Migren Nedir Migreni Önlemenin Yolları


0

Sık veya şiddetli migrene maruz kalan insanlar için en iyi tedavi baş ağrısını en kısa sürede önlemektir Bir migreni başlamadan önce durdurmak için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır, en iyisi migren için kişisel tetkiklerinizi bulmanızdır. Bir insanın yaşam tarzını değiştirmesi sonucu migrende iyileşmeler kanıtlanmış bir gerçektir. Migren tetkiklerinizi bulmak ve migreni önlemeye yardımcı olmak için birkaç basit adımı uygulayabilirsiniz.

Migreni Genel Tetikleyiciler

Düşük kan şekeri önlemek. Düşük kan şekeri, aynı zamanda hipoglisemi olarak da bilinir, migrene neden olabilir. Besin eksikliği ya da kandaki şekere dönüşen çok fazla rafine karbonhidrat yiyerek getirilir. Kan şekerinizi kontrol etmek isterseniz sık sık küçük yemekler önemlidir. Gün boyunca herhangi bir yemeği atlamayın. Şeker ve beyaz ekmek gibi rafine karbonhidratlardan kaçının. Tam tahıllı ekmekler iyi bir seçenektir.
Küçük öğünlerin her biri için yumurta veya yağsız et gibi bir protein içeren taze meyve ve sebze seçenekleri seçin. Bu tür beslenmeler kan şekerinizi gün boyunca sabit tutmanıza yardımcı olacaktır.

Baş ağrısı yapabilecek gıdalar

Baş ağrısı yapabilecek gıdalar

Tiramin ve nitrit içeren gıdalardan kaçının. Tyramine beyninizde norepinefrin adı verilen, baş ağrısı yapabilen bir kimyasal salan bir maddedir. Tiramin veya nitrit içeren birçok ortak gıda var. Bu gıdalar patlıcan , patates, sosis, pastırma, jambon, ıspanak, şeker, yaşlı peynir, bira ve kırmızı şarap genel olarak baş ağrısı yapacak kimyasalları salan Tiramin ve nitrin içerir.
Diğer tiramin içeren gıdalar çikolata, kızarmış yiyecek, muz, erik, bakla, domates ve narenciye içerir.
MSG veya yapay katkı maddeleri gibi yüksek miktarda baharat bulunan gıdalar migreni tetiklemeye de katkıda bulunabilir.
Soya ürünleri, özellikle fermente olanlar, yüksek tiramin seviyeleri içerebilir. Soya ürünleri için tofu, soya sosu, teriyaki sosu ve miso örneğidir.
Besin alerjilerinin farkında olun. Alerji yapan gıdalar duyarlı kişilerde migreni tetikleyebilir. Bunun nedeni alerjik bir reaksiyonla oluşan iltihaplanma.


Alerji olduğunuzun yanı sıra alerji olabileceğini düşündüğünüz tüm gıdalardan kaçının.
Kendinizi bir migren rahatsızlığı içinde bulursanız, gün içerisinde hangi gıdaları tükettiğinizi listeleyin. Bu şekilde, takip etmeye devam edebilir ve hangi gıdaların alerjinize neden olduğunu tespit edebilirsiniz. Doktorunuz tarafından alerji testi de yaptırılabilir.
Yaygın gıda alerjileri arasında buğday, fındık, süt ve bazı tahıllar bulunur.
Hangi gıdaların migreni tetiklediğini tespit ettiyseniz, bunları diyetinizden hemen çıkartın. Emin değilseniz, nasıl hissettiğinizi ve tepki verdiğinizi görmek için bir süre yemek yemeyin. Alternatif olarak, gıda alerjileri testi konusunda doktorunuza danışabilirsiniz.
Herkesin aynı yiyecek tetikleyicilerine veya tepkilere sahip olmayacağına dikkat edin. Bir başkasında migren tetikleyen bir gıda sizin için aynı şeyi yapmayabilir.

