Migren Tedavisi İçin Neler Yapılır?


41

İnsanın günlük yaşamını zehir eden ve çalışamaz ya da hareket dahi edemez hale getiren migren, çağımızın en büyük hastalıklarından biridir. Migren Tedavisi ile hayattan tekrar tat almanız da mümkün.

Şiddetli bir baş ağrısı ile başlayıp boyun kısmından göze kadar gelen ağrılar kişiyi gün ışığına da duyarlı hale getirerek uzun bir süre de geçmemektedir.

Ancak bu sinirsel hastalık ile baş etmenin en temel yolu uykunun tam olarak alınması ve ilaçlardan çok fazla medet umulmamasıdır.

Özellikle kış aylarında daha çok ortaya çıkan migren, kişiler bazında sık ataklar içerisinde başa vurur ve dayanılmaz bir ağrının oluşmasına neden olur.

Halsizlik, yorgunluk ya da moral bozukluğu ve çok fazla bilgisayar veya televizyona bakma gibi sebeplerden ötürü meydana gelen migren baş ağrısı, insanları günlük yapılması gereken işlerden uzaklaştırmaktadır.

Ayrıca sosyal hayatın geride kalmasına neden olarak tüm günü karanlık bir ortamda geçmesinin beklenmesine etki yapmaktadır.

Migren Hastalığına Dikkat

Migren Hastalığına Dikkat
Migren Hastalığına Dikkat

Herkeste ortaya çıkabileceği bilinen migren sorunları, zonklamanın oluşmasına ya da hiç kesilmeyen, konuşmaya bile takat bırakmayan bir duruma gelinmesine neden olabilmektedir.

Ancak uzman doktorların söylediği gibi eğer migrenin ortaya çıkmasına neden olan etkilere karşı bir önlem alınabilirse ve düzenli bir hayata geçilirse, sık aralıklar ile gelen ataklar ve şiddetli baş ağrılarından kurtulmak mümkün olabilir.

Ancak alınan önemlere rağmen bu şiddetli ağrılar geçmez ya da azalmaz ise o zaman doktora başvurulmalı ve ilaç tedavisine geçilmelidir.

Fakat bundan önce mutlaka sosyal yaşam içerisinde kişi, migreni tetikleyen tüm etkilerden uzaklaşmalı ya da mümkün olduğu kadar azaltmalıdır.

Migren Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Migren Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler
Migren Tedavisi İçin Yapılması Gerekenler

Her hastalıkta olduğu gibi migren tedavisi için de bir takım alınması gereken önlemler olumlu sonuçlar verebilir ve bu sayede şiddetli baş ağrılarından kişi kurtulabilir.

İlk olarak kendinizi ağrı kesicilere bağımlı hale getirmemelisiniz. Eğer bir ay içerisinden en az 4 ya da 5 tane ilaç alıyorsanız migreni daha zararlı bir duruma getiriyorsunuz demektir.

Beyin, alınan aşırı ilaçlar ile birlikte daha hassas ve migrene karşı daha duyarlı hale geliyor ve atak sıklığını daha ileri bir boyuta taşıyor.

O yüzden rastgele ilaç almak yerine bir nöroloji uzmanına danışarak ilaç kullanmak, migren sorunlarınızı azaltmada etkili olacaktır.

Migreni sizde ortaya çıkaran sorunları takip etmeniz de büyük bir önem taşır. Hangi durumlardan sonra ortaya çıkmakta ve ne sıklığı nedir bunları aklınızda tutmanız işe yarayabilir.

Ayrıca düzenli bir spor yapmak ve aynı şekilde uyku düzeni yakalamak migreni azaltmada büyük bir katkı sağlayacaktır.

Migren Tedavisi İçin Farklı Alternatifler

Migren Tedavisi İçin Farklı Alternatifler
Migren Tedavisi İçin Farklı Alternatifler

Bu sorunu yaşayan tüm insanların günlük hayatlarını alt üst eder. Bir ay içerisinde dahi çok sık görünmeye başlayan migren hastalığı, tüm sosyal yaşamı da büyük bir oranda yok eder.

O yüzden sosyal hayat içerisinde herkesin kişisel olarak yapabileceği tedavi yöntemleri de bulunmaktadır. Düzenli bir öğün sağlamak migreni azaltabilir.

Hiçbir öğünü kaçırmadan yemek, yaşayacağınız bir açlık ile kan şekerinizin düşmesine engel olur ve bu da baş ağrısını engeller.

Ayrıca kendiniz için ara öğünler için de bir düzen kurarak düzgün bir yeme alışkanlığı yakalayabilirsiniz.

Spor yapmak, migren rahatsızlığı konusundaki stres ya da sıkıntı gibi tüm sorunlara karşı gelen seretonin hormonunu salgılanmasına olanak tanır. Migrenin oldukça geriye gitmesini sağlar.

Yürümek, bisiklete binmek ya da koşmak gibi durumlar büyük bir etki yaparak olumlu sonuçlar verir.

Migrenden kurtulmanın temel yolu sağlıklı ve düzenli bir yaşam koşulundan geçtiğini unutmamalısınız. Bunun için test çöz ile daha fazla bilgiye de ulaşabilirsiniz.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

41
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes