Milyonlarca Oyuncunun Hesabı Çalındı


41

Milyonlarca oyuncunun hesabı çalındı. Yapılan açıklamada güvenlik uzmanı olan Troy Hunt’ın HAVE I BEEN PWNED? İsmini verdiği internet sitesi tarafından yapılmıştır. Açıklamada hackerler kullanıcılara ait olan hesap bilgilerini iki oyun sitesinin forum kısımlarından Eylül 2015 ayı içerisinde çalınmış olduğunu dile getirdi. ISO dosyalarının paylaşılmış olduğu bu forumlardan çalınmış olan hesapların başka bir yerlerde kullanılan hesapları kırmak amacı ile çalındığı düşünülmektedir. Toplam çalınan kullanıcı bilgileri, 1,3 milyon PSP ISO ve 1, 2 milyon Xbox ISO forum kullanıcı bilgilerinin çalındığı ifade edilmiştir.

Eset’in güvenlik uzmanı olan Mark James bu konuyla alakalı bir açıklama yapmıştır. Kredi kartı bilgilerinizin kullanılması gerekse de, tüm online platformlarda farklı şifrelerin kullanılması gerektiğini dile getirmiştir. Bu sayede daha güvenli bir ortam yaratılmış olacaktır. Çalınan bir bilgi dahi olsa başka bir yerde bu şifreler olmadan kullanılamayacaktır. Hackerler için tüm bilgiler oldukça önem işgal etmektedir. Sitelerde paylaşmış olunan bilgiler sızdırıldığında, başka bir yerde bu bilgilerin kullanılma olasılığı bulunmaktadır. Önemli hesaplarınıza hackerler ulaşabilmektedir.

Oyunlarda Hesap Çalınmasının Önlenmesi

Daha önceki yıllarda da iki konsollu veri tabanlarının hack’lenmesi görülmüştür. Konsol hesabınız içerisinde banka hesabınız yer almasa dahi, eğer online platformlarda kullanmış olduğunuz kullanıcı ismi ve şifreniz aynı ise, tekrar ve tekrar risk altındasınız demektir. Bundan dolayı her online oyun ve diğer hesaplarınızda kullanıcı ismi ve şifre değişikliği yapmanız gerekmektedir.

Birçok insan hesaplarını aynı şifre yaparak şifre unutma problemini ortadan kaldırdıklarını düşünürler. Evet, aynı şifre olduğunda unutma sorunu yaşamazsınız ama daha büyük bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Hackerler sizin bu düşüncede olduğunuzu bilmektedirler. Bundan dolayı bilgilerinizi alarak sizin için daha önemli olan bir hesabı kırmak amacıyla kullanırlar. Bunların olmaması için alınacak olan önemli tüm hesaplarınızda kullandığınız şifrenin farklı olmasıdır. Bilgilerinizi her platformda yayınlamamanız gerekmektedir.

Oyunlardaki Hesabın Çalınması Halinde Kanunlar

Oynadığınız oyunların ve hesaplarınızın çalınması halinde, eğer oyunun değeri 30.000 TL’yi buluyorsa oyun hesaplarınızı ve karakterlerinizi çalan hırsızlar için devlet sizin için kanun çıkarmış bulunmaktadır. Birçok oyun için hatırı sayılır maliyetler harcanmaktadır. Bundan dolayı da hırsızlar için yeni bir kapı açıldığı söylenilebilmektedir. Online oyun sektörüne bakıldığında oldukça ilerlediği görülmekte ve bununla birlikte sanal ortamlarda büyük bir hırsızlık artışı görülmektedir. Bu sebeple devlet bu duruma dur demek amacıyla yeni kanunlara gitmeyi tercihe etti. Adalet Bakanlığı’nın onayından geçen bu tasarıya bakıldığında, bir oyuncunun hesabını ya da karakterini çalan kişi için 7 yıla kadar hapis cezası istemi ile dava açılabileceği açıklandı.

Bu konu ile ilgili yapılan bir bildirge bulunmaktadır. Bu bildirgede, hesabı çalınan oyuncunun yapması gerekenler söylenmektedir. Hesabı çalınan kişi PC’si açık halde bulunurken çalındı ise, anında kapatmadan karakola ya da kolluk birimlerine haber etmesi gerekmektedir. Haber vermeden önce ve verdikten sonra PC üzerinde hiçbir işlem yapmaması gerekmektedir. Eğer ki PC kapalı iken çalınmış ise, PC’yi açamadan karakol ya da kolluk kuvvetlerine müracaat etmesi gerekmektedir.

Birçok oyun oldukça yüksek maliyetlere alınmaktadır. Oyunun ilerlemesi ile birlikte oyuncuların bu maliyetleri yükselttiği bilinmektedir. Karakterlere yüklenen güçler oyun ilerledikçe daha da çoğalmaktadır. Birçok oyuncu sıfırdan başlamak yerine ileriki bölümlerde olan güçlü kahramanlara sahip olmak ister. Bu karakterler bazı oyuncular tarafından satılabilmektedir. Hırsızlar bu karakterleri çalarak hiçbir uğraş olamadan satmaya çalışmakta ve büyük paralar elde etmektedir. Devlet tarafından bunun önlenmesi amacıyla bu tasarı çıkmıştır.

 

 

 


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

41
Test Kafe

Kendi halinde bir insan. Uğraşlarımı web ortamına taşımak isteyerek bu siteyi kurdum

0 Yorum


Ne Paylaşmak İstersin?
Kişilik Testi
Kişilik testi oluştur
Doğru Yanlış
Doğru Yanlış testi oluştur
Anket
Bir Anket oluştur
Makale
Makale oluştur
Liste
Klasik bir liste oluştur
Caps
Özel Caps'lar yapmak için kendi resmini yükle