Kesinlikle susuz kalmayın. Migrenin başlıca tetikleyicilerinden biri dehidrasyondur. Vücut günde çok fazla suya ihtiyaç duyduğundan, ağrı ve rahatsızlık vererek su eksikliğine tepki gösterir. Yorgunluk, kas güçsüzlüğü ve baş dönmesi gibi diğer semptomlara neden olur.
En iyi hidratasyon kaynağı düz sudur. Şeker ya da yapay tatlandırıcılar ve kafein içermeyen düşük (ya da serbest) diğer içecekler de sulu kalmanıza yardımcı olabilir.

sağlık için su tüketin
susuzluk migreni tetikler bu yüzden susuz kalmamak gerekir bol bol su içmeniz yararınıza olacaktır

Belli tür ışıklardan kaçının. Migrenleri önlemeye çalışırken, parlak ışıktan kaçınmalısınız. Belli renk ışıklar bazı insanlarda migreni tetikleyebilir. Bu duyarlılığa fotofobi denir. Işık baş ağrısını artırmaya neden olabilir. Nöron adı verilen gözün içindeki sinir hücreleri parlak ışık ile harekete geçirilir.
Bu olduğunda, acıları hafifletmeye başlamak için 20-30 dakika karanlıkla kalmak gerekebilir, çünkü nöronlar hala aktiftir.

Yoğun uyaranlara maruz kalışınızı sınırlandırın. Parlak veya yanıp sönen ışıklar bazen migrene neden olabileceğinden güneşli günlerde veya hatta parlak kış günlerinde güneş gözlüğü takmalısınız. Kar, su veya binaların parıltısı migreni tetikleyebilir. Güneş gözlükleri, mümkünse yan paneller olan kaliteli lensler içermelidir. Bazı migren hastaları renklendirilmiş lenslerin faydalı olduğunu keşfettiler.
TV izlerken veya bilgisayarınızı kullanırken gözlerinizi düzenli aralıklarla dinlendirin. Bilgisayar ekranları ve TV ekranlarındaki parlaklık ve kontrast seviyelerini ayarlayın. Yansıyan bir ekran kullanıyorsanız, filtreleme ile yansımayı azaltın veya güneş parlarken güneşlikleri ve perdeleri indirin.
Güçlü kokular gibi görsel olmayan uyaranlar da bazı insanlarda migren oluşturabilir. Bir migreni tetikleyen belli bir kokuyu maruz kaldıktan sonra o kokudan mümkün mertebe kaçınmaya çalışın.

Mümkün olduğunca gürültüye maruz kalma oranınızı azaltın. Migrenler, özellikle de kesintisiz olduklarında yüksek seslerle tetiklenebilir. Bunun nedeni belirsiz, ancak bazı bilim insanları migren hastalarının yüksek sesleri bastıramayabileceğini düşünüyor. Diğerleri ise , iç kulak kanalının neden olabileceğini önermektedir.

Hava değişikliklerine dikkat edin. Barometrik basınca bağlı olan hava ve iklim değişiklikleri migreni tetikleyebilir. Kuru bir atmosfer veya sıcak, kuru bir rüzgar, baş ağrısı oluşturarak vücuda etki edebilir. Bu, basınç değişikliği nedeniyle vücudunuzdaki kimyasalların dengesizleşmesine neden olabilir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Koruyucu gıdalar tüketin. Sağlıklı, dengeli bir meyve, sebze, tahıl ve kaliteli protein diyeti yapın. Koyu yeşil sebzeler tüketmeniz brokoli , ıspanak, lahana ve ayrıca yumurta, yoğurt yiyebilir sağlıklı proteinler kazanmak için ise az yağlı süt tüketin. Bu gıdalar migreni önlemeye yardımcı B vitamini içerir.
Magnezyum bakımından zengin yemekleri yiyin. Magnezyum kan damarlarını rahatlatır ve doğru hücre fonksiyonu sağlar. Magnezyum bakımından zengin gıdalar arasında badem ve kaju fıstığı, tahıl, buğday tohumu, soya fasulyesi, avokado, yoğurt, koyu renkli çikolata ve yeşil yapraklı sebzeler bulunur.
Yağlı balık migreni önlemeye yardımcı olabilir. Omega-3 ve yağ asitleri alımını artırmak için somon, ton balığı, sardalya veya hamsi gibi yağlı balıkları haftada üç kez tüketin.

