Zeytin meyve mi sebzemi

Mutfakta kullanılan zeytinlerin bir sebze olduğu düşünülür. Ama bilimsel olarak, yaşam içeren tohum bir meyvedir. Pek çok meyvenin aksine, zeytinler tadı tatlı değil, tuzlu. Akdeniz’den çıkarılan, her daim yeşillik zeytin ağaçları artık tüm dünyada ısınma alanlarında görülebilir. Acı nedeniyle zeytinler çiğ olarak yenemez. Yenilebilir hale getirmek için salamura ile işlenmeleri gerekiyor.

7 Patlıcan

Dünyada ılıman iklimde yetişen 770 farklı patlıcan çeşidi vardır. Hem boyut hem de renk olarak değişirler. Popüler inanışın aksine, patlıcan sebze değil, bir meyvedir. İçinde küçük tohumları olan beyaz ete sahiptir. Patlıcan mor, yeşil veya lavanta renklerde gelir. Ham formda çok acı tadı.

6  Biber

Biberler ve meyveler arasında herhangi bir ilişki bulabilir misiniz? Zor görünebilir. Ancak biyolojik açıdan baklagiller meyvelerdir. Ayrıca baharatlı değillerdir ama az tatlılık içerirler. Bu tatlılık, renge göre değişir. Biberler Yeşil, sarı, turuncu, kırmızı renklerde mevcuttur. Kırmızı en tatlı ve yeşil acı bir tada sahiptir. Sarı ve turuncu biberler yeşil biberlerden daha tatlıdır.

5 Bezelye

Bezelye sebze mi

İnsanlar binlerce yıl önce bezelye yetiştirmeye başladı. O zamandan beri en sevdiğimiz yiyeceklerden biri. Bezelye uzun baklalarda üretilmektedir. Bu pododlar, teknik açıdan meyvelerdir. Bezelyeler ılıman ılık alanlarda iyi gelişir. Unutmayın ki bezelye birkaç saatlik hasattan sonra tatlılıklarını kaybeder.

4 Salatalık

Yaygın olarak yetiştirilen salatalıklar, kavunlarsa aileye aittir. Mutfak kullanımlarından ayrı olarak, salatalıkların güneş yanığını hafifletmek, cildi parlaklaştırmak, cilt bronzlaşmasını azaltmak ve hasarlı saçlar için de dahil olmak üzere birçok yararı vardır.

Çoğumuz salatalık hakkında önemli bir gerçeğin farkında olmasa da – bu bir sebze değil. Tohum taşıyan salatalık biyolojik anlamda bir meyvedir. Salatalık çiğ olarak yenebilir ve bu meyvenin %96’sı sudur.

3 Kabak

Büyük balkabaklı yemeklerde özel bir yer var. Örneğin, Şükran Günü ve Noel festivali sırasında sunulan balkabağı turtasının tadını kolayca unutabilir miyiz? Balkabağı da Cadılar Bayramı’nın dekorasyonu için ünlüdür. Küre şekilli, kalın kabuklu balkabağı içinde tohum ve posa bulunur. Yani, bilimsel açıdan kabak sebze yerine bir meyvedir. Kabaklar sadece lezzetli değil, aynı zamanda besin açısından da zengindir.

2 Avokado

Avokado meyve mi sebze mi

Avokado’nun bazı ünlü yemeklerinde lezzetli tadı ve kullanımı nedeniyle, buna sebze diyebilirsiniz. Ama gerçekte avokado bir meyvedir. Çünkü hamurla çevrili tek bir büyük tohum içerir. Avokado yetiştiriciliği 8000 yıldan beri başlamıştır. Avokado , aynı zamanda kalp dostu tekli doymamış yağ içeren birkaç meyveden biridir.

1 Domates

Domates – bir meyve ya da sebze, uzun zaman tartışması. Gerçek nedir? Mutfak perspektifinden, domates salatalarda ve diğer birçok yemekte kullanılan bir sebzedir. Ayrıca çoğu meyve kadar tatlı değildir. Ancak, biyolojik açıdan bakıldığında, bir domates, içindeki tohumları taşıyan bir meyvedir. Dünyada 10000’den fazla farklı çeşitte domates meyvesi vardır. Domates, kırmızı, turuncu, sarı ve mor dahil olmak üzere çeşitli renklerde bulunabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

42
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes