Narın Kanıtlanmış Sağlık Faydaları (Meyve, Meyve Suyu, Tohum)


69

Nar, sağlığınız için birçok yararı olan yenilebilir tohumlarla dolu lezzetli bir meyvedir. Tüketen nar tohumları, kalp sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olur, ağrı ve iltihapları azaltır ve sindirimi artırmaya yardımcı olur. Eğer diyabetiniz varsa ve fiziksel performansı iyileştirirseniz, nar suyu içmek da iyidir.

Narların sağlık yararlarının birçoğu, vitaminler, mineraller ve besinler ile doludur. Nar ayrıca enfeksiyona karşı koymanıza ve beyninizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olan önemli antioksidanlar içerir. Ayrıca, narın anti-enflamatuar etkileri kronik hastalığa karşı korunmanıza yardımcı olabilir.

Bu makalede nar suyu ve nar çekirdeğinin sizin için iyi olmasının birçok sebebini öğreneceksiniz.

Yazıda neler var

Nar Nedir? 19659005] Nar (botanik adı, Punica granatum ), Ortadoğu'da ve Akdeniz çevresindeki ülkelerde yetişen kırmızı renkli yenilebilir bir meyvedir.

Nar meyve ağaçları üzerinde büyür ve kalın bir cilde sahiptir. ve arklar tarafından çevrili yenilebilir tohumlarla doludur. Nar taneleri küçük tohumlu baklalardır ve her narda yaklaşık 600 tanesi vardır. (1)

Narın kabuğu yenmek için çok kalın. Bununla birlikte nar kabuğu özleri nar tozu haline getirilebilir ve antioksidan özellikleri için kullanılabilir.

Nar meyvesinden elde edilen tohumlar, küçük kırmızı renkli keseler (nar taneleri) ile kaplıdır. Nar taneleri çiğ olarak yenebilir veya nar çekirdeği yağı üretmek için preslenebilir. Araştırmacılar, yenilebilir nar tohumlarının antioksidanlar içerdiğini ve serbest radikallere karşı koruyucu etkiye sahip olduğunu keşfettiler. (2)

İleri Biyomedikal Araştırma narların bir kişinin koroner kalp hastalığı, yüksek kolesterol, enflamatuar hastalıklar ve kanser riskini azaltmak için bağlantılı olduğunu bildirmektedir. (1)

Birçok insan, narların tatlılık ipuçlarıyla keskin, ekşili bir tada sahip olduğunu söylüyor. Araştırmacılar, narın eşsiz tadı, et ve tohumlardaki birçok uçucu bileşikten geliyor. Bunlar narlara bazılarının “dünyevi”, “tatlı”, “çiçek” veya “meyve” olarak tanımladığı bir tat verebilir. (3)

Narların faydalarını elde etmek için tohumları doğrudan meyveden yiyebilir ya da nar suyunu içebilirsiniz.

Nar Suyu Nedir?

Nar suyunun etkili bir sağlık içeceğidir. nar kaynaklıdır.

Birçok araştırmacı, nar suyunu “kalp-sağlıklı meyve suyu” olarak tanımlamaktadır. Nar suyu, yüksek antioksidan içeriğe sahip olduğu için sizin için son derece iyidir. Nar suyunun tüketilmesi kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir ve hatta çeşitli bakteriyel enfeksiyonlarla savaşmakla bağlantılıdır. (4, 5)

Nar suyunun sizin için iyi olmasının bir başka nedeni de, sağlığa yararlı bir çok vitamin ve mineral içermesidir. Konsantre nar suyu, normal nar suyundan daha fazla miktarda magnezyum ve potasyum içerebilir. (5)

Lezzetli bir sağlıklı içeceğin tadını çıkarmak için bir nar suyunu karıştırmak çok kolaydır. Bir narın yarısını kesin ve nar taneleri veya tohumlarını yavaşça kesin. Sökülen tüm tohumları bir karıştırıcıya koyun ve tohumlar parçalanıncaya kadar karıştırın. Nar suyu elde etmek için sıvıyı bir bardağa süzün. Nar suyu sizin için fazla tartılırsa, bir tatlı kaşığı çiğ bal ekleyerek tatlandırın.