Sigarayı bırakın. Tütün kullanımının migreni tetiklediği bilinmektedir. Kendi başınıza vazgeçemeyeceğinizi düşünüyorsanız, hekiminizle, bırakmanıza yardımcı olabilecek stratejiler veya ilaçlar hakkında konuşun.
Bir çalışma, günde 5 sigaradan fazla sigara içmenin migreni tetikleme olasılığının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Eğer bırakamazsanız, kendinizi her gün 5’den az sigara ile sınırlamanız yararınıza olacaktır.

migren ve kafein
Kafein tüketmek bilinenin aksine migreni tetikleyen bir faktördür resimde tüketilen gıdalar ve içerdiği kafein oranlarını görebilirsiniz

Kafein kullanmaktan kaçının. Kafein insanları farklı şekillerde etkileyen bir şeydir. Bazı insanlar kafeinin migreni tetiklerken diğerlerine kafein yardım eder. Düzenli olarak kafeini kullanıyorsanız ve bunun migrene neden olabileceğinden şüpheleniyorsanız, her seferinde biraz azaltarak kesmeyi deneyin. Aniden kafein tüketimini kesmek migreni çökertebilir, bu yüzden bunun farkında olmanız ve kendinizi yavaşça kafeinin dışında bırakmamız gerekir.
Kafeinin, bazı migrene yardımcı ilaçlarının başlıca bileşeni olduğundan, yardım ettiği bilinmektedir. Günlük bir kafein tüketiyorsanız, vücudunuz zaten bir hoşgörü inşa etmiş olabilir, çünkü kafein size yardım edebilir. Migren için oluşturduğunuz ve etkileri ölçmek amaçlı yazığınız diyet listesine etkilerini görmek için kafein içeren yiyecek ve içecek ekleyin ve eleme çalışmaları yapın.

Düzenli bir programda daha fazla uyku çekin. Rahatsız bir uyku rutini, enerjinizi ve belirli uyarılara karşı toleransı azaltır. Uyku ve uykusuzluğun olması migren olma şansını arttırır. Çok fazla uyku da migrene neden olabilir. Vücudunuz yeterli dinlenme alamıyorsa, baş ağrısı düzenli bir uyku düzeninin bulunmaması nedeniyle gerçekleşir.
Migrenler normalden daha fazla uyku aldığınızda, çalışma vardiyalarını değiştirdiğinizde dolayı ortaya çıkabilir.

Alkol tüketen biriyseniz bunu hemen durdurun. Birçok migren hastası için, alkol baş ağrısı, mide bulantısı ve günlerce süren diğer migren belirtilerini tetikleyebilir. Alkol, özellikle de bira ve kırmızı şarapta çok miktarda tiramin, tetikleyici bir madde vardır.
Stres her hastalığın 1. nedeni . Migrenler, kas gerginliği ve kan damarlarındaki artmış genişleme nedeniyle stresle birlikte kötüleşir. Gevşeme teknikleri, pozitif düşünme ve zaman yönetimi yoluyla stres yönetimi, migriden uzak durmaya yardımcı olabilir. Gevşeme ve biyolojik geri bildirim kullanımının, birçok migren hastasının zaten başlamış bir migreni tedavi etmesine yardımcı olduğu gösterildi. Biyogeribildirim, kişinin gevşeme teknikleri uygulayarak sıcaklığı, nabzını ve kan basıncını kontrol edebilme yeteneğidir.
Meditasyon, nefes alma, yoga ve namaz gibi gevşeme egzersizlerini kullanın.