Nar Besin Gerçekleri

Nar çekirdeği ve meyve suyu birçok sağlık yararına sahip olan besinlerle doldurulur.

tohumlar ve 'dan gelen bir nar, 234 kalori, 52 gram karbonhidrat ve 38 gram şeker içerir . Bu 282 gramlık nar porsiyonu 11 gram lif içerir ve bu da günlük alım miktarınızın (RDI)% 45'ini oluşturur. (6)

Düzenli olarak tüketen narlar bağışıklık sisteminizi destekleyebilir çünkü bir fincan nar çekirdeği 9 mg C vitamini içerir ki bu da RDI'nızın% 15'ini oluşturur.

Nar aynı zamanda kanınız için de iyidir. ve karaciğer sağlığı bütün bir nar, RDI'nızın% 58'i olan 46 mcg K vitamini 'a sahiptir

Nar suyu ve nar tohumları da iyi miktarda E vitamini ve B grubu vitaminlerin birçoğunu içerir.

Bir bardak nar suyu (250g) ayrıca kalsiyum (% 3 RDI), potasyum (% 15 RDI), manganez (% 12 RDI) ve magnezyum (% 4 RDI) gibi mineraller içerir.

Nar suyu antioksidanların bir gübresidir

Çok sayıda antioksidan, nar suyunun kalbiniz, beyniniz ve bağışıklık sisteminiz için iyi olmasının nedenlerinden biridir.

Narlar, doğal bir antioksidan olan etkileyici miktarda C vitamini içerir.

Bilimsel çalışmalar, nardaki fenolik bileşiklerin olduğunu göstermiştir. tanenler gibi meyve suyu güçlü bir antioksidan etkiye sahiptir. Bu tanenler, oksidatif hasara neden olan serbest radikalleri öldürmeye yardımcı olur ve kronik hastalık riskini artırabilir. (7)

Araştırma ayrıca, nar suyunun antioksidan aktivitesinin yeşil çay veya kırmızı şaraba kıyasla 3 kat daha büyük olduğunu göstermiştir. (7)

Nar Neden Senin İçin İyidir

Nar, birçok tıbbi özelliğe sahip, besin açısından zengin bir meyvedir.

Nar suyu ve nar tohumları, bir takım sağlık sorunlarının ele alınmasında terapötik bir kullanıma sahiptir. Narlarda askorbik asit (C vitamini), tanenler ve yağ asitleri iyi sağlıkta rol oynar.

Journal BioMed Research International narların neden sağlığınız için iyi olmasının bazı nedenleri olduğunu bildirmektedir. : (8)

  • İnflamasyonu azaltma
  • Koroner kalp hastalığı riskini azaltma
  • Diyabet yönetimi
  • Bilişsel işlevlerin iyileştirilmesi
  • Yaşlanmanın etkilerinin azaltılması
  • Erkek doğurganlığının geliştirilmesi

Narın faydaları (Meyve, Meyve Suyu, Tohumlar)

Diyetinizde daha fazla nar meyvesi tüketmenin birçok yararına daha ayrıntılı bir şekilde bakalım.

Nar Kalbin Sağlığı İçin İyidir

Bitki bazlı antioksidanların etkili etkisi (19659005) Polifenoller) nar çekirdeği ve suyu, kardiyovasküler fonksiyonunuzu iyileştirmeye yardımcı olur.

Araştırmacılar, tanenler ve antosiyaninler gibi bileşiklerin, kardiyovasküler hastalık riskini azaltmada güçlü bir etkiye sahip olduklarını bulmuşlardır. [196] 59003] Örneğin, narın kalp faydalarından biri, atardamar plağının (ateroskleroz) birikimini azaltma kabiliyetidir. Bir klinik denemede, hastalar günlük olarak bir bardak nar suyu tüketmişlerdir. 3 ay sonra, bilim adamları kalbe kan akışının kontrol (plasebo) grubuna kıyasla arttığını gözlemlediler. (9)

Nar meyvesinin suyu, tansiyonu düşürmeye yardımcı olabilir

Nar suyunu tüketmenin yollarından biri, kalp sağlığınızı iyileştirir, hipertansif etkisi vardır.

Hipertansiyonu olan erkeklerde yapılan bir çalışmada; Günde 150 ml nar suyu tüketmek kan basıncını düşürdü. Saf nar suyu, tansiyonu 4 ila 6 saatlik bir sürede azaltmaya yardımcı oldu. Bilim adamları, nar suyunu tüketmenin hipertansiyonu tedavi etmek için etkili bir yöntem olabileceği sonucuna varmışlardır. (10)

Hipertansif hastaları içeren başka bir çalışmada, bir bardak nar suyu almanın 2 hafta boyunca günlük olarak tüketildiğinde hipotansif etkisi olduğu bulunmuştur. (11)

İlaca başvurmak zorunda kalmadan hipertansiyonu tedavi etmek için diğer doğal yöntemler hakkında bilgi edinin.

Nar meyvesi ve tohumları kolesterolü düşürebilir

Nar içecekleri, kolesterolün daha düşük seviyelerine yardımcı olabileceğinden kardiyovasküler sağlığınıza fayda sağlayabilir

Araştırmacılar, nar suyunun düzenli olarak tüketilmesinin, LDL kolesterol seviyesini (veya “kötü” kolesterol) etkilediğini ve atardamarlardaki bir plak birikimini önlediğini bulmuşlardır. (12)

Diğer çalışmalar, konsantre edilmiş nar suyu tüketiminin, diyabetik hastalarda kolesterol düzeylerinin düşürülmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir. (13)

Yüksek kolesterol hastalığınız varsa, durumunuza yardımcı olacak diğer doğal ilaçlar hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Nar, İyi Sindirim Sağlığını Teşvik Ediyor

Nar suyunun, anti-enflamatuar özellikler içerir. sindirim

Narların sindirim sağlığınız için iyi olmasının nedeni, mide inflamasyonunu azaltmalarıdır. Çalışmalar, nar ekstrelerinin bağırsakta bir anti-enflamatuar etkiye sahip olduğunu göstermiştir. (12)

Nar ekstreleriyle yapılan araştırmalar, bağırsak mikrobiyotalarının sağlığını iyileştirmeye de yardımcı olabileceğini bulmuşlardır. Bu, bağırsaktaki “iyi” bakterilerin sayısını arttırmaya ve gastrointestinal sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. (12)

Fareler üzerinde yapılan araştırmalar, nar ekstrelerinin nonsteroidal antienflamatuar ilaçların (NSAID'ler) neden olduğu mide hasarını onarmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bilim adamları, nar ekstrelerinin mide ağrısını tedavi etmesine ve gastrik ülserlere karşı korunmalarına yardımcı olabileceğini belirtmiştir. (13)

Sindirim sistemini geliştirmek için öğrenebileceğiniz daha birçok doğal çözüm vardır. Ayrıca, probiyotiklerin sindirim sisteminizi ve bağışıklığınızı nasıl artırabildiğini de öğrenebilirsiniz.

Nar ve Nar Suyu İnflamasyonu Azaltın

Nar suyunun antienflamatuar özellikleri sizi çeşitli kronik hastalıklara karşı korumaya yardımcı olabilir.

– iltihaplanma enfeksiyonla mücadeleye yardımcı olur, uzun süreli iltihaplanma diyabet, artrit, kanser ve iltihaplı bağırsak rahatsızlıkları gibi hastalıkların gelişimine bağlıdır. (14)

Dergiler Besinler nar çekirdeği ve meyve suyundaki polifenollerin kronik iltihaplı hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Hayvan denekler üzerinde yapılan bazı çalışmalar, enflamatuar bağırsak hastalığı, romatoid artrit, diyabet ve sedef hastalığının tedavisinde narın potansiyel kullanımını göstermiştir. (15)

Bir başka çalışmada, nar çekirdeği yağının biyoaktif bir bileşiği olan pelik asitin çeşitli kronik hastalıklara karşı çok etkili olduğu bulunmuştur. (34)

Bilim adamları, enflamatuar hastalıklarla mücadelede narın daha fazla araştırmanın yapılması gerektiğini belirtmektedir.

Kronik inflamasyondan kaynaklanan komplikasyon riskini azaltmaya yardımcı olabilecek diğer anti-inflamatuar gıdalar hakkında bilgi edinin. [19659004] Nar, Artritte Ağrı ve Eklem İltihabının Azaltılmasına Yardımcı Olur

Eğer acı veren osteoartrit veya romatoid artrit semptomlarından muzdaripseniz nar almak sizin için iyidir.

Narın faydaları üzerine yapılan araştırmalar, anti-artritik bir etkiye sahip olduğunu göstermiştir. . Narlardan elde edilen ekstraktlar, NSAİİ'lere benzer şekilde enflamatuar ağrıya bağlı COX enzimlerini inhibe eder. (16)

Tüketici nar, kartuş kopmasını azaltmaya ve eklem iltihaplanmasını azaltmaya yardımcı olabilir. Araştırmacılar nar bileşimlerinin osteoartriti tedavi etmede ve ağrı ve iltihaplanmayı azaltmada yardımcı olabileceği sonucuna varmışlardır. (16)

Romatoid artritli 55 kişiyi kapsayan bir çalışmada, 250 mg'lık nar kapsüllerinin günde iki kez alınmasının, 8 haftalık bir süre boyunca ağrı yoğunluğunun ve inflamasyonun azalmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. (17)

Herhangi bir eklem iltihabından muzdaripseniz, kronik ağrıyla baş edebilmek için diyetinize eklemeniz gereken diğer yiyecekleri bulun.

Nar diyabetiniz varsa Nar için iyidir

Nar tüketiyorsanız meyve suyu diyabetle ilişkili semptomların birçoğunun yönetilmesine yardımcı olabilir.

50 diyabet hastası üzerinde yapılan bir çalışmada, günlük 250 ml nar suyunun tüketilmesinin, enflamatuar belirteçlerin azalmasına yardımcı olduğu bulunmuştur. (18)

Diğer çalışmalar, diyabet için konsantre nar suyu almanın, aynı zamanda, antioksidan seviyelerine bağlı olarak kardiyovasküler hastalık riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Hastalar günde 50 gr konsantre nar suyu aldı. (19)

Narın anti-diyabetik özelliklerinin bir incelemesi, nar çekirdeği ekstresinin açlık kan glikoz seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğini ortaya çıkarmıştır. (20)

Diyabet semptomlarının bazılarını yönetmeye yardımcı olabilecek sadece nar değil diğer gıdalar hakkında bilgi edinin.

Nar Beyin Sağlığını Güçlendirir

Nar suyunu düzenli olarak tüketmek beyninizin daha iyi performans göstermesine yardımcı olur ve Nörolojik hastalıklar [32659003] 32 erişkin içeren bir çalışmada, 4 hafta boyunca günlük olarak nar suyunun tüketilmesinin hafıza fonksiyonunu önemli ölçüde iyileştirdiği bulunmuştur. Bilim adamları ayrıca, nar suyu alan grubun, fonksiyonel beyin aktivasyonunun daha iyi belirtilerini gösterdiğini belirtmiştir. (21)

Ellagitanninler ve ürolitinler gibi nardaki biyoaktif bileşikler Alzheimer hastalığına karşı korunmaya yardımcı olabilir. (22)

Başka bir araştırma, nar meyvesinde bulunan bir polifenolün, nar meyvesinin, beyin hücrelerindeki inflamasyonu önleyebildiğini ve bu da, daha fazla beyin hücresinin tahrip olmasına yol açabileceğini ve Alzheimer hastalarının durumunun kötüleştiğini ortaya çıkarmıştır. (33)

Bilişsel performansınızı geliştirmeye yardımcı olabilecek diğer bitkiler ve yiyecekler hakkında bilgi edinin.