Sıklıkla egzersiz yapın. Düzenli egzersiz birçok insanın migren sıklığını azaltabilir. Stresin azalmasına yardımcı olur ve ruh halinizi arttırır. Ayrıca migreni besleyebilen kas gerginliğini giderecektir. Bununla birlikte, ani veya yorucu bir egzersiz, aynı zamanda bir migren tetikleyicisi olarak kabul edilmiştir, bu yüzden aşırıya kaçmayın. Buna ek olarak, yavaş yavaş ısıtın ve egzersiz öncesi ve sonrası iyi hidre ( susuz kalmayın) olduğunuzdan emin olun. Özellikle sıcak veya soğuk koşullarda egzersizi önlemek de yardımcı olabilir.
Duruşunuzu iyi durumda tutmayı amaçlayın. Kötü duruş kaslarınızdaki gerginlik yüzünden baş ağrısını tetikleyebilir.


Nemlendirici kullanın. Kuru hava olası migren riskini artırır.Bu Atmosferdeki pozitif yüklü iyonların sayısına bağlıdır. Bu, serotonin seviyenizi yükseltir, migrende artan nörotransmitterleri. Havadaki kuruluğu azaltmak için sık sık nemlendirici yada buhar çıkartan herhangi bir araç kullanın.

adet bulantısı ve migren baş ağrısı

Hormonal ilaçlarınızı değerlendirin. Migren sıkıntısı yaşayan birçok kadın, menstruasyon öncesinde veya sırasında adet bulantısı ve migren baş ağrısı geliştirme olasılığının daha yüksek olduğunu belirtiyor. Bu aynı zamanda hamilelik veya menopoz sırasında da olabilir. Bilim adamları, bunun vücudun östrojen düzeylerindeki dalgalanmalarla bir ilgisi olduğunu düşünüyor. Eğer dönem öncesi migren sizin için bir sorunsa, oral kontraseptifleri östrojenle birlikte kullanma şeklinizi önlemeniz veya değiştirmeniz gerekebilir, çünkü östrojen düşüşü bunları alırken daha kötü olabilir, bu da daha kötü baş ağrıları oluşturur.
Yüksek östrojen doğum kontrol ürünleri ve hormon replasman tedavisi birçok kadının sorununun kötüye gitmesine neden olabilir. Bu ilaçlardan kaçınmak en iyisi olabilir. Zaten bunları alıyorsanız ve migrenin şiddetini veya sıklığını artırdıysanız, doktorunuzla kullanımınızı bırakma konusunda konuşun.
Çözümün, oral kontraseptifleri rutininizden kaldırması kadar basit olmayabileceğinin farkında olun. Bazı kadınlar, migren oluşumunun azaltılmasına yardımcı olduklarını söylüyor. Diğerleri, migrenin ancak her ay bir hafta boyunca aktif haplardan çıktıklarında tetiklediğini söyler. Yardımcı olmak için farklı bir hap türüne geçebilir veya kesintisiz olarak aktif hapları almaya devam edebilirsiniz. Bu sorunların olası çözümleri hakkında doktorunuzla konuşun.

Önleyici ilaçlar alın. Sık sık veya şiddetli migren ağrılarına maruz kalırsanız, koruyucu ilaçlar hakkında doktorunuza danışın. Profilaktik ilaçlar olarak da bilinen bu ilaçlar sadece reçeteyle kullanılabilir. Birçoğunun ciddi yan etkileri olabilir, bu nedenle yalnızca doktor gözetiminde ve diğer önleyici olasılıkları tartıştıktan sonra kullanılmalıdır. Mevcut ilaçların sayısı ve her migren vakasının tekliği nedeniyle, doğru önleyici kombinasyonun bulunması biraz zaman alabilir.
Propranolol ve atenolol gibi beta blokerleri, verapamil gibi kalsiyum kanal blokerleri ve lisinopril ve kandesartan gibi anti-hipertansiyon ilaçları da dahil olmak üzere kardiyovasküler ilaçlar, migrene yardımcı olmak için alınabilir.
Valproik asit ve topiramat gibi anti-nöbet ilaçları migrene yardımcı olabilir. Migren bir üre siklüs bozukluğuna bağlıysa, valproik asitin beyin hasarına neden olabileceğini unutmayın.
Trisiklik, amitriptilin ve fluoksetin içeren antidepresanlar birçok migren vakasında etkili olduğu kanıtlanmıştır. Normal dozlarındaki bu ilaçlar istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak migren tedavisinde düşük dozda kullanılan nortriptyline gibi daha yeni trisiklik ilaçların yan etkileri çok daha sınırlıdır.
Esrar, geçtiğimiz günlerde bilimsel ilginin yenilenmesine yol açan geleneksel bir migren tedavisidir. Birçok ülkede yasadışı, ancak yasal olarak veya başkalarına reçeteyle satılmaktadır. Bulunduğunuz bölgedeki kanunları öğrenin ve doktorunuzla konuşun.