Nar Meyvesi Fiziksel Performansı İyileştirir

Nar suyu ve ekstreleri oksidatif stresten korunma potansiyeline sahiptir ve yardımcı olan kardiyak fonksiyonu iyileştirir. Egzersiz dayanıklılığını başlatmak için.

British Journal of Nutrition 'da yayınlanan 2018 derlemesi, nar ekinin fiziksel aktivite sırasında dayanıklılığı artırabildiği ve performansını güçlendirebileceğini buldu. Pek çok çalışmanın sonuçları, antrenman öncesi nar eklerinin alınmasının, egzersiz sonrası iyileşmeyi arttırdığını göstermektedir. (23)

19 kadın ve erkeği içeren küçük bir çalışma, nar ekstrelerinin kan akışını iyileştirmeye ve egzersiz performansını artırmaya yardımcı olduğunu buldu. (24)

Enerjinizi artırmak ve performansı artırmak için diğer doğal yollar hakkında daha fazla bilgi edinin.

Nar Suyu İyi Diş Sağlığını Teşvik Ediyor

Nar suyunun antimikrobiyal özellikleri, diş eti hastalığına yol açan mikrop ve bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir.

Bir klinik denemede, diş hekimleri ağızdan şekersiz nar suyu ile durulama yapılmasının oral bakteri sayısını azalttığını bulmuşlardır. Ağzı düz su ile kaplamakla karşılaştırıldığında mikropların ortalama% 32'si azalmıştır. (25)

Daha fazla okuma: Sakız Enfeksiyonundan Nasıl Kurtulur (Gingivitis) Doğal olarak

Nar, Erkek Cinsel Sağlıkının Geliştirilmesine Yardımcı Olabilir

Nar taneleri sperm kalitesini artırabilir ve erektil disfonksiyonu önleyebilir.

42 erkek içeren kontrollü çalışma, nar suyunu tüketmenin erektil disfonksiyonu önlemeye yardımcı olduğunu bulmuştur. (26)

Bilim adamları, nardaki güçlü antioksidanların kan akışını artırmaya, erektil tepkisini geliştirmeye ve erektil doku hasarını önlemeye yardımcı olduğunu teorileştirdi. (27)

Diğer çalışmalar, nar meyvesinin erkek fertilitesine bağlı olduğunu göstermiştir, çünkü sperm konsantrasyonunu ve hareketini iyileştirmeye yardımcı olur. (28)

Spermin ömrünü uzatmaya ve doğurganlığı arttırmaya yardımcı olan diğer doğal içerikler hakkında bilgi edinin.

Nar Anticaner Özellikleri Var

Nar suyu ve diğer nar ekstreleri kanser tedavisinde ve progresyonun yavaşlamasında potansiyel olarak kullanılmaktadır. Tümörler

Onkoloji İncelemeleri 2018'de narın kanser hücrelerinde anti-metastatik, antikanser ve anti-invaziv özelliklere sahip olduğunu bildirmiştir. Nar çekirdeği yağı da kolon kanseri ve cilt kanserinin tedavisinde etkili olduğunu göstermiştir. (29)

Nar suyu, kolorektal kanser ve prostat kanserinde yararlı olan antioksidan ve anti-inflamatuar etkilere sahiptir.

Nar prostat kanserli erkeklere yarar sağlar

Narenciler, nar suyundaki bileşiklerin sinerjik bir etkiye sahip olduğunu keşfettiler. Prostat kanserini tedavi etmeye yardımcı olur. Bir çalışma, nar suyunu tüketmenin erkeklerde Prostat Spesifik Antijen (PSA) seviyelerini azaltmaya yardımcı olduğunu göstermiştir. (30)

Bazı araştırmalar, ceviz ve nar suyunun, prostatta tümör büyümesi ile bağlantılı olan enzimleri inhibe etmesine yardımcı olduğuna işaret etmiştir. (30)

Diğer çalışmalar, nar suyu özütlerinin alınmasının PSA düzeylerinin yükselişini yavaşlatmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. (31)

Nar, kadınlara meme kanseri ile mücadele etmede yardımcı olabilir

Nar çekirdeği yağının meme kanseri üzerindeki etkilerine ilişkin araştırmalar da olumlu sonuçlar vermiştir.

Bir araştırmada, nar çekirdeği yağında omega-5 yağ asitleri bulundu. Meme kanseri hücrelerinin yayılmasını önlemek için. Ayrıca, fermente edilmiş nar suyu tüketiminin meme kanserine karşı bir anti-kanser etkisi vardı. (32)

Elbette, nar suyunun ve nar tohumlarının insanlarda kanseri tedavi etmede nasıl kullanılabileceği konusunda daha fazla araştırma yapılması gerekmektedir.

Bilime göre meme kanseri önleme için diğer gıdalar hakkında bilgi edinin.

] Nar Nasıl Yenir?

Meyvenin en güzel kısmı, meyvenin içerdiği lezzetli kırmızı hamurlar veya tohumlardır. Nar taneleri, tadı acıyan beyaz bir öz ile çevrelenmiştir.

Narın cildi tüketmek için çok kalındır, ancak kabuğu kurutup, toz haline getirmek için öğütebilirsiniz.

Bir nar, meyvenin ortasındaki kalın nar rengini hafifçe vurup meyveyi ikiye böler. Her yarım yüzü aşağı bakacak ve lezzetli tahtaları çıkarmak için cildin üzerine bir tahta kaşıkla hafifçe vurun.

Nar taneleri kırmızı suyu arttıkça tohumları almak için dikkatli olun.

Nar yiyebilirsiniz. taze tohumlar ya da daha sonraki bir tarihte tüketmek için dondurucuda saklayabilirsiniz.

Ayrıca ferahlatıcı bir bardak nar çayı yaparak sağlığınızı güçlendirebilirsiniz. Seoklyu-cha veya nar çayı, sağlık yararları için Kore'de popüler. Tek yapmanız gereken, taze veya dondurulmuş hafif ezilmiş nar taneleri ile dolu bir bardak doldurmaktır. Fincanı sıcak suyla doldurun, birkaç dakika boyunca sarın, biraz soğuduktan sonra tada biraz bal ekleyin ve sağlığınızı hızlandıran nar çayının tadını çıkarın.

Bitkinizi tamamladıktan sonra nar tohumlarını yemeyi unutmayın.

Yan Etkiler

Narlar, normal dozlarda güvenle yenebilecek lezzetli ve sağlıklı bir meyvedir.

Nar suyu tansiyonu düşürdüğü için, nar suyunu düzenli olarak içerken dikkatli olmalısınız. Meyve suyu düşük kan basıncından muzdarip olmanız durumunda kan basıncınızın tehlikeli derecede düşük olmasına neden olabilir.

Bazı insanlar nar suyu veya nar çekirdeği tüketmeye karşı alerjik reaksiyona girebilir.

İlgili makaleler:

  • Bilimsel Çalışmalar Üzerine Kanıtlanmış Doğal Anti-İnflamatuar Gıdalar
  • Artrit: Yemekten Gıdalar ve Kaçınılması Gereken Gıdalar (Kanıtlara Dayalı)
  • Fibromiyalji Diyet: Yemek Yenir ve Önlemek için Fibromiyalji Flare-up

Narın (Meyve, Meyve Suyu, Tohumlar) Kanıtlanmış Sağlık Faydaları, Sağlıklı ve Doğal Dünyada ilk olarak yayınlandı.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla paylaş!

69
Emre Korkmaz

0 Yorum


Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Meme
Upload your own images to make custom memes