Reçetesiz takviyeleri alın. Reçeteli ilaçlar, migrene yardım etmesi için gösterilen tek ilaç değildir. Bazı şifalı otlar ve mineraller migrene de yardımcı olurlar. Araştırmacılar magnezyum eksikliği ile migren başlangıcı arasında oldukça güçlü bir korelasyon bulmuşlardır. Bazı çalışmalar düzenli olarak magnezyum takviyeleri alarak migren hastalarına yardımcı olabileceğini bulmuştur.
Herbal bitkisel veya besleyici takviyeleri almadan önce, özellikle de reçeteli ilaçlarla birlikte alınıyorsa, doktora danışmalısınız.

kudzu bitlisinin kökü migren ve alkolden kurtulmaya çok iyi gelir

Migren sıklığını azaltmak için çeşitli bitki takviyeleri öne sürülmüştür. Kerev fıstığı ve butterbur bitkilerinin ve kudzu kökünün özleri muhtemelen yardımcı olabilir. Bu takviyeler hamile kadınlar tarafından alınmamalıdır.
Oldukça yüksek dozda (400 mg) B2 vitamini, aynı zamanda riboflavin olarak da bilinir, migreni önlemeye yardımcı olabilir.
Metabolik ve hepatoloji çalışmaları ayrıca, koenzim veya aktif B-6’nın karaciğer amino asidi metabolizması, glukoz metabolizması ve nörolojik yayınlarla asiste olduğunu gösterir. Aktif B-6, beyinde serotonin gibi kimyasalların dengede tutulmasına yardımcı olur. Bu, migreni tetikleyebilecek kimyasal bir dengesizlikten kaçınmanıza yardımcı olur.
Baş ağrısı hakkında doktorunuzla konuşun. Resmi olarak migren tanısı konmuş olmadıysanız, başınızdakileri doktorunuzla konuşmanız çok önemlidir. Şiddetli kronik baş ağrısı, beyin tümörleri gibi daha ciddi hastalıkların belirtileri olabilir. Migren belirtileri kendiniz tedaviye başlamadan önce doktorunuz diğer potansiyel baş ağrısı nedenlerini ekarte etmelidir.
Bir doktor migren için ilaçlar ve alternatif tedaviler de reçete edebilir.

Migrenin ne olduğunu öğrenin. Migren, sıkıcı başlayan ve gittikçe kötüleşen baş ağrısıdır. Dakika ile gün arasında değişebilir. Ağrı, darbeli, titreşen, zonklama yapan bir baş ağrısı olarak tanımlanır. Başın bir yanına, boynun veya başın arkasına veya bir gözün arkasına gidebilir. İdrar artışı, titreme, yorgunluk, mide bulantısı, kusma, uyuşma, zayıflık, karıncalanma, iştahsızlık, terleme ve ışığa ve sese hassasiyet eşlik edebilir.
Migren azaldığında, uyku ihtiyacı ve boyun ağrısının yanı sıra bulutlu bir düşünce şekli ortaya çıkabilir.

Risk altında olup olmadığınızı bilin. Migrene yakalanma eğilimi gösteren bazı insanlar vardır. Migrenler en çok 10-40 yaş arasındaki insanlarda görülür. Bir kere 50 yaşını vurduğunuzda migren azalmaya eğilimlidir. Migren ailelerde koşar gibi görünüyor. Ebeveynlerin birinde migren varsa, bir çocuğun migren geçirme şansı% 50 olur. Her iki anne-baba da görülürse, bir çocuğun% 75 şansı vardır.
Kadınlar erkeklerden üç kat daha fazla migrene sahiptirler. Bu, östrojen seviyeleri ile migren arasındaki bağlantıya bağlı olabilir. Bir dönem geçirecek olan kadınların östrojen düşmesi nedeniyle sıklıkla baş ağrısı gözlemlenir.

Prodrom fazını tanıyın. Bazı migren bölümleriyle ilişkili aşamalar var. Prodrom fazı ilk fazdır. Migrenin başlamasından 24 saat önce başlayabilir. Bu, hastaların %60’ı kadarında görülür. Dinlenmek ve potansiyel tetikleyicileri önlemek için bu işaretleri gördüğünüzde özel bir dikkat göstererek yaklaşmakta olan bir migreni önleyebilir veya ciddiyetini azaltabilirsiniz. Bu semptomları fark ederseniz, stres yaşıyorsanız veya kaygı migreni hızlandırabildiğinde veya kötüleştirebildiğinden olumlu bir tutum sergilemeye çalışmak da önemlidir.
Depresyon, öfori ve sinirlilik gibi ruh hali değişiklikleri, migrenin erken belirtileri olabilir.
Ayrıca artan susama veya sıvı tutma muzdarip olabilir. Birçok migren hastası kötü bir baş ağrısı başlamadan önce artan bir susama fark eder. İştahınızda belirgin bir artış veya azalma da yapabilirsiniz.
Boyun, yorgunluk, huzursuzluk, sıkıntı insanları iletişim veya anlamak, konuşurken zorluk, sertlik yaşayabilirsiniz baş dönmesi denge kaybına yol açan bir kol veya bacaklarda zayıflık ya da baş dönmesi. Bu belirtiler sizin için yeni veya normalden daha şiddetli ise, derhal doktorunuzu arayın.

Aura safhasının özelliklerini tanımlayın. Aura fazı prodrome fazını izler. Hastaların sadece %15’i bunu yaşıyor. Bu evrede bir baş ağrısı başlayacaktır. Auralara sahip olanlar lekeler veya yanıp sönen ışıklar ve görme kaybı şikayetinde bulunurlar. Bu durum Migren başlamadan bir saat önce 5 dakika sürebilir.
Aura, cildinizde karıncalanma veya uyuşma hissi olarak kendini gösterebilir. Ayrıca işitme bozuklukları yaşayabilirsiniz.
Alice Harikalar Diyarı Sendromu” olarak adlandırılan nadir bir migren atmosferi, kişinin bedeninin veya çevresinin algılamasını değiştirmeyi içerir. Bu tip aura çoğu durumda çocuklarda görülürken, bazen erişkin migren hastalarında da görülür.
Aktif baş ağrısı fazını anlayın. Baş ağrısı fazı sıradandır ve çoğu hasta için en kötüsüdür. Baş ağrısı genellikle başın kesin bir noktasında başlar ve kafanın başka bir bölümüne geçebilir. Hastalar zonklama, titreme baş ağrısı ile şikayet eder. Hareket etmek genellikle baş ağrısını kötüleştirecektir. Işık ve gürültü gibi diğer faktörler de kötüleşebilir.
Başları ağrı nedeniyle hastalar çoğu kez konuşma yapamazlar.
Baş ağrısı fazına ishal, bulantı veya kusma eşlik edebilir.

Çözünürlük safhasını anlayın. Migrenin son aşaması, çözümleme aşamasındadır. Vücudunuzun migrendeki travmadan kurtulma evresidir. Birçok hasta, migren atağından sonra saf yorgunluk şikayetinde bulunur. Bazıları, baş ağrısı aşamasının bitmesinden hemen sonra huzursuzluk ve mood değişimlerinden muzdarip.

Baş ağrısı günlüğü tutun. Migren için bazı ortak tetikleyiciler olsa da, spesifik migrasyonların neden tetiklediğini tam olarak anlamanız gerekir. Bir baş ağrısı günlüğü bunu belirlemenize yardımcı olabilir. Aynı zamanda size ve doktorunuza tedavilerin etkinliğini izlemenize yardımcı olabilir. Bir migrene başlamadan 24 saat boyunca yapılan, yemiş, deneyimli ve hissettiklerin bir kaydını incelemek, kişisel tetikleyicileriniz hakkında çok şey öğretebilir.
Kendinize şu soruları sorarak günlüğü başlatın:

migren takıbını yapmak ağrıların ne zaman ve ne yaparken başladığını saptamak için migren günlüğü oluşturun
 • Ne zaman baş ağrısı yaşamaya başladım?
 • Ne sıklıkta ağrıdığını söyleyebilirim? Belirli günler Zamanlar hangileri?
 • Baş ağrısının acısını nasıl tarif edebilirim?
 • Tetikleyici var mı?
 • Farklı baş ağrısı türlerim var mı?
 • Ailemin içinde başka herhangi biri baş ağrısı yaşıyor mu?
 • Başım ağrıdığında ​​görme değişikliklerini fark ettim mi?
 • Bir dönem geçirdiğim zaman onları alabilir miyim?
  Tarihi takip edin, baştan sona zaman, ağrı derecesi 0-10, herhangi bir tetikleyici, herhangi bir belirti, önceden aldığınız ilaçlar ve migrenin hafifletilmesi.
  Akıllı telefonunuz varsa, migren için mobil uygulamalardan birini kullanarak migreni, tetikleyicileri, aura’yı, ilaçları vb. Takip etmelisiniz. Google Play Store’da migreni veya ilgili anahtar kelimeyi araştırarak android için migren uygulamaları bulabilirsiniz.Tetikleyicilerini tanımla. Migren için tek bir tetik yoktur. Migrenin neye sebep olduğu tam olarak bilinmemektedir ve kişiden kişiye değişmektedir. Migrenler çok çeşitli farklı şeyler tarafından tetiklenmiş gibi gözüküyor. Bu, yediğiniz, koklayacağınız, duymanız veya görmeniz gereken bir şey olabilir. Genellikle uyku düzeniniz veya günlük faaliyetlerinizle bağlantılı olabilir. Belirli bir süre geçtikten sonra kişisel tetiklerinizi seçebilmeniz için her gün yaptığınız her şeyi belgelediğinizden emin olun.

  Migren için bir yönetim planı oluşturun. Muhtemelen tüm migrenlerden kaçınmanın mümkün olmamasına rağmen, onları yönetmek mümkün olabilir. Migren günlüğünüzü gözden geçirin ve hangi modellerin geliştiğini görünce deneyin. Tetikleyicilerinizi bulmak için modeller arayın. Günün, haftanın veya sezonun diğerlerinden daha fazla sorun yaratan belirli zamanlarını arayın.
  sorunun kaynağını bulduktan sonra migreni önlemeye yönelik bir yaklaşım haritası çizin. Planı harekete geçirin, tetikleyicileri önleyin ve hassasiyetlerin farkında olun. Sonuçları not edin ve sizin için migren kafa tutmaya yarayan herhangi bir şeyi ön plana alın
  Diğer muhtemel değişiklikler, baş ağrısının başında ağrı kesici ilaç alıyor olabilir ve başkalarına, geçmekte olduğunuz acıyı bildirir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

0

Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

Korkunç Korkunç
0
Korkunç
Öfkeli Öfkeli
0
Öfkeli
hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
Zekice Zekice
0
Zekice
love love
0
love
Mutlu Mutlu
0
Mutlu
lol lol
0
lol
Aşık Aşık
0
Aşık
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
omg omg
0
omg
Havalı Havalı
0
Havalı
win win
0
win
O ne Lan O ne Lan
0
O ne Lan
Mehmet

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission